Skip to content

Napoleonský Disneyland: Proč zůstal jen na papíře?

Napoleon je víc než Mickey Mouse, řekli si hrdí Francouzi a vymysleli Napoleonland. Zábavní park věnovaný velkému krajanovi. Základní kámen by měl být položen pravděpodobně v roce 2014, při výročí bitvy u Montereau, a otevřen by měl být o tři roky později.

Nápad, přestože o něm píší přední světová periodika, je však stále mnohými považován spíše za svérázný vtip.

Měl by stát jižně od Paříže, u Montereau, na místě slavné bitvy, kde v roce 1814 Napoleon Bonaparte (1769–1821) porazil Rakušany. Bývalý francouzský ministr a fanoušek historie Yves Jégo (*1961), který s nápadem přišel, tvrdí „Překonáme francouzský Disneyland!

“ Na otázku, jak si poradí s protichůdnými názory na Napoleona, odpovídá diplomatickým „Chci smířit historii a budoucnost.“

Napoleon theme park
Plány jsou velkolepé. Ovšem nejspíš zůstane jen u nich.

Korunovace i dobová kuchyně

V parku by se měly odehrávat rekonstrukce bitev i výjevy z Napoleonova života. Návštěvníci by měli procházet labyrintem Velké pyramidy, účastnit se korunovace v Notre-Dame nebo popravy krále Ludvíka XVI. (1754–1793). To vše díky klasickým atrakcím i pokročilé 3D technologii. Součástí parku by samozřejmě mělo být také muzeum, dobové hotely, obchody se suvenýry. A protože jsme ve Francii, tak samozřejmě také restaurace nabízející dobová jídla.

100_1538
Jeho součástí měly být i rekonstrukce bitev.

Hledají se investoři

Každá z Napoleonových slavných bitev by měla být samostatnou atrakcí. Ať už vítězná bitva u Slavkova (1805) nebo tragická porážka u Waterloo (1815). „Ohluší vás děla, vyděsí pocit, že vám kolem hlavy hvízdají kulky a ucítíte vůni střelného prachu,“ popisuje nadšeně svou vizi Jégo.

Věří, že si Napoleon takový park zaslouží a hledá investory. Domácí i z dalekého Kataru.

Napoleonland (1)
Francouzi se však jen těžko zachovají stejně vlastenecky jako Napoleonovi vojáci.

Vítězství nebo druhé Waterloo?

Měl by mít rozlohu 50 až 100 hektarů, dát práci až dvěma tisícům lidí a ročně zvládnout půldruhého milionu návštěvníků. Francouzi sice zábavní parky milují, ročně se jich do některého vypraví téměř 70 milionů, a jsou z principu patrioti, přesto se zdá téměř jisté, že Napoleonland nakonec nedopadne jako druhé Waterloo, protože pravděpodobně vůbec nevznikne.

pg-35-napoleon-1-dea-getty
A tak, stejně jako v případě hořkého konce samotného Napoleona, nakonec zůstane jen u těch plánů.
Foto: www.dailymaverick.co.za, briansandberg.wordpress.com, mmbennetts.wordpress.com,
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …