Domů     Je strašidelné sídlo pomstou ze záhrobí?
Je strašidelné sídlo pomstou ze záhrobí?
27.3.2023

Jakmile vstoupíte do dnes již slavného domu patřícímu rodině Winchesterových v Kalifornii, zamrazí vás. V této rezidenci vedou schody do stropu a nachází se tu i mnoho slepých dveří.

Sídlo bylo prý vystavěno na objednávku zlých duchů, kteří ho údajně dodnes neopustili.

Elegantní žena oblečená v černých šatech vede zapálený rozhovor s podivínským mužem. Jde o spiritistu Adama Coonse z amerického Bostonu, kterého Sarah Winchester (1840–1922) před pár dny vyhledala.

V její rodině totiž došlo v poslední době k několika tragédiím. Na vrozenou nemoc zemřela její malá dcera Annie. A po ní odešel i manžel, dědic zbrojařského impéria William W. Winchester (1837–1881). Ten zemřel na tuberkulózu.

Čerstvá vdova se domnívá, že její rod je prokletý, což spiritista obratem potvrzuje. Jeho slova se však poslouchají jen těžce. Za kletbu prý může právě zbrojařský podnik, kde se vyrábějí revoluční opakovací pušky zvané winchesterovky.

Sarah Winchester se totiž údajně rozhodly pronásledovat duše lidí, kteří byli touto puškou zabiti. Spiritista vdově radí, aby pro ně postavila dům. Jasně jí říká: „Dokud budeš stavět, tak pro tebe nepřijdou.“

Sarah Winchester FOTO: Taber Photographic / Creative Commons / volné dílo
Sarah Winchester FOTO: Taber Photographic / Creative Commons / volné dílo

Stavba domu hrůzy

Sarah Winchester je přesvědčená, že po Annie a Williamovi je na seznamu smrti ona. Její strach nabývá takových rozměrů, že prodává rozsáhlý rodinný majetek a stěhuje se z Connecticutu do kalifornského města San José, kde kupuje pozemek s malým domečkem.

Z něj se zanedlouho stane gigantické bizarní sídlo, o kterém si bude vyprávět celá Amerika. Jeho stavba započne v roce 1884. Žena najímá desítky dělníků, kteří musejí pracovat 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.

Nechce ale postavit klasické sídlo, přeje si vybudovat labyrint, ve kterém v případě potřeby unikne rozezleným duchům. A tak vznikají pokoje s tajnými vchody, kde stačí zmáčknout tlačítko a můžete prchnout do jiné místnosti s různými pastmi.

Některá schodiště vedou do stropu, okna slouží jako únikové otvory, zábradlí či různé sloupky jsou stavěny vzhůru nohama a v několika pokojích jsou umístěny komíny či slepé dveře. Jde o rozmar pološílené ženy? Nebo snad o nutnost, kterou si skutečně přejí duchové?

Temná třináctka 

Nestačí, že je dům bludištěm, v němž se vyzná už jen sama Sarah. Příběh má ještě několik dalších tajemných okolností. Vdova je fascinována numerologií a zejména pak číslem 13. To se v domě objevuje na řadě míst.

Najdeme zde například 13 koupelen, mnoho oken má 13 okenních tabulek, ve svícnech je 13 svící a tak dále. Mysticky působí i sama Sarah. Svoji tvář totiž prý neustále skrývá pod temným závojem, takže jí nikdo nevidí do tváře.

Co se stalo s jejím obličejem, to nikdo neví. Jisté však je, že se žena stále hlouběji ponořuje do své víry v onen svět. Uprostřed domu nechává zbudovat místnost pro spiritistické seance a pravidelně tu prý komunikuje s dobrými duchy.

Ti jí také údajně radí, jakým způsobem má stavba pokračovat. Pokud by Sarah mluvila pravdu a skutečně navázala kontakt s druhým břehem, byla by pomsta obětí pušek winchesterovek dokonalá.

V obrovské stavbě postupně mizí i velkolepý rodinný majetek a vdova pomalu, ale jistě přichází o rozum.

Dům je pro návštěvníka nepochopitelným bludištěm. FOTO: loc / Creative Commons / volné dílo
Dům je pro návštěvníka nepochopitelným bludištěm. FOTO: loc / Creative Commons / volné dílo

Rozzlobili se duchové?

Postupem času se zdá, že Sarah už chce komunikovat pouze se záhrobím. Okolo stavby nechává vysázet vysoké cypřiše, aby na pozemek nikdo neviděl, a stále častěji se zavírá do „duchařského pokoje“.

Zde údajně přízrakům dokonce servíruje jídlo a pití v nádobí ze zlata. Trpěla snad žena nějakou psychickou poruchou? Nebo si svými činy skutečně naklonila zemřelé? Možná si přece jen jistou ochranu zajistila.

V dubnu roku 1906 totiž město zasáhne silné zemětřesení a část stavby se zbortí. Sarah přitom zůstává uvězněná po několik hodin v jedné ze svých ložnic. Když se konečně dostane ven, je šťastná, že duchové ušetřili její život.

Domnívá se však, že jí zemětřesením dali najevo svou nespokojenost se stavbou. Nechala totiž dělníky, aby se věnovali hlavně stavbě přední části domu a sama strávila spoustu času zařizováním interiéru a dekorováním.

