Skip to content
reklama
reklama

Naštvaný Vilém Mrštík: Proč dal malířce Braunerové košem?

Tento článek je reklamním sdělením

Z velké lásky zbývá velké zklamání. „Kdyby se dnes Viluš se vrátil a řekl mi, že na mne zapomenout nemůže, že mne má rád a abych s ním šla žít do poslední moravské vesnice, tak se zavážu až do smrti,“ svěřuje se v roce 1897 smutně malířka Zdeňka Braunerová své sestře Anně. Navzdory svým emancipovaným názorům by stejně nejraději byla pod čepcem.

Se spisovatelem Vilémem Mrštíkem (1863 – 1912) se Zdeňka Braunerová (1858 – 1934) poprvé setkává na podzim 1894, kdy je v Oslavanech na moravském Slovácku hostem spisovatelky Gabriely Preissové (1862 – 1946). Mezi ní a Vilémem ale rozhodně nejde o lásku na první pohled. Zdeňka je zakoukaná do básníka Julia Zeyera (1841 – 1901) a nevycválaný Mrštík v porovnání s ním rozhodně neobstojí. Zájem o ni jako o ženu neprojevuje ani Mrštík, který ji považuje za sedmatřicetiletou odkvétající stárnoucí slečnu a jemu se přece líbí hlavně mladé dívky! Ze začátku proto jejich vztah vypadá jenom jako kamarádství. Nicméně, Zdeňka má chuť ho chránit, v roli zkušenější dámy z velkého světa mu chce umetat cestičku do pražských uměleckých kruhů. Mrštík rád přijímá a v říjnu 1894 se jí odvděčí dopisem.

Malířčinou láskou se stane i básník Julius Zeyer.
Malířčinou láskou se stane i básník Julius Zeyer.

Žádná sestřička, ale milenka!

„Kamarádko zlatá,“ oslovuje ji, jakoby se neznali pouhých pár dní, ale spoustu let a důvěrně jí líčí svoji rozervanost a samotu. Setkání s ní považuje za životní událost, protože se „tolik liší od lidí, se kterými se až dosud stýkal“. Myslí to vážně, nebo chce jenom využít jejích známostí? Nadšená Zdeňka ho v prosinci 1894 představuje všem důležitým umělcům v Praze. Navrhuje mu v dopise, že bude jeho „sestřičkou,“ která mu bude pomáhat. Nejspíše by se ale ráda stala jeho milenkou… Vilém na její slova reaguje podrážděně: „A co moje srdce? Myslíte, že ho moli sežrali? Nebo že ho mám na drátku? Zatáhnu-li, zpívá, pustím-li, mlčí.“ Domlouvají se na společném pobytu v Paříži. Malířka ztrácí hlavu, Vilém si ale zatím nechává zadní vrátka. „Mezi mnou a Zdeňkou se cosi plete, ale přímo ještě nehoří,“ posílá opatrné zprávy domů na Slovácko.  „…tak jsme spořádáni a zařízeni, že i kdyby k poslednímu kroku došlo, ještě hodinu před svatbou dovedeme dát si pac a obrátit se k sobě zády a zůstat znovu kamarády.“

Zdeňka Braunerová už slyší znít svatební zvony. Sňatku se ale nedočká.
Zdeňka Braunerová už slyší znít svatební zvony. Sňatku se ale nedočká.

Žádný vztah, jenom kamarádi

Ale myslí si totéž i Zdeňka? Sotva. Po návratu z Paříže bydlí Mrštík u Braunerů a nikdo se neohlíží na sousedské pomluvy. Vánoce 1895 zase stráví Braunerová s Mrštíkovou rodinou v jeho rodných Divákách. Už slyší zvonit svatební zvony. V lednu 1896 dostává Braunerová jeden srdceryvný dopis za druhým. Mluví se o svatebním oblečení. Vilém si ale rychle uvědomuje, že mu na přítelkyni spousta věcí vadí. Měšťanský původ, její názory, touha mít ve vztahu vždycky navrch… Příteli proto píše, že by „celý můj život byl jedinou rvačkou se světem mně naprosto nesympatickým a odporným.“ Nejdříve navrhne odložit svatbu a v červenci 1896 má pro ni jedinou větu: „Je konec.“

Spisovatel Vilém Mrštík si myslí, že ani on, ani Zdena nedokážou žít v manželství.
Spisovatel Vilém Mrštík si myslí, že ani on, ani Zdena nedokážou žít v manželství.

Neumíme žít v manželství

Na otázky okolí, kdy už se konečně vezmou, používají výmluvu: „Máme málo peněz.“ Zdeňka se rozhodne mu opět pomoci a ilustrovat jeho román Pohádka máje. Měl to sice dělat malíř Luděk Marold (1865 – 1898), ale domluva skončila na mrtvém bodě. Bývalí milenci se dál stýkají, i když jenom pracovně. Doslova Mrštíka dokope, aby román připravil k vydání, bez její pevné vůle a pomoci by se mu to stěží podařilo. Vilém je jí tak vděčný, že dokonce stanoví další datum sňatku: 20. dubna 1897. Pár dní předtím jí ale řekne, že „jsou lidé neschopní žít v manželství. A mezi ně patříme my dva“. Žene ho nejspíše i vztek. Uvědomuje si, že Zdenčin podíl na celém románu je mnohem větší, než by sám chtěl. Navrhuje mu totiž některé pasáže přepracovat, knihu financuje a nadělá si kvůli tomu i dluhy. On se proto dostává do role neschopného hlupáka. Šíří tedy o malířce v pražských uměleckých kruzích klevety. Zklamaná Zdeňka říká, že se modlí, „aby se nestala zlou a dovedla mu odpustit“. Podaří se jí to, i když rozchod nese těžce.

Působivé krajiny jsou doménou Zdeňčiny malířské tvorby.
Působivé krajiny jsou doménou Zdeňčiny malířské tvorby.
Foto: wikimedia.org, pinterest.com, praha-suchdol.cz
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zapečené filé se zeleninovou krustou
tisicereceptu.cz

Zapečené filé se...

Ingredience 2 ks velkých brambor 2 mrkve 8...
Proč zemřela slavná Marilyn Monroe?
enigmaplus.cz

Proč zemřela slavná Marilyn...

Slavná, krásná a prokletá. Tak by se dala...
Utekl jí už mladý milenec za jinou?
nasehvezdy.cz

Utekl jí už mladý milenec...

Působí dojmem ženy,...
Výtečný srnčí guláš
panidomu.cz

Výtečný srnčí guláš

Zimní jídlo podle našeho gusta vyzkoušejte!...
Nová teorie o Turínském plátně: Ježíšova tvář to prý není!
epochalnisvet.cz

Nová teorie o Turínském plátně:...

Není to pohřební rubáš z Jeruzaléma, ale ubrus z...
PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA
epochanacestach.cz

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Město Poděbrady a jeho...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Muže jsem si našla přes inzerát
skutecnepribehy.cz

Muže jsem si našla přes...

Když jsem oslavila...
Legendární Ford Bronco v omezeném množství i v Evropě
iluxus.cz

Legendární Ford Bronco v...

Ford dnes oznámil, že na evropský trh uvede...
Nevybojovala jediné. Vytoužené dítě!
nasehvezdy.cz

Nevybojovala jediné....

Krásná česká populární...
Tajemní Esejci: Ve své sektě měli svá vlastní pravidla
enigmaplus.cz

Tajemní Esejci: Ve své sektě...

Nikde v Bibli o nich nenaleznete ani zmínku,...
Poněkud drsná láska
21stoleti.cz

Poněkud drsná láska

Je samozřejmé, že se chobotnice také musí...