Mnoho živočišných druhů po celém světě je na pokraji vyhynutí. U mnohých se však vědci snaží o nápravu v podobě umělé reprodukce. Další čtyři embrya nosorožců bílých severních se na přelomu března a dubna podařilo vytvořit mezinárodnímu vědeckému týmu. Celkem nyní mají devět zmrazených embryí.
Z posledních dvou žijících samic na planetě – Fatu a Nájin – už ani jedna není schopna mládě odnosit. Obě žijí v rezervaci Ol Pejeta v Keni a patří Zoo Dvůr Králové. Odborníci tak chtějí embrya vložit do samic příbuzných nosorožců bílých jižních.
Přenos embrya do náhradní matky vědci nejprve vyzkouší s méně cennými embryi nosorožců bílých jižních.
„Na základě úspěšného provedení celého zákroku a potvrzené březosti s těmito embryi bude možné přistoupit k podobnému úkonu i s velmi vzácnými embryi nosorožců bílých severních,“ sdělil ředitel dvorské zoo Přemysl Rabas.
Naděje umírá poslední
Vědecký tým odebral 19 vajíček 28. března 2021 od uspané samice Fatu. Vajíčka byla převezena do laboratoře Avantea v italské Cremoně, kde jich bylo 14 oplodněno spermatem uhynulého samce Suniho. Čtyři oplodněná vajíčka se vyvinula v životaschopná embrya.
Projekt záchrany nosorožců v minulém roce na několik měsíců přerušila pandemie covidu-19, kvůli které vědci přišli nejméně o jeden odběr vajíček.
Budou-li vědci moci přes pandemii do Keni dál cestovat, mělo by odebírání vajíček samic severních bílých nosorožců pokračovat ve tří- až čtyřměsíčním cyklu.