Domů     Je strašidelné sídlo pomstou ze záhrobí?
Je strašidelné sídlo pomstou ze záhrobí?
27.3.2023

Jakmile vstoupíte do dnes již slavného domu patřícímu rodině Winchesterových v Kalifornii, zamrazí vás. V této rezidenci vedou schody do stropu a nachází se tu i mnoho slepých dveří.

Sídlo bylo prý vystavěno na objednávku zlých duchů, kteří ho údajně dodnes neopustili.

Elegantní žena oblečená v černých šatech vede zapálený rozhovor s podivínským mužem. Jde o spiritistu Adama Coonse z amerického Bostonu, kterého Sarah Winchester (1840–1922) před pár dny vyhledala.

V její rodině totiž došlo v poslední době k několika tragédiím. Na vrozenou nemoc zemřela její malá dcera Annie. A po ní odešel i manžel, dědic zbrojařského impéria William W. Winchester (1837–1881). Ten zemřel na tuberkulózu.

Čerstvá vdova se domnívá, že její rod je prokletý, což spiritista obratem potvrzuje. Jeho slova se však poslouchají jen těžce. Za kletbu prý může právě zbrojařský podnik, kde se vyrábějí revoluční opakovací pušky zvané winchesterovky.

Sarah Winchester se totiž údajně rozhodly pronásledovat duše lidí, kteří byli touto puškou zabiti. Spiritista vdově radí, aby pro ně postavila dům. Jasně jí říká: „Dokud budeš stavět, tak pro tebe nepřijdou.“

Sarah Winchester FOTO: Taber Photographic / Creative Commons / volné dílo
Sarah Winchester FOTO: Taber Photographic / Creative Commons / volné dílo

Stavba domu hrůzy

Sarah Winchester je přesvědčená, že po Annie a Williamovi je na seznamu smrti ona. Její strach nabývá takových rozměrů, že prodává rozsáhlý rodinný majetek a stěhuje se z Connecticutu do kalifornského města San José, kde kupuje pozemek s malým domečkem.

Z něj se zanedlouho stane gigantické bizarní sídlo, o kterém si bude vyprávět celá Amerika. Jeho stavba započne v roce 1884. Žena najímá desítky dělníků, kteří musejí pracovat 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.

Nechce ale postavit klasické sídlo, přeje si vybudovat labyrint, ve kterém v případě potřeby unikne rozezleným duchům. A tak vznikají pokoje s tajnými vchody, kde stačí zmáčknout tlačítko a můžete prchnout do jiné místnosti s různými pastmi.

Některá schodiště vedou do stropu, okna slouží jako únikové otvory, zábradlí či různé sloupky jsou stavěny vzhůru nohama a v několika pokojích jsou umístěny komíny či slepé dveře. Jde o rozmar pološílené ženy? Nebo snad o nutnost, kterou si skutečně přejí duchové?

Temná třináctka 

Nestačí, že je dům bludištěm, v němž se vyzná už jen sama Sarah. Příběh má ještě několik dalších tajemných okolností. Vdova je fascinována numerologií a zejména pak číslem 13. To se v domě objevuje na řadě míst.

Najdeme zde například 13 koupelen, mnoho oken má 13 okenních tabulek, ve svícnech je 13 svící a tak dále. Mysticky působí i sama Sarah. Svoji tvář totiž prý neustále skrývá pod temným závojem, takže jí nikdo nevidí do tváře.

Co se stalo s jejím obličejem, to nikdo neví. Jisté však je, že se žena stále hlouběji ponořuje do své víry v onen svět. Uprostřed domu nechává zbudovat místnost pro spiritistické seance a pravidelně tu prý komunikuje s dobrými duchy.

Ti jí také údajně radí, jakým způsobem má stavba pokračovat. Pokud by Sarah mluvila pravdu a skutečně navázala kontakt s druhým břehem, byla by pomsta obětí pušek winchesterovek dokonalá.

V obrovské stavbě postupně mizí i velkolepý rodinný majetek a vdova pomalu, ale jistě přichází o rozum.

Dům je pro návštěvníka nepochopitelným bludištěm. FOTO: loc / Creative Commons / volné dílo
Dům je pro návštěvníka nepochopitelným bludištěm. FOTO: loc / Creative Commons / volné dílo

Rozzlobili se duchové?

Postupem času se zdá, že Sarah už chce komunikovat pouze se záhrobím. Okolo stavby nechává vysázet vysoké cypřiše, aby na pozemek nikdo neviděl, a stále častěji se zavírá do „duchařského pokoje“.

Zde údajně přízrakům dokonce servíruje jídlo a pití v nádobí ze zlata. Trpěla snad žena nějakou psychickou poruchou? Nebo si svými činy skutečně naklonila zemřelé? Možná si přece jen jistou ochranu zajistila.

V dubnu roku 1906 totiž město zasáhne silné zemětřesení a část stavby se zbortí. Sarah přitom zůstává uvězněná po několik hodin v jedné ze svých ložnic. Když se konečně dostane ven, je šťastná, že duchové ušetřili její život.

Domnívá se však, že jí zemětřesením dali najevo svou nespokojenost se stavbou. Nechala totiž dělníky, aby se věnovali hlavně stavbě přední části domu a sama strávila spoustu času zařizováním interiéru a dekorováním.

Po pohromě tedy přikazuje, aby nedokončené přední křídlo nechali být, nepřeje si ani opravit zbořené části stavby a rozhodne se dům nadále stavět do šířky. Podaří se jí však navždy umlčet i démony, kteří ji pronásledují?

Stavba je dokončena

Po zemětřesení se Sarah stěhuje do domu v Athertonu v Kalifornii a rezidenci v San José jen občas navštěvuje. Stavba však i nadále pokračuje, a to až do roku 1922, kdy Sarah umírá.

Příčinou smrti je srdeční selhání během spánku, takže je konec jejího života bezbolestný a klidný. Po 38 letech utichají kladiva na její rezidenci, která má nakonec 160 pokojů, 10 000 oken a 2000 dveří. Duchové si pro ni tedy skutečně nepřišli.

Setkala se s nimi na onom světě? Sarah po sobě zanechává závěť rozdělenou na 13 částí, kterou 13krát podepisuje. Mystický dům přenechává své neteři Marianě Marriott. Ta ho však dá do dražby. Dnes je sídlo turistickou atrakcí.

Tak trochu zůstává záhadou, jak to vlastně vypadalo uvnitř, protože nábytek byl prodán a za života Sarah Winchester odsud nebyly pořizovány snímky. Vypadá to však, že jedno zůstalo při starém. Duchové dům neopustili.

Paranormální jevy trvají

Je konec 20. století a v domě se denně konají turistické prohlídky. Jednoho rána, ještě než v sídle opět vypukne ruch, sem přichází údržbář. Míří do takzvaného sálu ohňů, kde se nachází několik krbů.

Vyleze na žebřík a dá se do práce, když vtom mu někdo zaklepe na rameno. Muž se ohlédne, ale v místnosti nikdo není. „To jsem blázen,“ zamumlá si pod vousy, ale vrátí se ke své činnosti.

O chvíli později už do něj zase cosi prudce vrazí, jako by se ho to snažilo odstrčit. Údržbář je přesvědčen o tom, že do místnosti vstoupili někteří z duchů dávných obětí winchesterovky, kterých se Sarah tolik bála.

„Dobře… chápu, nechcete, abych tu byl, odcházím, nechte mě prosím už být,“ říká překotně a couvá ke dveřím. U krbu si dokonce zapomene svoji tašku s nářadím. To je jeden z duchařských příběhů z posledních let, které se o domě vyprávějí. Lidé jsou tu prý svědky celé řady dalších nadpřirozených úkazů.

Na některých místech domu se návštěvníci necítí dobře. FOTO: Sgerbic / Creative Commnons / CC BY-SA 4.0
Na některých místech domu se návštěvníci necítí dobře. FOTO: Sgerbic / Creative Commnons / CC BY-SA 4.0

Co řekl duch Sarah?

Návštěvníci rezidence Winchesterových nejčastěji popisují zvuk kroků z prázdných chodeb, hudbu vycházející ze zavřeného piana, náhlé a velice prudké otevírání oken či dveří, vůni jídla, které ale nikde není, či samovolné zapínání alarmu.

Slavný je rovněž přízrak dělníka, který stále pracuje na stavbě jako před více než sto lety. Místnostmi se prý dokonce rozléhá zvuk jeho nástrojů. Říká se také, že v domě je stále přítomen i přízrak samotné Sarah.

Současná průvodkyně Samantha jednoho dne přivádí výpravu turistů do takzvaného sedmikráskového pokoje, v němž byla Sarah uvězněna během zemětřesení v roce 1906. Najednou však prý uslyší za dveřmi hlasitý povzdech.

Otevře je a v temné chodbě údajně pozoruje vzdalující se mlhavou temnou postavu. Šlo snad o majitelku rezidence?

Ve druhé polovině 20. století přichází do domu také slavná americká senzibilka Sylvia Browne (1936–2013) i s televizním štábem a provádí zde spiritistickou seanci. Duch Sarah se jí prý okamžitě ozve a říká:

„Kdo jsou ti lidé a co dělají v mém domě?“ Pokud je to pravda, znamená to, že žena zůstala ve svém sídle uvězněna i po smrti? Anebo je celý příběh o strašidelném sídle a nešťastné osamělé vdově přikrášlen, aby sem nalákal co nejvíce turistů?

Foto: Gentgeen / Creative Commons / volné dílo, Taber Photographic / Creative Commons / volné dílo, loc / Creative Commons / volné dílo, Sgerbic / Creative Commnons / CC BY-SA 4.0
reklama
Související články
Záhady a tajemství
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Záhady a tajemství
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
Záhady a tajemství
Jeskyně tajemné vědmy: Nejstarší turistická atrakce v Anglii
Pavel Beneš Předpověděla požár Londýna, auta i konec světa. Vypadala prý tak, jak si představujete klasickou čarodějnici a v Anglii je slavnější než Sybila. Kdo vlastně věštkyně známá jako Matka Shiptonová byla a co opravdu řekla, sice není známo, není to však překážkou k tomu, aby se nestala legendou. Kdejaký věštec se ohání jejím věštbami […]
Záhady a tajemství
Vážně to byl Hiram Bingham, kdo objevil Machu Picchu? A co Vilcabambu?
Zapomenuté, pohlcené pralesem po pádu slavné incké říše. Vážně o Machu Picchu nikdo nevěděl? Hiram Bingham zvědavě stoupá do prudkého svahu za 11letým kečuánským chlapcem Pablitem Alvarezem…   Místní o památce nad jejich hlavami celou dobu vědí, jen nemají důvod ani způsob, jak to vytrubovat do světa. Je 24. července 1911 a Hiram se stává […]
reklama
zajímavosti
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání, […]
Chcete Nobelovku? Tak si ji kupte!
Ohromující objev, fenomenální literární dílo, průkopnická práce na poli míru či lékařství. To nejsou zrovna snadné podmínky pro získání Nobelovy ceny. Naštěstí existuje alternativa i pro ty, kdo se s nimi nechtějí namáhat. Stačí pár přebytečných milionů a prestižní zlatá medaile s portrétem Alfreda Nobela je vaše. Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel (1833–1896) by […]
Černá smrt: Morová rána přinesla nejen chaos, ale také pokrok
Pandemie bubonického moru, které se říká černá smrt, se z jižního Ruska rozšířila do Evropy v roce 1346, aby končila v roce 1353 opět v Rusku. Během pandemie černé smrti zemřelo 30 až 40 % populace, dle některých odhadů až 60 % populace, což by znamenalo 50 milionů lidí. Ani „černá smrt“ ale nebyla černobílá.   Morová rána měla […]
reklama
lifestyle
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou. Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu. Majonézy často nahradí olivový olej nebo […]
Diktát životního stylu: Délku špičky bot určuje král
Boty na tzv. platformě nejsou výstřelkem 20. století. Poprvé se objevily už na konci středověku. Říkalo se jim „chopine“ střevíce s vysokou podrážkou a staly se velmi populárními. Na rozdíl od běžných bot totiž chránily před bahnem a mokrem. První platformy mají korkovou nebo dřevěnou podrážku a vrchní část ze sametu. Jejich výrobě už na […]
Počátky toaletního papíru: Evropa ho dlouho považuje za luxus
První toaletní papír znali už Číňané od 6. stol. n. l. Pro jeho výrobu sloužil nejlevnější papír a rýžová sláma. Císařská dílna vyprodukovala ročně cca 750 000 listů. Na denní spotřebu tedy připadá 2056 listů. Většinu z nich patrně použily dámy, které tvořily větší část dvora. Ostatní národy se s mytím následujícím po tělesné potřebě vypořádávaly různě. Starověcí […]
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
epochanacestach.cz
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
Tis obecný nebo také tis červený je už od středověku významný strom. Má totiž kvalitní, tvrdé a přitom pružné dřevo, takže si ho oblíbili nejrůznější řemeslníci v čele s výrobci luků. A tak tisy mizely z krajiny a narazit dnes na opravdu hodně starý tis je vzácnost. Ovšem někdy takové štěstí přece jen máme. Zámek ve Vilémovicích na
Šest prstů? Celkem běžná věc!
epochalnisvet.cz
Šest prstů? Celkem běžná věc!
Napočítat na prstech ruky do dvanácti? Ukázat někomu hned čtyři vztyčené prostředníčky současně? Zavázat si jednou rukou tkaničky u bot? Žádný problém pro ty, kterým příroda nadělila prsty navíc. &
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
enigmaplus.cz
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
Nedaleko majestátní zříceniny hradu Chojnik na polské straně Krkonoš najdeme místo zvané Pekelné údolí. Dnes již nikdo přesně neví, který z jeho pánů chtěl kdysi postavit kamenný most, spojující hrad
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jeho děti se s ní nebaví
nasehvezdy.cz
Jeho děti se s ní nebaví
S překvapivým přiznáním přišla zpěvačka Dara Rolins (50)! Ačkoli s bývalým fotbalistou Pavlem Nedvědem (51) randí už více než dva roky, ještě nepoznala jeho děti. Ivana s Pavlem už jsou dospělí a 
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
21stoleti.cz
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat neku
Finty pro pěkné obočí
panidomu.cz
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu
Zpátky do minulosti: Jak to bylo s poltergeisty
enigmaplus.cz
Zpátky do minulosti: Jak to bylo s poltergeisty
Paranormální jev, ve kterém se v lidských příbytcích zdánlivě samovolně pohybují, rozbíjejí se či dokonce vybuchují předměty. Selhává elektronika, svědci slyší zvláštní neidentifikovatelné zvuky, jako
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
skutecnepribehy.cz
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
iluxus.cz
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
Kristiána Hynka není třeba milovníkům horské cyklistiky dlouze představovat. Vicemistr světa v maratonu na horských kolech vyměnil závodní kariéru za nespočet aktivit v cyklo branži. Jak sám říká, jde
Bioinženýství přeměňuje odpad na látky s vyšší hodnotou, třeba bioplasty
21stoleti.cz
Bioinženýství přeměňuje odpad na látky s vyšší hodnotou, třeba bioplasty
Stejně jako člověk šlechtil tisíce let odolnější a výnosnější odrůdy pšenice, vědci v laboratořích dnes „domestikují“ a „šlechtí“ bakterie a kvasinky pro efektivnější produkci léčiv, biopaliv nebo nov