Domů     Rok s covidem: Jak se proměnily naše domácnosti?
Rok s covidem: Jak se proměnily naše domácnosti?
28.8.2021

Roky 2020 a 2021 přinesly do našich životů řadu změn. Pandemie koronaviru uvěznila lidi v jejich domovech, které se rázem proměnily v tělocvičny, kanceláře, školní lavice, restaurace i okrasné zahrady.

Není divu, že změna funkce domů a bytů znamenala i nutnost pořídit nové vybavení, upravit interiér dle aktuálních požadavků – a také začít myslet na kvalitu vnitřního ovzduší.

Patrně nejmarkantnější změnu v našich životech přinesla v uplynulém roce domácí výuka a home-office.

Řada rodin se ze dne na den ocitla v situaci, kdy místo, kde se dosud všichni členové sešli až v pozdním odpoledni či večeru, se proměnilo v celodenní útočiště rodičů i dětí.

Pomyslným spojovacím mostem s okolním světem se pak staly počítače, notebooky, tablety či mobily a nezbytným pomocníkem rychlý internet, jelikož online aktivity více osob najednou si vyžádaly i zvýšenou kvalitu připojení.

Na pořadu dne tedy nebyl pouze obsah výuky dětí, ale také technické problémy a nutnost jejich rychlého řešení. Mnohdy bylo zapotřebí inovovat technologické vybavení, nakoupit tablety či počítač…

Výbava pro život v on-line světě

„Například grafické karty či webkamery se staly nedostatkovým zbožím,“ vzpomíná Pavel Svoboda na problém, s nímž se setkal v loňském roce, když co nejdříve potřeboval dovybavit domácnost.

Podle dat Českého statistického úřadu1 již před vypuknutím koronavirové nákazy bylo pro děti samozřejmé se pohybovat na internetu – v roce 2018 téměř dvě třetiny patnáctiletých žáků uvedly, že ke komunikaci s učiteli používají e-mail, desetina dokonce takto komunikovala každý den nebo skoro každý den.

Pouhé 3,3 % dětí od 6 do 15 let nemělo doma internet, dalších 5 % mělo internet, ale nedisponovalo počítačem ani tabletem. V domácnostech ovšem často chyběly i skenery či tiskárny, anebo právě zmíněné webkamery.

Navíc skloubit pracovní meeting s on-line výukou se pro rodiče malých školáků stalo opravdovou výzvou – vznikaly proto improvizované pracovní kouty a s tím spojený zvýšený zájem o pracovní židle či stoly.

Fitko místo obýváku

Podle ČSÚ2 v roce 2019 alespoň jednou týdně a nejméně 10 minut v kuse sportovala třetina českého obyvatelstva staršího 15 let. Nejaktivnější přitom byli mladí lidé ve věku od 15 do 24 let, pravidelnému sportu se věnovaly takřka dvě třetiny z nich.

Opatření související s epidemií koronaviru ovšem uzavřela tělocvičny, fitness centra i sportovní haly – a Čechům nezbývalo než se věnovat outdoorovým aktivitám, anebo přesunout pravidelné cvičení do útrob vlastních domovů.

Zvýšila se proto poptávka po zařízení pro domácí cvičení, jako jsou rotopedy, běžecké pásy či trenažéry – v Česku došlo k nárůstu objemu dovozu sportovního zařízení v porovnání s předchozím rokem již v březnu 2020, a to přibližně o polovinu.

Tento nárůst pokračoval i v následujících měsících s výjimkou května, kdy nastal mírný pokles.

Doma to žije!

Častější pobyt doma vedl lidi v době lockdownů také ke zvelebování interiérů, ale i jejich oživení. Například v uplynulém roce došlo k významnému nárůstu online dodávek rostlin a květin do domácností i chovu domácích mazlíčků.

Online květinářství hlásila trojciferný růst3, pravděpodobně díky lidem, kteří se rozhodli rozjasnit své vnitřní prostory.

Domácího mazlíčka si jen ve Velké Británii nově pořídilo odhadem 3,2 milionu domácností4. Také Češi jsou vášnivými chovateli zvířat, již před vypuknutím pandemie měla polovina domácností nějakého zvířecího miláčka.

Vzhledem k uzavření restaurací rovněž začali lidé doma více vařit a péct.

„Když jsem loni v dubnu chtěla v e-shopu sehnat domácí pekárnu, byla řada modelů již vyprodána,“ uvádí Petra Horáková, která chtěla tímto způsobem zajistit čerstvé pečivo pro rodinu, aby minimalizovala návštěvy obchodů.

Kuchyně se často rozrostly také o multifunkční roboty či další spotřebiče. Významným trendem spojeným s Covid-19 se stalo také on-line nakupování potravin.

Nové využití domácností zhoršilo kvalitu vzduchu

Veškeré změny, kterými naše domácnosti za uplynulý rok prošly, se ovšem projevily také na zhoršení kvality vzduchu ve vnitřních prostorech.

Zatímco úrovně vnějšího znečištění během pandemických restrikcí podle všeho klesaly, znečištění polétavými částicemi uvnitř budov ve většině měst vzrostlo.

Ukázaly to údaje z čističek vzduchu, které analyzoval tým mikrobiologů společnosti Dyson v 10 městech po celém světě5. Výzkum naznačil, že hladiny PM2,5 v interiéru byly v průměru o 23 % vyšší než úrovně po zrušení omezujících opatření6. Sběr dat probíhal během prvních fází lockdownu mezi březnem a květnem 2020, zatímco sběr dat po uvolnění restriktivních opatření proběhl mezi červnem a zářím téhož roku, kdy řada zemí omezení související o onemocněním COVID-19 uvolnila.

Zkratka PM (pevné částice neboli polétavý prach) označuje částice, které se vyskytují ve vzorku vzduchu a ve vnitřních prostorách mohou obsahovat části pylů, roztočů, výkaly roztočů, ale i částice pocházející z vnějšího prostředí, jako je prach uvolňovaný z brzd a škodliviny z výfukových plynů vozidel.

Mnoho z těchto částic o velikosti 2,5 mikronu nebo větších může mít alergenní účinek a větší částice, jako jsou kožní buňky, přispívají k prašnosti v domácnosti.

„Před pandemií by se PM2,5 generované v interiéru běžnými lidskými činnostmi rozložilo mezi domácnost, kancelář a další vnitřní prostory. Místo toho se vše teď hromadí v našich domovech.

Lockdown nás nutí trávit doma více času než jindy a s tím souvisí rostoucí trend pěstování interiérových rostlin, častější chov domácích mazlíčků a nákupy květin, což může zvyšovat hladinu alergenů ve vnitřním prostředí,“ potvrzuje Alex Knox, viceprezident pro technické zajištění péče o životní prostředí ze společnosti Dyson.

Poptávka po čističkách vzduchu vzrostla

Protože se z našich domovů staly kanceláře, školy a tělocvičny, vyšší hladiny interiérových alergenů mohou způsobit větší problémy při práci, studiu a cvičení i při běžných činnostech, jako je spánek a odpočinek než v předchozích letech.

To je důvodem, proč v uplynulém roce vzrostl rovněž zájem o nákup čističek vzduchu.

„U čističek vzduchu oceňuji možnost neustálého monitorování kvality ovzduší a automatického režimu, kdy v případě zhoršení kvality dojde k okamžitému vyčištění, aniž bych se musel jakkoliv starat o nastavení.

Mám nadefinováno, kdy a jak se má ta která čistička chovat v závislosti na jejím umístění – ať už se jedná o dětské pokoje, ložnici či obývací pokoj.

Díky přehledné aplikaci mám možnost sledovat stav prostředí, teplotu, vlhkost v reálném čase a mohu vše ponechat buď na automatice, či nad zařízením a jeho funkcemi plně převzít kontrolu, ať už jsem kdekoliv,“ uvádí Adam Burkuš ze společnosti Solight, která je distributorem čističek značky Dyson.

Zároveň potvrzuje, že meziroční nárůst prodejů chytrých čističek vzduchu za poslední tři roky generuje stabilní meziroční navýšení o více než 38 %.

Vévodí trend chytrých domácností

Mezi Čechy obecně roste zájem o chytrá zařízení – nejen o čističky vzduchu, ale také o chytré televize, které používá třetina českých domácností, nebo chytré hodinky.

„Ve své domácnosti jsem zvyklý používat mnoho smart spotřebičů jako jsou pračka, sušička, kamerový systém, espresso, tepelné čerpadlo či čističky vzduchu, jejichž možnost automatizace či vzdálené správy mi usnadňuje život a ve výsledku šetří čas,“ potvrzuje i Adam Burkuš.

Foto: PX FUEL
Související články
Lifestyle
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
Lifestyle
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
Lifestyle
Guru designu Philippe Starck se inspiruje fresnelovou čočkou
Nepozorný zákazník by si mohl myslet, že se jedná o alkohol, jenže Perrier je přesný opak. Na druhou stranu jeden ze zakladatelů tekutinu přirovnává k šampaňskému. K 160. výročí si chutná voda nadělí dárek: Novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck!     Evropou zrovna kráčí […]
Lifestyle
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
reklama
lifestyle
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
5x nejstarší jídla světa: Ládovali se prdelačkou už bojovníci starověké Sparty?
Banda mužů usedne po tvrdé práci k ohni. Z torny vytáhnou chleba. Je starý – a tvrdý tak, že se ani nedá užvýkat. Nevadí! Proto je tu acquacotta. A bude to právě tento pokrm, kterému vděčíme za pohádkovou sekerkovou polévku.     Pekelně ostrá kaše harrisa Na pultech obchodů můžete někdy vidět harissu či harísu […]
reklama
záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního