Domů     Je strašidelné sídlo pomstou ze záhrobí?
Je strašidelné sídlo pomstou ze záhrobí?
27.3.2023

Jakmile vstoupíte do dnes již slavného domu patřícímu rodině Winchesterových v Kalifornii, zamrazí vás. V této rezidenci vedou schody do stropu a nachází se tu i mnoho slepých dveří.

Sídlo bylo prý vystavěno na objednávku zlých duchů, kteří ho údajně dodnes neopustili.

Elegantní žena oblečená v černých šatech vede zapálený rozhovor s podivínským mužem. Jde o spiritistu Adama Coonse z amerického Bostonu, kterého Sarah Winchester (1840–1922) před pár dny vyhledala.

V její rodině totiž došlo v poslední době k několika tragédiím. Na vrozenou nemoc zemřela její malá dcera Annie. A po ní odešel i manžel, dědic zbrojařského impéria William W. Winchester (1837–1881). Ten zemřel na tuberkulózu.

Čerstvá vdova se domnívá, že její rod je prokletý, což spiritista obratem potvrzuje. Jeho slova se však poslouchají jen těžce. Za kletbu prý může právě zbrojařský podnik, kde se vyrábějí revoluční opakovací pušky zvané winchesterovky.

Sarah Winchester se totiž údajně rozhodly pronásledovat duše lidí, kteří byli touto puškou zabiti. Spiritista vdově radí, aby pro ně postavila dům. Jasně jí říká: „Dokud budeš stavět, tak pro tebe nepřijdou.“

Sarah Winchester FOTO: Taber Photographic / Creative Commons / volné dílo
Sarah Winchester FOTO: Taber Photographic / Creative Commons / volné dílo

Stavba domu hrůzy

Sarah Winchester je přesvědčená, že po Annie a Williamovi je na seznamu smrti ona. Její strach nabývá takových rozměrů, že prodává rozsáhlý rodinný majetek a stěhuje se z Connecticutu do kalifornského města San José, kde kupuje pozemek s malým domečkem.

Z něj se zanedlouho stane gigantické bizarní sídlo, o kterém si bude vyprávět celá Amerika. Jeho stavba započne v roce 1884. Žena najímá desítky dělníků, kteří musejí pracovat 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.

Nechce ale postavit klasické sídlo, přeje si vybudovat labyrint, ve kterém v případě potřeby unikne rozezleným duchům. A tak vznikají pokoje s tajnými vchody, kde stačí zmáčknout tlačítko a můžete prchnout do jiné místnosti s různými pastmi.

Některá schodiště vedou do stropu, okna slouží jako únikové otvory, zábradlí či různé sloupky jsou stavěny vzhůru nohama a v několika pokojích jsou umístěny komíny či slepé dveře. Jde o rozmar pološílené ženy? Nebo snad o nutnost, kterou si skutečně přejí duchové?

Temná třináctka 

Nestačí, že je dům bludištěm, v němž se vyzná už jen sama Sarah. Příběh má ještě několik dalších tajemných okolností. Vdova je fascinována numerologií a zejména pak číslem 13. To se v domě objevuje na řadě míst.

Najdeme zde například 13 koupelen, mnoho oken má 13 okenních tabulek, ve svícnech je 13 svící a tak dále. Mysticky působí i sama Sarah. Svoji tvář totiž prý neustále skrývá pod temným závojem, takže jí nikdo nevidí do tváře.

Co se stalo s jejím obličejem, to nikdo neví. Jisté však je, že se žena stále hlouběji ponořuje do své víry v onen svět. Uprostřed domu nechává zbudovat místnost pro spiritistické seance a pravidelně tu prý komunikuje s dobrými duchy.

Ti jí také údajně radí, jakým způsobem má stavba pokračovat. Pokud by Sarah mluvila pravdu a skutečně navázala kontakt s druhým břehem, byla by pomsta obětí pušek winchesterovek dokonalá.

V obrovské stavbě postupně mizí i velkolepý rodinný majetek a vdova pomalu, ale jistě přichází o rozum.

Dům je pro návštěvníka nepochopitelným bludištěm. FOTO: loc / Creative Commons / volné dílo
Dům je pro návštěvníka nepochopitelným bludištěm. FOTO: loc / Creative Commons / volné dílo

Rozzlobili se duchové?

Postupem času se zdá, že Sarah už chce komunikovat pouze se záhrobím. Okolo stavby nechává vysázet vysoké cypřiše, aby na pozemek nikdo neviděl, a stále častěji se zavírá do „duchařského pokoje“.

Zde údajně přízrakům dokonce servíruje jídlo a pití v nádobí ze zlata. Trpěla snad žena nějakou psychickou poruchou? Nebo si svými činy skutečně naklonila zemřelé? Možná si přece jen jistou ochranu zajistila.

V dubnu roku 1906 totiž město zasáhne silné zemětřesení a část stavby se zbortí. Sarah přitom zůstává uvězněná po několik hodin v jedné ze svých ložnic. Když se konečně dostane ven, je šťastná, že duchové ušetřili její život.

Domnívá se však, že jí zemětřesením dali najevo svou nespokojenost se stavbou. Nechala totiž dělníky, aby se věnovali hlavně stavbě přední části domu a sama strávila spoustu času zařizováním interiéru a dekorováním.

Po pohromě tedy přikazuje, aby nedokončené přední křídlo nechali být, nepřeje si ani opravit zbořené části stavby a rozhodne se dům nadále stavět do šířky. Podaří se jí však navždy umlčet i démony, kteří ji pronásledují?

Stavba je dokončena

Po zemětřesení se Sarah stěhuje do domu v Athertonu v Kalifornii a rezidenci v San José jen občas navštěvuje. Stavba však i nadále pokračuje, a to až do roku 1922, kdy Sarah umírá.

Příčinou smrti je srdeční selhání během spánku, takže je konec jejího života bezbolestný a klidný. Po 38 letech utichají kladiva na její rezidenci, která má nakonec 160 pokojů, 10 000 oken a 2000 dveří. Duchové si pro ni tedy skutečně nepřišli.

Setkala se s nimi na onom světě? Sarah po sobě zanechává závěť rozdělenou na 13 částí, kterou 13krát podepisuje. Mystický dům přenechává své neteři Marianě Marriott. Ta ho však dá do dražby. Dnes je sídlo turistickou atrakcí.

Tak trochu zůstává záhadou, jak to vlastně vypadalo uvnitř, protože nábytek byl prodán a za života Sarah Winchester odsud nebyly pořizovány snímky. Vypadá to však, že jedno zůstalo při starém. Duchové dům neopustili.

Paranormální jevy trvají

Je konec 20. století a v domě se denně konají turistické prohlídky. Jednoho rána, ještě než v sídle opět vypukne ruch, sem přichází údržbář. Míří do takzvaného sálu ohňů, kde se nachází několik krbů.

Vyleze na žebřík a dá se do práce, když vtom mu někdo zaklepe na rameno. Muž se ohlédne, ale v místnosti nikdo není. „To jsem blázen,“ zamumlá si pod vousy, ale vrátí se ke své činnosti.

O chvíli později už do něj zase cosi prudce vrazí, jako by se ho to snažilo odstrčit. Údržbář je přesvědčen o tom, že do místnosti vstoupili někteří z duchů dávných obětí winchesterovky, kterých se Sarah tolik bála.

„Dobře… chápu, nechcete, abych tu byl, odcházím, nechte mě prosím už být,“ říká překotně a couvá ke dveřím. U krbu si dokonce zapomene svoji tašku s nářadím. To je jeden z duchařských příběhů z posledních let, které se o domě vyprávějí. Lidé jsou tu prý svědky celé řady dalších nadpřirozených úkazů.

Na některých místech domu se návštěvníci necítí dobře. FOTO: Sgerbic / Creative Commnons / CC BY-SA 4.0
Na některých místech domu se návštěvníci necítí dobře. FOTO: Sgerbic / Creative Commnons / CC BY-SA 4.0

Co řekl duch Sarah?

Návštěvníci rezidence Winchesterových nejčastěji popisují zvuk kroků z prázdných chodeb, hudbu vycházející ze zavřeného piana, náhlé a velice prudké otevírání oken či dveří, vůni jídla, které ale nikde není, či samovolné zapínání alarmu.

Slavný je rovněž přízrak dělníka, který stále pracuje na stavbě jako před více než sto lety. Místnostmi se prý dokonce rozléhá zvuk jeho nástrojů. Říká se také, že v domě je stále přítomen i přízrak samotné Sarah.

Současná průvodkyně Samantha jednoho dne přivádí výpravu turistů do takzvaného sedmikráskového pokoje, v němž byla Sarah uvězněna během zemětřesení v roce 1906. Najednou však prý uslyší za dveřmi hlasitý povzdech.

Otevře je a v temné chodbě údajně pozoruje vzdalující se mlhavou temnou postavu. Šlo snad o majitelku rezidence?

Ve druhé polovině 20. století přichází do domu také slavná americká senzibilka Sylvia Browne (1936–2013) i s televizním štábem a provádí zde spiritistickou seanci. Duch Sarah se jí prý okamžitě ozve a říká:

„Kdo jsou ti lidé a co dělají v mém domě?“ Pokud je to pravda, znamená to, že žena zůstala ve svém sídle uvězněna i po smrti? Anebo je celý příběh o strašidelném sídle a nešťastné osamělé vdově přikrášlen, aby sem nalákal co nejvíce turistů?

Foto: Gentgeen / Creative Commons / volné dílo, Taber Photographic / Creative Commons / volné dílo, loc / Creative Commons / volné dílo, Sgerbic / Creative Commnons / CC BY-SA 4.0
Související články
Záhady a tajemství
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Záhady a tajemství
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Záhady a tajemství
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
reklama
svět zločinu
Vražda jedenáctiletého chlapce: Výkupné ze záhrobí
Když onoho krásného pátečního poledne 27. září roku 2002 pospíchá jedenáctiletý Jakob Meltzer ze školy, má už plnou hlavu víkendu. Táta mu slíbil, že pojedou na ryby. Jenže žádného výletu už se Jakob nedočká.  Cestou do školy na Jakoba čeká osudové setkání. Zavolá na něj Magnus Gäfgen (*1975), student, který před časem docházel k Meltzerům […]
Hubert Emil Pilčík: Vychytralá bestie převáděla lidi na onen svět
Mezi lidmi má ten chlap vcelku dobrou pověst. Svůj důchod tráví většinou toulkami po krajině. Děti umí pobavit vybájenými historkami. Kriminalisté si ale o něm udělali trochu jiný obrázek. V převleku za elektrikáře se chystají proniknout do jeho domu, aby si své podezření ověřili. Hodný strýček – tak vnímá okolí muže s dunivým hlasem, který miluje […]
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
Jediné, co chce, je v klidu si nakoupit a pak už běžet domů za rodinou. To ale netuší, že ve chvíli, kdy si bude vybírat zboží z regálu, k ní přistoupí žena, kterou před pár hodinami propustili z psychiatrické léčebny. V plánu má jediné. Vraždit!  I něžné pohlaví v sobě dokáže občas najít nezměrnou krutost. […]
Životní pohroma Charlese Lindbergha: Únos a vražda syna
Charles Lindbergh proslul jako první člověk, kterému se v sólovém non-stop letu podařilo překonat Atlantský oceán. Se svým jednomotorovým strojem Spirit of St. Louis vzlétl 20. května 1927 z Rooseveltova letiště na Long Islandu, aby za 33,5 hodiny přistál v Paříži. Jeho jméno následně plnilo titulní stránky novin po celém světě. O necelých pět let […]
reklama
záhady a tajemství
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
panidomu.cz
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
skutecnepribehy.cz
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
Čekaly jsme s mámou na tátu. Ohlásil, že si přijde pro věci. Rodiče procházeli složitým rozvodem a hádali se kvůli majetku. Naši koupili chalupu, když jsem byla ještě malá. Ze zchátralého stavení udělali společnými silami malebnou vilku. A ze sadu plného starých stromů a v neposlední řadě kopřiv, vysokých jako urostlý chlap, tak pěknou zahradu, že o
Harry a Meghan se vrátí, ale…
nasehvezdy.cz
Harry a Meghan se vrátí, ale…
Usmířit se s královskou rodinou? To má Meghan Markle (42), manželka prince Harryho (39), už nějaký čas v plánu, klade si však podmínky. A ty musí královská rodina splnit do puntíku – naapříklad, aby
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
epochalnisvet.cz
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
historyplus.cz
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
Začátkem 19. století se v novoanglickém Nantucketu jeden plavčík doslechne o nalezení ostrova Pitcairn, na němž se usadili vzbouřenci z lodi Bounty. Netrvá dlouho, a onen mladík jménem Samuel Comstock začne dávat dohromady vlastní plány na ovládnutí jednoho z tichomořských ostrovů.   Poté, co mladý Samuel Comstock (1802–1824) okusí svou první plavbu přes oceán, ví,
Senná rýma je k poražení!
nejsemsama.cz
Senná rýma je k poražení!
Trápí vás kýchání, rýma, pálení očí a škrábání v krku? Cítíte se unavená? Příznaky senné rýmy vás mohou trápit i dlouhé týdny, ale můžete se jim bránit. Jak? Pokud jste se rozhodla bojovat proti sezonní alergii, máte velkou šanci zvládnout to bez antihistaminik. Zdánlivě banální rady vám život se sennou rýmou znatelně ulehčí. Zavřete pečlivě okna Sledujte pylové
Krtkovy řezy
tisicereceptu.cz
Krtkovy řezy
Drobivé těsto bude po upečení krásně křupavé. Tento koláč můžete připravit i do kulaté formy. Budete tak mít vyšší vrstvu těsta, ale chutnat bude stejně výtečně. Ingredience Na těsto 400 g hl
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
enigmaplus.cz
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
Britská televizní a divadelní herečka Maureen Diane Lipman (*1946) si prohlíží svůj mobil. Objeví přitom zprávu od svého muže Jacka Rosenthala (1931–2004): „Náš chlapec si vede dobře.“ Výraz v jejím o
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
iluxus.cz
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
V centru Prahy otevírá hotel s 382 pokoji The Cloud One Prague. V pěší vzdálenosti od Masaryčky i Hlavního nádraží je nejnovějším příspěvkem k urbanistickému rozvoji Hybernské ulice. Hosty láká na skv
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
21stoleti.cz
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dale