Domů     Nankingský masakr: Americká lékařka spáchala pod vlivem hrůzných zážitků sebevraždu
Nankingský masakr: Americká lékařka spáchala pod vlivem hrůzných zážitků sebevraždu

Do sklepení uprchlického tábora vtrhnou tři japonští vojáci. Jeden z nich chce znásilnit devatenáctiletou Číňanku Li. Dívka, která je v sedmém měsíci těhotenství, se zuby nehty brání. Dva z trojlístku ji bodají do nohou, břicha i obličeje. Li přijde o dítě, ale zázrakem přežije.

Japonské císařství touží hrát v Asii první housle a jejich hlavním protivníkem se stává Čína. Nestačí jim Mandžusko. Chystají invazi na jih.

30. července 1937 dobydou Tchien-ťin, o den později Peking. Bitva o Šanghaj zaměstná bojovníky ze Země vycházejícího slunce až do 12. listopadu. Vztek Japonců, že se nepřítel nechce rychle podvolit, sílí.

Míří na Nanking, od roku 1928 hlavní město Čínské republiky. V metropoli tou dobou působí jako obchodníci ve firmách a úředníci v institucích Evropané i Američané. Někteří už utíkají, Japonci sem totiž občas posílají pozdravy v podobě pumových náloží.

Jiní ale zůstávají navzdory nelehké situaci. Nakonec tu zbyde 22 statečných.  Pozorně sledují postup Japonců a je jim jasné, že se schyluje ke krveprolití. Nečekají ale s prázdnýma rukama, co přijde.

Inspirují se u francouzského jezuity Roberta Jacquinota de Besangeho (1878–1946), který založil v Šanghaji uprchlickou zónu. Připravují podobný projekt.

Dům Johna Rabeho se stane azylem pro spoustu Číňanů.
Dům Johna Rabeho se stane azylem pro spoustu Číňanů.

Svastika otevírá dveře

Nankingskou bezpečnou zónu v o rozloze 3,68 km2 otevírají 8. prosince 1937. Je na čase, Japonci se blíží a za sebou nechávají vypálené vesnice i města.

Do čela Mezinárodního výboru pro Nankingskou bezpečnou zóny se staví Němec John Rabe (1882–1950).  Azyl, který poskytuje, ale není zcela bezpečný.

Když Japonci 13. prosince 1937 dobydou Nanking,   zkoušejí proniknout do prostoru vyhrazeného uprchlíkům. A těch sem míří tisíce. Rabe pomáhá, kde to jde. Jenom na pozemku svého domu poskytne útočiště asi 600 Číňanů.

Bílou páskou se svastikou na paži dává najevo svoji příslušnost k fašistické Ose Berlín-Řím-Tokio, jejíž součástí se Japonsko stalo roku 1936. Hákový kříž funguje jako ochranný amulet.

Když jeden z Japonců vytáhne na Rabeho pistoli, jeho spolubojovník ho okřikne: „Zadrž! Je to Němec.“ Muž tak nechá ruku znovu klesnout. Zabít Němce, to by mohlo mít nepříjemnou dohru.

O hrůzné soutěži se píše i v novinách.
O hrůzné soutěži se píše i v novinách.

Zvrhlá soutěž

Rabe ale nemůže být všude. A Japonci toho využívají. 14. prosince 1937 se na titulní stránce japonského listu Tokio Niči Niči Šimbun objevují dva japonští poručíci Tošiaki Mukai a Tsuyoši Noda.

Noviny barvitě popisují soutěž, kterou se důstojníci baví. „Kdo z nás dřív zabije stovku Číňanů?“ předhánějí se ve stínání nevinných čínských civilistů ostrým samurajským mečem. Za nimi zůstává les mrtvých. S uťatými hlavami pak pózují jako s trofejemi.

Radostně si sdělují nová skóre mrtvých. Když jim je stovka málo, posunou si hranici na 150. V nankingských domech Japonci zřizují „zvláštní relaxační zařízení“. S relaxací ale nemá nic společného.

Po ulicích chytají mladé a hezké Číňanky, odvádějí je sem a násilím je tu drží jako sexuální otrokyně pro japonské vojáky.

Japonští vojáci klidně stínají nevinné čínské civilisty.
Japonští vojáci klidně stínají nevinné čínské civilisty.

