Půllitry cinknou o sebe. „Franto, roztoč nám rovnou další,“ zahaleká na hospodského stojícího u pípy jeden z podsaditých chlapíků. Plůtek na několika lístcích roste takřka zázračným tempem.
„Chlapi, poslední, zavírám,“ kontruje výčepní. „Tak dneska 15 kousků Františku,“ mává peněženkou jeden ze štamgastů. Ve dveřích se ještě otočí: „Tak zítra ahoj!“
ČÍSLO: 17,3
Takové procento Čechů si pravidelně dopřeje nějaký alkohol. Ženy pijí méně, na den v průměru půlku standardního alkoholického nápoje, statistiku dohánějí muži – tam jde o 1,5 nápoje denně.
Sklenky nebo láhve se nejčastěji chytají lidé v širokém věkovém rozmezí 25 až 64 let.
ČÍSLO: 8
Tolik procent našinců lze bez skrupulí označit za alkoholiky. A ne lehké. Pijí pravidelně a hodně – například pět a (mnohem) víc piv takřka každý den. Nicméně pivo, víno nebo sem tam „panáčka“ si dopřeje v nízkých dávkách polovina populace.
Až pětina dospěláků to ale přehání. A na lepší časy se neblýská. Průměrná denní spotřeba alkoholu od roku 2016 stále mírně roste.
ČÍSLO: 2,4
Vytrvale odmítají alkohol a odrážejí nespočet dotěrných otázek: „Držíš dietu? Nebo ti něco je?“ či „To je nějaké osobní přesvědčení?“ anebo „Jé!
Ty jsi těhotná!?“ Zatímco 8 procent populace představují těžcí alkoholici, trvalých abstinentů máme pouhá 2,4 procenta. Se započítáním těch, kteří se rozhodnou odpustit si alkohol alespoň na rok, se statistika povzbudivě vyškrábe na 10 procent.
ČÍSLO: 51
Pivo na piedestalu. 51 procent Čechů označilo v mezinárodním průzkumu agentury Gfk napříč evropskými státy chmelový mok za svého jasného favorita mezi alkoholickými nápoji. Takhle jasné vítězství piva žádný jiný stát nezaznamená.
Tvrdé lihoviny naopak nepříliš překvapivě dominují Rusku, na druhém místě je Řecko a třetí „tvrdou“ příčku mají kupodivu Britové.
ČÍSLO: 1948
V Československu se v rámci únorového převratu dostávají k moci komunisté, v květnu vzniká nezávislý Izrael, v září je vyhlášena Korejská lidově demokratická republika a v listopadu při letu z Paříže do Londýna nenávratně mizí nad průlivem La Manche letadlo s československými hokejisty.
Roku 1948 se ale také začíná měřit statistika konzumace alkoholu. V tomto roce vypije průměrný Čech 84,4 litru alkoholických nápojů. To představuje 2,4 litru čistého alkoholu. Stačí však rok pod komunistickou nadvládou a čísla jsou prudce nahoru.
Jen o rok později již přepočteno na čistý alkohol průměrný obyvatel vypil 4,2 litru.
ČÍSLO: 60
O tom, že mít doma alkoholika není žádná slast, není třeba polemizovat. A je to právě alkohol, který stojí za rozvratem až 60 procent manželství.
Výrazně se také podepíše do statistiky kriminalistiky – pod vlivem alkoholu je spácháno minimálně 13 procent trestných činů.
ČÍSLO: 6
Tolik procent úmrtí je u nás spojováno s alkoholem. Není se co divit, nadměrná konzumace může vyvolat až na 200 onemocnění v čele s rakovinou. Alkoholici inklinují k mozkové mrtvici, kardiovaskulárním chorobám a hlavně cirhóze jater.
Mimochodem, v tomhle jsme zpátečníci, ve většině evropských států počet úmrtí na cirhózu jater způsobenou alkoholem klesá, jen u nás stále roste. A mimochodem, okolo 18 procent psychiatrických diagnóz končící v naší zemi hospitalizací, je vyvoláno alkoholem.