Domů     Rok s covidem: Jak se proměnily naše domácnosti?
Rok s covidem: Jak se proměnily naše domácnosti?
28.8.2021

Roky 2020 a 2021 přinesly do našich životů řadu změn. Pandemie koronaviru uvěznila lidi v jejich domovech, které se rázem proměnily v tělocvičny, kanceláře, školní lavice, restaurace i okrasné zahrady.

Není divu, že změna funkce domů a bytů znamenala i nutnost pořídit nové vybavení, upravit interiér dle aktuálních požadavků – a také začít myslet na kvalitu vnitřního ovzduší.

Patrně nejmarkantnější změnu v našich životech přinesla v uplynulém roce domácí výuka a home-office.

Řada rodin se ze dne na den ocitla v situaci, kdy místo, kde se dosud všichni členové sešli až v pozdním odpoledni či večeru, se proměnilo v celodenní útočiště rodičů i dětí.

Pomyslným spojovacím mostem s okolním světem se pak staly počítače, notebooky, tablety či mobily a nezbytným pomocníkem rychlý internet, jelikož online aktivity více osob najednou si vyžádaly i zvýšenou kvalitu připojení.

Na pořadu dne tedy nebyl pouze obsah výuky dětí, ale také technické problémy a nutnost jejich rychlého řešení. Mnohdy bylo zapotřebí inovovat technologické vybavení, nakoupit tablety či počítač…

Výbava pro život v on-line světě

„Například grafické karty či webkamery se staly nedostatkovým zbožím,“ vzpomíná Pavel Svoboda na problém, s nímž se setkal v loňském roce, když co nejdříve potřeboval dovybavit domácnost.

Podle dat Českého statistického úřadu1 již před vypuknutím koronavirové nákazy bylo pro děti samozřejmé se pohybovat na internetu – v roce 2018 téměř dvě třetiny patnáctiletých žáků uvedly, že ke komunikaci s učiteli používají e-mail, desetina dokonce takto komunikovala každý den nebo skoro každý den.

Pouhé 3,3 % dětí od 6 do 15 let nemělo doma internet, dalších 5 % mělo internet, ale nedisponovalo počítačem ani tabletem. V domácnostech ovšem často chyběly i skenery či tiskárny, anebo právě zmíněné webkamery.

Navíc skloubit pracovní meeting s on-line výukou se pro rodiče malých školáků stalo opravdovou výzvou – vznikaly proto improvizované pracovní kouty a s tím spojený zvýšený zájem o pracovní židle či stoly.

Fitko místo obýváku

Podle ČSÚ2 v roce 2019 alespoň jednou týdně a nejméně 10 minut v kuse sportovala třetina českého obyvatelstva staršího 15 let. Nejaktivnější přitom byli mladí lidé ve věku od 15 do 24 let, pravidelnému sportu se věnovaly takřka dvě třetiny z nich.

Opatření související s epidemií koronaviru ovšem uzavřela tělocvičny, fitness centra i sportovní haly – a Čechům nezbývalo než se věnovat outdoorovým aktivitám, anebo přesunout pravidelné cvičení do útrob vlastních domovů.

Zvýšila se proto poptávka po zařízení pro domácí cvičení, jako jsou rotopedy, běžecké pásy či trenažéry – v Česku došlo k nárůstu objemu dovozu sportovního zařízení v porovnání s předchozím rokem již v březnu 2020, a to přibližně o polovinu.

Tento nárůst pokračoval i v následujících měsících s výjimkou května, kdy nastal mírný pokles.

Doma to žije!

Častější pobyt doma vedl lidi v době lockdownů také ke zvelebování interiérů, ale i jejich oživení. Například v uplynulém roce došlo k významnému nárůstu online dodávek rostlin a květin do domácností i chovu domácích mazlíčků.

Online květinářství hlásila trojciferný růst3, pravděpodobně díky lidem, kteří se rozhodli rozjasnit své vnitřní prostory.

Domácího mazlíčka si jen ve Velké Británii nově pořídilo odhadem 3,2 milionu domácností4. Také Češi jsou vášnivými chovateli zvířat, již před vypuknutím pandemie měla polovina domácností nějakého zvířecího miláčka.

Vzhledem k uzavření restaurací rovněž začali lidé doma více vařit a péct.

„Když jsem loni v dubnu chtěla v e-shopu sehnat domácí pekárnu, byla řada modelů již vyprodána,“ uvádí Petra Horáková, která chtěla tímto způsobem zajistit čerstvé pečivo pro rodinu, aby minimalizovala návštěvy obchodů.

Kuchyně se často rozrostly také o multifunkční roboty či další spotřebiče. Významným trendem spojeným s Covid-19 se stalo také on-line nakupování potravin.

Nové využití domácností zhoršilo kvalitu vzduchu

Veškeré změny, kterými naše domácnosti za uplynulý rok prošly, se ovšem projevily také na zhoršení kvality vzduchu ve vnitřních prostorech.

Zatímco úrovně vnějšího znečištění během pandemických restrikcí podle všeho klesaly, znečištění polétavými částicemi uvnitř budov ve většině měst vzrostlo.

Ukázaly to údaje z čističek vzduchu, které analyzoval tým mikrobiologů společnosti Dyson v 10 městech po celém světě5. Výzkum naznačil, že hladiny PM2,5 v interiéru byly v průměru o 23 % vyšší než úrovně po zrušení omezujících opatření6. Sběr dat probíhal během prvních fází lockdownu mezi březnem a květnem 2020, zatímco sběr dat po uvolnění restriktivních opatření proběhl mezi červnem a zářím téhož roku, kdy řada zemí omezení související o onemocněním COVID-19 uvolnila.

Zkratka PM (pevné částice neboli polétavý prach) označuje částice, které se vyskytují ve vzorku vzduchu a ve vnitřních prostorách mohou obsahovat části pylů, roztočů, výkaly roztočů, ale i částice pocházející z vnějšího prostředí, jako je prach uvolňovaný z brzd a škodliviny z výfukových plynů vozidel.

Mnoho z těchto částic o velikosti 2,5 mikronu nebo větších může mít alergenní účinek a větší částice, jako jsou kožní buňky, přispívají k prašnosti v domácnosti.

„Před pandemií by se PM2,5 generované v interiéru běžnými lidskými činnostmi rozložilo mezi domácnost, kancelář a další vnitřní prostory. Místo toho se vše teď hromadí v našich domovech.

Lockdown nás nutí trávit doma více času než jindy a s tím souvisí rostoucí trend pěstování interiérových rostlin, častější chov domácích mazlíčků a nákupy květin, což může zvyšovat hladinu alergenů ve vnitřním prostředí,“ potvrzuje Alex Knox, viceprezident pro technické zajištění péče o životní prostředí ze společnosti Dyson.

Poptávka po čističkách vzduchu vzrostla

Protože se z našich domovů staly kanceláře, školy a tělocvičny, vyšší hladiny interiérových alergenů mohou způsobit větší problémy při práci, studiu a cvičení i při běžných činnostech, jako je spánek a odpočinek než v předchozích letech.

To je důvodem, proč v uplynulém roce vzrostl rovněž zájem o nákup čističek vzduchu.

„U čističek vzduchu oceňuji možnost neustálého monitorování kvality ovzduší a automatického režimu, kdy v případě zhoršení kvality dojde k okamžitému vyčištění, aniž bych se musel jakkoliv starat o nastavení.

Mám nadefinováno, kdy a jak se má ta která čistička chovat v závislosti na jejím umístění – ať už se jedná o dětské pokoje, ložnici či obývací pokoj.

Díky přehledné aplikaci mám možnost sledovat stav prostředí, teplotu, vlhkost v reálném čase a mohu vše ponechat buď na automatice, či nad zařízením a jeho funkcemi plně převzít kontrolu, ať už jsem kdekoliv,“ uvádí Adam Burkuš ze společnosti Solight, která je distributorem čističek značky Dyson.

Zároveň potvrzuje, že meziroční nárůst prodejů chytrých čističek vzduchu za poslední tři roky generuje stabilní meziroční navýšení o více než 38 %.

Vévodí trend chytrých domácností

Mezi Čechy obecně roste zájem o chytrá zařízení – nejen o čističky vzduchu, ale také o chytré televize, které používá třetina českých domácností, nebo chytré hodinky.

„Ve své domácnosti jsem zvyklý používat mnoho smart spotřebičů jako jsou pračka, sušička, kamerový systém, espresso, tepelné čerpadlo či čističky vzduchu, jejichž možnost automatizace či vzdálené správy mi usnadňuje život a ve výsledku šetří čas,“ potvrzuje i Adam Burkuš.

Foto: PX FUEL
reklama
Související články
Lifestyle
Premiéry hudebních kusů napomáhaly k revoluci a způsobovaly skandály
Římské divadlo Teatro Argentina uvádí 20. února 1816 premiéru opery Lazebník sevillský od italského skladatele Gioacchina Rossiniho. Během představení však spousta diváků syčí a píská, čímž dává najevo svoji nespokojenost. Úspěchu se Rossini dočká až později. Když v roce 1814 pobývá německý hudební skladatel Carl Maria von Weber v českých lázních Libverda, nedaleká rokle ho prý inspiruje […]
Lifestyle
Hudební géniové: Citliví, závistiví i toporní
Třebaže je rakouský skladatel Franz Schubert (1797–1828) neuvěřitelně pracovitý, nikdy se mu nepodaří se finančně zajistit. Po celý život musí proto spoléhat na pomoc svých příbuzných, přátel a obdivovatelů. Se Schubertovým dílem se začíná veřejnost seznamovat teprve v posledních letech jeho krátkého života. Francouz Hector Berlioz (1803–1869) ve své umělecké tvorbě dokonale vystihuje pojem romantický umělec. […]
Lifestyle
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!     […]
Lifestyle
Počátky líčení: Líbit se chtěly už starověké Egypťanky, zlatou éru přinesla renesance
Zelenočerně nalíčené oči dominují tvářím Egypťanek. Na plochu celého horního očního víčka si nanášejí zelený malachitový prášek, tedy uhličitan měďnatý. Kolem oka vytvářejí silné linky černidlem, které se skládá z rozdrceného uhličitanu olovnatého spojeného s dalšími přísadami kvůli roztírání. Stejné černidlo používají i na řasy a obočí. Líčení, jež vypadá hodně výrazně, má i svůj praktický význam. […]
reklama
záhady a tajemství
Záhady kolem krále Artuše: Kým vlastně byl, kde ležel bájný hrad Camelot a kde se vzala kouzelník Merlin?
„Zítra nás čeká boj,“ prohlašuje Artuš a přehlédne svoje rytíře. Usedá s nimi u kulatého stolu, kde nikdo nemůže být v čele. Kde se jejich legendární setkání mohla odehrávat? A jak to bylo se samtoným Artušem? Po téměř čtyřech staletích vlády Římanů nad Anglií zůstává na ostrovech spousta římských staveb včetně amfiteátrů. Jeden z nich se nachází […]
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
„Až tedy přejdete Jordán, postavíte na hoře Ébalu ony kameny, jak vám dnes přikazuji, a obílíš je vápnem. Vybuduješ tam oltář Hospodinu, svému Bohu, oltář z kamenů, ale nebudeš je opracovávat železem,“ přikazuje Mojžíš (1394/1393–1274/1273 př. n. l.) vojevůdci Jozuovi (†1245 př. n. l.). Ten poslechne a skutečně oltář vybuduje a provádí na něm oběti Hospodinu. […]
Tajemný Ötzi: Z Itala kočovným zemědělcem?
Byl urostlý, svalnatý, měl dlouhé vlasy a tmavou pleť… I přestože se kvůli „zubu času“  poněkud scvrkl a i jeho kštice vzala za své, patří k nejatraktivnějším vědeckým artefaktům. Řeč je o nejslavnější evropské mumii, jejíž tělo odkryl ledovec v Ötztalských Alpách 19. září 1991. Ötzi, jak se ledovému muži dnes přezdívá, přitom nebyl žádným […]
Louis Le Prince: Vynálezce filmu zmizel beze stopy
Vynalezne film dlouho před Edisonem i bratry Lumiérovými. Dva dny předtím, než ho může představit světu, záhadně zmizí. Jak a proč dodnes zůstává záhadou. Francouzský vynálezce Louis Aimé Augustin Prince (1841-??) je sice označován za „skutečného otce kinematografie“, přesto je pro mnohé zcela neznámý. Jak je to možné? Fotí královnu K zachyceným obrázkům má blízko […]
svět zločinu
Zabijáci sexuálních otrokyň: Manželé loví a vraždí dívky
Inteligentní a talentované Charlene Williamsové se změní život poté, co potká o deset let staršího Geralda Gallega. Vezme si ho za muže a dvojice spolu zažívá spoustu dobrodružství. To se nese v duchu těch nejodpornějších zločinů.  Ani jeden z jejích rodičů není žádný hlupák. Charlene Williamsová, později Gallegová, se narodí 10. října 1956 v kalifornském […]
Vrazi, kteří se stali inspirací pro filmové trháky
Krimi je jedním z nejoblíbenějších žánrů, které sledujeme na televizních obrazovkách. Kteří vrazi se stali pro filmaře těmi nejinspirativnějšími? Bruno Lüdke Počet obětí: údajně nejméně 51 Kde působil: Köpenick, Německo Čím se vyznačoval: Žádnou z vražd mu nedokázali. Jak skončil: Odsouzen k pokusům v nacistickém blázinci.   Silný kalibr i pro nacistické zabijáky Noc, ve které přišel ďábel […]
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
iluxus.cz
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
Mezinárodní den kávy je oslavou lahodně hořkého nápoje, bez kterého si většina z nás nedokáže nebo spíš nechce svůj den ani představit. To dobře ví ve francouzských pekařstvích PAUL, kde pro zákazníky
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
enigmaplus.cz
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
Hranici mezi uvěřitelným a neuvěřitelným často určuje jedna zásadní věc: důkaz, o němž se můžeme přesvědčit na vlastní oči. Proto vám ENIGMA v tomto seriálu představuje nejzáhadnější jevy a události,
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Co s tanečníkem tolik skrývají?
nasehvezdy.cz
Co s tanečníkem tolik skrývají?
Vletošním ročníku StarDance má herečka Ivana Chýlková (59) nespornou výhodu. Jejím tanečním partnerem je bývalý porotce Jan Tománek (51), kterému po pár týdnech tréninků neřekne jinak než Honzíčku.
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
21stoleti.cz
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
Extrémní jevy v počasí, bleskové povodně, zvyšující se teplota i hladina oceánů, ztráta biodevirzity, migrace lidí, to vše jsou na první pohled viditelné změny, ke kterým vede globální oteplování. Kli
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
enigmaplus.cz
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
Čtyřicet kilometrů jihovýchodně od Prahy, nedaleko města Benešov ve Středočeském kraji, najdeme Konopiště, zámek v historizujícím stylu. Je známo, že ve starobylých sídlech lze objevit nemalé množství
Dávný slib jsme si nakonec splnili
skutecnepribehy.cz
Dávný slib jsme si nakonec splnili
To, co začalo nevinným dětským slibem, se po letech ukázalo jako ten nejlepší nápad. Museli jsme si na sebe ale počkat. S Václavem jsme se dlouhé roky míjeli. Slíbili jsme si kdysi, mohlo nám být tak šest let, že se jednou vezmeme a budeme mít velkou rodinu. Ale víte, jak to s dětskými láskami bývá. Jak šel život
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou