Není to nic příjemného kráčet po jeho chodbách a objevovat místa spjatá s utrpením tisíců lidí. Muzeum genocidy Tuol Sleng v kambodžském hlavním městě Phnompenhu je otřesnou výpovědí z nejtemnější kapitoly dějin země.
Původně jde o gymnázium za režimu Rudých Khmerů proměněné v nechvalně proslulou věznici S-21. Při exkurzi tu mráz po zádech spolehlivě zastoupí klimatizaci.
Rudí Khmerové pod vedením Pol Pota (1925–1998) rozpoutají v 70. letech v Kambodži občanskou válku. V roce 1975 dobudou Phnompenh a převezmou moc. Během čtyř let pak utopí rodnou hroudu v krvi. Zavírají, mučí, vraždí. Muže, ženy, děti.
Za dějiště svých zvěrstev si vyberou mimo jiné i nenápadnou šedou budovu. Překročit její práh znamená vrhnout se do náruče smrti. A vyrvat se z jejího sevření je v podstatě nemožné.
Z odhadovaných 17 000 nepohodlných Kambodžanů, kteří jsou sem zavlečení, přežije děsivé běsnění jen sedm šťastlivců.
Vražedná pole jako nášup
V přízemí prověří nervy návštěvníků mučicí místnosti. Tady vězni tváří tvář nesnesitelné bolesti řeknou vyšetřovatelům cokoli, co chtějí slyšet. Kdo vydrží trhání nehtů, toho zlomí uštípávání bradavek, mlácení klackem omotaným drátem nebo elektrody v uších.
To všechno za dvě naběračky vodové kaše denně. Turisté fascinovaně hledí na cely o velikosti chlívku, kde se člověk jen s obtížemi posadil. Děsivá minulost místa se v celé své kráse představuje i na vystavených fotografiích.
Ten, kdo po návštěvě muzea nemá hrůzy dost, se může vydat několik kilometrů za město, na tzv. killing fields, vražedná pole, kde skončí nespočet vězňů z Tuol Slengu. K vidění je tu i strom, o který popravčí rozbíjejí tělíčka těch nejmenších dětí.
Novorozeňat, batolat. Prostě je chytnou za nožičky a mrsknou s nimi o kmen. Nejen na jejich památku je postavena buddhistická stúpa, uvnitř které je naskládáno více než pět tisíc lebek z masových hrobů.
https://www.youtube.com/watch?v=1-SI8RF6wDE