Panovníci jedné z nejvyspělejších říší světa své doby jako pomatení hledají zázračný elixír. Zachtělo se jim totiž nesmrtelnosti. Nekonečná honba za nápojem, jenž zajistí věčný život, stojí nejednoho život. Podaří se některému z nich své touhy naplnit?
Ambiciózní první čínský císař vládne vyspělé civilizaci s obrovskými městy a s vysoce rozvinutým zemědělstvím. Jeho říše prosperuje, a tak není divu, že má čas se zabývat i malichernostmi. Čchin Š´-chuang-ti (280–210 př. n.
l.) se sice proslaví tím, že stojí za vytvořením věhlasné terakotové armády, jeho pátrání po lektvaru nesmrtelnosti je však neméně zajímavým počinem.
Stráž se obětuje
Možná že se zakladatel dynastie Čchin inspiruje jedním ze svých předchůdců, králem Qingxiangem (298–263 př. n. l.) z dynastie Čou. Za vlády tohoto panovníka vznikají první „zaručené“ lektvary věcného života.
Ačkoliv netušíme, z čeho se skládaly, jedno je jisté. Král jen o vlásek unikne věčnému spánku tím, že elixír nejprve vypije jeden z jeho strážných. Místo nesmrtelnosti mu však přináší jen zhoubu.
Posedlost ho ovládne
S rozmachem Číny za prvního čínského císaře se situace mění. Mocného panovníka zachvátí doslova posedlost. Císař se ke konci své vlády až nezdravě zabývá svou vlastní smrtelností. Nezajímá ho nic jiného.
Není proto překvapením, že do světa vysílá několik expedic, které mu kýžený lék mají nalézt. V popředí těchto cest stojí císařův oblíbenec, alchymista a cestovatel Xu Fu (asi 255–155 př. n. l.).
Ten nelení a v čele obrovské flotily po žádaném předmětu pátrá. Zanedlouho se s pocitem vlastního úspěchu objeví na císařském dvoře. Císaři vypoví, že našel ostrov nesmrtelných, kterému vévodí bájná hora.
Pro Čchina jde o rajskou hudbu a alchymistovi vyhoví ve všem, co si poručí. Xu Fu mu sdělí, že elixír získá od nesmrtelných obyvatel ostrova pouze pod podmínkou, že jim přiveze 3000 panen a 3000 neposkvrněných chlapců.
Čchin požadavek vyplní a skutečně mu oněch 6000 mladých poskytne. Následujících osm let se Xu Fu plaví po moři společně s dívkami i chlapci.
Čchin čeká trpělivě, po oněch osmi letech už jej ale i okolí přesvědčuje o tom, že Xu Fu zmizel a zřejmě se nikdy nevrátí.
Nejde o žádnou báchorku
Nálezy staré kaligrafie z roku 2002 z provincie Hunan ve střední Číně nám dnes prozrazují, že nejde o žádný mýtus, ale o skutečné a v podstatě až zběsilé pátrání mocnáře po nesmrtelnosti.
Staré texty dokládají, že Čchin vydal výnos, kterým začíná celá pátrací akce. Hledat měl všude. Kromě na mořích také v odlehlých vesnicích a dalekých příhraničních oblastech. Osvědčený lék ale stále nikde.
Císař tak možná počítal i s variantou, že jednou zemře a nechá vybudovat epochální terakotovou armádu, jenž ho na jeho cestě na onen svět doprovodí. Přesto ještě neztrácí naději.
Rostlinky a rtuť
Na výnos některé oblasti totiž samy zareagují! Město s názvem Duxiang pošle císaři zprávu o tom, že elixír nesmrtelnosti ještě místní nenalezli… O poznání uspokojivější odpověď pak přichází z dnešní provincie Shandong na východě Číny.
Věčný život má přinést jakási rostlina rostoucí na místní hoře. Když už značně pomatenému Čchinovi „táhne na čtyřicítku“, zkusí požít několik „zaručených“ elixírů. Skupinka alchymistů mu mimo jiné doporučí rtuťové pilulky, jež s jeho životem rázem skoncují.
Hledání tím ale nekončí. V čínské historii se najde hned několik Čchinových následovníků, jež svůj život hledání medicíny zasvětí. Posledním urputným hledačem je císař Jung-čeng (1678–1735), který zemře po požití jedovatého lektvaru…