Jak žijí starověcí indiáni? Mají teepee? Bojují pomocí tomahavků?
Pokud nahlédneme decentně pod pokličku Anasaziů, tedy indiánské kultury žijící na území dnešních jihozápadních USA v Novém Mexiku, Arizoně, Coloradu, Utahu a také na severovýchodě Mexika, musíme to dost přehodnotit.
Tuto civilizaci proslaví hlavně unikátní strategická města budovaná pod břidlicové skalní převisy, či jen kamenná a hliněná obydlí nalepená na skály. Některé vísky jsou dokonce dostupné jen po provazech!
Ty nejznámější a nejzachovalejší vznikají mezi lety 900 až 1350. Kam až sahá historie Anasaziů? Netušíme, část archeologů se však v posledních letech překvapivě shodla, že její kořeny máme hledat až ve 12. století před Kristem!
Skoro jako Panamericana
Co o nich víme? „Anasaziové“ je pojmenování od indiánského kmene Navahů a znamená „dávní nepřátelé“, což se dnes zmírňuje na „starověcí lidé“. Nejsou žádnou primitivní kulturou. Mají skvělé znalosti astronomie a zrcadlí je do architektury.
Vyrábějí vyhlášenou keramiku a zřejmě u nich funguje matriarchát. Když archeologové objeví v Pueblo Bonito místnost, kterou označí číslem 33, najdou zároveň nejbohatší kryptu (z těch dosud objevených). Její osazenstvo sleduje ženskou linii po dobu 330 let!
Je jasné, že u tak dlouhotrvající kultury se bude řada věcí vyvíjet. Od malých „apartmánů“ přejdou až po sídla o 700 místnostech! Ve 13. století ale Anasaziové opouští své domovy a kultura upadá – sloučí se s jiným obyvatelstvem. Proč? Určitě to nevíme. Zřejmě kvůli dlouhodobému suchu či vlivu mezoamerických kultur.
Dopravní zpravodajství starověkých kultur
Že jezdí indiáni na koních a silnice nepotřebují? To by se severoameričtí Anasaziové nasmáli. Satelitní průzkum odhalí, že pro spojení svých puebel vybudují síť 10 metrů širokých silnic, která má celkově na délku takřka 400 km.