Kabina se podezřele pohupuje a vy napjatě posloucháte, jak pohon lanovky skřípe na ocelovém laně. Právě ono je tím jediným, co vás drží nad strmou propastí. Ani informace o tom, jak vyspělé je zabezpečení a co všechno lano vydrží, vám na klidu nepřidají.
Cesta na obří homoli cukru
Kde: Rio de Janeiro, Brazílie
Výška: 528 metrů
Délka: 1 400 metrů
Hora Sugarloaf v zálivu u města Rio de Janeiro dostala jméno po svém tvaru připomínajícím homoli cukru a lanovku tu zřídili již v roce 1912, naštěstí byla za tu dobu několikrát modernizována, protože její kabina se houpá nad vrcholky skal ve výšce přesahující 300 metrů.
Je také jedinou lanovkou na světě, která má kompletně prosklené stěny ze speciálního umělého skla. Na více než kilometr dlouhé cestě ji drží jen 5 centimetrů silná ocelová lana spletená z 98 pramenů.
Lanovku pohání elektromotor, který ji dokáže rozhýbat až na 30 km/h. Cesta na vrchol tak trvá jen několik minut.
Místo, kde se rodí slunce
Kde: Mérida, Venezuela
Výška: 4 766 metrů
Délka: 12 500 metrů
Seznamte se s nejvyšší osobní lanovkou na světě, kterou najdete v jihoamerické Venezuele.
Systém 4 na sebe navazujících lanovek z Meridy k andskému štítu Pico Espejo vás vynese do nadmořské výšky 4766 metrů, což je srovnatelné s vrcholem evropského Mont Blancu.
Lanovka byla vybudována Francouzi v roce 1959 a patří jí řada dalších světových rekordů, například nejvyšší převýšení spojených lanovek dosahující 3191 metrů či volné rozpětí lan bez podpěry přes 3 kilometry.
V roce 2008 začala její přestavba a při znovuotevření byla pojmenována na Mukumbari, což znamená Místo, kde se rodí slunce.
Z jeskyně kolmo k nebesům
Kde: Hua Šan, čína
Výška: 2 086 metrů
Délka: 4 200 metrů
Skalnatý masiv s poetickým názvem Květinová hora proslavily prastaré budhistické chrámy a také pro horolezce velmi nebezpečné stěny. Vy se ale nahoru škrábat po laně nemusíte. Funguje tu totiž neobyčejná lanová dráha.
Nejen, že je zřejmě jedinou na světě, která má stanici v jeskyni, tedy vytesanou přímo do úbočí skály, ale velkou část své 20 minut trvající cesty stoupá téměř kolmo vzhůru.
Pod kabinou, která pojme jen 8 cestujících, se v tu chvíli otevírá stovky metrů hluboká propast. Lanová dráha byla spuštěna v roce 2013 a patří k nejmodernějším na světě, dokáže přepravit 1500 lidí za hodinu.
Tramvaj do sněhového pekla
Kde: Jackson Hole, USA
Výška: 1 266 metrů
Délka: 3 799 metrů
Mezi profesionálními lyžaři je resort Jackson Hole v americkém Wyomingu pověstný. Čím? Těmi nejzrádnějšími a nejnebezpečnějšími sjezdy.
Všechny trasy tu mají označení černá sjezdovka, a aby se to nepletlo, jejich obtížnost navíc rozlišují podle počtu diamantů za názvem. Místo je proslulé ale také svou extrémní lanovkou, která šplhá do nadmořské výšky přes 3 000 metrů na vrchol hory Rendezvous.
Kabina lanovky je oproti jiným přímo obrovská a pojme téměř 100 lidí, na vrchol hory se přitom dokáže vyšplhat za pouhých 10 minut.
Nejstrmější cesta na vrchol
Kde: Zugspitze, Německo
Výška: 2 950 metrů
Délka: 4 450 metrů
Lanovka z německého městečka Ebisee na vrchol známé hory Zugspitze drží jedno zajímavé evropské prvenství, je to totiž nejstrmější lanovkou na kontinentu. Na trati dlouhé téměř 4 a půl kilometru totiž vystoupá skoro 2000 metrů do výšky.
Na paty jí ovšem šlape její rakouská konkurentka, která na stejný vrchol míří z tyrolské strany. Překonává při tom 1717 výškových metrů. Dá se tedy říci, že na vrchol Zugspitze vede opravdu strmá cesta.
Vyzkoušel si ji i německý provazochodec Freddy Nock, který bez jištění ušel téměř kilometr po zajišťovacím lanu. Cesta mu trvala celých 90 minut.
Na ocelovém laně do nebeské brány
Kde: Tianmen, Čína
Výška: 1 519 metrů
Délka: 7 000 metrů
Výlet kabinou na vrchol čínské hory Tianmen považují jedni za nejúžasnější zážitek, slabší povahy tvrdí, že je jen nezapomenutelný. Lanovková dráha patří k těm nejdelším na světě a svým pasažérům nabízí nevšední svezení.
Největší povolené stoupání je totiž u lanovek nastaveno na 45°, tato čínská v určitých místech dosahuje stupňů 38. K tomu si přidejte stametrové propasti a vrcholky okolních hor skryté v mlze. Celá cesta trvá okolo půl hodiny.
Komu by to bylo málo, může na vrcholu hory vyrazit na stezku okolo útesu, která je vytvořena jen z tvrzeného skla. Kolmá stěna mířící do hlubin je tu doslova na dosah ruky.