Domů     Hry, práce i sex. Jaká je budoucnost virtuální reality?
Hry, práce i sex. Jaká je budoucnost virtuální reality?
7.6.2024

Virtuální realita je pojem, označující uměle vytvořené prostředí, ve kterém lze simulovat a zažívat nejrůznější věci a do nějž se lze dostat nejlépe s pomocí speciálních brýlí.

Podle všeho je to ale teprve začátek a tato oblast začíná pořádně nabírat na obrátkách. Budeme jednou v takové virtuální realitě i částečně žít?

V souvislosti s virtuální realitou je často zmiňován kultovní film Matrix. Tak co, vezmete si červenou pilulku, nebo tu modrou? FOTO: pxfuel
V souvislosti s virtuální realitou je často zmiňován kultovní film Matrix. Tak co, vezmete si červenou pilulku, nebo tu modrou? FOTO: pxfuel

Snad každý někdy viděl nějaký film, zaměřený na virtuální realitu a její možná rizika i přednosti. Ostatně stačí si vzpomenout třeba na legendární Matrix, kde dokonalou virtuální realitu využívá umělá inteligence, která si zotročila lidstvo.

Něčeho takového se v tuto chvíli ještě obávat nemusíme, i když do budoucna je nebezpečí vyplývající z AI (Artificial intelligence) reálné a zabývají se jím vědecké týmy z celého světa. Vraťme se ale k samotné virtuální realitě. Kdy se o ní vlastně začalo mluvit poprvé?

Pozvolný start

Pokud bychom hledali kořeny virtuální reality, museli bychom se vypravit do minulého století, konkrétně pak do roku 1968. Tehdy na Harvardově univerzitě jistý Ivan Sutherland se svým žákem Bobem Sproullem sestrojili velmi podivné zařízení.

To bylo z jednoho konce připevněné ke stropu a z toho druhého bylo možné si ho posadit na hlavu. Nositel v brýlích tehdy mohl vidět první virtuální – i když značně primitivní – prostředí.

V roce 1977 pak na americkém MIT vznikl první skutečně přelomový program, který simuloval procházku ulicemi coloradským Aspenem.

Samotný termín „virtuální realita“ se pak začal objevovat od roku 1985, kdy začaly vznikat první firmy vyvíjející brýle a rukavice na virtuální realitu. Odvětví se konečně naplno rozběhlo. Jakou cestu ušlo?

Počítačový vědec Ivan Sutherlandje otcem jednoho z primitivních předchůdců virtuální reality. FOTO: Dick Lyon/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Počítačový vědec Ivan Sutherlandje otcem jednoho z primitivních předchůdců virtuální reality. FOTO: Dick Lyon/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Hlavně simulace

Za posledních třicet let se virtuální realita dostala do celé řady oborů, ve kterých našla nejrůznější způsoby uplatnění. Asi nejrozsáhlejší oblastí, na kterou se také zaměřuje nejvíce firem, jsou nejrůznější simulace, tréninkové metody a zkušební pomůcky.

Snad každý si v tomto směru vybaví především letecké nebo automobilové simulátory, které jsou dnes díky VR v podstatě dokonale realistické.

Virtuální realitu ale samozřejmě využívá i NASA pro trénink kosmonautů a stále častěji se VR prosazuje také v oblasti medicíny.

Mnoho startupů se zaměřuje na simulace umožňující vyzkoušet si postupy a zákroky, které není možné realizovat jiným způsobem bez rizika pro pacienta.

V Plzni pak vznikl projekt VR Medical, který se pro změnu specializuje na využití virtuální reality v oblasti rehabilitací.

Tréninkové programy

A pokračovat lze samozřejmě dál. Od rehabilitací je to jen kousek ke sportu, kde jsou VR aplikace využívány k vytrénování správného pohybu, cviku a techniky.

S virtuální realitou se experimentuje také v oblasti péče o duševní zdraví a v řadě dalších oborů – ve školství, stavebnictví a architektuře, v dopravě nebo třeba ve vojenství.

Ve Spojených státech nebo v Izraeli už je zcela běžné, že jsou vojáci trénováni i s pomocí virtuálních brýlí, které dokážou dobře nasimulovat prakticky jakoukoliv situaci s různými obtížnostmi nebo krizemi.

Ani Česko v tomto směru nezaostává a ministerstvo obrany dlouhodobě spolupracuje s Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT.

Brýle pro virtuální realitu už dnes dokáží nasimulovat téměř cokoliv. FOTO: pxfuel
Brýle pro virtuální realitu už dnes dokáží nasimulovat téměř cokoliv. FOTO: pxfuel

Zábava na tisíc způsobů

Pokud má ovšem někde virtuální realita dveře naprosto otevřené a možnosti téměř neomezené, jsou to kultura a zábava. Využívání VR k prohlídkám muzeí, galerií nebo v podstatě jakýchkoliv míst, je jen špičkou ledovce.

Škála her a zábavních programů je v současnosti už velmi široká – od jednoduchých hříček až po střílečky v dokonale nasimulovaném prostředí – a roste s tím, jak se stále zdokonalují technologie. Vše podle expertů vede k postupnému zavádění tzv.

zábavních VR parků. V nich bude možné zažít téměř cokoliv, a to nejen v sólo režimu, ale i společně s jinými lidmi. Klíčová otázka se ale nabízí:

Povede to všechno k vytvoření skutečného virtuálního světa, jaký známe například ze zfilmovaného sci-fi románu Ready Player One?

Co na to Apple?

Pokusů o vytvoření tzv. metaverse, virtuálního světa, do kterého by se člověk připojoval a prožíval ho skrze brýle a další zařízení, tu v posledních letech bylo už několik a další stále přibývají.

Řada expertů ale upozorňuje, že vývoj nakonec tímto směrem možná ani nepůjde. Tak například šéf společnosti Apple Tim Cook se o metaverse v minulosti několikrát vyjádřil skepticky.

To, co skutečně zafunguje, podle něj bude realita rozšířená, což je také směr, kterým by se firma primárně chtěla vydat.

„Celkově by mohla rozšířená realita přinést nové způsoby, jak provádět některé kreativní procesy a vylepšit komunikaci mezi lidmi,“ tvrdí Cook.

Právě na to, jak se společnost Apple k celému trendu postaví a s jakými technologiemi přijde, mnoho lidí netrpělivě očekává. Ostatně i v minulosti to byla právě ona, kdo určoval, kterým směrem se budou zábavní technologie ubírat.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Věda a technika
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové, […]
Věda a technika
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký […]
Věda a technika
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
Věda a technika
Pozor na ně! 3 nejjedovatější rostliny u nás
Skočec obecný (Ricinus communis) je oblíbená okrasná rostlina. Jeho semena obsahují prudký jed ricin a alkaloid ricinin. Smrtelná dávka pro dospělého člověka je 15 až 20 semen, pro dítě pouhých 3 až 5. Pokud semena sníte, zprvu budete mít příznaky podobné chřipce. Poté dojde k poškození sleziny, ledvin a jater. Zubatá vám zaklepe na dveře […]
reklama
svět zločinu
Woody Allen: Stín obvinění ze zneužití v životě slavného režiséra
Woody Allen, uznávaný hollywoodský režisér a scenárista, čelí vážným obviněním z obtěžování a zneužití své adoptivní dcery Dylan. Přestože byl v roce 1993 zproštěn obvinění po vyšetřování, která nenašla dostatek důkazů pro trestní stíhání, v průběhu let se kauza znovu a znovu otevírala. Allenova dřívější aféra se Soon-Yi, také adoptivní dcerou jeho bývalé partnerky Mii […]
Robert Downey Jr.: Rok a půl v base a hollywoodský splněný sen
Příběh Roberta Downeyho Jr. je dokonalým příkladem toho, jak se z temnoty může vzejít k světlu. Jeho boj s drogovou závislostí nebyl snadný, ale nakonec se stal jednou z největších hvězd Hollywoodu. Robert Downey Jr. je dnes známým jménem v Hollywoodu, ale jeho cesta k úspěchu byla plná peripetií a bojů s drogovou závislostí. Přestože […]
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
historie
Hagia Sofia: Byzantský klenot i důvod ke sporům
Rozměry symbolu Istanbulu s nepřehlédnutelnou kopulí by byly impozantní i pro jakoukoliv moderní stavbu. Ty však obsahují ocelové prvky, které ikonická Hagia Sophia rozhodně nemá. Co však má, jsou pohnuté osudy: byl to křesťanský chrám, mešita, muzeum a nově je opět mešitou. A to budí vášně! Hagia Sofia, tedy Chrám Boží moudrosti, okrašluje turecký Istanbul […]
Benešovy dekrety: Ostře sledované zákony
Ač se to tak ze zpráv v tisku může zdát, Benešovy dekrety nejsou o vyhánění Němců, nejsou legalizací pomsty a už vůbec nejsou dílem jednoho muže. Prezidentské dekrety, označované jako Benešovy, jsou právní normy vydávané exilovou vládou během druhé světové války a krátce po jejím skončení. Přestože většina jich už dávno ztratila platnost, stále budí […]
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
Proč se Britové dozvěděli o kapitulaci Němců s dvanácti hodinovým zpožděním?
Kde podepsali Němci na konci druhé světové války kapitulaci?  Bylo to v Berlíně, nebo ve Francii?  Prameny uvádějí obě možnosti… A obě jsou pravdivé. Za bernou minci můžeme označit obě informace, protože k podepsání německé kapitulace došlo dvakrát. Poprvé ve francouzské Remeši 7. května 1945 ve 2 hodiny a 41 minut. Listinu tehdy parafuje německý generál […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Když vás straší fóbie
panidomu.cz
Když vás straší fóbie
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při