Domů     Mutanti z Černobylu: Odstíní i ionizující záření!
Mutanti z Černobylu: Odstíní i ionizující záření!

Slizká chapadla se líně šinou světélkujícím bahnem. Pátrají po kořisti. Cupitání tří párů nožiček drobného hlodavce brzy utichne… Tak takto to v Černobylu dnes zdaleka nevypadá. Přesto tu najdete zvířata, nad kterými žasnou i vědecké kapacity!

Kalendáře se otočily na 26. dubna 1986 a svět truchlí nad ztrátou amerického herce a držitele Oscara Brodericka Crawforda (1911–1986). Toto datum se ale nakonec zapíše do historie radioaktivním perem coby černobylská havárie.

O tom má ale zatím tušení jen pár lidí. Nejhorší z jaderných katastrof postupně kontaminuje v Evropě 200 000 kilometrů čtverečních.

Radioaktivní mrak si to šine západní částí Sovětského svazu, navštíví východní Evropu a Skandinávii… a nakonec zachvátí v podstatě celou severní polokouli.

Nastupovat! Ale bez mazlíčků!

Na místě chybí funkční vybavení, ochranné pomůcky, zkušení odborníci a zejména alespoň částečná snaha říkat pravdu. Následky budou hrozivé. Až v noci z 26. na 27. dubna vyjde nařízení evakuovat Pripjať. Místní usedají do autobusů s vidinou návratu za tři dny.

Alespoň tak přesun podává vláda SSSR. Prádlo lidé nechávají na šňůrách, jídlo ve spižírně. Na přesun dohlížejí milice. Nastoupit smějí jen lidé – domácí mazlíčci zůstávají v Pripjati. Srdceryvné scény vyvažuje doufání v brzký návrat.

Zombie apokalypsa se tu nekoná...
Zombie apokalypsa se tu nekoná…

Kam bychom běhali…

Zamíří. Vystřelí. Psí tělo se s posledním zakňučením sveze do trávy. „Je to humus,“ odplivne si jeden z vojáků. „Je to nutný,“ oponuje druhý. Likvidační jednotky pátrají po opuštěných hafanech a systematicky je střílejí. Proč?

Panují obavy z ozářených psů, kteří se rozběhnout po Kyjevské oblasti a ještě dál a spolu s nimi se bude šířit i plejáda radioaktivních látek. Jenže to se odhady spletou. Jednotkám se zdaleka nepodaří zlikvidovat všechny.

A kupodivu, místní pesani se nikam nehrnou a zůstávají v zakázané zóně. A desetiletí běží…

Nádory a krátký život

Několik vědců vybaluje pytle s granulemi. Zástup mazlivých chlupáčů na sebe nenechá dlouho čekat. Co udělalo zdejší prostředí se zvířecími těly?

Původní psi obyvatelů Pripjati jsou, stejně jako jejich páníčci, vystaveni radioaktivnímu jódu, který má poločas rozpadu osm dní. Dnes je tu ovšem půda nasáklá izotopy stroncia 90Sr a cesia 137Cs.

Jejich poločas rozkladu se pohybuje kolem 30 let, ale rozbory ukazují, že ještě roku 1997 koncentrace ve stromech stoupá. Psy vypadají na první pohled normálně. Životem svých nezasažených příbuzných ale nežijí.

Délka pobytu mezi živými se výrazně zkrátila – umírají kolem pěti let – u většiny však nebyla zasažena schopnost reprodukce, a tak se v létě množí jako na běžícím páse. V zimě ale přijde hlad.

Trpí na nádory, mají problémy s očima – podobně, jako lidé vystavení nižší radiaci.

Zdejší psí mutanti jsou zejména velmi tuliví...
Zdejší psí mutanti jsou zejména velmi tuliví…

Pořádně přemotaná DNA

Psů tu nyní pobíhá na 800. 302 z nich odeberou zejména během kastrací vědci z amerického Výzkumného ústavu lidského genomu (National Human Genome Research Institute) krev. A nestačí se divit.

„Stačí se podívat na jejich DNA a okamžitě bez pochyb poznám, že jde o psy z Černobylu,“ pokyvuje hlavou americká genetička Elaine A. Ostranderová (*1958), která výzkum vede.

Její studie prokáže, že geny černobylských psů se liší od všech ostatních psích genů v 15 komplexních strukturách! Je proto s podivem, jak usilovně se dokážou množit, a to dokonce i se zbloudilými „normálními“ psy. K čemu takový výzkum je?

Neexistuje mnoho materiálů k působení nižší radiace na savce. „Bude složité definovat přesně důsledky tohoto typu vystavení záření, ale je velmi důležité se o to pokoušet,“ shrnuje radiolog a profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku David Brenner.

Romantika v Rudém lese

Nejde jen o psy. Tragédie se samozřejmě podepíše na celém ekosystému. Rudý les najdete v bezprostřední blízkosti jaderné elektrárny Černobyl.

A nemá nic společného se stranickým směřováním SSSR. Po explozi jde dlouhé roky o jedno z nejkontaminovanějších míst světa.

Pokud byste se na něj přišli podívat v prvních dnech po havárii, nečetli byste sice dnes již EPOCHUplus, ale spatřili byste fascinující výjev temně červených hynoucích borovic.

A pokud byste vydrželi při vědomí až do tmy, uviděli byste, jak kmeny intenzivně září.

Černé žabičky triumfují

V prvních dvou desetiletích se vyrojí nespočty menších mutací zvířat. Myslivci musejí střílet o 106, část Rudého lesa je zpopelněna. Situace s „mutanty“ se uklidňuje, některé změny ale již zůstanou. Nad kterou vědecká srdce nejvíc zaplesala? Nad rosničkami.

Krásně zelené žabky kolem Černobylu nehledejme. Zdejší překotný vývoj si pohrál s melaninem, tedy hnědým až černým pigmentem. Výsledek? Tmavé až zcela černé rosničky! Černobylské žabky se přizpůsobily nepříznivému prostředí po svém.

Větší produkce melaninu jim umožňuje odstínit zkázonosné účinky ultrafialového záření a k překvapení vědců dokonce snižuje dopad ionizujícího záření! Přežívají tak jen tmavé mutace – ty světlé přijdou o schopnost reprodukce.

Zdroje informací: Wiley Online Library, ČT24, Wikipedia
Foto: 1-3 Pixabay
Související články
Věda a technika
Proč Kryštof Kolumbus špatně spočítal obvod Země?
I mistr tesař se utne. Splést se mohou i ti nejslavnější objevitelé. Výjimkou není ani Kryštof Kolumbus. Určitě z dějepisu víte, že v roce 1492 objevil Ameriku. Jeho plavba ale nebyla jednoduchá. Spletl se. Kdyby ale znal pravdu o tom, jak daleko jeho původní cil – Indie je, sebevražednou cestu by nepodnikl. Před výpravou Kryštof Kolumbus (1451‒1506) […]
Věda a technika
Virtuální lízátko: Jak vyrobit chuť bez chuti?
Soutěžící v televizním pořadu připraví třeba exotickou masovou směs. Na talíři to vypadá tak lákavě… Taky se vám sbíhají sliny? Proč nejde alespoň ochutnat? Už brzy to nebude žádný problém! V čem zatím virtuální realita trochu pokulhává za tou opravdovou? Nezahrnuje plně všech pět základních lidských smyslů, pohlcuje nás hlavně prostřednictvím zraku a sluchu. Neznamená […]
Věda a technika
Dokázali starověcí Číňané vytvořit vrty sršící oheň?
Ve starověku patří sůl k velkým vzácnostem. Rozhodně si s ní nemůžete dovolit plýtvat, protože patří k cenným surovinám. Někde se s ní dokonce platí. Má téměř cenu zlata jako ve známé pohádce. Možná si neumíte představit, jak obtížně se sůl tehdy získávala. V Číně odpařováním vody ze solných jezer. Jde o zdlouhavý a náročný proces s malou efektivitou. Proto čínský […]
Věda a technika
Průmyslová výstava ve Veltrusích roku 1754: Stánkaři museli vystačit se svojí výmluvností
Zámecký park ve středočeských Veltrusích je plný stánků. Výrobci a účastníci výstavy v jedné osobě se u stolů se svým zbožím naparují jako kohouti. Za chvíli prý má dorazit panovnice a všichni na ni chtějí udělat ten nejlepší dojem. Evropou se v 18. století začíná šířit průmyslová revoluce. Manufaktury rostou jako houby po dešti a noví podnikatelé […]
reklama
lifestyle
Dentální nit: Od kdy ji používáme?
Touha mít čistý chrup je instinktivní záležitost. Už archeologické nálezy dokazují, že se naši dávní předkové zbavují nečistot mezi zuby pomocí tenkých špičatých větviček i dalších nástrojů. Dnes máme větší komfort: k odstranění jídla a plaku z obtížně dostupných míst používáme dentální nit. A tu svou mají i opice! O tom, že bez dentální nitě […]
Ingredience budoucnosti? Mravenci umí nahradit chuť masa!
Talíř plný mravenců. Nepříliš lákavá představa, která evokuje leda tak nepodařený piknik. Jenže s rostoucí potřebou udržitelného rozvoje, hledáním nových surovin i nových chutí je tohle možná naše budoucnost. Takže dobrou chuť. Pojídání hmyzu není ve světě ničím neobvyklým. V současné době jej konzumují minimálně dvě miliardy lidí a jde o běžnou součást jídelníčku v mnoha koutech světa. […]
Konec pohádky Diany a Charlese: Rytíř na bílém koni zjevně neexistuje
Princ a princezna jako z pohádky. „Z jejího pohledu to byla láska – myslela si, že ji doslova pohltí, že se pro ni stane se rytířem na bílém koni, vším, co vždycky chtěla,“ uvádí britská spisovatelka Wendy Holdenová o vztahu princezny Diany a Charlese. Jenže zanedlouho se ukáže, že o idylku jde jenom navenek. Princezna Diana […]
Lady Diana: Od rozvodu až k tragickému konci
Princezna si vzala prince. Jenže brzy se ukázalo, že realita se pohádce moc nepodobá a nemá happyend. Princezna a princ se rozvedli a následovala tragická smrt. Lady Di ale žije v lidských srdcích dál… Princezna Diana (1961‒1997) se v roce 1992 po rozchodu s princem Charlesem (*1948) stane módní ikonou. Kamkoliv se pohne, ženou se za ní paparazzi. […]
reklama
zajímavosti
Líbají se i zvířata?
„Člověk je jediné zvíře, které se umí líbat,“ tvrdí britský spisovatel Charles Dickens (1812–1870). Má pravdu? Na první pohled se zdá, že rozhodně nemá! Když zadáte do internetového vyhledávače heslo „líbající se zvířata“, vyjede vám nekonečno roztomilých obrázků. Zvířata nejrůznějších druhů k sobě láskyplně tisknou tlamičky, čenichy i zobáky, proplétají si navzájem choboty, okusují jazyky… […]
I ruce umí mluvit. tři gesta, které denně používáme
Dopravní zácpa ve večerní špičce – automobily líně poskakují, když zvuk protne klakson. Rozezlený řidič naštvaně mává, a pak se to stane. Ukáže prostředníček a všichni hned ví, co si o šoférovi ve vedlejším voze myslí. Zvládne je téměř každý, kdo ovládá jemnou motoriku a vlastní všechny prsty. Gesta někdy dokonce suplují klasickou řeč. EPOCHA […]
Bezpečně přes vodu: Unikátní „živé“ mosty
Když se mírná řeka pod přívalem monzunových dešťů změní na dravý vodní tok, který nelze jen tak překonat, musí si lidé, žijící v jejím okolí, nějak poradit. A protože příroda jejich život ovlivňuje den co den už stovky let, také výsledné řešení vychází z tohoto těsného pouta. Na severovýchodě Indie leží malý stát jménem Méghaláj. […]
Hry v říši zvířat: Mají své zákonitosti?
Na základě důkazů zoologů z Univerzity v Idahu si zvířata hrají nejvíce v době, kdy se jejich nervové buňky a nervové systémy vyvíjejí nejrychleji. Hravější jsou prý pak údajně zvířata s delšími cykly dospívání, takže kupříkladu šimpanzi si hrají delší dobu a komplikovaněji než například ježci…   Prostřednictvím hraní poznávají mladá zvířata svět kolem sebe. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz