Domů     Rok s covidem: Jak se proměnily naše domácnosti?
Rok s covidem: Jak se proměnily naše domácnosti?
28.8.2021

Roky 2020 a 2021 přinesly do našich životů řadu změn. Pandemie koronaviru uvěznila lidi v jejich domovech, které se rázem proměnily v tělocvičny, kanceláře, školní lavice, restaurace i okrasné zahrady.

Není divu, že změna funkce domů a bytů znamenala i nutnost pořídit nové vybavení, upravit interiér dle aktuálních požadavků – a také začít myslet na kvalitu vnitřního ovzduší.

Patrně nejmarkantnější změnu v našich životech přinesla v uplynulém roce domácí výuka a home-office.

Řada rodin se ze dne na den ocitla v situaci, kdy místo, kde se dosud všichni členové sešli až v pozdním odpoledni či večeru, se proměnilo v celodenní útočiště rodičů i dětí.

Pomyslným spojovacím mostem s okolním světem se pak staly počítače, notebooky, tablety či mobily a nezbytným pomocníkem rychlý internet, jelikož online aktivity více osob najednou si vyžádaly i zvýšenou kvalitu připojení.

Na pořadu dne tedy nebyl pouze obsah výuky dětí, ale také technické problémy a nutnost jejich rychlého řešení. Mnohdy bylo zapotřebí inovovat technologické vybavení, nakoupit tablety či počítač…

Výbava pro život v on-line světě

„Například grafické karty či webkamery se staly nedostatkovým zbožím,“ vzpomíná Pavel Svoboda na problém, s nímž se setkal v loňském roce, když co nejdříve potřeboval dovybavit domácnost.

Podle dat Českého statistického úřadu1 již před vypuknutím koronavirové nákazy bylo pro děti samozřejmé se pohybovat na internetu – v roce 2018 téměř dvě třetiny patnáctiletých žáků uvedly, že ke komunikaci s učiteli používají e-mail, desetina dokonce takto komunikovala každý den nebo skoro každý den.

Pouhé 3,3 % dětí od 6 do 15 let nemělo doma internet, dalších 5 % mělo internet, ale nedisponovalo počítačem ani tabletem. V domácnostech ovšem často chyběly i skenery či tiskárny, anebo právě zmíněné webkamery.

Navíc skloubit pracovní meeting s on-line výukou se pro rodiče malých školáků stalo opravdovou výzvou – vznikaly proto improvizované pracovní kouty a s tím spojený zvýšený zájem o pracovní židle či stoly.

Fitko místo obýváku

Podle ČSÚ2 v roce 2019 alespoň jednou týdně a nejméně 10 minut v kuse sportovala třetina českého obyvatelstva staršího 15 let. Nejaktivnější přitom byli mladí lidé ve věku od 15 do 24 let, pravidelnému sportu se věnovaly takřka dvě třetiny z nich.

Opatření související s epidemií koronaviru ovšem uzavřela tělocvičny, fitness centra i sportovní haly – a Čechům nezbývalo než se věnovat outdoorovým aktivitám, anebo přesunout pravidelné cvičení do útrob vlastních domovů.

Zvýšila se proto poptávka po zařízení pro domácí cvičení, jako jsou rotopedy, běžecké pásy či trenažéry – v Česku došlo k nárůstu objemu dovozu sportovního zařízení v porovnání s předchozím rokem již v březnu 2020, a to přibližně o polovinu.

Tento nárůst pokračoval i v následujících měsících s výjimkou května, kdy nastal mírný pokles.

Doma to žije!

Častější pobyt doma vedl lidi v době lockdownů také ke zvelebování interiérů, ale i jejich oživení. Například v uplynulém roce došlo k významnému nárůstu online dodávek rostlin a květin do domácností i chovu domácích mazlíčků.

Online květinářství hlásila trojciferný růst3, pravděpodobně díky lidem, kteří se rozhodli rozjasnit své vnitřní prostory.

Domácího mazlíčka si jen ve Velké Británii nově pořídilo odhadem 3,2 milionu domácností4. Také Češi jsou vášnivými chovateli zvířat, již před vypuknutím pandemie měla polovina domácností nějakého zvířecího miláčka.

Vzhledem k uzavření restaurací rovněž začali lidé doma více vařit a péct.

„Když jsem loni v dubnu chtěla v e-shopu sehnat domácí pekárnu, byla řada modelů již vyprodána,“ uvádí Petra Horáková, která chtěla tímto způsobem zajistit čerstvé pečivo pro rodinu, aby minimalizovala návštěvy obchodů.

Kuchyně se často rozrostly také o multifunkční roboty či další spotřebiče. Významným trendem spojeným s Covid-19 se stalo také on-line nakupování potravin.

Nové využití domácností zhoršilo kvalitu vzduchu

Veškeré změny, kterými naše domácnosti za uplynulý rok prošly, se ovšem projevily také na zhoršení kvality vzduchu ve vnitřních prostorech.

Zatímco úrovně vnějšího znečištění během pandemických restrikcí podle všeho klesaly, znečištění polétavými částicemi uvnitř budov ve většině měst vzrostlo.

Ukázaly to údaje z čističek vzduchu, které analyzoval tým mikrobiologů společnosti Dyson v 10 městech po celém světě5. Výzkum naznačil, že hladiny PM2,5 v interiéru byly v průměru o 23 % vyšší než úrovně po zrušení omezujících opatření6. Sběr dat probíhal během prvních fází lockdownu mezi březnem a květnem 2020, zatímco sběr dat po uvolnění restriktivních opatření proběhl mezi červnem a zářím téhož roku, kdy řada zemí omezení související o onemocněním COVID-19 uvolnila.

Zkratka PM (pevné částice neboli polétavý prach) označuje částice, které se vyskytují ve vzorku vzduchu a ve vnitřních prostorách mohou obsahovat části pylů, roztočů, výkaly roztočů, ale i částice pocházející z vnějšího prostředí, jako je prach uvolňovaný z brzd a škodliviny z výfukových plynů vozidel.

Mnoho z těchto částic o velikosti 2,5 mikronu nebo větších může mít alergenní účinek a větší částice, jako jsou kožní buňky, přispívají k prašnosti v domácnosti.

„Před pandemií by se PM2,5 generované v interiéru běžnými lidskými činnostmi rozložilo mezi domácnost, kancelář a další vnitřní prostory. Místo toho se vše teď hromadí v našich domovech.

Lockdown nás nutí trávit doma více času než jindy a s tím souvisí rostoucí trend pěstování interiérových rostlin, častější chov domácích mazlíčků a nákupy květin, což může zvyšovat hladinu alergenů ve vnitřním prostředí,“ potvrzuje Alex Knox, viceprezident pro technické zajištění péče o životní prostředí ze společnosti Dyson.

Poptávka po čističkách vzduchu vzrostla

Protože se z našich domovů staly kanceláře, školy a tělocvičny, vyšší hladiny interiérových alergenů mohou způsobit větší problémy při práci, studiu a cvičení i při běžných činnostech, jako je spánek a odpočinek než v předchozích letech.

To je důvodem, proč v uplynulém roce vzrostl rovněž zájem o nákup čističek vzduchu.

„U čističek vzduchu oceňuji možnost neustálého monitorování kvality ovzduší a automatického režimu, kdy v případě zhoršení kvality dojde k okamžitému vyčištění, aniž bych se musel jakkoliv starat o nastavení.

Mám nadefinováno, kdy a jak se má ta která čistička chovat v závislosti na jejím umístění – ať už se jedná o dětské pokoje, ložnici či obývací pokoj.

Díky přehledné aplikaci mám možnost sledovat stav prostředí, teplotu, vlhkost v reálném čase a mohu vše ponechat buď na automatice, či nad zařízením a jeho funkcemi plně převzít kontrolu, ať už jsem kdekoliv,“ uvádí Adam Burkuš ze společnosti Solight, která je distributorem čističek značky Dyson.

Zároveň potvrzuje, že meziroční nárůst prodejů chytrých čističek vzduchu za poslední tři roky generuje stabilní meziroční navýšení o více než 38 %.

Vévodí trend chytrých domácností

Mezi Čechy obecně roste zájem o chytrá zařízení – nejen o čističky vzduchu, ale také o chytré televize, které používá třetina českých domácností, nebo chytré hodinky.

„Ve své domácnosti jsem zvyklý používat mnoho smart spotřebičů jako jsou pračka, sušička, kamerový systém, espresso, tepelné čerpadlo či čističky vzduchu, jejichž možnost automatizace či vzdálené správy mi usnadňuje život a ve výsledku šetří čas,“ potvrzuje i Adam Burkuš.

Foto: PX FUEL
Související články
Lifestyle
Tom Hanks a Rita Wilsonová: Hollywoodská pohádka
„Miluji tě,“ zašeptají jeden druhému, pak se políbí a odjedou vstříc zapadajícímu slunci. A pokud nezemřeli, žijí spolu dodnes. Každá správná pohádka končí svatbou. Bohužel ne každá svatba končí pohádkou. A pro Hollywood, kde se rodí ty nejslavnější pohádky, to platí dvojnásob. Pokaždé když člověk otevře nějaký společenský magazín, musí mít pocit, že se tu […]
Lifestyle
Michael J. Fox a Tracy Pollanová: Nerozhází je ani nezvaný host Parkinson
„Miluji tě,“ zašeptají jeden druhému, pak se políbí a odjedou vstříc zapadajícímu slunci. A pokud nezemřeli, žijí spolu dodnes. Každá správná pohádka končí svatbou. Bohužel ne každá svatba končí pohádkou. A pro Hollywood, kde se rodí ty nejslavnější pohádky, to platí dvojnásob. Pokaždé když člověk otevře nějaký společenský magazín, musí mít pocit, že se tu […]
Lifestyle
České filmové novinky 2024: Co nás ještě čeká do konce roku
Většinu roku 2024 máme již za sebou a dosud se jeví jako období plné inovací a zajímavých příběhů, které reflektují aktuální společenská i osobní témata. Dočkali jsme se široké škály filmových žánrů, které dokazují, že český film má co nabídnout nejen na domácí scéně, ale i v mezinárodním kontextu. A přestože nám do konce roku […]
Lifestyle
Lidské nemoci ohrožují (nejen) šimpanze a gorily
Pro africké gorily a šimpanze dnes už nejsou hlavní hrozbou pytláci. Větší riziko paradoxně představují kýchající turisti a školní děti. Běžná lidská nachlazení totiž bývají pro lidoopy smrtelná. Slavná bioložka Jane Goodallová si všimla už v počátcích svých výzkumů, že šimpanzi trpí poměrně často rýmou a kašlem. Už tehdy tušila, že zdrojem nákazy, a to nejen […]
reklama
věda a technika
Mýty opředená ornitoptéra: Slepá ulička letectví?
Místní si ťukají na čelo, co si ten podivín od Krausů zase vymyslel. „Prý kvůli tomu musel probořit kus zdi,“ šeptá jedna ze sousedek. V podomácku vyrobeném stroji se speciálními křídly urazí jen několik metrů, poté tvrdě přistává na zem. Krkolomně znějící slovo má svůj původ v řečtině, jde o složeninu výrazů pták a křídlo. Ornitoptéry totiž […]
Může se ryba utopit?
I zdatní plavci mohou mít namále, když třeba v nečekané situaci nemohou plavat. Jak je to ale s rybami, pro které je voda domovem a plavání tou nejpřirozenější činností? Svět ryb je vůbec plný záhad a otázek. Přemýšleli jste třeba někdy o tom, jestli stále jen plavou, nebo si také najdou čas na spánek? Anebo […]
RTG, CT, MRI – Jak vznikly život zachraňující přístroje?
Jen chvilka o samotě ve speciálně upravené místnosti, a pacient se dozví svoji diagnózu. „Zázračné“ přístroje rozpoznají vše, od zlomené kosti, přes pokažený zub až po nádorová onemocnění. Diagnostika je dnes klíčem k léčbě. Kdo ale stojí za vynálezy nenahraditelných přístrojů? Krystalky platnatokyanidu barnatého, ležící na stole v tmavé laboratoři, se při každém elektrickém výboji ve skleněné […]
Řeka Eufrat: Je kolébka civilizace na pokraji zániku?
Před tisíci lety pomůže k rozvoji prvních zemědělských společností na světě a v Bibli je Eufrat dokonce zmíněn jako jedna ze čtyř řek, které zavlažují zahradu Eden. I dnes jsou na něm závislé miliony lidí. Ale zdá se, že by nemuselo trvat dlouho, než řeka Eufrat zcela vyschne. A to budí velké obavy! Může se […]
reklama
věda a technika
Dorůstání zubů: Do šesti let i u vašeho stomatologa?
Některým žralokům se nový chrup obnoví každých několik týdnů, krokodýli mohou během svého života vystřídat i tisíc zubů. Člověk má nárok na jediný reparát, pak nezbývá než se smířit s mezerou, implantátem nebo můstkem. Do pár let by ale mohla přibýt další možnost – po aplikaci injekce počkat, až nový zub opět doroste. Nějakou formou bezzubosti […]
Mění se s klimatem i velikost zvířat?
Lední medvěd jako trosečník na malé kře je smutným symbolem oteplování klimatu. Jeho situace nemá řešení. Nemá se kam vypravit za lepšími podmínkami pro život, jeho svět zmizí. A tak se musí přizpůsobit – zmenšením.   Zmenšení tělesných proporcí je poměrně účinný způsob, jak obstát ve stále teplejším klimatu. Má to prosté fyzikální vysvětlení: Čím […]
Patřil Albert Einstein k chronickým nevěrníkům?
Mileva Maričová Einsteinová v sobě nezapře žárlivost, kterou Alberta velmi dráždí. Když Einstein dostane v roce 1909 místo profesora teoretické fyziky na curyšské univerzitě ozve se mu k Milevině velké nelibosti dávná láska Anna Mayerová-Schmidová. Mileva Maričová (1875–1948) si neváhá stěžovat Anninu manželovi. I syn Hans Albert, který se později stane profesorem na Kalifornské univerzitě v Berkeley, ví, jaké […]
Břišní tuk: proč je nebezpečný?
Hubnutí břišního tuku nepatří mezi nejoblíbenější činnosti, ale zároveň to nemusí být taková dřina, jak si myslíte. Tuky uložené v oblasti břicha se liší od běžných tuků. Odborně se nazývají viscerální tuky a představují opravdu hrozbu pro náš organismus. První problém je, že viscerální tuk „obtéká“ všechny důležité orgány pro trávení (tenké střevo, játra, slezinu, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz