Nádherné zvíře, podobné bílému koni s jedním rohem uprostřed čela je ztělesněním čistoty, nevinnosti i ušlechtilosti. A také symbolem světa kouzel a zázraků! Takto jednorožce popisují pohádky a legendy. Nemohli ale někdy dříve podobní tvorové existovat? A vůbec, možná třeba někde žijí i dodnes…
Zcela jistě jednorožec nikdy neexistoval v podobě, v jaké ho líčí pověsti a fantasy literatura, tedy bílý kůň se šroubovitým rohem na čele. Ale nemusí jít ani o bajku s nereálným základem.
Dochované historické prameny totiž mluví o tvorech, kteří by mohli být předobrazem bájného jednorožce. Zmínky o podobném stvoření můžeme najít také v Bibli, mluví o něm antické spisy i středověké legendy.
Je v té době také častým námětem obrazů i soch, objevuje se i v heraldice. Ve středověku se navíc „roh z jednorožce“ používal jako vzácné léčivo.
V různých obdobích na různých místech
O jednorožcích se zmiňuje řada starověkých autorů, kteří jejich výskyt umisťují nejčastěji do Indie. V období renesance a baroka nabývá téma podivuhodného stvoření na významu.
Řada vzdělanců a filozofů včetně italského učence Leonarda da Vinci (1452–1519) a dokonce i jednoho z největších českých myslitelů Jana Amose Komenského (1592-1670) považuje jednorožce za skutečně existujícího tvora.
Různí další cestovatelé se s ním měli setkat například na Jávě či v Arábii anebo dokonce na pláních okolo ruské řeky Volhy.
Zoologové i historikové se ale domnívají, že předobrazem bájného jednorožce je zcela obyčejný nosorožec, případně některý druh antilopy či narval jednorohý.
Prášek z rohu jednorožce na všechny neduhy
Kel z narvala, nazývaného též „mořský jednorožec“ dodnes zdobí některé barokní lékárny.
S největší pravděpodobností býval prášek z rohu jednorožce, který se v nich dříve prodával a byly mu připisovány často až magické účinky, ve skutečnosti rozdrcený kel narvala.
Existuje však také další varianta o původu jednorožce, v hlavní roli je opět nosorožec. V dávných dobách žije v asijských stepích jednorohý nosorožec (Elasmotherium sibiricum).
Velikostně by se dal přirovnat k mamutovi, avšak přesto se dokáže překvapivě rychle pohybovat. Jeho končetiny mají odlišnou stavbu a jsou delší, než mají současní nosorožci a díky nim se běh těchto zvířat podobal cvalu koně.
Vzpomínky nebo tvor z jiné reality?
Jednorozí nosorožci žili s lidmi po velmi dlouhou dobu. Podle objevu ruských vědců z roku 2016 přežilo toto zvíře ostatní podobné druhy o více než 320 tisíc let.
Tato zvířata tak žila vedle lidí dostatečně dlouhou dobu na to, aby vzpomínky na jejich existenci přetrvaly v příbězích, předávaných z generace na generaci a samozřejmě notně přikrášlených.
Jednorožec se vyskytuje v legendách všech možných národů a narazit na něj bylo prý možné i v evropských hvozdech. Ale mnozí milovníci těchto zvířat soudí, že mají magické schopnosti a navíc pocházejí z jiné reality, takže existují stále.
„Jednorožec jest bestie, značně odolná vůči působení veškeré magie.
Mohou jakýmsi přirozeným instinktem pronikati do jiných rovin reality a úspěšně se tak vyhýbati působení kouzel,“ míní už kdysi český spisovatel a teolog Bohuslav Balbín (1621–1688).