I když se stále mluví především o Marsu, ve světle posledních objevů to vypadá, že lidstvo nakonec ze všech okolních vesmírných těles nejdříve osídlí Měsíc!
Japonská vesmírná agentura totiž na něm objevila obrovskou jeskyni, která by, podle expertů, mohla v budoucnu sloužit jako základna astronautů. Stane se tedy v budoucnu tunel skutečně obydlím pozemšťanů?
Experti Japonské vesmírné agentury (JAXA) za pomoci lunární sondy SELENE potvrdili existenci 50 kilometrů dlouhé a 100 metrů široké jeskyně. Nachází se v oblasti na přivrácené straně Měsíce, zvané Mariovy hory (The Marius Hills).
Vědci přitom to, že se lávový tunel pod povrchem Měsíce nalézá, předpokládali. Sonda totiž už předtím odhalila otvor 50 metrů široký a stejně tak hluboký. To pak podnítilo spekulace o existenci rozsáhlejšího podpovrchového prostoru.
Jak tunel vznikl?
Dutina údajně vznikla vulkanickou činností zhruba před 3 500 000 000 let. Takzvané lávové tunely se přitom nacházejí i v mnoha sopečných oblastech na Zemi (např. na Islandu, Havaji, Sicílii či na souostroví Galapágy).
V národním parku Tsavo v Keni se pak nachází lávový tunel Leviathan, dlouhý přes 9 kilometrů. Jak ale lávový tunel vzniká? Je to vlastně pozůstatek po mohutném proudu lávy, jehož střecha nejprve ztvrdla, a když láva odtekla, tunel zevnitř vyschl. A protože láva chladne pomalu, bývají lávové tunely velmi dlouhé.
Bezpečný úkryt pro astronauty
Jeskyně pod povrchem Měsíce je podle prvních zjištění dostatečně pevná. Navíc horniny v ní by dokonce mohly obsahovat ložiska ledu a vody! Zdá se tedy, že jeskyně by v budoucnu mohla sloužit jako základna pro astronauty a jejich vybavení.
Astronauti by se tak totiž vyhnuli nejen riziku působení radiace a dopadům mikrometeoritů, ale byli by i chráněni před extrémními teplotami (na denní straně Měsíce stoupají až k 123 °C, na noční straně klesají k -181 °C). Teplota v hloubce 1 metr pod povrchem Měsíce se totiž pohybuje okolo -30 °C.
Japonci na Měsíci
Pro astronauty se tak lávová jeskyně může stát vlídným útočištěm.
I když je nemyslitelné, mimo jiné kvůli nízkému tlaku a nulové atmosféře, že by v ní odložili skafandry, rozhodně si lze představit, že by zde bylo vybudováno podzemní město se stovkami obyvatel.
Japonsko také už oznámilo, že kolem roku 2030 plánuje vyslat na Měsíc svého prvního astronauta (patrně v rámci mezinárodní mise).
Kdo bude první?
Čína prý zase chce vypravit své kosmonauty na Měsíc okolo roku 2036 a rovnou tam založit i kolonii. Kolonizovat Měsíc se ale údajně chystají i Rusko a Spojené státy americké.
„Američtí astronauti se vrátí na Měsíc, nejen aby tam po sobě zanechali stopy a vlajky, ale aby vystavěli základny, které potřebujeme pro vyslání Američanů na Mars a dále,“ vyjádřil se už v minulosti americký viceprezident Mike Pence.