Po pohromě tedy přikazuje, aby nedokončené přední křídlo nechali být, nepřeje si ani opravit zbořené části stavby a rozhodne se dům nadále stavět do šířky. Podaří se jí však navždy umlčet i démony, kteří ji pronásledují?

Stavba je dokončena

Po zemětřesení se Sarah stěhuje do domu v Athertonu v Kalifornii a rezidenci v San José jen občas navštěvuje. Stavba však i nadále pokračuje, a to až do roku 1922, kdy Sarah umírá.

Příčinou smrti je srdeční selhání během spánku, takže je konec jejího života bezbolestný a klidný. Po 38 letech utichají kladiva na její rezidenci, která má nakonec 160 pokojů, 10 000 oken a 2000 dveří. Duchové si pro ni tedy skutečně nepřišli.

Setkala se s nimi na onom světě? Sarah po sobě zanechává závěť rozdělenou na 13 částí, kterou 13krát podepisuje. Mystický dům přenechává své neteři Marianě Marriott. Ta ho však dá do dražby. Dnes je sídlo turistickou atrakcí.

Tak trochu zůstává záhadou, jak to vlastně vypadalo uvnitř, protože nábytek byl prodán a za života Sarah Winchester odsud nebyly pořizovány snímky. Vypadá to však, že jedno zůstalo při starém. Duchové dům neopustili.

Paranormální jevy trvají

Je konec 20. století a v domě se denně konají turistické prohlídky. Jednoho rána, ještě než v sídle opět vypukne ruch, sem přichází údržbář. Míří do takzvaného sálu ohňů, kde se nachází několik krbů.

Vyleze na žebřík a dá se do práce, když vtom mu někdo zaklepe na rameno. Muž se ohlédne, ale v místnosti nikdo není. „To jsem blázen,“ zamumlá si pod vousy, ale vrátí se ke své činnosti.

O chvíli později už do něj zase cosi prudce vrazí, jako by se ho to snažilo odstrčit. Údržbář je přesvědčen o tom, že do místnosti vstoupili někteří z duchů dávných obětí winchesterovky, kterých se Sarah tolik bála.

„Dobře… chápu, nechcete, abych tu byl, odcházím, nechte mě prosím už být,“ říká překotně a couvá ke dveřím. U krbu si dokonce zapomene svoji tašku s nářadím. To je jeden z duchařských příběhů z posledních let, které se o domě vyprávějí. Lidé jsou tu prý svědky celé řady dalších nadpřirozených úkazů.

Na některých místech domu se návštěvníci necítí dobře. FOTO: Sgerbic / Creative Commnons / CC BY-SA 4.0
Na některých místech domu se návštěvníci necítí dobře. FOTO: Sgerbic / Creative Commnons / CC BY-SA 4.0

Co řekl duch Sarah?

Návštěvníci rezidence Winchesterových nejčastěji popisují zvuk kroků z prázdných chodeb, hudbu vycházející ze zavřeného piana, náhlé a velice prudké otevírání oken či dveří, vůni jídla, které ale nikde není, či samovolné zapínání alarmu.

Slavný je rovněž přízrak dělníka, který stále pracuje na stavbě jako před více než sto lety. Místnostmi se prý dokonce rozléhá zvuk jeho nástrojů. Říká se také, že v domě je stále přítomen i přízrak samotné Sarah.

Současná průvodkyně Samantha jednoho dne přivádí výpravu turistů do takzvaného sedmikráskového pokoje, v němž byla Sarah uvězněna během zemětřesení v roce 1906. Najednou však prý uslyší za dveřmi hlasitý povzdech.

Otevře je a v temné chodbě údajně pozoruje vzdalující se mlhavou temnou postavu. Šlo snad o majitelku rezidence?

Ve druhé polovině 20. století přichází do domu také slavná americká senzibilka Sylvia Browne (1936–2013) i s televizním štábem a provádí zde spiritistickou seanci. Duch Sarah se jí prý okamžitě ozve a říká:

„Kdo jsou ti lidé a co dělají v mém domě?“ Pokud je to pravda, znamená to, že žena zůstala ve svém sídle uvězněna i po smrti? Anebo je celý příběh o strašidelném sídle a nešťastné osamělé vdově přikrášlen, aby sem nalákal co nejvíce turistů?

Foto: Gentgeen / Creative Commons / volné dílo, Taber Photographic / Creative Commons / volné dílo, loc / Creative Commons / volné dílo, Sgerbic / Creative Commnons / CC BY-SA 4.0
Související články
Záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
Záhady a tajemství
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Záhady a tajemství
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhady a tajemství
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
reklama
historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
svět zločinu
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Střemhlavý let letadla Bernieho Madoffa
Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit. Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka. Tím je Bernard Lawrence […]
Ted Bundy: Milují ho ženy, jež trpí „hybristofilií“?
Říká se jí také syndrom Bonnie a Clydea. Hybristofilie je zvláštní úchylka, o níž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jde přitom o jev poměrně častý, patrný zejména u žen. U žen ne příliš sebevědomých, u žen, které hledají pomyslná bezpečná křídla, ochranu, silného a charismatického muže. Takové ženy přímo přitahují muži kriminálníci, jenž spáchali […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Taburet jako praktický doplněk
panidomu.cz
Taburet jako praktický doplněk
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan