Domů     Nankingský masakr: Americká lékařka spáchala pod vlivem hrůzných zážitků sebevraždu
Nankingský masakr: Americká lékařka spáchala pod vlivem hrůzných zážitků sebevraždu

Do sklepení uprchlického tábora vtrhnou tři japonští vojáci. Jeden z nich chce znásilnit devatenáctiletou Číňanku Li. Dívka, která je v sedmém měsíci těhotenství, se zuby nehty brání. Dva z trojlístku ji bodají do nohou, břicha i obličeje. Li přijde o dítě, ale zázrakem přežije.

Japonské císařství touží hrát v Asii první housle a jejich hlavním protivníkem se stává Čína. Nestačí jim Mandžusko. Chystají invazi na jih.

30. července 1937 dobydou Tchien-ťin, o den později Peking. Bitva o Šanghaj zaměstná bojovníky ze Země vycházejícího slunce až do 12. listopadu. Vztek Japonců, že se nepřítel nechce rychle podvolit, sílí.

Míří na Nanking, od roku 1928 hlavní město Čínské republiky. V metropoli tou dobou působí jako obchodníci ve firmách a úředníci v institucích Evropané i Američané. Někteří už utíkají, Japonci sem totiž občas posílají pozdravy v podobě pumových náloží.

Jiní ale zůstávají navzdory nelehké situaci. Nakonec tu zbyde 22 statečných.  Pozorně sledují postup Japonců a je jim jasné, že se schyluje ke krveprolití. Nečekají ale s prázdnýma rukama, co přijde.

Inspirují se u francouzského jezuity Roberta Jacquinota de Besangeho (1878–1946), který založil v Šanghaji uprchlickou zónu. Připravují podobný projekt.

Dům Johna Rabeho se stane azylem pro spoustu Číňanů.
Dům Johna Rabeho se stane azylem pro spoustu Číňanů.

Svastika otevírá dveře

Nankingskou bezpečnou zónu v o rozloze 3,68 km2 otevírají 8. prosince 1937. Je na čase, Japonci se blíží a za sebou nechávají vypálené vesnice i města.

Do čela Mezinárodního výboru pro Nankingskou bezpečnou zóny se staví Němec John Rabe (1882–1950).  Azyl, který poskytuje, ale není zcela bezpečný.

Když Japonci 13. prosince 1937 dobydou Nanking,   zkoušejí proniknout do prostoru vyhrazeného uprchlíkům. A těch sem míří tisíce. Rabe pomáhá, kde to jde. Jenom na pozemku svého domu poskytne útočiště asi 600 Číňanů.

Bílou páskou se svastikou na paži dává najevo svoji příslušnost k fašistické Ose Berlín-Řím-Tokio, jejíž součástí se Japonsko stalo roku 1936. Hákový kříž funguje jako ochranný amulet.

Když jeden z Japonců vytáhne na Rabeho pistoli, jeho spolubojovník ho okřikne: „Zadrž! Je to Němec.“ Muž tak nechá ruku znovu klesnout. Zabít Němce, to by mohlo mít nepříjemnou dohru.

O hrůzné soutěži se píše i v novinách.
O hrůzné soutěži se píše i v novinách.

Zvrhlá soutěž

Rabe ale nemůže být všude. A Japonci toho využívají. 14. prosince 1937 se na titulní stránce japonského listu Tokio Niči Niči Šimbun objevují dva japonští poručíci Tošiaki Mukai a Tsuyoši Noda.

Noviny barvitě popisují soutěž, kterou se důstojníci baví. „Kdo z nás dřív zabije stovku Číňanů?“ předhánějí se ve stínání nevinných čínských civilistů ostrým samurajským mečem. Za nimi zůstává les mrtvých. S uťatými hlavami pak pózují jako s trofejemi.

Radostně si sdělují nová skóre mrtvých. Když jim je stovka málo, posunou si hranici na 150. V nankingských domech Japonci zřizují „zvláštní relaxační zařízení“. S relaxací ale nemá nic společného.

Po ulicích chytají mladé a hezké Číňanky, odvádějí je sem a násilím je tu drží jako sexuální otrokyně pro japonské vojáky.

Japonští vojáci klidně stínají nevinné čínské civilisty.
Japonští vojáci klidně stínají nevinné čínské civilisty.

1000 znásilnění za den

„Nikdy předtím jsem neviděl a neslyšel o takové brutalitě,“ píše si rozhořčeně 19. prosince 1937 o událostech do svého deníku misionář James McCallum. „Odhadujeme nejméně 1000 případů v noci a mnoho i přes den.

V případě odporu nebo projevu nesouhlasu následuje bodnutí bajonetem nebo kulka,“ líčí kruté násilí na ženách. Dívky proto raději tupě snášejí bolest a utrpení. Věří, že tak alespoň přežijí.

 Naštěstí řada žen najde pomoc…Američanka Wilhelmina Vautrinová (1886–1941), do této chvíle děkanka pro studium Univerzity Ťin-ling ze dne na den přeměňuje univerzitní areál v útočiště žen a dětí. K ruce má dvě čínské kolegyně.

Ve třech dokážou udělat neuvěřitelný kus práce, neustále pomáhají čínským ženám. Na nohou jsou přitom od rána do noci.

Wilhelmina Vautrinová si myslí, že mohla pomoci více lidem. Ukončí proto svůj život.
Wilhelmina Vautrinová si myslí, že mohla pomoci více lidem. Ukončí proto svůj život.

Trpí výčitkami

Teď právě Vautrinová brání mladičkou krvácející Číňanku, která z posledních sil vběhla do areálu školy. Dostane se jí tu ošetření. „Táhněte pryč!“ křičí na Japonce a bere do ruky tyč. Naštěstí se jí povede je na chvilku zahnat.

Spousty žen dokáže ubránit před znásilněním. Číňanky na ni zírají jako na svatý obrázek. Vrací se pak zpět do USA, ale obrázky plné utrpení a smrti už z mysli nevyžene. „Mohla jsem zachránit víc lidí,“ vyčítá si.

Dlouhodobý stres z vysilující práce si na ní vybere svoji daň v podobě silných depresí. 14. května 1941 nakonec v psychiatrické léčebně spáchá sebevraždu.

Foto: Wikimedia Commons, findgrave.com
Související články
Svět zločinu
Řádění Cambridgeské pětky: Špioni kašlali na peníze, hnala je ideologie
Konzervativci pracující ve službách komunistů. Taková představa by měla být z říše sci-fi, vždy jde o naprostý rozpor ve světonázorech. Přesto se něco podobného v minulosti stalo realitou. Kdo by ale čekal, že motivace takových lidí bude finanční, šeredně se mýlí. Britské úřady nevěří tomu, že konzervativní člen parlamentu může být zároveň komunistickým špionem. Zaskočí je také […]
Svět zločinu
Kamarádky z karavanů: Taser, páčidlo a živá pochodeň
Malý kluk zírá do lednice. „Tiny! Mám hlad,“ kňourá směrem ke starší sestře. Tina prohrábne police a vlastní peněženku. Sesype pár drobných, co vyjdou na balení bílého chleba a pár vajíček na obalení, aby ho mohla osmažit. Kde jsou rodiče? Nejsou s to se dostat z drogové závislosti – a ani nemají tu ambici. Momentálně […]
Svět zločinu
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Svět zločinu
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
reklama
záhady a tajemství
Děsivé středozimky: Není Perchta jako Perchta!
Některé nás obdarují, jiné sledují, zda dodržujeme, co se má. A jakmile ne… To jsou středozimky. Většina Čechů o nich neslyšela, a to přes to, že některé chodívají i u nás. Není se co divit, tento termín totiž zavede pro ženské postavy objevující se v době zimního slunovratu až Štědrého dne slovinský etnolog Niko Kuret […]
Ed a Lorraine Warrenovi: Dům v Amityville a jiné děsuplné pohádky
„Slýcháte v noci podivné zvuky? Viděli jste ducha? Pokud ano, pak neváhejte a volejte profesionály! Volejte Lovce duchů! Na čísle 555-2368 jsme vám k dispozici 24 hodin denně! Věříme vám každé slovo!“ Znáte americkou duchařskou komedii Krotitelé duchů z roku 1984? Její hrdinové kupodivu nejsou tak úplně vymyšlení. Podobní „krotitelé“ duchů opravdu existují a opravdu […]
Nejděsivější příšery doby adventní: Zlobivé děti krájejí na kusy!
Pokud si myslíte, že Advent znamená jen samé krásné věci, musíme vás vyvést z omylu. Představíme vám tvory, které potkáte právě v tomto období. Ale potkat je rozhodně nechcete…   Bílou planinou se žene chlupatý tvor. Vypadá jako kočka. Jen mnohem větší, se zlým pohledem a drápy a špičáky, které rády sápou lidské maso. Tahle […]
Věčný koloběh života: Zimní slunovrat
Na podzim, za vlády astrologického znamení Štíra, byla zpřetrhána nit života, která spojovala život rostlin se Sluncem. V období Střelce byla vegetace prakticky pohřbena pod zemí, i když o slunečním světle věděla… Od slunovratu dává Slunce životu, který s sebou pomyslně vzalo do podsvětí, opětovnou svobodu. Na důkaz vítězství nad temnotami vystoupí sluneční kotouč každý […]
reklama
věda a technika
Skrytá síla pelyňku: Pomáhá proti mšicím i na modřiny
Léčivá síla pelyňku je v přírodní medicíně známá. Ovšem tato bylinka se dá použít i jinak. Má spoustu užitečných vlastností. Věděli jste třeba, že působí proti hmyzu? Tvoří se vám často modřiny? Pomůže pelyněk, tedy éterický olej z něj vyrobený. Blahodárně působí na krevní sraženiny a modřiny, do kterých se vtírá. Ty se následně rychleji vstřebávají […]
Co se stalo před 230 000 000 lety? A žijeme díky tomu i my?
Teplota na Zemi stoupá. Z topických oblastí po hejnech migrují zástupy zvířat. Na záda jim dopadají kyselé deště ničící porost. V oceánech nastává apokalypsa. Kyselá nadílka posílá do věčných lovišť pozdního triasu hojné organismy s vápenitými schránkami. Nastává čas dinosaurů. A také malý krůček k budoucím časům, kdy převezmou vládu na planetě savci… Vyprahlou krajinou […]
Největší z evropských meteoritů: Vydáte se také „ulovit“ kousíček?
Ten večer je pro obyvatele několika slovenských a ukrajinských vesniček všechno, jen ne klidný. Oblohou probleskne ohnivá koule, která se rozpadá na stovky úlomků. Z nebe padají větší i menší kamínky. Někteří z obyvatel se modlí, ti podnikavější vyráží do lesů kameny spadlé z nebes hledat…   Píše se 9. červen roku 1866, když obyvatelé […]
Měsíčník: Nenápadný zabiják medúz může naklást až 300 milionů jiker!
Poklidné odpoledne na pláži naruší řev a úprk plavců z moře. „Pozor, žralok,“ křičí jeden z běžců. Všichni jsou na nohou a mžourají na zlověstnou ploutev vznášející se v dáli nad hladinou. Kdyby jen tušili, že jde o neškodného měsíčníka. Vypadá, jako by zrovna absolvoval čelní setkání s automobilem. Za zdánlivě nemotornou tělesnou schránkou se však skrývá dechberoucí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz