Domů     Na vrchol a pak až na dno. Taková byla cesta Elvise Presleyho
Na vrchol a pak až na dno. Taková byla cesta Elvise Presleyho
2.11.2023

Elvis Presley bude už navždy legendou. Tento americký zpěvák a herec překonal během své dvacetileté kariéry spoustu rekordů v prodeji desek a vytvořil množství hitů. Jenže po strmém vzestupu přišel tvrdý pád, v němž svou roli sehrály návykové látky.

Elvis Presley měl neuvěřitelný dar, navždy zůstane legendou. FOTO: Metro-Goldwyn-Mayer, Inc/Creative Commons/Volné dílo
Elvis Presley měl neuvěřitelný dar, navždy zůstane legendou. FOTO: Metro-Goldwyn-Mayer, Inc/Creative Commons/Volné dílo

Příběh Elvise Aarona Presleyho začíná 8. ledna 1935 ve městě Tupelo v americkém státě Mississippi.

Asi půl hodinu před ním přišlo na svět jeho dvojče, taktéž chlapec, jménem Jess, ale místo radosti se dostavil šok – prvorozený syn nežil.

Rodiči budoucího hudebního krále byli Gladys a Vernon Presleyovi.

Rodina byla velice chudá, dokonce patřila do sociální skupiny v té době označované jako White trash neboli Bílý odpad, což byl hanlivý termín, používaný pro chudinu bílé pleti.

Sám Elvis později situaci v rozhovorech zlehčoval, když říkal, že se neměli tak špatně, pravda je ovšem taková, že po finanční stránce museli mít jeho rodiče starostí víc než dost.

Naznačuje to i událost z května roku 1938, kdy byl Vernon zatčen a odsouzen na tři roky do vězení za falšování šeku od svého zaměstnavatele, na němž změnil částku k výplatě ze tří dolarů na osm.

Kromě toho, že Gladys se najednou ocitla sama na výchovu a péči o syna, musela ještě opustit dům, který s manželem koupili na splátky.

Fotografie Elvisových rodičů v muzeu ve Veroně, Mississippi. Zde se Vernon a Gladys brali. FOTO: Thomas R Machnitzki/Creative Commons/CC BY 3.0
Fotografie Elvisových rodičů v muzeu ve Veroně, Mississippi. Zde se Vernon a Gladys brali. FOTO: Thomas R Machnitzki/Creative Commons/CC BY 3.0

Vztah k matce

Gladys byla na Elvise velmi fixovaná a až přehnaně se o něj bála. Klukovských lumpáren si tedy moc neužil, a jakmile se coby -náctiletý zdržel venku do pozdějších hodin, nemohla spát.

Jeho manželka Priscilla se ve své knize rozepsala o tom, že až do doby, co začal Elvis vystupovat, nikdy nepřespával mimo domov.

Později, když už to kvůli hudební kariéře bylo nevyhnutelné, matce alespoň každý den volal, protože stejně jako ona byla fixovaná na něj, tak on byl fixovaný na ni. O to bolestivější ránu prožil, když v pouhých šestačtyřiceti letech zemřela.

Byl přesvědčený, že za to mohlo jeho odvedení do vojenské sluybu. Nevydržela odloučení a začala mít problémy s alkoholem, což zhoršilo její zdravotní stav natolik, až jí 14. srpna 1958 po vleklém zánětu jater selhalo srdce.

Vernonovou novou partnerkou se, podle Elvise příliš brzy po Gladyině smrti, stala Dee Stanleyová.

Rodný dům Elvise Presleyho. FOTO: Markuskun/Creative Commons/Public domain
Rodný dům Elvise Presleyho. FOTO: Markuskun/Creative Commons/Public domain

Budoucí král

V roce 1945 se Elvis zúčastnil pěvecké soutěže. Mylně později řada zdrojů uváděla, že ji vyhrál, ve skutečnosti obsadil páté místo. O rok později slavil jedenácté narozeniny, k nimž dostal svou první kytaru, i když si prý přál kolo.

Akordy ho učil strýc Vester, Elvis také poslouchal bluesové a country písně a zajímal ho gospel.

Rodina se v roce 1948 přestěhovala do Memphisu, což pro Elvise nebylo snadné, protože opustil známé prostředí a kamarády.

Navíc šlo prý o zvláštní dítě, které se hůře začleňovalo do kolektivu, dospívající chlapec tak čelil šikaně, kterou mu pomáhala překonat právě hudba.

V roce 1953 dostudoval střední školu a začal pracovat jako řidič firmy Electric Co. Ještě v tomtéž roce se pomalu roztočilo kolo úspěchu, díky kterému jméno Elvis Presley zná celý svět po mnoho generací.

Poprvé ve studiu

V srpnu 1953 poprvé nahrával ve studiu, konkrétně v Sun Records Sama Philipse, kde za to zaplatil čtyři dolary.

Mnohdy se chybně uvádí, že šlo o narozeninový dárek pro matku, ale pravda je taková, že Elvis chtěl slyšet sám sebe… a rozhodně nebyl spokojený. Historku o mamince si později vymyslel jeho manažer Tom Parker.

Jako první si mladíkova talentu všimla sekretářka Sama Philipse a poukázala na něj. Majitel společnosti, o kterém se právě říkalo, že hledá bělocha s černošským hlasem, byl nadšený.

Píseň That’s All Right, kterou původně zpíval bluesový zpěvák Arthur Crudup, se stala hitem rádia a otevřela Elvisovi dveře do světa hudby.

Z Memphisu, kde zaznamenala velký úspěch, se brzy rozšířila dál a oslnila celou jižní část Spojených států amerických. Pak přišel ještě úspěšnější singl Blue Moon of Kentucky.

Elvis začal vystupovat v kapele The Blue Moon Boys, s níž zpíval a hrál v různých podnicích.

Lidé si brzy začali všímat Elvisova neobyčejného talentu. FOTO: Pxfuel
Lidé si brzy začali všímat Elvisova neobyčejného talentu. FOTO: Pxfuel

Plukovník na scéně

V roce 1955 se Elvisovy kariéry ujal zmíněný Tom Parker, kterému přezdíval Plukovník.

Ten k propagaci přistupoval značně novátorským způsobem – vymýšlel poutavé historky pro novináře, prodával reklamní předměty a domlouval Elvisovo účinkování ve filmech a televizních pořadech.

Zkrátka budoval kult osobnosti a udržoval ho i v době, kdy byl zpěvák ve vojenské službě.

Dne 27. ledna 1956 vyšel nový singl Heartbreak Hotel, a to jako první v rámci spolupráce s Elvisovým novým vydavatelstvím RCA Records. Během krátké doby se ho prodalo přes milion kusů! Vzápětí přišlo debutové album s názvem Elvis Presley. Mělo znaky country a na deset měsíců opanovalo popovou hitparádu v USA.

Úspěch za úspěchem

V době vydání debutového alba začal Elvis pronikat také do televize, kde se objevoval v různých show, a do filmu. Prvním z nich byl muzikálový western Miluj mě něžně (Love me tender).

Z něj také vzešla jedna z nejslavnějších písniček Elvise Presleyho, která jako první v historii vydělala na prodeji více než milion dolarů.

V roce 1956 vyšlo další album s názvem Elvis. Posluchači byli opět nadšeni. Ostatně tento rok se stal jedním z těch vůbec nejúspěšnějších v kariéře Elvise Presleyho.

Jeho hvězda strmě stoupala a pokračovala v tom také v následujícím roce, kdy opět zazářil ve filmu – kasovním trháku s názvem Vězeňský rock. A ještě týž rok dostal roli ve snímku Loving you. I ten zaznamenal úspěch, ostatně jako všechno, kde se v té době Elvis objevil.

Elvis musel nastoupit na vojnu, ale ani poté na něj fanoušci nezapomněli. FOTO: pxfuel
Elvis musel nastoupit na vojnu, ale ani poté na něj fanoušci nezapomněli. FOTO: pxfuel

Elvis vojákem

Dobu obrovského úspěchu přerušil povinný nástup na vojnu. Ten byl o pár měsíců odložen, díky čemuž mohl Elvis dokončit snímek King Creole. V březnu 1958 narukoval. Nejprve absolvoval základní výcvik v Texasu a potom byl přesunut do západního Německa.

V tomto období se trápil myšlenkou, že na něj fanoušci v Americe zapomenou. Byl osamělý, stejně jako jeho budoucí manželka Priscilla, s níž se tady seznámil.

Po návratu ze služby se ukázalo, že strach byl zbytečný. Fanoušci ho opět srdečně přijali a on se začal víc soustředit na filmy než hudbu. Některé jsou značně nekvalitní a staly se úspěšnými jen díky tomu, že v nich hraje právě on.

Elvisovi vynesly filmové snímky spoustu peněz a několik hitů, spokojený s nimi ale nebyl.

Zpátky k hudbě

V roce 1971 znovu začal točit studiová alba a opět měl úspěch. 9. až 11. června 1972 se mu jako prvnímu umělci podařilo čtyřikrát za sebou vyprodat Madison Square Garden v New Yorku.

O rok později uspořádal koncert v havajském Honolulu, který byl přes satelit přenášen do 40 zemí světa. Sledovala ho více než miliarda diváků.

Pracovně se mu dařilo, ale jeho soukromí, a hlavně zdravotní stav, šly z kopce. Přibíral na váze, bral různé podpůrné a návykové látky, a to ve vysokých dávkách a v kombinaci s alkoholem. I tak dál pracoval na albech i vystoupeních.

V roce 1973, kdy došlo na rozvod s manželkou, se dvakrát předávkoval barbituráty, poprvé skončil dokonce v kómatu. Řešil také závislost na lécích. A přesto odehrál 160 koncertů!

Elvis se svou životní láskou Priscillou. Manželství bylo nakonec peklo a rozpadlo se. FOTO: Pxfuel
Elvis se svou životní láskou Priscillou. Manželství bylo nakonec peklo a rozpadlo se. FOTO: Pxfuel

Elvis a návykové látky

K povzbuzujícím lékům se Elvis dostal už v době, kdy sloužil v západním Německu. Šlo o amfetamin a dal mu ho velící důstojník proti únavě. Priscilla se to dozvěděla ve chvíli, kdy u Elvise, ještě coby 14letá, usnula.

Musela totiž zvládat školu a večerní pobyty u něj, z nichž se vracela pozdě. Byla velice unavená a on měl pocit, že jí tak může pomoci.

Zvláště v 60. letech, kdy Elvis znovu začal živě vystupovat, čím dál častěji sahal po povzbuzujících i uklidňujících látkách. Jeho tempo bylo totiž k nevydržení, představení si nasmlouval až příliš mnoho. To se samozřejmě začalo podepisovat na jeho zdravotním stavu.

Po rozchodu a následném rozvodu trpěl depresemi, takže různých prášků, které užíval, přibývalo. Nechyběl ani alkohol, přidala se nadváha a na koncertech bylo znát, že mu dochází energie.

Smutný konec

Roku 1976 se rozešel s přítelkyní, herečkou Lindou Thompsonovou, a po jeho boku se poté začala objevovat Ginger Aldenová, kterou požádal o ruku.

A byla to právě ona, kdo ho 16. srpna 1977 našel mrtvého na podlaze v koupelně domu Graceland. Král rock´n´rollu zemřel v pouhých 42 letech.

Podle oficiální verze se mu osudným stal srdeční infarkt, mnozí lidé si ale myslí, že se předávkoval drogami, a konspirátoři jsou přesvědčeni o fingované smrti, po níž dožil nebo dožívá v ústraní.

Sídlo Graceland se stalo muzeem a druhým nejnavštěvovanějším domem v USA, hned po Bílém domě.

Foto: viz popisky
Související články
Lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Lifestyle
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Lifestyle
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Lifestyle
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
reklama
záhady a tajemství
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz