Domů     Na hranicích okupované vlasti
Na hranicích okupované vlasti
28.3.2023

Na podzim roku 1944 se 1. československý armádní sbor po těžkých bojích v okolí  Dukelského průsmyku ocitnul na hranicích okupovaného Československa. Čekal je ale těžký boj, než mohli vstoupit do své vlasti.

Českoslovenští vojáci v SSSR prošli do současné doby několika operacemi, včetně bitvy o Kyjev, kde se významně zasadili o úspěch celé ofenzívy v rámci 1. čs. samostatné brigády.

Navzdory předchozím úspěchům teď ovšem na ně čeká daleko těžší úkol, než který jim připadl v roce 1943.

Uspěchané přípravy

Celá Karpatsko-Dukelská operace, která trvá téměř dva měsíce od 8.9. do 28.10. 1944, je reakcí na Slovenské národní povstání, které začalo 29. srpna 1944. Sovětské vrchní velení ,,Stavka“ zpočátku nemá zájem o dobývání Dukelského průsmyku ani přilehlých oblastí Karpat, neboť se jedná o terén, který je velmi nevhodný pro útočné operace.

Předpokládá se, že bude nejvhodnější celou oblast obejít a německé síly ze strachu z obklíčení nakonec bez boje ustoupí na západ.

Situace okolo SNP ovšem má za následek to, že část 1. a zbytky 4. ukrajinského frontu I. S. Koněva (1897 – 1973) dostala za úkol překročit v tomto směru Karpaty a pomoci tomuto povstání.

Na přípravu celé operace dostává velení pouhé 4 dny, což se velmi negativně projeví na průběhu celé akce a také na utrpěných ztrátách. Sám Koněv o operaci prohlašuje ,,To bude pěkný bordel!‘‘ Maršálova slova se záhy po začátku operace potvrzují.

Překročit Karpaty bylo úkolem jednotek maršála Koněva. FOTO: oso.rscz / Creative Commons / volné dílo
Překročit Karpaty bylo úkolem jednotek maršála Koněva. FOTO: oso.rscz / Creative Commons / volné dílo

Pomalý a trnitý postup

1. československý sbor se pod velením gen. Jana Kratochvíla (1889 – 1975) útoku účastní ráno 9. září v druhém sledu.

Postup je velmi pomalý, neboť prvnímu sledu sovětské armády se nepodařilo dobýt město Krosno, které bylo důležitým komunikačním centrem pro další postup. Sbor tak musí postupovat po lesních cestách okolo města. Ještě tentýž den se odehrává katastrofa.

Sbor se u obce Bóbrka nachází v pochodové formaci, protože se mylně domnívá, že oblast je již obsazena Rudou armádou. To se ukáže jako tragický omyl, neboť na místě čeká zakopané německé dělostřelectvo a pěchota.

Následný palebný přepad a útok německé pěchoty rozpoutá zmatek a výsledkem jsou značné ztráty 1. a 3. brigády, kdy je ztraceno přes 600 mužů. První formace je citelně oslabena a druhá přestala být bojeschopná.

Panika a změny vedení

Objevují se i případy útěků z boje, kterým se českoslovenští velitelé na několika místech pokoušejí zabránit i střelbou do vlastních mužů.

Velitel praporu Ondřej Kvapil se nejprve snaží své muže přimět, aby drželi pozice, následně samopalem střílí nad hlavy svých vojáků a když ani to nezabere, střílí dávkami i do svých prchajících vojáků.

Taková reakce se může jevit jako extrémně přehnaná, má nicméně své opodstatnění.

V případě, že by spolubojovníci v týlu zpozorovali větší množství těch, co utíkají opačným směrem postupu, mohlo by to zapříčinit paniku, která by mohla zachvátit celý sbor a obrátit jej na spěšný ústup.

Po tomto debaklu maršál Koněv odvolává z funkce dosavadního velitele 1. čs. sboru a velení se ujímá br. gen. Ludvík Svoboda (1895 – 1979).

Československým jednotkám velel Ludvík Svoboda. FOTO: Stanislav Tereba / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 cz
Československým jednotkám velel Ludvík Svoboda. FOTO: Stanislav Tereba / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 cz

Tvrdé boje o Dukelský průsmyk

Od 10. září probíhají tvrdé střety v druhém pásmu německé obrany o město Dukla. Za cenu značných ztrát se společně se sovětskými vojáky podaří město osvobodit.

Hlavním cílem nicméně není město, nýbrž kóta 534, která je centrem německé obrany v oblasti a její obsazení trvá až do 20. září. Krveprolití a prožité hrůzy dokládá svědectví veterána východní fronty Bohuslava Anděla, který se operace účastnil.

,,Byli lidi, kteří plakali a prosili: ,,Dobij mě, dobij mě, ať se netrápím. A to víte, že to nemůžete udělat.’’ Ztráty jsou značné, především v řadách velitelů. Sbor na konci operace přichází o 90 % svých důstojníků.

Dukelský průsmyk, kde se odehraje doposud nejtěžší střet, padne až 6. října. Postup československých a sovětských jednotek je velmi zpomalován úpornou německou obranou, špatným počasím a také nedostatečným zásobováním.

I přes tyto překážky se nakonec sbor přes Dukelský průsmyk probíjí a postupuje spolu s rudoarmějci v průběhu dvou týdnů o 15-20 km do hloubky německé obrany.

První osvobozenou obcí na území bývalého Československého státu se stává 6. 10. Vyšný Komárnik.

Přichází rozkaz ,,Zastavit‘‘

Koncem října je zcela potlačeno SNP. Jednotky, které jsou ještě bojeschopné, přecházejí na partyzánský styl boje. V tu chvíli se zastavuje i Karpatsko-Dukelská operace, jejímž hlavním cílem bylo povstání pomoci.

Postup je příliš pomalý a je vykoupen velkými ztrátami na životech i technice. Vojáci jsou vyčerpaní z předchozích bojů a zásobování je nedostatečné. Ze strategického hlediska neměla operace žádný hlubší význam, její význam je spíše symbolický.

Přesto však vázala početné německé svazky, které tak nebylo možné použít na jiných místech fronty nebo k potlačení SNP.

Boje připomíná památník v Dukelském průsmyku. FOTO: Pietros Sacanis / Creative Commons / volné dílo
Boje připomíná památník v Dukelském průsmyku. FOTO: Pietros Sacanis / Creative Commons / volné dílo

Krvavá bilance

Německé velení přiznalo ztrátu 52 000 mrtvých, raněných a nezvěstných a také více než polovinu z 350 nasazených tanků a 800 děl a minometů. Některé sovětské zdroje hovoří údajně ještě o 26 000 zajatých.

Rudá armáda naproti tomu uvádí ztráty zhruba 85 000 mužů, z toho přes 10 000 mrtvých a 41 000 raněných. I 1. československý sbor utrpěl těžké ztráty.

Podle nejnovějších poznatků vojenského historického ústavu, které jsou k dispozici, bylo do konce listopadu 1 046 československých vojáků zabito, 4 328 raněno a 956 pohřešováno, což činí 38 % z původního počtu. Ztráty na technice nejsou známy.

Výsledek a vliv na průběh války

Karpatsko-Dukelská operace se rozhodně nedá označit za vítězství, možná na poli taktickém. Ztráty Rudé armády a 1. čs sboru jsou citelné a sbor na nějakou dobu ztrácí bojeschopnost.

Slovenské hory a zdejší drsná krajina nakonec představuje pro vojska SSSR překážku až do dubna 1945. Po válce se vynořují různé spekulace, že sovětské velení nasadilo do nejtěžších bojů 1. čs. sbor záměrně s cílem co nejvíce jej oslabit.

Nutno ovšem podotknout, že Rudá armáda příliš nehleděla na životy svých vojáků a neustálé útočení na pevnou obranu nepřítele bez ohledu na vlastní ztráty bylo běžné během celého trvání války.

Vliv Dukelského mýtu

Boje v Dukelském průsmyku se po právu označují za nejtvrdší, jaké kdy museli českoslovenští vojáci na východní frontě podstoupit, a dlouhou dobu představovaly jeden z nejpodstatnějších pilířů československých bojových tradic.

6. říjen se stává Dnem československé armády a stejně tak jej udržuje v paměti i Armáda České republiky. Působení československých vojáků v průběhu operace připomíná pomník, který leží na slovenské straně Dukelského průsmyku.

Foto: PM / Creative Commons / volné dílo, oso.rscz / Creative Commons / volné dílo, Stanislav Tereba / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 cz, Pietros Sacanis / Creative Commons / volné dílo
Související články
Historie
Titanic: Příběh zkázy, který stále fascinuje svět
14. dubna 1912 se navždy zapsal do historie jako den, kdy nejluxusnější parník své doby, Titanic, narazil do ledovce a navždy zmizel v temných hlubinách Atlantiku. Jeho tragický osud dodnes vyvolává otázky: Mohlo se katastrofě předejít? A co všechno se ještě můžeme dozvědět z trosek, které pomalu mizí v mořských hlubinách? Lokalita: přibližně 600 kilometrů jižně […]
Historie
Krysí stezky: Jak nacisté prchali do Jižní Ameriky
Italské kláštery, chorvatské přístavy a argentinské úřady – objevte fascinující trasy, po kterých unikali nejhledanější nacističtí zločinci do bezpečí jihoamerických diktatur. Tyto takzvané „krysí stezky“ představovaly složitou a často utajovanou síť kontaktů a logistické podpory, která umožnila stovkám, možná i tisícům pachatelů hrůzných zločinů druhé světové války uniknout před spravedlností spojeneckých mocností. Fenomén útěku nacistických […]
Historie
Gurmáni: Kardinál Richelieu miloval čokoládu, jeho praprasynovec nadšeně propagoval majonézu
Máte rádi čokoládu a majonézu? Tabulkovou nejspíš ano, jenže než se zrodí v téhle podobě, musíte ještě chvíli počkat. Teď jsme teprve na počátku 17. století, takže máme na mysli zatím jenom tu tekutou. Kakaové boby přiváží do Evropy španělský conquistador Hernán Cortés (1485–1547). Jenže nápoj z nich připravený připadá Španělům hořký a nějakou dobu trvá, než […]
Historie
Jak se zrodila knížka: Od tabulky a svitku ke složkám
Potřebu zaznamenávat svoje převratné myšlenky a předávat je dalším generacím má lidstvo už od pradávna. Od té doby, co se dokážeme mezi sebou dorozumívat, rozvíjí se první pokusy o zápisy. Kdy se zrodila první knížka a jak získala dnešní podobu? Tentokrát nebudeme zkoumat, které literární dílo je první – často se uvádí Epos o Gilgamešovi […]
reklama
věda a technika
Psychologická zrcadla: Jak Rorschachův test odhaluje naše skryté já
Jednou z nejznámějších psychologických testovacích metod je Rorschachův test, který vznikl před více než stoletím. Můžou osově souměrné barevné kaňky pomoci odhalit, co nás trápí nebo jací jsme? Netopýr? Netopýr s děravými křídly? Můra? Maska? Vydlabaná dýně na Halloween? Ženská postava bez hlavy? Válečná loď a její odraz na hladině? Anděl? Dva lidé útočící na třetího uprostřed? […]
Proč předpovědi počasí tak často selhávají?
Máme družice, superpočítače a týmy meteorologů, ale přesto se nám déšť často spustí tam, kde mělo být jasno. Jak je možné, že moderní předpovědi počasí stále nejsou stoprocentně spolehlivé? Bude jasno až polojasno, přechodně až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Tahle předpověď dovede pobavit. Jak ji někdo může vyslovit v době, kdy máme k […]
Lesní terapie: Vědecky potvrzené léčivé účinky přírody
Les není jen místem pro odpočinek nebo sběr hub – podle vědců má prokazatelné léčivé účinky na lidské tělo i psychiku. Od posílení imunity po snížení stresu, příroda funguje jako přirozený lék. Jak přesně nám les pomáhá a proč bychom do něj měli chodit častěji? Les má sám o sobě terapeutický potenciál. Přímo působí na […]
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
reklama
záhady a tajemství
Záhada podmořské struktury u Jonaguni: Přírodní úkaz, nebo pozůstatek ztracené civilizace?
V modrých vodách u japonského ostrova Jonaguni se ukrývá jeden z největších archeologických rébusů současnosti – masivní kamenná struktura s dokonalými úhly a schody, která vypadá jako dílo dávných stavitelů. Je to přírodní zvláštnost, nebo důkaz existence vyspělé předpotopní civilizace? Lokalita: ostrov Jonaguni ležící jižně od pobřeží Japonska V roce 1986 se pod hladinu moře u […]
Dobrodruh Edward Kelley: Když v souboji zabil člověka, magie mu nepomohla
Proměnit obyčejný kov na zlato, z kousku běžného kamene vyrobit drahokam, z podivných ingrediencí umíchat elixír mládí nebo vytvořit kámen mudrců. Učenci na pražském dvoře císaře Rudolfa II. se snaží. Někteří lidé považují alchymii za pavědu. Ve skutečnosti jí ale moderní chemie vděčí za spoustu užitečných znalostí. Vytvořila postup výroby silných kyselin. Vyladila k dokonalosti různé chemické postupy, […]
Starobylé ruiny hradu Valdek: Tajemná komnata brdských hvozdů
Zříceninu hradu Valdek najdeme ve Středočeském kraji v okrese Beroun na okraji vojenského újezdu Brdy. Hrad byl založen v polovině třináctého století díky starobylému rodu Buziců, konkrétně jeho větvi Zajíců. V období národního obrození se Valdek stal oblíbeným cílem českých vlastenců, včetně Karla Hynka Máchy, Josefa Jungmanna nebo Boženy Němcové. Hrad inspiroval řadu literárních děl […]
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz