Domů     Nebezpečné tloustnutí: Epidemie obezity trápí nejen Česko
Nebezpečné tloustnutí: Epidemie obezity trápí nejen Česko
18.2.2024

Více než miliarda lidí na celém světě dnes trpí obezitou, z toho 650 milionů dospělých, 340 milionů dospívajících a 39 milionů dětí. Je důsledkem nezdravých stravovacích návyků, omezené fyzické aktivity, sedavého zaměstnání a digitalizace.

Ročně má na svědomí 1,2 milionu mrtvých. Dá se s epidemií obezity vůbec bojovat?

O obezitě hovoříme tehdy, když index tělesné hmotnosti BMI (hmotnost v kg vydělená druhou mocninou výšky v metrech) přesáhne 30. Od roku 1975 se celosvětová míra obezity ztrojnásobila, přičemž většina světové populace žije v zemích, kde nadváha a obezita zabíjí více než podváha.

Za hlavní příčinu obezity v moderním světě je považován nadměrný energetický příjem, kdy člověk ve své stravě přijme více energie, než kolik jí jeho tělo spotřebuje. Což je v poslední době doprovázeno ještě absolutním nedostatkem pohybu.

39 % světové populace je obézních

Zkrátka a dobře, lidé se přecpávají, ale nehýbou. Fast foody a jiné nezdravé potraviny jsou dnes dostupnější než kdy dříve. Zároveň ubývá přirozeného pohybu. Většina lidí má navíc sedavé zaměstnání, do práce se vozí autem a po práci odpočívá na gauči.

Hned 39 % celosvětové dospělé populace proto trpí obezitou. V Evropě je situace obzvlášť kritická, potíže s nadváhou zde má hned 53 % dospělé populace.

Špatné vysvědčení pro Česko

Ani Česká republika si nevede nejlépe. S nadváhou, tedy BMI vyšším než 25, se u nás potýká hned 70 % mužů, z toho 27 % trpí obezitou. To je řadí na třetí příčku v Evropě. Českých žen se s nadváhou potýká 57 %, z nich polovina je obézních.

Rapidně přibývá rovněž obézních dětí, k čemuž velmi negativně přispěla i pandemie covidu, místo běhání venku sedí u počítače či chytrého telefonu a cpou se chipsy. U nás je obézních 18,5 % chlapců a 14,5 % dívek.

Nejhůře jsou na tom pak chlapci ve věku mezi 11 a 13 lety, mezi kterými má nadváhu či obezitu až 37 %.

Špatné stravování bývá vidět na celé rodině.
Špatné stravování bývá vidět na celé rodině.

Příčiny tloustnutí

Ne vždy ovšem stojí za rozvojem obezity nadměrný příjem potravy. Až z 50 % je podmíněna geneticky. Když jsou oba rodiče obézní, má jejích dítě 80% šanci, že bude i ono.

Důvodem rozvoje obezity mohou být i jiné nemoci, například snížená funkce štítné žlázy, ty ale představují asi jen 1 % všech případů. Vzestup hmotnosti mohou způsobit i užívané léky, třeba některá antidepresiva, psychofarmaka či léky na uklidnění.

Svoji roli sehrává také prostředí. Obézních je více mezi lidmi s nižším vzděláním, na venkově pak více než ve městech.

Psychika a obezita

Velmi často se v souvislosti s obezitou hovoří o psychických problémech, většinou však jako o jejím důsledku. Ostatními lidmi jsou totiž obézní vnímáni jako líné bytosti bez dostatečně silné vůle odepřít si jídlo.

Odsudek vede u nemocných ke snížené sebeúctě a nenávisti k vlastnímu tělu, roztáčí se deprese. Jenže často jsou psychické potíže nikoliv důsledkem, ale důvodem obezity.

Lidé, kteří jsou nějak zranění na duši, si budují „velké tělo“, které je má ochránit před světem, který jim ublížil. Proč?

Křehká dětská duše

Zejména dětská duše je velmi křehká. Malé dítě má jen omezené prostředky, jak vyjádřit, co potřebuje. Pokud na jeho potřebu pomazlení či pochvaly jeho nejbližší (rodina, učitelé, vrstevníci) nereagují adekvátně, přestane si dítě o její uspokojení říkat.

Stane se vůči své potřebě necitlivým, přestane si uvědomovat, co skutečně potřebuje. To v něm ovšem může vyvolat protitlak, silnou touhu po něčem, tzv. orální hlad, který ale není fyziologický a projeví se právě přejídáním.

Nevhodné potraviny - kolik jste jich dnes snědli vy?
Nevhodné potraviny – kolik jste jich dnes snědli vy?

Velké tělo k obraně nemocné duše

K nadměrnému jedení se mnoho žen uchýlí rovněž po sexuálním útoku na ně, snaží se tím vlastně (a úspěšně) snížit svoji atraktivitu. K obezitě se zejména mladí lidé utíkají také, když si jsou sami sebou nejistí.

Stát se dospělým není jednoduché, klade to na člověka nemalé nároky. Ale na obézní, na ty se přece musejí brát ohledy, tak proč si je nedopřát. Jídlo funguje též jako účinné antidepresivum při smutku a depresi, pomáhá zvládnout i pocity vzteku či nenávisti. Je to všelék a zároveň zabiják.

Hrozba jménem viscerální tuk

Na nadbytek stravy není náš organismus naprogramován, proto si jej ukládá tak zvaně na horší časy, a to ve formě tukových zásob, které jsou patrné na první pohled. Rozmístění tukové tkáně rovněž hraje roli při posuzování škodlivosti obezity.

Nejrizikovější je nitrobřišní neboli abdominální obezita, při které dochází k hromadění tuku v oblasti břicha, přičemž tento viscerální tuk obaluje důležité orgány, které se zde nacházejí.

Jablko versus hruška

Postava typu jablko, s „pneumatikou“ kolem pasu, je tak nebezpečnější, než když se tuk hromadí v oblasti hýždí a stehen u postavy typu hruška. Za rizikový je u mužů považován obvod pasu překračující 102 cm, u žen pak 88 cm.

Je ovšem také potřeba brát v potaz poměr obvodu pasu k obvodu hýždí. Měří se rovněž obsah tělesného tuku a tloušťka podkožních tukových vrstev. Výsledky je pak nutné interpretovat v závislosti na věku a pohlaví pacienta.

Dlouhodobé sezení a žádný sport

Hektická pracovní doba, domácí povinnosti, stres a tlak na výkon jsou náročné na psychiku, jako relax proto lidé raději volí sledování televize či surfování po internetu než sport. To vede k ochabování svaloviny a přibývání podkožního tuku.

Řada lidí navíc tráví během dne spoustu hodin vsedě, třeba před počítačem. Odborníci varují, že při tom prakticky přestávají spalovat jakékoliv kalorie. Když si pak dopřejí vydatný oběd, není divu, že se u nich rozvíjí nadváha či obezita.

Dlouhým sezením se jim nadto snižuje i fyzická kondice, zvyšuje únava a objevují se bolesti zad vlivem nesprávného držení těla.

Je to začarovaný kruh - úbytek energie vede k ještě větší lennosti.
Je to začarovaný kruh – úbytek energie vede k ještě větší lennosti.

Covidová pandemie a obézní děti

Pandemie covidu zhoršila výskyt nadváhy a obezity u dětí. Přispěla k tomu online výuka, nemožnost docházet do školy a na sportovní kroužky i zhoršení stravovacích návyků, protože nudu děti zaháněly jídlem.

Ztratily rovněž stravovací režim, protože chodily později spát, trávily mnoho času u počítačů, vstávaly později a jídlo pro ně bylo dostupné kdykoliv během dne.

Už i u žáků základních škol se proto vyskytuje tak zvaný metabolický syndrom, kdy se k obezitě přidává diabetes 2. typu, porucha trávení tuků či vysoký krevní tlak.

Z obezity dítě nevyroste

Jan Boženský, primář dětského oddělení Vítkovické nemocnice v Ostravě, k tomu dodává: „Na co jsme bývali zvyklí u starších, to dnes vidíme u relativně velmi mladých.

Děti staré 10 nebo 11 let mají jasné známky metabolického syndromu, to jsme v minulých letech určitě nevídali a nárůst je obrovský.“ Přitom platí, že pokud je dítě obézní, znamená to, že se 75% pravděpodobností z něj bude i obézní dospělý.

Je však jistá naděje, že u dětí, které ztloustly během covidové pandemie, je toto riziko menší.

Hrozí cukrovka, infarkt i dna

Metabolický syndrom samozřejmě ohrožuje i obézní dospělé. Dalšími komplikacemi obezity jsou kardiovaskulární onemocnění, který postihují srdce a oběhovou soustavu.

Vedle vysokého krevního tlaku je tak ohrožuje rovněž infarkt myokardu či mozková mrtvice v důsledku ucpaných srdečních a mozkových cév, ve kterých se tuk může ukládat (ateroskleróza).

Kromě diabetu 2. typu se u obézních často vyskytuje i zvýšený cholesterol v krvi a dna.

Rakovina, opotřebení kloubů a neplodnost

Lidé s vysokým BMI mají rovněž větší náchylnost k rozvoji nádorových onemocnění, nejčastěji rakoviny tlustého střeva, prsu, ledvin, děložní sliznice, prostaty, plic a dalších orgánů. Obezita je také velkou zátěží pro kosti a klouby celého těla.

To vede ke špatnému držení těla a z něj plynoucích bolestí, nadměrnému opotřebení kloubů, snížení jejich pohyblivosti a častým zánětům. Dalšími komplikacemi mohou být i dýchací a kožní problémy, neplodnost, gynekologická onemocnění či nemoci trávicího traktu.

Drastické diety nejsou řešení

Proto je potřeba obezitu řešit, ovšem za pomoci odborníka! Když se lidé rozhodnou sami snižovat svoji váhu, většinou moc úspěšní nejsou. Obezity se totiž nelze zbavit rychle.

Při drastických dietách si organismus na delší hladovění zvykne a přizpůsobí mu svůj metabolismus tak, aby co nejvíce šetřil vydávanou energii. Hubnutí se proto při podvýživě postupně zastaví.

Po skončení diety navíc hrozí tak zvaný jojo efekt, kdy dotyčný přibere zpět co shodil, a ještě něco navíc, právě proto, že si organismus ukládá na horší časy.

Dětská obezita je rostoucí hrozbou. V letošním roce poprvé počet dětí s nadváhou předčí počet dětí s podvýživou.
Dětská obezita je rostoucí hrozbou. V letošním roce poprvé počet dětí s nadváhou předčí počet dětí s podvýživou.

Léčení těla i duše

Léčba obezity navíc musí být komplexní, tedy zahrnovat péči o tělo i duši. Protože u řady lidí může za nadbytečná kila právě nemocná duše. Pokud nedojde k odstranění prvotní příčiny, která přejídání odstartovala, léčba nebude účinná.

Nemocnou duši totiž nelze vyléčit dietním jídelníčkem. Je třeba zjistit příčinu toho, proč se daný jedinec přejídá. Pokud problém tkví v psychice, může se snižováním váhy velice pomoci psychoterapie. Ve většině případů je to však běh na dlouhou trať.

Racionální jídelníček bez hladovění

Teprve poté může na řadu přijít úprava jídelníčku. Obézní člověk toužící po úbytku váhy by měl konzumovat malé porce jídla v častých intervalech, klidně 8 až 10krát denně, aby neměl pocit hladu.

Důležité je omezit nadměrný energetický příjem, zejména živočišné tuky a jednoduché cukry. Ideální je jíst co nejméně průmyslově zpracovaných potravin, tedy zvolit jídlo v co nejpřírodnější podobě. Žádné paštiky, salámy, cukroviny a potraviny bohaté na sůl.

Ideální je zelenina, která obsahuje vlákninu, v menším množství i ovoce. Dále luštěniny, libové maso a polotučné mléčné výrobky a celozrnné výrobky.

Civilizační choroba - pro Čechy ta možná nejzávažnější...
Civilizační choroba – pro Čechy ta možná nejzávažnější…

Hlad je převlečená žízeň

Je potřeba rovněž dbát na dostatečný příjem tekutin, ovšem vyhnout se energeticky bohatým nápojům s vysokým obsahem cukru a oxidu uhličitého. Omezit je potřeba i příjem alkoholu, který obsahuje velké množství energie.

Ideální je pít obyčejnou vodu, vhodné jsou na prostřídání i neochucené minerálky a neslazený čaj. Občas je možné si dopřát i kávu, ale bez cukru, a myslet na to, že odvodňuje, takže je třeba ji doplnit sklenicí vody.

Minimalizace stresu a dostatek pohybu

Důležité je rovněž začít se hýbat, ideální je cvičení vytrvalostního charakteru, například chůze, jízda na kole či rotopedu nebo plavání. Začít stačí s půlhodinou třikrát týdně a postupně přidávat.

Procházky v přírodě za každého počasí navíc posílí i imunitu a pozvednou psychiku. Pomocí sportu je také možné odbourat stres, který je dnes prakticky všudypřítomný. Člověk se na to ale stále neadaptoval a reaguje stejně jako kdysi pračlověk.

Krev se mu, v přípravě na útěk či útok, nahrne přednostně do svalů a tělo přestane vstřebávat živiny. Stres tím přispívá nejen k rozvoji obezity, ale i ke zvýšení krevního tlaku, nespavosti a trávicím obtížím. Proto je potřeba naučit se relaxovat.

Foto: Shutterstock
Související články
Lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Lifestyle
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Lifestyle
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Lifestyle
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
lifestyle
Vladimir Vysocký: Ruský Hamlet pije jako Dán
Po Gagarinovi je bezpochyby druhým nejslavnějším Rusem minulého století. Kultovní bard, herec a básník, který na prknech divadla na Tagance vytvoří roli Hamleta způsobem, na který Rusko dodnes nezapomnělo. Vladimir Semjonovič Vysocký (1938–1980) se objeví ve 30 filmech, napíše přes 800 básní a písní. Je fenoménem, kterému sice ruský režim brání publikovat, a dokonce i […]
Literatura, psací stroj, nápad a flaška: Proč umělci tak často sahali po alkoholu?
Čtenáři je zbožňují způsobem, jaký dnes znají jen hvězdy pop music. Ovlivní dějiny literatury. A uchlastají se k smrti. Protože po flašce sahají stejně často jako po čistém listu papíru. Většinou věří tomu, že jim alkohol pomáhá a na jeho vlnách připlouvají nápady. Lékaři však tvrdí: „Domněnka, že alkohol poskytuje spisovatelům rozlet, je jen iluze. […]
Dentální nit: Od kdy ji používáme?
Touha mít čistý chrup je instinktivní záležitost. Už archeologické nálezy dokazují, že se naši dávní předkové zbavují nečistot mezi zuby pomocí tenkých špičatých větviček i dalších nástrojů. Dnes máme větší komfort: k odstranění jídla a plaku z obtížně dostupných míst používáme dentální nit. A tu svou mají i opice! O tom, že bez dentální nitě […]
Ingredience budoucnosti? Mravenci umí nahradit chuť masa!
Talíř plný mravenců. Nepříliš lákavá představa, která evokuje leda tak nepodařený piknik. Jenže s rostoucí potřebou udržitelného rozvoje, hledáním nových surovin i nových chutí je tohle možná naše budoucnost. Takže dobrou chuť. Pojídání hmyzu není ve světě ničím neobvyklým. V současné době jej konzumují minimálně dvě miliardy lidí a jde o běžnou součást jídelníčku v mnoha koutech světa. […]
reklama
záhady a tajemství
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz