Skip to content

Národní zemědělské muzeum bude mít novou pobočku na Výstavišti České Budějovice

V rámci letošního agrosalonu Země živitelka proběhl v pátek 27. srpna v areálu výstaviště slavnostní poklep na základní kámen nové pobočky Národního zemědělského muzea.

Akce se zúčastnili místopředseda vlády Karel Havlíček, ministr zemědělství Miroslav Toman a zástupci vedení Národního zemědělského muzea a Výstaviště České Budějovice. Nové muzeum bude zaměřeno zejména na rybářství, zemědělské stroje a lokální potraviny z jižních Čech.

NZM u této příležitosti vyhlašuje veřejnou sbírku historických předmětů.

V areálu českobudějovického výstaviště vzniknou dva nové muzejní objekty, výstavní budovy spojené s odbornými pracovišti, vzdělávacími a konferenčními prostory a velkorysým návštěvnickým zázemím. Vzhledem k charakteru muzejních sbírkových předmětů a plánovanému konceptu prezentace půjde o dva samostatné pavilony nazvané VODA a ZEMĚ.

Vizualizace nové pobočky NZM v Českých Buděojovicích

Pavilon Voda je plánován jako pomyslný svatostánek rybářství, který České republice, zemi rybníků a rybářů, dosud chybí. Připravují se moderní a živé expozice o všech oblastech rybářství od historie po současnost.

Prezentována budou témata jako vodní hospodářství, velkochov ryb, rybářská technika i rybářství sportovní, zaměřuje se i na ochranu vodních toků i živočichů. Pavilon Země by se měl věnovat zemědělství a jeho hlavnímu smyslu, tedy výrobě potravin, ale i tématům nedílně spjatých s možnostmi obdělávaní půdy v příštích desetiletích, tedy udržitelnost, hospodárnost, ekologie.

„Vybudování nových prostor Národního zemědělského muzea v Českých Budějovicích je součástí modernizace areálu Výstaviště, které by se mělo stát multifunkčním centrem. Mělo by sloužit k pořádání společenských, kulturních a vzdělávacích akcí a celý areál by měl celoročně sloužit veřejnosti.

Věřím, že expozice muzea pomohou návštěvníky seznámit s významem a důležitostí zemědělství a potravinářství. Určitě je to potřeba, protože jde o strategická odvětví, kterých by si společnost měla vážit“, říká ministr zemědělství Miroslav Toman.

blank
Slavnostní poklep na základní kámen nové pobočky Národního zemědělského muzea v Českých Budějovicích

Nový objekt Národního zemědělského muzea bude sloužit jako multifunkční zařízení umožňující podporu nejrůznějších odborných, společenských, obecně prospěšných, edukačních a volnočasových aktivit obyvatel Českých Budějovic a okolí.

Kromě expozic a výstavních prostor zde jsou plánovány lektorské učebny a dílny, studovny pro veřejnost, konferenční sál, kavárna, zelená střešní terasa s možností posezení, prostory pro rodiče s dětmi.

„Výstavba nové pobočky Národního zemědělského muzea v areálu Výstaviště České Budějovice je skvělým počinem a jsme za to opravdu upřímně rádi. Výstaviště se ještě více otevře veřejnosti a věřím, že bude cílem daleko více návštěvníků z celého Česka i nejbližších sousedních zemí,“ říká předseda představenstva Výstaviště České Budějovice Martin Karban.

blank

Muzeum také bude prezentovat zemědělské stroje a potravinářské produkty regionu, jako jsou například Budvar, Madeta, Rybářství Třeboň, Agrostroj Pelhřimov aj. Zámek Ohrada v této souvislosti rozvine své původní poslání, opět se stane muzeem lesnictví a myslivosti, které je svého druhu jedním z nejstarších na světě.

Zamýšlené expozice vycházejí z podsbírek muzea a kladou důraz na soulad mezi hospodářským pokrokem, tvorbou krajiny a zachováním přírody s ohledem na regionální specifika jižních Čech. „U příležitosti stavby naší nové pobočky vyhlašujeme veřejnou sbírku historických předmětů.

Veřejnost tak má možnost se spolupodílet na vzniku muzea od samého začátku. Na veletrh Země živitelka vozíme každý rok historické zemědělské stroje a zájem návštěvníků je obrovský. Věříme, že je to předzvěst toho, že nové muzeum si zde najde své příznivce,“ říká generální ředitel Národního zemědělského muzea Zdeněk Novák.

blank

Veřejná výzva

Národní zemědělské muzeum vyhlašuje veřejnou sbírku zemědělských strojů a náčiní.

Máte ve sklepě na půdě nebo ve stodole staré historické zemědělské stroje nebo náčiní? Nepoužíváte je, ale rádi byste, aby o ně bylo odborně postaráno a byly uchovány pro další generace? Věnujte je do Sbírky muzea!

Pomůžete tak doplnit sbírkový fond.

Veřejná sbírka se týká zejména historických zemědělských strojů větších rozměrů, zajímá nás ale i drobnější zemědělské náčiní. Přijímáme hlavně traktory, parní a secí stroje, větrné motory, turbíny, mlátičky, oradla, čistící mlýnky a podobně.

Zajímají nás ale i menší kusy, jako jsou rybářské sítě, vrše, pruty a další řemeslné nářadí a náčiní. Oceníme historické věci i naprosté unikáty, které se vymykají sériové výrobě.

Veřejná sbírka je vyhlášena do konce roku 2021. Pokud se rozhodnete zapojit, vyfoťte prosím nabízený předmět, sepište jeho krátký popis a spolu s kontakty na vás zašlete na emailovou adresu verejnasbirka@nzm.cz.

Pro dárce jsou připravené drobné dary i vstupenky do muzea.

Foto: NZM
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Já už jí vážně odpustila
skutecnepribehy.cz

Já už jí vážně odpustila

Také přátelé si někdy dokážou...
Gymnastika pro obličej
panidomu.cz

Gymnastika pro obličej

Povadlost rysů? Pravidelným cvičením můžete...
Mini koblížky s medem
tisicereceptu.cz

Mini koblížky s medem

Suroviny na 12 kusů 2 vejce 200 g bílého řeckého...
Případy sexu s duchy: Jde o spánkovou paralýzu či astrální projekci?
enigmaplus.cz

Případy sexu s duchy: Jde o...

Čas od času plní titulky novin lidé prohlašující, že...
Největší pomsta milence Gelemové!
nasehvezdy.cz

Největší pomsta milence...

To snad není možné!...
Kouření z generace na generaci
21stoleti.cz

Kouření z generace na generaci

Před několika lety prokázala vědecká studie, že...
Zjistila, že s partnerem už nemůže být?
nasehvezdy.cz

Zjistila, že s partnerem už...

Dokonalá idylka se prý...
4 nejstarší města světa
epochalnisvet.cz

4 nejstarší města světa

Dávní obyvatelé sem přišli už před...
Robert Johnson: Upsal známý hudebník svou duši ďáblu?
enigmaplus.cz

Robert Johnson: Upsal známý...

Historie zná mnoho hudebníků, kteří svým...
Jordán žije Táborem: Oslavy 530 let známé vodní nádrže
epochanacestach.cz

Jordán žije Táborem: Oslavy 530...

Tábor je městem nad Jordánem....
KlokArt se navrací se značkou Certina do 90. let
iluxus.cz

KlokArt se navrací se...

Po velmi úspěšných edicích triček s motivy...
Designový komfort garážových vrat
rezidenceonline.cz

Designový komfort...

Segment garážových vrat v současné době...