Národní muzeum svým návštěvníkům zpřístupňuje v pořadí již třetí stálou expozici za poslední čtyři měsíce. Okna do pravěku jsou největší expozicí věnovanou pravěku v České republice a otevírá pohledy do života na našem území před dávnými časy.
2000 originálních exponátů, realistické modely a interaktivní prvky návštěvníka zvou k cestě prvohorními moři a močály i pod mořskou hladinu druhohorního moře, kde se seznámí s příběhem jediného českého dinosaura.
V třetihorách bude svědkem realistického boje o život a v době ledové se setká s modelem mamuta v životní velikosti a podívá se do očí šavlozubému tygrovi.
Jedinečné exponáty
V expozici Okna do pravěku je možné ve čtyřech výstavních sálech obdivovat jedinečné exponáty, které představují světové milníky v poznání historie života na Zemi, a to z dob od prvohor až po čtvrtohory.
První koncepty expozice vznikaly již v roce 2008, ale intenzivní práce započaly až v roce 2016, tedy před 5 lety. Návštěvník se seznámí s prvohorními živočichy prvně popsanými Joachimem Barrandem nebo uvidí vzácnou nejstarší suchozemskou rostlinu světa Cooksonia barrandei, která pochází z doby před čtyřmi sty třiceti miliony let.
Pozná i jedny z nejstarších známých plazů – třeba druhohorní mořské mosasaury a podívá se do očí zatím našemu jedinému českému dinosaurovi Burianosaurovi augustai nebo děsivě vyhlížejícímu šavlozubému tygrovi.
Zjistí také, že naše území bylo svědky sopečné činnosti a vzniku různých jezer i močálů.
V samotném závěru expozice pak návštěvníky uvítá mamut s malým mamuťátkem v životní velikosti a prohlédnete si originální kostru srstnatého nosorožce, který rozhodně nechce zůstat zavřený jen ve vitríně.
Jedna výstava za druhou
„V letošním roce Národní muzeum realizuje nejrozsáhlejší budování stálých expozic nejen ve svých dějinách, ale vůbec v dějinách naší země.
Poprvé v historii otevíráme pro naše návštěvníky kompletní expozice živé a neživé přírody a expozice věnované historii od středověku po současnost.
Po Dějinách 20. století, Zázracích evoluce a dnes otevřených Oknech do pravěku zpřístupníme za necelý měsíc další stálou expozici s názvem Dějiny. Za necelý půl rok, tak Národní muzeum nabízí téměř 8000 m2 nového návštěvnického prostoru.
Též díky tomu i v této době vítá muzeum každý měsíc okolo 50 000 návštěvníků.
Je to neuvěřitelný výkon pracovníků muzea a všech, co se na tvorbě a realizaci expozic podílejí, a patří jim za to veliké poděkování,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Tématem prvního sálu jsou prvohorní moře a prvohorní močály. Ačkoliv to může znít neuvěřitelně, více než polovina zkamenělin tu představuje pozůstatky obyvatel jižní polokoule.
Během návštěvy prvohorního sálu vlastně sledujete posouvání většiny dnešního českého území z jihu na sever.
Postupně putujete z poměrně chladných moří v době kambria a ordoviku až po tropické moře s korálovými útesy a pevninu s tropickými pralesy z dob, kdy naše území překonávalo rovník.
Právě zde návštěvníci vůbec poprvé spatří na vlastní oči nejstarší suchozemskou rostlinu světa Cooksonia barrandei.
Změny klimatu v minulosti
Další sál se věnuje druhohorám a provede vás subtropickou přírodou ostrova, který se tou dobou rozkládal na většině území dnešních Čech a Bavorska.
Tehdejší celosvětové oteplení klimatu doprovázel vzestup hladiny světového oceánu, který proměnil území dnešní Evropy v rozsáhlou soustavu ostrovů a ostrůvků.
Zde na první pohled upoutá především model jediného českého dinosaura Burianosaura augustai, který je znázorněn realisticky v okamžiku své smrti. Jeho tělo totiž trhají žraloci na kusy.
Tento světový unikát vychází z vědeckých výzkumů nalezené kosti, na kterých byly objeveny stopy po žraločích zubech.
Následuje sál věnující se třetihorám. Za mnohé doklady o životě na našem území v třetihorách vděčíme sopkám, které výrazně určovaly ráz subtropické krajiny v severní části Čech.
Zde se seznámíte nejen se sopečnou činností, ale také s živočichy, kteří zde v tomto období žili. Spatříte tak například realistický boj o život lichokopytníka rodu Phyllotillon a jeho mláďat, které se zrovna chystá napadnout smečka medvědopsů.
Unikátní expozice
Čtvrtohory představují závěr vyprávění o pravěké přírodě dnešní České republiky. Ukazují reakce živé přírody na opakované změny klimatu typické pro čtvrtohory:
na chladná a suchá období dob ledových i na teplejší doby meziledové s mohutnými řekami a nekonečnými lesy.
Právě zde na vás čeká obří model mamuta se svým mládětem nebo unikátní kostra srstnatého nosorožce, která je jedinečná především tím, že se dochovala celá.
Součástí expozice jsou také unikátní animace, které jsou téměř v každé vitríně.
Pracovala na nich několik let kontinuálně mladá a talentová animátorka Kateřina Coufalová, která vyhrála mezinárodní festival ilustrace LUSTR v roce 2020. Jsou zaměřeny převážně na dětské publikum a velmi hravě a poučně vysvětlují složité procesy vzniku fosílií. Zároveň jsou v každé místnosti haptické exponáty (odlitky reálných fosílií) na které si budou moci návštěvníci sáhnout.
V neposlední řadě pak bude expozice doplněna o interaktivní lavice, kde bude komiksovou formou představena paleontologie a nejznámější exponáty.
Odborný dohled
Samotná tvorba modelů byla také zcela jedinečnou záležitostí. Na jejich tvorbě se podílel pan Dr. Jan Sovák, přední český paleoartista přezdívaný „novodobý Burian“.
Tento přední český umělec dlouhá léta žil a pracoval v Kanadě a spolupracoval s desítkami muzeí po celém světě a ilustroval nespočet knih s paleontologickou tématikou.
Jednou z nich byla i kniha Jurský park od Michaela Crichtona a spolupracoval i se Stevenem Spielbergem na filmu Jurský park.
Tento člověk pak držel odbornou garanci všech modelů a modely jsou nejen díky tomu zpracovány podle nejmodernějších vědeckých poznatků. Odbornými garanty byly také zaměstnanci paleontologického oddělení Národního muzea.