Zní to jako neuvěřitelná zpráva, ale potvrzují ji poznatky geologů. Afriku, druhý největší kontinent, trhá na dva kusy obrovská trhlina, táhnoucí se od Rudého moře až po Mosambik v délce tisíců kilometrů. Rozdělí se tedy Afrika úplně, a pokud ano, kdy se to stane?
Stejně jako u všech dalších podobných geologických procesů půjde i v tomto případě o opravdu dlouhodobou záležitost. Nestane se to za rok, v příštím století a dokonce ani tisíciletí. Podle vědců půjde o miliony let, i když počátek procesu je patrný už nyní. Ale všechno může být také úplně jinak.
Stovky let za pár dnů
V září roku 2005 v důsledku seismické aktivity vznikla v severovýchodní Etiopii průrva asi 65 kilometrů dlouhá a široká téměř 8 metrů.
Právě na tuto vzdálenost od sebe „odskočily“ tektonické desky, které se jinak od sebe oddělují hlemýždím tempem v řádu milimetrů ročně, což pochopitelně upoutalo pozornost expertů na celém světě.
Podle nich se během několika dnů odehrál proces, trvající jinak několik staletí. Stála za ním hluboko uložená masa magmatu, která vytvořila extrémní tlak.
Během následujících let došlo k dalším podobným událostem, které samozřejmě opět nezůstaly bez povšimnutí, ale podle vědců šlo o méně závažné incidenty než v roce 2005.
Vznikne samostatný ostrov?
Celý tento proces je spojený s Východoafrickým riftovým systémem, složeným ze sítě trhlin a údolí. V tomto místě se střetává somálská, núbijská a arabská tektonická deska.
Vzniká tak systém ve tvaru písmene Y. Pokud by se Afrika skutečně rozdělila, existují různé scénáře toho, jak by se to mohlo odehrát.
Jedna hypotéza počítá s tím, že se většina somálské tektonické desky oddělí od zbytku afrického kontinentu a mezi nimi se vytvoří moře. Tato nová pevnina by zahrnovala Somálsko, Eritreu, Džibutsko a východní části Etiopie, Keni, Tanzanie a Mosambiku.
Jiná teorie předpokládá, že by zřejmě došlo pouze k oddělení východní Tanzanie a Mosambiku.
Budoucnost je nejistá
Ale může se také stát, že Afrika se nerozdělí na dvě části, jen některé oblasti podél Východoafrického riftu by mohly klesnout pod mořskou hladinu a zaplavila by je voda, takže by šlo jen o jakýsi vodní klín, který se zakousne do celistvého kontinentu.
Ne všechny podobné trhliny se totiž mění v oceány, což by mohl být i tento případ. Budoucí osud této oblasti je tak ve hvězdách.