Domů     Návštěva Francie přinesla jugoslávskému králi krvavá jatka
Návštěva Francie přinesla jugoslávskému králi krvavá jatka

„Jestli z toho chaosu vyjdeme zdrávi, bude to zázrak,“ otočí se král ke svému ministrovi ve chvíli, kdy se torpédoborec Dubrovník přibližuje k přístavu v Marseille na jihu Francie. Tuší zradu. Odjakživa se bál čísla 9. A dnes kalendář ukazuje právě 9. října 1934…

„Odevzdávám se osudu,“ pokrčí rameny jugoslávský král Alexandr I. Karađorđević (1888–1934), když se 4. října 1934 naloďuje v přístavu Boka Kotorska (dnes v Černé Hoře) společně se svojí chotí, rumunskou princeznou Marií (1900–1961), na torpédoborec Dubrovník.

Moře je nezvykle bouřlivé. Marie trpí mořskou nemocí. „Dám raději přednost cestě po souši,“ rozhodne se nakonec královna využít pohodlí a luxusu Orient Expressu. „Dobře.

Váš vagon připojíme v Dijonu ke královskému vlaku,“ souhlasí král a na cestu po moři se vydává bez ní. Marie netuší, že díky tomu unikne smrti. Královské plavidlo obepluje Itálii.

Společně s jugoslávským ministrem zahraničí Bogoljubem Jevtićem (1886–1960) připlouvá Alexandr 9. října 1934 do francouzského přístavu v Marseille.

Jugoslávský král Alexandr I. Karađorđević má spoustu nepřátel. FOTO: Not stated, Bain News Service, Publisher/Creative Commons/Public domain
Jugoslávský král Alexandr I. Karađorđević má spoustu nepřátel. FOTO: Not stated, Bain News Service, Publisher/Creative Commons/Public domain

Salvy na uvítanou

„Mohl byste přistát na námořní základně v Toulouse,“ nabízejí mu organizátoři cesty. Alexandr I. ale odmítá. Nechce rušit domluvený program, přestože přístav v Marseille patří mezi nebezpečné lokality. Pro hlavu státu je zde nachystáno velkolepé uvítání.

Plavidlo Dubrovník do přístavu provází 20 lodí od torpédoborce přes křižníky až po ponorky. Při jeho vplutí se ozve 21 slavnostních salv. Potom král přestoupí z lodi do hlídkového člunu.

Přesně v 16 hodin se 9. října 1934 vylodí u můstku ve starém marseilleském přístavu. Na jedné straně kotví ponorka Nautilus, na druhé Rubis. Zatažené nebe křižují hydroplány. „Hurá,“ vykřikují námořníci na uvítanou.

Alexandr s chotí, královnou Marií. FOTO: Bain News Service, Publisher/Creative Commons/Public domain
Alexandr s chotí, královnou Marií. FOTO: Bain News Service, Publisher/Creative Commons/Public domain

Odmítne neprůstřelnou vestu

Králi vyjde vstříc francouzský ministr zahraničí Louis Barthou, elegantně oblečený v žaketu a s cylindrem na hlavě. Alexandr má na sobě admirálskou uniformu, opatřenou červenou stužkou Čestné legie. U boku se mu houpe zlatý meč, hlavu zdobí dvourohý klobouk.

Jsou dvě minuty po 16. hodině, když zazní fanfáry. Ovace davu jsou ovšem silnější než hudba vojenské kapely. Probíhá přehlídka 142. roty alpské pěchoty a také pluku marocké koloniální pěchoty. Nechybí spousta filmařů a fotografů.

„Měl byste si vzít neprůstřelnou vestu,“ naléhá na jugoslávského panovníka jeho ochranka. „Vyloučeno. Francouzi jsou přece moji přátelé,“ odmítne. „No ano, jedu k přátelům, ale jistě tu budou i někteří moji nepřátelé,“ poznamená pak tiše pro sebe.

Navenek však nedává nic najevo. Usmívá se vstříc fotoaparátům i kamerám. Ti pozornější z filmařů a fotografů si ale všimnou, že oči za skřipcem jsou ostražité a rty mají sice zdvižené koutky, ale chvějí se strachem.

Francouzský generál Alphonse Joseph Georges si sedne proti králi. FOTO: Marcel Baschet/Creative Commons/Public domain
Francouzský generál Alphonse Joseph Georges si sedne proti králi. FOTO: Marcel Baschet/Creative Commons/Public domain

Oběť má na dosah

Nejprve z přístavu vyráží v čele průvodu hlídka na koních a policejní auta. Následuje Alexandr s ministrem Barthouem v otevřeném automobilu se staženou střechou.

Na sklápěcím sedadle proti králi se usadí člen nejvyšší válečné rady, francouzský generál Alphonse Joseph Georges (1875–1951). Automobil z obou stran doprovázejí vysocí důstojníci, ozbrojení šavlemi.

Průvod pomalu míří třídou Canebière směrem do centra města, ujedou ale sotva 50 metrů. Král, sedící na pravé straně, mává davům. Když průvod přijede k burze na rohu ulice Královny Alžběty, najednou se kdosi vyloupne z davu.

Hladce projde policejní ochrankou, v níž na pět metrů připadá pouhý jeden strážce zákona. Než se kdokoli vzpamatuje, naskočí neznámý muž na stupátko auta. Do půlky stažená okna vozu způsobí, že má svoji oběť na dosah. Natáhne ruku a rychle vypálí pět ran.

Policejní šetření odhalí, že pachatelem je Vlado Černozemský. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain
Policejní šetření odhalí, že pachatelem je Vlado Černozemský. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Ministr vykrvácí

Jako první zareaguje řidič auta. Zastaví, otočí se a vraha chytne za sako. Útočník odhodí původní pistoli a vytáhne novou. Mezitím se u něj objeví plukovník Jules Piollet, který jel na koni podél auta.

Vyráží mu zbraň z ruky a šavlí mu rozsekne hlavu. Dav zpanikaří. Část lidí prchá, další se srocují kolem auta. Chtějí lynčovat vraha. Zmatení policisté střílejí kolem. Na ulici zůstane několik raněných, dva dokonce později umírají.

Krále Alexandra I. zasáhly dvě vrahovy kulky do prsou. Sesune se na podlahu auta. Dýchá, ale tvář mu pozvolna tuhne. „Ochraňujte moji Jugoslávii,“ stihne ještě zašeptat, než vydechne naposledy. Jedna ze střel zranila do paže i ministra Barthoua.

Na ošetření čeká hodinu, nikdo nepočítal s tím, že by měla být po ruce lékařská služba. Nakonec Barthou vykrvácí ze zraněné paže přímo na operačním stole. Generál Georges sice schytal střelu do krku, ošklivě vypadající zranění ale přežije…

Padají hlavy

„Útočník byl sám,“ zní první výsledky vyšetřování. Mrtvý atentátník měl u sebe hned dvě pistole, velkou zásobu nábojů a granát. Nechybí pas na jméno Petrus Kalemen, vystavený československým konzulátem v Záhřebu.

Na levé ruce má vytetovanou lebku se zkříženými hnáty, kolem ní se skví koruna a písmena O.R.I.M., odkazující na Vnitřní revoluční makedonskou organizaci.

Další policejní šetření odhalí, že jde ve skutečnosti o Vlada Černozemského (1897–1934) a organizátorů atentátu bylo víc. Na Alexandrovu vraždu Černozemského najal sám Ante Pavelić.

Prefekt francouzského departmentu Bouches-du-Rhône, v němž se nalézá Marseille, odstupuje – stejně tak ministr vnitra. Odvolán je ředitel veřejné bezpečnosti a generální kontrolor.

Druhý den je rakev s ostatky mrtvého panovníka přenesena na torpédoborec Dubrovník. Když dopluje do vlasti a je přeložena na pohřební vlak, jeho cestu lemují davy vesničanů, kteří Alexandrovu poslední cestu zaplaví květinami.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain
Související články
Historie
Krok za krokem. Tři pochody, které zanechaly stopu v historii
Upraví si kravatu, nervózně promne prsty, a pak už je ve svém živlu. Jeho hlas se line z reproduktorů do uší shromážděných. Projev Martina Luthera Kinga z onoho srpnového dne zazní v rámci Pochodu na Washington. Ve více lidech se to prostě lépe táhne. Ať už jde o nastolení nového režimu, upozornění na nerovnost ve společnosti či zkrátka […]
Historie
Zlatá ponorka I-52: Ztracený poklad nacistů v hlubinách Atlantiku
V temných vodách Biskajského zálivu odpočívá jeden z největších neobjevených pokladů druhé světové války – japonská ponorka I-52 přezdívaná „Zlatá“. Na její palubě měly být tuny zlata určené pro nacistické Německo, ale i tajné dokumenty, které by mohly změnit pohled na historii. Co se skutečně skrývá v tomto ocelovém sarkofágu pět kilometrů pod hladinou? Lokalita: Biskajský […]
Historie
Patřil držitel císařské medaile k šarlatánům nebo seriózním vědcům?
Ačkoliv Michael uveřejnil ve svém traktátu řadu zajímavých poznatků, na evropských dvorech předvádí spíše podvody šikovně maskované iluzionistickými efekty.   Alchymie se stane koníčkem Michaela Sendivoje (1566-1636) už v dobách jeho studií.  Už v roce 1594 se Polák objevuje v Praze, kde působí na dvoře Rudolfa II. Seznámí se s bohatým měšťanem Ludvíkem Korálkem z Těšína, kterému prý podivuhodným bílým […]
Historie
Hitler a Stalin: Strach z otravy a skromné chutě diktátorů
Zatímco miliony lidí hladověly, dva z největších zločinců 20. století jedli vegetariánská jídla a jednoduché polévky. Jak vypadaly stravovací návyky Adolfa Hitlera a Josifa Stalina? Mladá Němka Margot Wölková (1917–2014) za druhé světové války na rozdíl od mnoha jiných lidí nestrádala. Po dva roky dostávala každý den připravené jídlo, vždy vegetariánské a velmi čerstvé. Vůbec […]
reklama
zajímavosti
Petrichor: Proč milujeme vůni vzduchu po dešti?
Když se po dešti znovu vyjasní obloha, není to jediný důvod k radosti. Většina z nás si s chutí užívá také zvláštní vůni ve vzduchu. Je nám tak příjemná, že se na ni zaměřili i výrobci a návrháři parfémů. Obvykle si ji spojujeme s čistotou, ale mají ji na svědomí bakterie. Ukazuje se, že to […]
Gelmerbahn: Nejstrmější lanovka Švýcarska, kde adrenalin teče jako horský potok
Otevřený červený vagon visící nad propastí, sklon až 106 % a žádné bezpečnostní pásy – to je Gelmerbahn, druhá nejstrmější lanovka světa ukrytá v srdci švýcarských Alp. Původně sloužila jako nákladní výtah pro stavbu přehrady, dnes nabízí jeden z největších adrenalinových zážitků v Evropě. Odvážíte se usednout do tohoto vláčku, který vás vyveze k tyrkysovému […]
Tajemství houslí: Jak vzniká dokonalý smyčcový nástroj?
Housle jsou jedním z nejkrásnějších a nejsložitějších hudebních nástrojů. Jak se vyrábějí a co dělá jejich zvuk tak jedinečným? Housle patří do rodiny smyčcových nástrojů a jsou jejím nejmenším členem. Jejich rozšíření v hudebním světě přineslo 17. století. Napomohl tomu i Claudio Monteverdi (1567–1643), který vedle patnácti viol využil ve své partituře pro operu Orfeo […]
Káva dnes: Od plantáží po trendy nápoje
Káva je dnes druhým nejoblíbenějším nápojem na světě. Jak se pěstuje, kdo ji pije nejvíc a jaké jsou současné trendy v její přípravě? Cesta přes Atlantik Káva začala v Evropě nahrazovat do té doby běžné nápoje k snídani – pivo a víno. To se brzy projevilo v kvalitě práce, protože ti, kdo pili k snídani […]
reklama
lifestyle
Od valchy k automatické pračce: Revoluce v praní prádla
Praní prádla bylo po staletí namáhavou prací v potocích a na valchách. Jak se z této dřiny vyvinuly moderní pračky, které dnes bereme jako samozřejmost? Objevte fascinující cestu jednoho z nejdůležitějších domácích spotřebičů. Praní prádla bylo zpočátku náročnou fyzickou aktivitou, pralo se v řece či potoce a špína se z oblečení odstraňovala otloukáním o kamení. […]
Divoké americké rodeo: Adrenalin na maximum
Osm vteřin hrůzy, celoživotní sláva. Profesionální rodeo není jen sport – je to souboj člověka s tisícikilogramovou zbraní z masa, kostí a čistého adrenalinu. Zatímco statisíce fanoušků hltají každý pohyb v aréně, jezdci riskují životy v jednom z nejnebezpečnějších představení na planetě. Vítejte ve světě, kde pád neznamená konec, ale teprve začátek bitvy o přežití. […]
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
Mýty z posilovny: Když cvičím, můžu jíst, co chci. Nebo ne?
Zpocená těla, pach potu, občasné heknutí a zvuky strojů v pohybu. Pokud se cvičením začínáte a nemáte po ruce trenéra, hrozí vám nejedno fiasko…   Potřebujete se zbavit pár kil? Anebo zformovat postavu? Či chcete prostě něco udělat pro zdraví a kondici? Cvičení je to pravé! Možná právě marně listujete diářem a hledáte, kde si […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz