Domů     Národní zemědělské muzeum bude mít novou pobočku na Výstavišti České Budějovice
Národní zemědělské muzeum bude mít novou pobočku na Výstavišti České Budějovice
28.8.2021

V rámci letošního agrosalonu Země živitelka proběhl v pátek 27. srpna v areálu výstaviště slavnostní poklep na základní kámen nové pobočky Národního zemědělského muzea.

Akce se zúčastnili místopředseda vlády Karel Havlíček, ministr zemědělství Miroslav Toman a zástupci vedení Národního zemědělského muzea a Výstaviště České Budějovice.

Nové muzeum bude zaměřeno zejména na rybářství, zemědělské stroje a lokální potraviny z jižních Čech. NZM u této příležitosti vyhlašuje veřejnou sbírku historických předmětů.

V areálu českobudějovického výstaviště vzniknou dva nové muzejní objekty, výstavní budovy spojené s odbornými pracovišti, vzdělávacími a konferenčními prostory a velkorysým návštěvnickým zázemím.

Vzhledem k charakteru muzejních sbírkových předmětů a plánovanému konceptu prezentace půjde o dva samostatné pavilony nazvané VODA a ZEMĚ.

Vizualizace nové pobočky NZM v Českých Buděojovicích
Vizualizace nové pobočky NZM v Českých Buděojovicích

Pavilon Voda je plánován jako pomyslný svatostánek rybářství, který České republice, zemi rybníků a rybářů, dosud chybí. Připravují se moderní a živé expozice o všech oblastech rybářství od historie po současnost.

Prezentována budou témata jako vodní hospodářství, velkochov ryb, rybářská technika i rybářství sportovní, zaměřuje se i na ochranu vodních toků i živočichů.

Pavilon Země by se měl věnovat zemědělství a jeho hlavnímu smyslu, tedy výrobě potravin, ale i tématům nedílně spjatých s možnostmi obdělávaní půdy v příštích desetiletích, tedy udržitelnost, hospodárnost, ekologie.

„Vybudování nových prostor Národního zemědělského muzea v Českých Budějovicích je součástí modernizace areálu Výstaviště, které by se mělo stát multifunkčním centrem.

Mělo by sloužit k pořádání společenských, kulturních a vzdělávacích akcí a celý areál by měl celoročně sloužit veřejnosti. Věřím, že expozice muzea pomohou návštěvníky seznámit s významem a důležitostí zemědělství a potravinářství.

Určitě je to potřeba, protože jde o strategická odvětví, kterých by si společnost měla vážit“, říká ministr zemědělství Miroslav Toman.

Slavnostní poklep na základní kámen nové pobočky Národního zemědělského muzea v Českých Budějovicích
Slavnostní poklep na základní kámen nové pobočky Národního zemědělského muzea v Českých Budějovicích

Nový objekt Národního zemědělského muzea bude sloužit jako multifunkční zařízení umožňující podporu nejrůznějších odborných, společenských, obecně prospěšných, edukačních a volnočasových aktivit obyvatel Českých Budějovic a okolí.

Kromě expozic a výstavních prostor zde jsou plánovány lektorské učebny a dílny, studovny pro veřejnost, konferenční sál, kavárna, zelená střešní terasa s možností posezení, prostory pro rodiče s dětmi.

„Výstavba nové pobočky Národního zemědělského muzea v areálu Výstaviště České Budějovice je skvělým počinem a jsme za to opravdu upřímně rádi.

Výstaviště se ještě více otevře veřejnosti a věřím, že bude cílem daleko více návštěvníků z celého Česka i nejbližších sousedních zemí,“ říká předseda představenstva Výstaviště České Budějovice Martin Karban.

Muzeum také bude prezentovat zemědělské stroje a potravinářské produkty regionu, jako jsou například Budvar, Madeta, Rybářství Třeboň, Agrostroj Pelhřimov aj.

Zámek Ohrada v této souvislosti rozvine své původní poslání, opět se stane muzeem lesnictví a myslivosti, které je svého druhu jedním z nejstarších na světě.

Zamýšlené expozice vycházejí z podsbírek muzea a kladou důraz na soulad mezi hospodářským pokrokem, tvorbou krajiny a zachováním přírody s ohledem na regionální specifika jižních Čech.

„U příležitosti stavby naší nové pobočky vyhlašujeme veřejnou sbírku historických předmětů. Veřejnost tak má možnost se spolupodílet na vzniku muzea od samého začátku.

Na veletrh Země živitelka vozíme každý rok historické zemědělské stroje a zájem návštěvníků je obrovský. Věříme, že je to předzvěst toho, že nové muzeum si zde najde své příznivce,“ říká generální ředitel Národního zemědělského muzea Zdeněk Novák.

Veřejná výzva

Národní zemědělské muzeum vyhlašuje veřejnou sbírku zemědělských strojů a náčiní.

Máte ve sklepě na půdě nebo ve stodole staré historické zemědělské stroje nebo náčiní? Nepoužíváte je, ale rádi byste, aby o ně bylo odborně postaráno a byly uchovány pro další generace? Věnujte je do Sbírky muzea! Pomůžete tak doplnit sbírkový fond.

Veřejná sbírka se týká zejména historických zemědělských strojů větších rozměrů, zajímá nás ale i drobnější zemědělské náčiní. Přijímáme hlavně traktory, parní a secí stroje, větrné motory, turbíny, mlátičky, oradla, čistící mlýnky a podobně.

Zajímají nás ale i menší kusy, jako jsou rybářské sítě, vrše, pruty a další řemeslné nářadí a náčiní. Oceníme historické věci i naprosté unikáty, které se vymykají sériové výrobě.

Veřejná sbírka je vyhlášena do konce roku 2021. Pokud se rozhodnete zapojit, vyfoťte prosím nabízený předmět, sepište jeho krátký popis a spolu s kontakty na vás zašlete na emailovou adresu verejnasbirka@nzm.cz.

Pro dárce jsou připravené drobné dary i vstupenky do muzea.

Foto: NZM
reklama
Související články
Věda a technika
Vyrobil vynálezce Josef Božek první českou protézu?
Krvavá řež je 27. srpna 1813 u Drážďan v plném proudu. Řecký kníže Alexandros Ypsilanti bojuje v protinapoleonské koalici jako lev. Stačí ale jeden výbuch a z jeho pravé ruky je pahýl. Válečný invalida si nestýská. Nemůže bojovat? Baví tedy společnost, kamkoli přijde. A zanedlouho funkční pravačkou opět pozvedne sklenku oblíbeného vína… „Osvojíte-li si hodinářské […]
Věda a technika
Senzory, čipy a náplasti: Medicína budoucnosti?
V budoucnu bude lékařská péče založená zejména na datech a technických inovacích, což umožní její přizpůsobení potřebám jednotlivého pacienta. Chytré hodinky a náramky jsou dnes běžnou součástí outfitu. Počet těchto zařízení připojených k internetu prudce roste a očekává se, že do roku 2050 přesáhne 100 miliard.   Nositelná zařízení svým uživatelům umožňují monitorovat tepovou frekvenci, krevní […]
Věda a technika
Nanovlákna: Materiál budoucnosti
Jedním z nejmodernější a nejperspektivnějších druhů umělých vláken dneška jsou nanovlákna, na jejichž výrobě se podílí i Česká republika. Jedná se o vlákna s průměrem menším než 100 nanometrů, což je tisíckrát méně než tloušťka lidského vlasu.   Nanovlákno je očima neviditelné a je tak malé a lehké, že jeden gram nanovláken by obtočil Zemi kolem rovníku. […]
Věda a technika
Česko, kolébka umělých vláken
K odívání využívalo lidstvo po dlouhá tisíciletí to, co jim nabízela příroda. S bouřlivým rozvojem techniky a chemických výzkumů se na počátku 20. století objevila vlákna umělá. Svůj podíl na tom měli i Češi.   Prvním komerčně úspěšným syntetickým vláknem byl nylon americké společnosti DuPont, aby nesmrtelnou slávu získal v dámských punčochách neboli „nylonkách“, které byly předvedeny […]
reklama
svět zločinu
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
Mistři falzifikátoři na českém písečku: Pozor na Zrzavého i Schikanedera!
Učí se o nich v dějinách umění, kdo si v posledních letech koupil jejich pravé dílo, zaplatil miliony. Není se co divit, že u nás i ve světě koluje řada falzifikátů slavných českých malířů.   Ne nadarmo se o něm už v jeho 24 letech mluví jako o „nejnadanějším z akademiků“. Pražský rodák Jakub Schikaneder […]
Alfredo Ballí Treviño: Milence naporcuje do krabice
Má ne zrovna zdařile operovaný rozštěp patra, zjizvenou hlavu a splňuje vše, co 23letý začínající novinář Thomas Harris od vraha čeká. Dykes Askew Simmons (1931–1969) je bývalý psychiatrický pacient, který zavraždí tři mladé lidi a skončí ve věznici Topo Chico v mexickém státě Nuevo León.   Dykes se pokusí o útěk, ale přesně mířená kulka […]
reklama
historie
Čistota v minulosti: Ludvík XIV. se myl v pálence
Hygiena v minulosti netvořila vždy samozřejmou součást každodenních rituálů. Některé národy a civilizace si na ni potrpěly už ve starověku, jiné nikoliv. Jak tomu bylo třeba ve středověku? Skvělou ukázkou starověké hygieny je i palác v Knossu. V letech 2000–1200 př. n. l. v něm nechybí důmyslný systém na odvod vody z královniny koupelny a přístavku. V něm stojí zařízení podobné […]
Bitva u Sedanu: Z francouzské porážky se raduje celá Evropa
Nad pevností Sedan se třepotá bílý prapor. Píše se 1. září 1870 a Francie se právě vzdává německé armádě. Její porážka změní politickou mapu kontinentální Evropy. Od této chvíle už nehraje prim země galského kohouta a do popředí se naopak dere sílící Prusko… S příchodem nového dne, 1. září ve čtyři hodiny ráno, se začíná u […]
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
Záhadný a nakažlivý Syndrom K zachraňoval Židy před nacisty
Ačkoliv Itálii nezasáhl holokaust tak silně jako jiné evropské země, i zdejší Židé se na konci druhé světové války ocitli v ohrožení života. Aby je zachránili, přišli lékaři z římské nemocnice Fatebenefratelli s geniálním plánem – neexistující nemocí, které se nacisté báli a která lékařům pomohla ukrýt za zdmi nemocničního zařízení až stovky Židů… Situace židovských obyvatel v Itálii, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Černá smrt: Jak El Niño pomohlo rozsévat mor?
21stoleti.cz
Černá smrt: Jak El Niño pomohlo rozsévat mor?
Choroby jako je malárie, cholera, mor a influenza patří z historického úhlu pohledu mezi čtyři největší epidemiologické zabijáky. Právě podmínky doprovázející horkou fázi ENSO mimořádně nahrávají jeji
Zářivě bílá: Jak původně vypadaly egyptské pyramidy?
epochalnisvet.cz
Zářivě bílá: Jak původně vypadaly egyptské pyramidy?
Jsou důkazem lidské vynalézavosti a umu. Stojí už tisíce let a stále budí obdiv i řadu otázek. Jednou z nich je ta, jak vlastně pyramidy vypadaly v době svého postavení. O které rozdíly oproti dnešku
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Zakázaná horoucí láska
skutecnepribehy.cz
Zakázaná horoucí láska
Věděli jsme, že jsme pro sebe stvoření. Kdo by však čekal, že nás dožene osud a provalí se nevěra mého otce? Zamilovala jsem se do svého sourozence! S Davidem jsme se znali od plenek. Celý život jsme vyrůstali vedle sebe coby sousedé. Byli jsme nejlepší přátelé na život a na smrt a neudělali bychom bez
VIPLUXURY: Druhý život luxusního zboží
iluxus.cz
VIPLUXURY: Druhý život luxusního zboží
Exkluzivní bazar VIPLuxury byl založen už v roce 2017, a od té doby zprostředkovává prodej nákupu luxusního zboží světových značek. Postupem času se z jednoho obchodu staly hned tři, přičemž dva bazar
Svatý Jan pod Skalou: Dochází zde k zázračným uzdravením?
enigmaplus.cz
Svatý Jan pod Skalou: Dochází zde k zázračným uzdravením?
Na planetě je mnoho míst, která fascinují zároveň vědce i záhadology. My se vydáme do blízkosti tajemné jeskyně ve středočeské obci Svatý Jan pod Skalou, ve které měl v  minulosti žít poustevník svatý
Jak Darwinova evoluční teorie rozdělila svět…
21stoleti.cz
Jak Darwinova evoluční teorie rozdělila svět…
Psal se listopad 1859, když se na pultech objevila na pohled nevinná publikace s názvem „O původu druhů“. Netrvalo však dlouho, a pro svůj obsah rozdělila vědeckou obec na dva nesmiřitelné tábory, kte
4x Moravskoslezský kraj dětem
epochanacestach.cz
4x Moravskoslezský kraj dětem
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami
Balanční deska pro rovnováhu
panidomu.cz
Balanční deska pro rovnováhu
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá
Samuraj Masakado: Jeho duch prý stále ovlivňuje dění v Tokiu
enigmaplus.cz
Samuraj Masakado: Jeho duch prý stále ovlivňuje dění v Tokiu
V dlouhé historii japonského hlavního města se údajně některé události nestaly nahodile, ale ovlivnil je duch legendárního samuraje z klanu Taira. Byl jím Masakado, jehož činy se výrazně zapsaly do dě
Proč tají nového přítele?
nasehvezdy.cz
Proč tají nového přítele?
O novém příteli mluví modelka a vítězka Miss Word 2006 Taťána Kuchařová (35) celou dobu v hádankách. Od loňského podzimu po troškách prozrazuje, že je po rozvodu s hudebníkem Ondřejem Brzobohatým (