Skip to content

Muž se železnou maskou: Fáma nebo skutečnost?

Příběh muže se železnou maskou známe z knižní nebo filmové verze. Je ale příběh založený na skutečnosti? A byl vězněm opravdu králův bratr?

Identita muže je stále předmětem spekulací. Přesto je pravděpodobné, že oním muž, označený jako Marchiola, byl Eustache Dauger.

Byla maska opravdu železná?

Vězeň byl držen ve vězení od roku 1669 nebo 1670 až do své smrti v několika vězeních a nucen nosit masku. Je ale značně nepravděpodobné, že by maska byla železná, jelikož by docházelo k přemnožení plísní, které by mohly člověku způsobit otravu krve.

Americký historik z univerzity v Santa Barbaře, Paul Sonnino, tvrdí, že Dauger nosil masku, ale ne pořád a byla látková.

Maska vězně železná nebyla.
Maska vězně železná nebyla.

Muž v masce věděl příliš mnoho

Eustach Dauger měl pravděpodobně mnoho informací o zpronevěře státních peněz v době vlády kardinála Julese Mazarina, prvního ministra Francie a nejvlivnějšího muže království. Z historické korespondence docházelo k velkým krádežím ze státní pokladny a Daugner mnohé věděl.

Kardinál Mazarin připravil státní kasu o hodně peněz.
Kardinál Mazarin připravil státní kasu o hodně peněz.

Fáma o věznění králova bratra

O totožnosti se zmiňoval ve svých dílech i známý francouzský spisovatel Voltaire, který byl vězněn v Bastile. Jelikož nenáviděl krále, kterého chtěl zpochybnit, zveřejnil, že mužem v masce je královo dvojče.

To se stalo také námětem pro Dumasův román Tři mušketýři po deseti letech a následně americkému filmu Muž se železnou maskou.

Podle Voltairea byl vězněn bratr Ludvíka XIV.
Podle Voltairea byl vězněn bratr Ludvíka XIV.
Foto: dailymail.co.uk, wikipedia.cz
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články