Zaměříme se na pověsti O permonících v Koněpruských jeskyních a O duchovi konopišťského pána. Co je na nich pravdy? Pojďme se na to společně podívat.
Zlatý kůň je nevyšším vrchem u Koněpruských jeskyní. Když tu jednou seděl pasáček ovcí Martin a dohlížel na svoje stádo ovcí, ucítil kouř. Linul se místa na kopci kousek pod vrcholem. Když došel k místu, ze kterého se linul kouř, narazil na velký placák.
„Co tam tak může být?“ řekl si a kámen odhrnul. Dole uviděl místnost vydlabanou ve skále a kolem ohně shromážděný hlouček zarostlých mužíků s plnovousy. Hned si ho všimli a vtáhli ho dolů. „Kde ses tu vzal? Co tu chceš? Kdo tě poslal?“ chrlili na něj otázky.
„Jsem jenom pasáček ovcí. Viděl jsem kouř a nedala mi zvědavost,“ vysvětlil jim. Jeden z nich mu vzápětí řekl, že se dostal k permoníkům, kteří vyrábějí zlaťáky pro lidi. Vynutil na něm slib, že neprozradí, co viděl. Jinak ho nemine krutý trest.
Martin dostal měšec zlaťáků. Jenže sotva doběhl na náves, volal, že našel permoníky. Posměšky sousedů ustaly, když v hospodě vysypal zlaťáky na stůl. Všichni vyrazili na Zlatého koně. Jenže placatý kámen nebyl nikde. A co na to věda?
Roku 1950 je v Koněpruských jeskyních objevena penězokazecká dílna pocházející z 15. století. Jasně to dosvědčují archeologické nálezy. Tato pověst tedy má reálný základ. A co ta druhá?
![Nasvětlený interiér Koněpruských jeskyní láká k prohlídkám. O tom, že v nitru jeskyní pracovali penězokazci, není pochyb. FOTO: Filip Rožánek/Creative Commons/CC BY-SA 3.0](http://epochaplus.cz/wp-content/uploads/2025/01/2-18-768x1157.jpg)
Přízrak ukáže sudy plné zlata
Dnešní zámek Konopiště kdysi býval hradem, který obýval bohatý pán. Měl rád les a hony. Ve zdejších lesích se ale usadili lupiči, a proto stále více vrtalo hlavou, kam by měl svoje bohatství ukrýt.
V hradním sklepení si všiml propasti, která se nacházela ve výklenku chodby. Rozhodl se proto poklad ukrýt zde. Nakázal několika dělníkům, aby se spustili dolů a kopali chodbu směrem ke středu hradu. Do podzemí pak nechal uložit sudy na víno.
Během jedné noci pak svoje cennosti odnášel dolů do nového sklepení. O skrytém pokladu věděl jediný člověk, jeho dcera, které svoje tajemství svěřil. Lidé ji měli velmi rádi a prý její duch dodnes obchází Konopiště, aby dohlédl na svoje poddané. Její přízrak prý může někoho zavést až k ukrytému pokladu.
![Zámek Konopiště před novogotickou přestavbou, rytina z roku 1804. Konopiště kdysi bývalo mohutným gotickým hradem, kde měl být ukryt poklad, který střeží bílá paní. FOTO: Václav Alois Berger/Creative Commons/Public domain](http://epochaplus.cz/wp-content/uploads/2025/01/3-15-768x591.jpg)
Doby, kdy zámek byl ještě hradem
Co je na této pověsti pravdy? Podle odborníků vycházejí pověsti z místních reálií a historických událostí, na které se postupně nabaluje fantazie. Poklad na Konopišti zatím nikdo nenašel.
Faktem ale je, že se na Konopišti vystřídala coby majitelé řada významných a bohatých českých rodů. Namátkou to byli Michnové z Vacínova, Vrtbové z Vrtby nebo Lobkovicové. Nějaký poklad tam tedy mohli ukrýt.
Ovšem pověst má být stará, pocházející z doby, kdy ještě byl dnešní zámek hradem. Konopiště prodělalo v dějinách hned několik přestaveb, do dnešní podoby ho přetvořil František Ferdinand d´Este.
Skutečným mohutným hradem bylo Konopiště v době, kdy ho ve 14. století vlastnil rod Benešoviců. Už v 15. století Jiří ze Šternberka provedl první úpravy. Která dáma se mohla stát inspirací k pověsti? To ponecháme na vaší fantazii.