Domů     Nebezpečí jménem internetoví vyděrači: Jak se bránit před virtuálními zloději?
Nebezpečí jménem internetoví vyděrači: Jak se bránit před virtuálními zloději?
30.6.2023

Byť je virtuální svět od toho reálného v mnohém odlišný, leccos mají oba společného. Třeba to, že se v nich nepohybují jen slušní lidé, ale i zločinci, kteří pro zisk neváhají udělat cokoli. Třeba vydírat nešťastné internetové uživatele.

Nedávný případ, ve kterém hlavní roli hráli počítačový vyděrač vybavený ruským virem Ryuk a nemocnice v Benešově, ukázal, že tzv. ransomware je záležitostí, jež se bezprostředně může dotknout každého z nás.

Autory těchto zlovolných programů jsou lidé, kteří se v počítačích a s nimi souvisejících technologiích velmi dobře vyznají. Vždyť dát dohromady škodlivý virus, který uzamkne počítač a má tu drzost uživatele poté vydírat, není nic jednoduchého.

Škoda že takto vynaložená energie a nesporný talent jsou vynakládány tímto způsobem…

Hrůza zvaná ransomware

Nevítaný návštěvník proniká do počítačů, ale i do mobilních telefonů zejména prostřednictvím infikovaných e-mailů nebo webových stránek.

Zvlášť nebezpečné jsou spustitelné soubory s příponami EXE nebo SCR, skripty Visual Basic a také JavaScripty (přípony VBS a JS). Tyto soubory jsou často uvnitř archivů ZIP nebo RAR, aby byla skryta jejich škodlivost.

Do další nebezpečné kategorie spadají soubory MS Office (DOC, DOCX, XLS, XLSX, PPT a tak dále), protože mohou obsahovat zranitelná makra. Ransomware je však mnohem zákeřnější.

Nakazit svůj přístroj je možné i během procházení nejen webů s podezřelým obsahem, ale třeba i seriózních zpravodajských médií. Univerzity, nemocnice, ba i vládní organizace po celém světě již moc dobře vědí, jaké to je se s takovým virem setkat.

A jistě není nic příjemného, když monitor či displej zamrká se sdělením od hackera, ve kterém oznamuje, že uzamkl veškeré soubory a žádá výkupné, zpravidla v nějaké kybernetické měně.

Hackeři často žádají výkupné v nějaké kryptoměně.
Hackeři často žádají výkupné v nějaké kryptoměně.

Neviditelný nepřítel

V čem hlavně spočívá nebezpečí zvané ransomware?

Z technického hlediska je záludné především to, že na počítači napadeném ransomware není nic vidět, vše vypadá v pořádku až do doby, než jsou zašifrována všechna data a případně i jakékoli další prostředky, ke kterým má počítač přístup – tedy včetně případných on-line záloh.

Pokud pak není v konkrétním ransomware nějaká technická chyba, není možné data dešifrovat bez znalosti hesla.

Uživatelé tak musejí volit mezi špatnou možností obnovy dat z nějaké existující off-line zálohy a ještě horší variantou zaplatit útočníkovi za sdělení hesla a následné dešifrování dat. Jinými slovy, v těchto případech neexistuje dobré řešení.

Jenže když už někdo obětuje své finance a útočníkovi zaplatí požadovanou sumu, zdaleka nemá jistotu, že se mu data vrátí, nebo že internetový poberta nebude své požadavky ještě zvyšovat.

Když je v sázce i život

Ransomware si nevybírá a ohroženi jsou všichni. Zmíněné útoky na zdravotnická zařízení ukázaly, zločinci neváhají si vzít jako rukojmí nemocné lidi. A paralyzace nemocnic může samozřejmě způsobit i ty nejtragičtější události.

Zdraví a životy jsou pochopitelně na prvním místě, ale nejde jen o ně. Podobný útok může být likvidační i pro skutečně velkou firmu.

A i když pro jednotlivce jsou dopady zdánlivě nejmenší, ztráta citlivých osobních dat nebo přístupových údajů může zásadním způsobem zkomplikovat život. Útoky na státní instituce jsou srovnatelné s útoky na jakékoli jiné větší organizace.

Pouze u státu může jít o ještě citlivější osobní data – podle toho, jaký systém které státní instituce je napaden.

Velikost a složitost některých systémů provozovaných státní správou v kombinaci s často podfinancovaným IT může znamenat podstatně větší problémy při obnovení provozu.

Útočníci se snadno dostanou k citlivému obsahu. Je proto potřeba znát základní pravidla bezpečnosti na internetu.
Útočníci se snadno dostanou k citlivému obsahu. Je proto potřeba znát základní pravidla bezpečnosti na internetu.

Kdo nezálohuje, zapláče

Stoprocentní obrana proti takovému útoku neexistuje, avšak riziko lze alespoň snížit.  Základem je prevence a počítačová hygiena. Jinými slovy není třeba otevírat každý e-mail, který přistane ve schránce.

Navíc podobné programy mají vždy náskok před antivirovými programy, takže se někdy může stát, že i opatrný člověk má jednoduše smůlu a malware se v jeho počítači stejně uchytí. Velmi důležité je v tomto ohledu zálohování dat.

Je třeba mít zálohu uloženou fyzicky odděleně od počítače. V domácnosti to tak může být třeba přenosný disk, na který se několikrát měsíčně zálohují veškerá data.

Je velmi důležité, aby disk vždy po vytvoření zálohy byl odpojen od počítače a uložen někde zvlášť. Ostatně, jak říkají zkušení ajťáci, mít k počítači permanentně připojený externí harddisk je zahrávání si s ohněm.

Foto: Shutterstock, Pxfuel
reklama
Související články
Svět zločinu
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Svět zločinu
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
Svět zločinu
David Berkowitz: Samův syn střílí na páry v autech
Z domova v činžáku na newyorském předměstí vyráží násilník na své mise. V okolí propukají nové a nové požáry. A umírají psi. Po čase vrah uvede, že mu v hlavě nezněl jejich štěkot, ale hlasy, kterým rozuměl. A jednomu takovému hlasu nakonec začal naslouchat. Narození Davida Berkowitze se datuje do 1. června 1953. Kulisy pro […]
Svět zločinu
Yorkshirského rozparovače prý vedl Bůh: Prostě prý čistil ulice
Je to noční můra každé prostitutky. Co prostitutky. Každé Angličanky! Někdo chodí setmělými ulicemi a vraždí ženy. Nejprve svoji oběť omráčí, poté ji rozpárá, ubodá, zkrátka zabije. Ale kdo to je? Začnou mu říkat Yorkshirský rozparovač. Říká se, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Nakolik a jak rychle mlely v případě anglického sériového vraha […]
reklama
svět zločinu
Spekulace o vraždě: Otrávil někdo maličkého synka Karla IV.?
Konečně vytoužený mužský potomek a dědic trůnu. Karel IV. plný radosti už spřádá velkolepé plány. Narodil se budoucí český král! Kdyby jenom tušil, že malý synek v kolébce se nedožije ani dvou let. Druhá manželka Karla IV. Anna Falcká (1329–1353), dcera rýnského falckraběte Rudolfa II. (1306–1353), svému muži porodí syna Václava (1350–1351), který pořádně zamíchá nástupnictvím […]
Šéfkuchař tráví své milence bezbarvou kyselinou
Tohle by mohlo být to pravé! Mladík si povídá s výrazně starším mužem u něj v bytě. Smějí se, popichují jeden druhého a popíjejí drinky se samými exotickými názvy. „Teď pro tebe mám něco speciálního,“ pronese hostitel. Tělo své nové známosti brzy pohodí na hřbitově.   Když oslaví Angličan Stephen Port (*1975) první narozeniny, přestěhuje se i […]
Strašlivý konec apokalyptické sekty. V kostele uhořely stovky lidí
Je to již dvaadvacet let, co africkou Ugandou zasáhla tragédie ohromných rozměrů. V pátek 17. března 2000 otřásla zdejším městem Kanungu obrovská exploze, jejíž epicentrum bylo v jednom z kostelů. Na místě zůstaly stovky roztrhaných těl. Následné vyšetřování ukázalo, že nešlo o náhodu, a děsivý obraz zkázy měl snad ještě hororovější podhoubí. Africká Uganda se […]
Mladičká satanistka Miranda: Pusťte mě a budu vraždit zas!
Motor auta spokojeně vrní krajinou. Vozidlo konečně zastaví. Vedle řidičky usedne muž. Dívčí obličej rámovaný hustými dlouhými vlasy se k němu otočí: „Viděl jsi už dneska hvězdy?“ Než stihne muž odpovědět, někdo mu hodí kolem krku smyčku.     Mít v rodném listu jako místo narození Severní pól zní pro našince obskurně samo o sobě. […]
záhady a tajemství
Tajemný Ötzi: Z Itala kočovným zemědělcem?
Byl urostlý, svalnatý, měl dlouhé vlasy a tmavou pleť… I přestože se kvůli „zubu času“  poněkud scvrkl a i jeho kštice vzala za své, patří k nejatraktivnějším vědeckým artefaktům. Řeč je o nejslavnější evropské mumii, jejíž tělo odkryl ledovec v Ötztalských Alpách 19. září 1991. Ötzi, jak se ledovému muži dnes přezdívá, přitom nebyl žádným […]
Louis Le Prince: Vynálezce filmu zmizel beze stopy
Vynalezne film dlouho před Edisonem i bratry Lumiérovými. Dva dny předtím, než ho může představit světu, záhadně zmizí. Jak a proč dodnes zůstává záhadou. Francouzský vynálezce Louis Aimé Augustin Prince (1841-??) je sice označován za „skutečného otce kinematografie“, přesto je pro mnohé zcela neznámý. Jak je to možné? Fotí královnu K zachyceným obrázkům má blízko […]
Záhady Velikonočního ostrova: Umíme hýbat sochami, víme, jak dostaly čepice, ale co písmo?
Velikonoční ostrov je stále plný záhad, a proto se téměř nepřetržitě ocitá v ohnisku zájmu vědců. Ti se snaží odpovědět na spoustu otázek. Některé už se jim povedlo odhalit, jiné na svoje rozluštění dosud trpělivě čekají. Kdo byli dávní stavitelé majestátních soch? Tento oříšek rozlouskl současný švédský genetik Pontus Skoglund, když zkoumal DNA potomků původních ostrovanů […]
Vrak parníku Karlsruhe jantarovou komnatu neskrývá
Parník Karlsruhe nabere 11. dubna 1945 na svoji palubu v dnešním Baltyisku celkem 1083 uprchlíků. Vydává se na cestu a o den později se řadí do konvoje s dalšími plavidly. Společně míří do Kodaně. Zaostává ale za zbytkem formace, a to se mu stává osudným.   Sovětská letadla po něm začnou nemilosrdně pálit. Loď zasáhne torpédo a poté […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dotlačila ho manželka k oltáři?
nasehvezdy.cz
Dotlačila ho manželka k oltáři?
Do svatby se herec Filip Blažek (50) z Jedné rodiny moc nehrnul. Trvalo mu dlouhých 18 let, než došel s krásnou partnerkou a matkou svých dvou dcer Jolanou (43) k oltáři. A i když už jsou to tři rok
Tajné kostely v Amsterdamu: Uchovávaly svědectví o velkém zázraku
enigmaplus.cz
Tajné kostely v Amsterdamu: Uchovávaly svědectví o velkém zázraku
Ačkoli má nyní Nizozemsko pověst velmi tolerantní země, nebylo tomu tak vždy. Hnutí reformace v 16. století způsobilo hluboký rozkol v katolické církvi a následně vznik církví protestantských. Katolic
Příběh Bludného Holanďana se opakuje?
enigmaplus.cz
Příběh Bludného Holanďana se opakuje?
Tajemných zmizení v tzv. Bermudském trojúhelníku bylo popsáno již mnoho. Některá z nich se už stala téměř legendárními. Je však rovněž znám také i případ potopené lodi, jež ale následně opět vyplula n
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Přichází podzimní rovnodennost. Je pravda, že den bude stejně dlouhý jako noc?
21stoleti.cz
Přichází podzimní rovnodennost. Je pravda, že den bude stejně dlouhý jako noc?
V sobotu 23. září 2023 v 8 hodin a 50 minut našeho času nastane podzimní rovnodennost. Z astronomického pohledu jde o okamžik, kdy se střed slunečního kotouče ocitne na světovém rovníku v souhvězdí Pa
Také vás bolí záda? Zkuste tyto cviky
panidomu.cz
Také vás bolí záda? Zkuste tyto cviky
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Bylo to za všechny peníze
skutecnepribehy.cz
Bylo to za všechny peníze
Já to mám, a vždycky měla, tak trochu zamotané. Nevím proč se to vždycky nějak zašmodrchalo a já pak koukala, co se to děje. A za všechno platila. S Robertem jsme se poznali, když mi bylo třiatřicet. Vlastně byl stejně starý, a to se mojí mámě tenkrát nelíbilo. Prý má být chlap starší, tak jako
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
epochalnisvet.cz
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
"Kovbojové na koních v záři zapadajícího slunce, drsní muži s vůlí dobývat a přežít. Na druhé straně indiáni, tajemní a zvláštní obyvatelé divočiny s mystickými rituály." To jsou obrazy, které nás fas
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
21stoleti.cz
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
"Kovbojové na koních v záři zapadajícího slunce, drsní muži s vůlí dobývat a přežít. Na druhé straně indiáni, tajemní a zvláštní obyvatelé divočiny s mystickými rituály." To jsou obrazy, které nás fas