Domů     Mučedníci ve službách propagandy: Od zapáleného teenagera po pouličního grázla
Mučedníci ve službách propagandy: Od zapáleného teenagera po pouličního grázla
3.11.2022

Ptáci štěbetají, o kousek dál zurčí potůček. Poklidnou lesní atmosféru záhy protíná výkřik. Místní objevují dvě dětské mrtvoly. Jedna z nich patří Pavlíku Morozovovi, chlapci a aktivnímu komunistovi, který nedávno udal svého otce. Stalin hrůzné vraždy využívá a z Pavlíka se stává mučedník.

Nedemokratické režimy mají rádi smutné osudy mladých lidí. Staví je na piedestal a dělají z nich příklady pro ostatní. Podobné praktiky jsou k vidění v nacistickém Německu či komunistickém Sovětské svaze.

Většina těchto legend je ale upravována tak, aby se hodila do propagandistického krámu.

Z pouličního rváče se stává nacistický ideál. (Bundesarchiv / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Z pouličního rváče se stává nacistický ideál. (Bundesarchiv / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Práva? Raději nacismus…

Kdo: Horst Wessel

Důvod úmrtí: Vražda

Ideologie: Nacismus

Budoucí pouliční rváč Horst Wessel (1907–1930) pochází z pastorské rodiny. Jeho dětství nenasvědčuje tomu, že se jednou připojí k NSDAP. Po střední škole totiž míří na práva, na univerzitě se však poprvé seznamuje s nacistickou ideologií.

Krátce na to narazí na Josepha Goebbelse (1897–1945), ten v mladíkovi rozezná ideálního adepta. Wessel je nesmírně inteligentní, zároveň se u něj projevují sklony k násilí. Goebbels ho posílá do Vídně, kde má naverbovat nové členy SA.

Soudruzi, pomozte mi!

Svůj úkol splní, záhy se vrací zpět do Berlína. V hlavním městě organizuje pouliční skupinky, které mají útočit na komunistické rivaly. Sám se rvaček neúčasní, protože má poškozenou ruku. Jako školák totiž padá z koně a na několikrát si končetinu zlomí.

V dopoledních hodinách 14. ledna 1930 se dostává do křížku se svou domácí. Elisabeth Salmová ho obviní z neplacení nájmu a chce po mladíkovi, ať okamžitě opustí byt.

Wessel ženě vyhrožuje, ta je však vdovou po jednom komunistickém funkcionáři a zavolá si na pomoc dva soudruhy. Po půl hodině už na Wesselovy dveře klepe potetovaný truhlář Albrecht Höhler (1898–1933) a jeho přítel Erwin Rückert.

Autor nacistické hymny

Nicnetušící Wessel otvírá, protože očekává návštěvu svých souputníků. Téměř ihned mu je hlavou prohnána kulka, nestíhá ani zvednout ruce na obranu. Okamžitě ho převáží do nemocnice, tam po měsíčním boji třiadvacetiletý muž umírá.

Vražda ještě více vyhrotí střety mezi nacisty a komunisty. Wesselův pohřeb, jenž probíhá 1. března 1930, se mění v manifestaci. Zármutek dávají najevo nacističtí pohlaváři, chybí však Adolf Hitler (1889–1945). Důvod spočívá v obavách o jeho bezpečnost.

Prakticky ihned je Wesselův osud zahrnut do propagandistických plánů. Natáčí o něm film, jeho jméno nesou ulice i náměstí. Po nástupu Hitlera k moci promluví sám vůdce u Wesselova hrobu.

„Svědek krve a větší pomník života než je jakýkoliv bronz,“ vyzdvihuje mladíkův odkaz. Z agresivního bitkaře je nakonec hodný studentík, kterého zavraždí zlí komunisté. Význam Wessela podtrhuje fakt, že jedna z jeho básní se stává hymnou NSDAP.

Budoucí vzor všech mladých v Sovětském svazu – Pavlík Morozov (v čepici uprostřed). (Live Journal / commons.wikimedia.org / Volné dílo)
Budoucí vzor všech mladých v Sovětském svazu – Pavlík Morozov (v čepici uprostřed). (Live Journal / commons.wikimedia.org / Volné dílo)

Stalin je víc než rodina

Kdo: Pavlík Morozov

Důvod úmrtí: Vražda

Ideologie: Komunismus

Vesnici Gerasimovku najdeme ve Sverdlovské oblasti. Mezi místní patří i jistý Pavlík Morozov (1918-1932), bosonohý třináctiletý chlapec udivuje sousedy svou zapáleností ke komunistickému režimu. Obdiv ale postupně vystřídá znechucení…

Rodinná tragédie

Zvláštní příběh se začíná psát v roce 1932, Morozov údajně nahlásí svého otce Trofima za to, že padělá dokumenty a pomáhá nepřátelům SSSR. Nešťastník odchází od soudu s desetiletým žalářem, který mu později bude několikrát změněn.

Nálada ve vesnici má však do ideálu daleko. Uprostřed listopadu 1932 objeví náhodný chodec mrtvolu Pavlíka a jeho bratra Feďi. Do Gerasimovky okamžitě přijíždí policie a začíná vyšetřování.

Detektivově ukáží na Morozovovu rodinu, většina z obviněných skončí na popravišti. Lidé z celého Sovětského svazu dokonce píší soudci, aby členy rodiny odsoudil k smrti.

Ve jménu propagandy

Josif Stalin (1878–1953) příležitosti okamžitě využívá a poukazuje na nepřátele režimu. Rodinné vztahy jsou méně důležité než ty stranické. Kult Pavlíka Morozova, podle něhož je dokonce napsána opera, dostává trhliny v 80. letech.

Badatel Jurij Družnikov událost rekonstruuje, mluví s několika pamětníky. Ti hájí Pavlíkova dědečka, který je označen za hlavního podezřelého. Údajně sám organizuje hledání po chlapcích.

Mezi další teorie patří účelová vražda, která má zdiskreditoval kulaky v Gerasimovce. Mnohem méně tajemná je teze, v níž jsou kluci zabiti jejich současníky. Předmětem konfliktu má být ukradená zbraň.

Duch Lei Fenga je přítomný i dnešní zdánlivě moderní Číně. (JP 16103 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Duch Lei Fenga je přítomný i dnešní zdánlivě moderní Číně. (JP 16103 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)

Čínský Mirek Dušín

Kdo: Lei Feng

Důvod úmrtí: Nehoda

Ideologie: Komunismus

Pilný a vzorný občan Lei Feng (1940–1962) nemá v životě moc štěstí. Tatínka mu zabijí Japonci, matka pro změnu páchá sebevraždu, poté co ji sexuálně zneužije hospodář. Chlapec vyrůstá v sirotčincích a svůj zrak upíná k všemocnému Mao Ce-tungovi (1893–1976).

Slavnost neexistujícího vojáka

Okamžitě vstoupí do komunistické mládežnické organizace, kde údajně agituje za Velkého kormidelníka. Krátce nato se mu plní sen a nechá se naverbovat do armády. Dobře rozjetou kariéru ale ukončí bizarní nehoda.

V roce 1962 dvaadvacetiletého muže zabíjí sloup telefonní sítě, do něhož naráží nákladní vůz. Rok po skonu spatří světlo světa Fengův deník, skrze něhož startuje kampaň „Učte se od Lei Fenga!“ Památka je plná propagandistických hesel.

„Chci být nerezovým šroubem v revolučním stroji,“ píše údajný voják. Historici ale Lei Fenga zpochybňují, domnívají se, že deník je falzifikátem. Režim si za jeho existencí stojí, 5. březen se dokonce slaví na jeho počest.

Spekuluje se však o tom, že Mao Ce-tung nechá Lei Fenga vymyslet kvůli pošramocenému renomé po nepodařeném Velkém skoku. I dnes se Feng těší velké oblibě, jsou po něm pojmenována divadla, školy či města.

Foto: commons.wikimedia Titulka (Bundesarchiv / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Související články
Historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
reklama
lifestyle
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
reklama
historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml