Elvis Presley bude už navždy legendou. Tento americký zpěvák a herec překonal během své dvacetileté kariéry spoustu rekordů v prodeji desek a vytvořil množství hitů. Jenže po strmém vzestupu přišel tvrdý pád, v němž svou roli sehrály návykové látky.
Příběh Elvise Aarona Presleyho začíná 8. ledna 1935 ve městě Tupelo v americkém státě Mississippi.
Asi půl hodinu před ním přišlo na svět jeho dvojče, taktéž chlapec, jménem Jess, ale místo radosti se dostavil šok – prvorozený syn nežil.
Rodiči budoucího hudebního krále byli Gladys a Vernon Presleyovi.
Rodina byla velice chudá, dokonce patřila do sociální skupiny v té době označované jako White trash neboli Bílý odpad, což byl hanlivý termín, používaný pro chudinu bílé pleti.
Sám Elvis později situaci v rozhovorech zlehčoval, když říkal, že se neměli tak špatně, pravda je ovšem taková, že po finanční stránce museli mít jeho rodiče starostí víc než dost.
Naznačuje to i událost z května roku 1938, kdy byl Vernon zatčen a odsouzen na tři roky do vězení za falšování šeku od svého zaměstnavatele, na němž změnil částku k výplatě ze tří dolarů na osm.
Kromě toho, že Gladys se najednou ocitla sama na výchovu a péči o syna, musela ještě opustit dům, který s manželem koupili na splátky.
Vztah k matce
Gladys byla na Elvise velmi fixovaná a až přehnaně se o něj bála. Klukovských lumpáren si tedy moc neužil, a jakmile se coby -náctiletý zdržel venku do pozdějších hodin, nemohla spát.
Jeho manželka Priscilla se ve své knize rozepsala o tom, že až do doby, co začal Elvis vystupovat, nikdy nepřespával mimo domov.
Později, když už to kvůli hudební kariéře bylo nevyhnutelné, matce alespoň každý den volal, protože stejně jako ona byla fixovaná na něj, tak on byl fixovaný na ni. O to bolestivější ránu prožil, když v pouhých šestačtyřiceti letech zemřela.
Byl přesvědčený, že za to mohlo jeho odvedení do vojenské sluybu. Nevydržela odloučení a začala mít problémy s alkoholem, což zhoršilo její zdravotní stav natolik, až jí 14. srpna 1958 po vleklém zánětu jater selhalo srdce.
Vernonovou novou partnerkou se, podle Elvise příliš brzy po Gladyině smrti, stala Dee Stanleyová.
Budoucí král
V roce 1945 se Elvis zúčastnil pěvecké soutěže. Mylně později řada zdrojů uváděla, že ji vyhrál, ve skutečnosti obsadil páté místo. O rok později slavil jedenácté narozeniny, k nimž dostal svou první kytaru, i když si prý přál kolo.
Akordy ho učil strýc Vester, Elvis také poslouchal bluesové a country písně a zajímal ho gospel.
Rodina se v roce 1948 přestěhovala do Memphisu, což pro Elvise nebylo snadné, protože opustil známé prostředí a kamarády.
Navíc šlo prý o zvláštní dítě, které se hůře začleňovalo do kolektivu, dospívající chlapec tak čelil šikaně, kterou mu pomáhala překonat právě hudba.
V roce 1953 dostudoval střední školu a začal pracovat jako řidič firmy Electric Co. Ještě v tomtéž roce se pomalu roztočilo kolo úspěchu, díky kterému jméno Elvis Presley zná celý svět po mnoho generací.
Poprvé ve studiu
V srpnu 1953 poprvé nahrával ve studiu, konkrétně v Sun Records Sama Philipse, kde za to zaplatil čtyři dolary.
Mnohdy se chybně uvádí, že šlo o narozeninový dárek pro matku, ale pravda je taková, že Elvis chtěl slyšet sám sebe… a rozhodně nebyl spokojený. Historku o mamince si později vymyslel jeho manažer Tom Parker.
Jako první si mladíkova talentu všimla sekretářka Sama Philipse a poukázala na něj. Majitel společnosti, o kterém se právě říkalo, že hledá bělocha s černošským hlasem, byl nadšený.
Píseň That’s All Right, kterou původně zpíval bluesový zpěvák Arthur Crudup, se stala hitem rádia a otevřela Elvisovi dveře do světa hudby.
Z Memphisu, kde zaznamenala velký úspěch, se brzy rozšířila dál a oslnila celou jižní část Spojených států amerických. Pak přišel ještě úspěšnější singl Blue Moon of Kentucky.
Elvis začal vystupovat v kapele The Blue Moon Boys, s níž zpíval a hrál v různých podnicích.
Plukovník na scéně
V roce 1955 se Elvisovy kariéry ujal zmíněný Tom Parker, kterému přezdíval Plukovník.
Ten k propagaci přistupoval značně novátorským způsobem – vymýšlel poutavé historky pro novináře, prodával reklamní předměty a domlouval Elvisovo účinkování ve filmech a televizních pořadech.
Zkrátka budoval kult osobnosti a udržoval ho i v době, kdy byl zpěvák ve vojenské službě.
Dne 27. ledna 1956 vyšel nový singl Heartbreak Hotel, a to jako první v rámci spolupráce s Elvisovým novým vydavatelstvím RCA Records. Během krátké doby se ho prodalo přes milion kusů! Vzápětí přišlo debutové album s názvem Elvis Presley. Mělo znaky country a na deset měsíců opanovalo popovou hitparádu v USA.
Úspěch za úspěchem
V době vydání debutového alba začal Elvis pronikat také do televize, kde se objevoval v různých show, a do filmu. Prvním z nich byl muzikálový western Miluj mě něžně (Love me tender).
Z něj také vzešla jedna z nejslavnějších písniček Elvise Presleyho, která jako první v historii vydělala na prodeji více než milion dolarů.
V roce 1956 vyšlo další album s názvem Elvis. Posluchači byli opět nadšeni. Ostatně tento rok se stal jedním z těch vůbec nejúspěšnějších v kariéře Elvise Presleyho.
Jeho hvězda strmě stoupala a pokračovala v tom také v následujícím roce, kdy opět zazářil ve filmu – kasovním trháku s názvem Vězeňský rock. A ještě týž rok dostal roli ve snímku Loving you. I ten zaznamenal úspěch, ostatně jako všechno, kde se v té době Elvis objevil.
Elvis vojákem
Dobu obrovského úspěchu přerušil povinný nástup na vojnu. Ten byl o pár měsíců odložen, díky čemuž mohl Elvis dokončit snímek King Creole. V březnu 1958 narukoval. Nejprve absolvoval základní výcvik v Texasu a potom byl přesunut do západního Německa.
V tomto období se trápil myšlenkou, že na něj fanoušci v Americe zapomenou. Byl osamělý, stejně jako jeho budoucí manželka Priscilla, s níž se tady seznámil.
Po návratu ze služby se ukázalo, že strach byl zbytečný. Fanoušci ho opět srdečně přijali a on se začal víc soustředit na filmy než hudbu. Některé jsou značně nekvalitní a staly se úspěšnými jen díky tomu, že v nich hraje právě on.
Elvisovi vynesly filmové snímky spoustu peněz a několik hitů, spokojený s nimi ale nebyl.
Zpátky k hudbě
V roce 1971 znovu začal točit studiová alba a opět měl úspěch. 9. až 11. června 1972 se mu jako prvnímu umělci podařilo čtyřikrát za sebou vyprodat Madison Square Garden v New Yorku.
O rok později uspořádal koncert v havajském Honolulu, který byl přes satelit přenášen do 40 zemí světa. Sledovala ho více než miliarda diváků.
Pracovně se mu dařilo, ale jeho soukromí, a hlavně zdravotní stav, šly z kopce. Přibíral na váze, bral různé podpůrné a návykové látky, a to ve vysokých dávkách a v kombinaci s alkoholem. I tak dál pracoval na albech i vystoupeních.
V roce 1973, kdy došlo na rozvod s manželkou, se dvakrát předávkoval barbituráty, poprvé skončil dokonce v kómatu. Řešil také závislost na lécích. A přesto odehrál 160 koncertů!
Elvis a návykové látky
K povzbuzujícím lékům se Elvis dostal už v době, kdy sloužil v západním Německu. Šlo o amfetamin a dal mu ho velící důstojník proti únavě. Priscilla se to dozvěděla ve chvíli, kdy u Elvise, ještě coby 14letá, usnula.
Musela totiž zvládat školu a večerní pobyty u něj, z nichž se vracela pozdě. Byla velice unavená a on měl pocit, že jí tak může pomoci.
Zvláště v 60. letech, kdy Elvis znovu začal živě vystupovat, čím dál častěji sahal po povzbuzujících i uklidňujících látkách. Jeho tempo bylo totiž k nevydržení, představení si nasmlouval až příliš mnoho. To se samozřejmě začalo podepisovat na jeho zdravotním stavu.
Po rozchodu a následném rozvodu trpěl depresemi, takže různých prášků, které užíval, přibývalo. Nechyběl ani alkohol, přidala se nadváha a na koncertech bylo znát, že mu dochází energie.
Smutný konec
Roku 1976 se rozešel s přítelkyní, herečkou Lindou Thompsonovou, a po jeho boku se poté začala objevovat Ginger Aldenová, kterou požádal o ruku.
A byla to právě ona, kdo ho 16. srpna 1977 našel mrtvého na podlaze v koupelně domu Graceland. Král rock´n´rollu zemřel v pouhých 42 letech.
Podle oficiální verze se mu osudným stal srdeční infarkt, mnozí lidé si ale myslí, že se předávkoval drogami, a konspirátoři jsou přesvědčeni o fingované smrti, po níž dožil nebo dožívá v ústraní.
Sídlo Graceland se stalo muzeem a druhým nejnavštěvovanějším domem v USA, hned po Bílém domě.