1000 znásilnění za den

„Nikdy předtím jsem neviděl a neslyšel o takové brutalitě,“ píše si rozhořčeně 19. prosince 1937 o událostech do svého deníku misionář James McCallum. „Odhadujeme nejméně 1000 případů v noci a mnoho i přes den.

V případě odporu nebo projevu nesouhlasu následuje bodnutí bajonetem nebo kulka,“ líčí kruté násilí na ženách. Dívky proto raději tupě snášejí bolest a utrpení. Věří, že tak alespoň přežijí.

 Naštěstí řada žen najde pomoc…Američanka Wilhelmina Vautrinová (1886–1941), do této chvíle děkanka pro studium Univerzity Ťin-ling ze dne na den přeměňuje univerzitní areál v útočiště žen a dětí. K ruce má dvě čínské kolegyně.

Ve třech dokážou udělat neuvěřitelný kus práce, neustále pomáhají čínským ženám. Na nohou jsou přitom od rána do noci.

Wilhelmina Vautrinová si myslí, že mohla pomoci více lidem. Ukončí proto svůj život.
Wilhelmina Vautrinová si myslí, že mohla pomoci více lidem. Ukončí proto svůj život.

Trpí výčitkami

Teď právě Vautrinová brání mladičkou krvácející Číňanku, která z posledních sil vběhla do areálu školy. Dostane se jí tu ošetření. „Táhněte pryč!“ křičí na Japonce a bere do ruky tyč. Naštěstí se jí povede je na chvilku zahnat.

Spousty žen dokáže ubránit před znásilněním. Číňanky na ni zírají jako na svatý obrázek. Vrací se pak zpět do USA, ale obrázky plné utrpení a smrti už z mysli nevyžene. „Mohla jsem zachránit víc lidí,“ vyčítá si.

Dlouhodobý stres z vysilující práce si na ní vybere svoji daň v podobě silných depresí. 14. května 1941 nakonec v psychiatrické léčebně spáchá sebevraždu.

Foto: Wikimedia Commons, findgrave.com
Související články
Svět zločinu
Charles Whitman a jeho závěrečný akt: Jak padl střelec z texaské věže
Po hodinách hrůzy přišla chvíle konfrontace. Ozbrojené síly obklíčily věž, kde se zabarikádoval Charles Whitman. Následovala dramatická přestřelka, která ukončila jeho krvavou mstu. Až zelený ručník ukončí hrozný masakr K věži dorazí každý místní policista, který má ruce a nohy. Podobné manévry ozbrojených složek nemají v prostorách univerzity obdoby. Městské strážce pořádku doplní šerifovi zástupci i […]
Svět zločinu
Marie Ječmenová: Poslední tanec mladé matky
Možná to měl to být jenom vtip chudé mladé ženy. Ale stačilo pár tanečních kroků na poli před bachařem a smrtící výstřel ji poslal k zemi. Začátek šedesátých let minulého století přinesl do Československa první záchvěv uvolnění a brány komunistických věznic opustili první amnestovaní. Přesto dál docházelo k vraždám, které režim kryl, a dokonce i […]
Svět zločinu
Zodiacova šifra: Jak si vrah hrál s veřejností
Z téhle šifry vás zamrazí. Jejím autorem je totiž masový vrah, známý jako Zodiac. Celých jedenapadesát let trvalo, než byla prolomena. Výsledek? Nula. Žádné jméno, žádný posun ve vyšetřování, žádné indicie. I přesto, že vzkaz, který dostaly noviny 8. listopadu 1969, obsahoval vzorek košile oběti jako důkaz, že byl vrahem právě Zodiac. Tato šifra (nazvaná […]
Svět zločinu
Inspirace seriálovým Dexterem: Krvavé tajemství pronajaté garáže
Režíruje vydařený fanouškovský film Star Wars: Secrets of the Rebellion, za sebou má studium na Severoalbertském institutu technologií a maluje si reálnou kariéru filmaře. Kromě režie zvládá i scénáristiku, podepsaný je pod komedií Day Players (Denní hráči)…   Roku 2001 se ožení, ale manželství zkrachuje. Mark Andrew Twitchell (*1979) si poté zřídí malé studio v […]
reklama
věda a technika
Tajemství dračího hedvábí: Dostaneme vlákna z kozího mléka?
Kalendáře ukazují rok 1965, v Československu se dá konečně zakoupit první ženská antikoncepce a televize začíná vysílat Večerníčka. A daleko za oceánem, v delawarském Wilmingtonu, představí americká chemička polského původu Stephanie Kwoleková (1923–2014) para-aramidové vlákno, které dostane název kevlar.   Oproti jiným polyamidům čtyřnásobně absorbuje rázovou energii. Bezpečnostní složky si mnou ruce. Neprůstřelné vesty a […]
Nezničitelné želvušky přežijí (téměř) všechno
Želvušky jsou hotovými supermany zvířecí říše. Jsou pravděpodobně nejodolnějšími živočichy na Zemi. Dokážou přežít skoro cokoliv: vysoké teploty, silný mráz, extrémní sucho, tlak šestkrát větší, než je na dně Mariánského příkopu, a dokonce i pobyt ve vesmíru. Díky jejich odolnosti je najdete prakticky po celém světě. Žijí na ledovcích, v rozpálené poušti, ve sladké i […]
Bude pivo v budoucnosti chutnat stejně?
Chuť potravin ovlivňuje teplota vzduchu, půdní podmínky i množství srážek v oblasti pěstování či chovu. Klimatické změny toto všechno mění, což zřejmě do budoucna negativně ovlivní chuť některých, možná i většiny plodin. Nejen producenti se proti tomu snaží ze všech sil bojovat. Chuť piva se může v budoucnu změnit kvůli měnící se chuti hlavních surovin, které se […]
Kvašení potravin neboli fermentace zažívá svoji renesanci
Fermentace neboli kvašení je technikou, která prodlužuje trvanlivost potravin, zlepšuje jejich stravitelnost a obohacuje jejich chuť. Až třetina všech potravin, konzumovaných člověkem, se vyrábí nějaký způsobem kvašení. Od chleba přes jogurt, pivo a víno až po kimči či miso. Nyní zažívá fermentace svoji renesanci. Existuje více druhů fermentace, nejčastější je kvašení alkoholové a mléčné. Při […]
reklama
historie
Trestanci do zbraně! Jednotka Dirlewanger upaluje, znásilňuje a zabíjí
Pod rouškou tmy doráží k jedné z běloruských vísek. Světlo v oknech nasvědčuje, že vesničané si užívají poklidného večera. Během pár minut se situace změní v naprostý chaos. Druhý den už z malebné obce zůstává pouhé spáleniště. Oficiální název zni 36. granátnická divize SS, zasvěcení ji ale znají spíše jako Jednotku Dirlewanger. Historici vojáky, jenž jsou vybíráni z řad těch nejhorších […]
Ty jsi mi filištín! Jenže… Odkud ses vzal?
Kráska se přivine ke svalnatému tělu. „Prozraď mi, jak může být někdo tak silný?“ Dvakrát si vymýšlel, teď ale Samsonova ostražitost opadla: „Mé hlavy se nikdy nedotkla břitva. Kdyby se tak stalo, síla by ode mne odstoupila.“ Onou ženou není nikdo jiný, než pelištejnská dívka Dalila. Posledního ze starozákonních soudců uspí a oholí…   Dříve […]
Alois Rašín: Od trestance po ministra financí
Je 3. července 1916 a zdlouhavý proces s členy Maffie končí. Rozdávají se tresty smrti. Mezi bledými tvářemi je jedna jiná: Značí se v ní klid. Po přečtení rozsudku se dokonce pohrdavě rozesměje! Ta tvář patří budoucímu československému ministru financí, Aloisovi Rašínovi.   Píše se rok 1867. V Čechách probíhají zemské volby, do Prahy se […]
V prosinci uplyne další rok od Lennonovy smrti. Jaký to byl člověk?
V prosinci si znovu připomeneme výročí vraždy Johna Lennona, zakladatele ikonických Beatles. Ti způsobili doslova zemětřesení jak v hudbě, tak v konzervativní britské společnosti. Johnova hvězda ale nezhasla, ani když se skupina rozešla. A svítí i desítky let po jeho smrti. Jaký vlastně byl Lennonův život? Během vrcholící „beatlemánie“ novinářka Maureen Cleave napsala, že když […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz