Skip to content

Myš velikosti králíka domovem v Tenerife

Hlodavce z čeledi myšovitých máme většinou zafixované jako drobná a snad až příliš hbitá stvoření. Pro většinu druhů z této nesmírně rozsáhlé skupiny tato charakteristika skutečně platí a zjevně má také na svědomí jejich nebývalou evoluční úspěšnost.

Jejich velikost a hbitost jsou ideálními vlastnostmi: tedy pokud je jedním z vašich hlavních životních starostí neustálý úprk před nenasytnými predátory.

Ostrov Tenerife je v současnosti oblíbenou turistickou destinací.

I mezi těmito hlodavci však nalezneme tvory, kteří svou velikostí dokážou překvapit (např. africké řekomyši či asijské bandikoty). Své velké zástupce měly však myši i na ostrovech.

Řekomyší svou velikostí Středoevropana překvapí.

Ostrov Tenerife je největším z Kanárských ostrovů. V minulosti hostil přinejmenším dva druhy obratlovců, které ostrovní život pozměnil do velikosti, s níž se mohou jeho příbuzní, kteří zůstali žít na pevnině, jen těžko měřit.

Lebka ještěrky Gallotia goliath.

Jedním z nich byla veleještěrka druhu Gallotia goliath, druhou obří myš tenerifská. Tento druh, který dosahoval délky (včetně ocasu) až 115 cm a hmotnosti přes 1 kg, se na ostrově vyskytoval prakticky po celé období čtvrtohor.

Tenerifské myši mají na svědomí očky.

Jeho vyhynutí bývá dáváno do souvislosti s příchodem prvních kolonistů (tzv. Guanches), kteří dovezli na ostrovy řadu nových domácích zvířat včetně smrtonosných koček. Příbuzný, ale menší druh se vyskytoval i na ostrově Gran Canaria.

Foto: Telegraph, Wikipedia, Lacerta, edch
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …