Domů     Mořská panna, kotel i andělé. Jak přišla známá města ke svému jménu?
Mořská panna, kotel i andělé. Jak přišla známá města ke svému jménu?
7.12.2021

Hrdina založí město a to pak nese jeho jméno! Někdy je to opravdu takto jednoduché, jindy kapku zamotanější. Jaké příběhy se vážou k pojmenování známých světových metropolí?

Skutečně se Řím jmenuje po člověku, který možná nikdy neexistoval? Kdo byl v Londýně první, čím voní Hongkong a proč řeka není vždycky řekou? Vydejte se s námi na trochu jiný výlet napříč světem!

Nejslavnější bratrovražda

ŘÍM

Datum známe přesně. 21. dubna roku 753 před Kristem založí dvojčata Romulus a Rémus nové město. Po kom se ale bude jmenovat? Mezi bratry dojde k potyčce, při které je Rémus Romulem zabit. A budoucí metropole tedy dostává jméno Roma!

Ale co když ani jeden z legendárních bratrů ve skutečnosti neexistoval? Jedna teorie praví, že původ jména Říma je třeba hledat u jeho dávných obyvatel Etrusků. Jeden z etruských kmenů se jmenoval Ruma a místní řekla Tibera se také v etruštině nazývá Rumon.

Roma ale může vycházet také z latinského slovesa „ruo“, což znamená proudit či běžet. Anebo z řeckého „rome“, v překladu moc, síla či bojují armáda.

Jmenuje se Řím podle Romula, jednoho z dvojčat odkojených vlčicí? To nikdo netuší. Foto: shirinh / Pixabay.
Jmenuje se Řím podle Romula, jednoho z dvojčat odkojených vlčicí? To nikdo netuší. Foto: shirinh / Pixabay.

Divoký vládce

LONDÝN

Bude to nová Trója!“rozhodne vůdce jménem Brutus kdysi v době bronzové, když na jihovýchodě dnešních britských ostrovů založí město. Troia Nova se později promění v Trinovantum, ovšem jen dočasně.

Po Trojanech ovládne město jistý král Lud a jméno se mění CaerLudein, budoucí Londýn!

Takto to vypráví anglický kněz a historik Geoffrey Monmouth (asi 1095-1155), ovšem archeologické výzkumy příběhu moc neodpovídají. Vědci se kloní spíš k jiné verzi – v roce 43 našeho letopočtu sem přijdou Římané a založí město Londoniun!

Již předtím tu však byla keltská osada, a proto může jméno vycházet z keltského slova „lond“ (divoký). Anebo je inspirací přímo keltský král Londinose.

Dle legendy založí Londýn Trojané, dle historiků Římané. Jméno je ale nejspíš keltské. Foto: Mixahlos / Pixabay.
Dle legendy založí Londýn Trojané, dle historiků Římané. Jméno je ale nejspíš keltské. Foto: Mixahlos / Pixabay.

Pracanti v kotli

PAŘÍŽ

Píše se prý rok 52 našeho letopočtu, když se Římané usadí na malebném ostrůvku na řece, dnes nazývané Seina. A ani tady nejsou prvními obyvateli, patrně už v polovině 3. století př. n. l. sem přichází galský kmen Parisiů. Proč se ale oni jmenují zrovna takto?

Možná podle galského „parios“, což doslova znamená kotel. Jiní odkazují spíš ke slovu „pariosio, tedy řemeslník či pracující muž.

Ať to ale bylo jakkoliv, Paříž získává postupem času i řadu jiných jmen. Kde se vzala například přezdívka Paname, která se v posledních letech opět vrací do módy?

Na počátku 20. století si prý Pařížané oblíbí klobouky zvané panama, které nosí pracovníci kopající Panamský průplav.

Vlhko a tma

MOSKVA

Ruské hlavní město se dělí o stejné jméno s řekou, která jím protéká. Kdo ho ale měl dříve? V tomto případě řeka! Už v raném středověku je důležitou dopravní cestou a někdy v 1. polovině 12. století kolem ní vyrůstá stejnojmenná osada.

A podle čeho se řeka jmenuje zrovna Moskva? V některém z předchůdců ugrofinských jazyků údajně může „mosk“ znamenat právě řeku, obecně vlhko, nebo zkrátka cokoliv spojené s vláhou. Nebo také se sychravým počasí. Stejně tak to ale může být označení pro krávy, medvědy nebo tmu.

Moskva se patrně jmenuje podle ošklivého počasí. Foto: apreklama / Pixabay.
Moskva se patrně jmenuje podle ošklivého počasí. Foto: apreklama / Pixabay.

Jako z pohádky

VARŠAVA

Rybář Wars se zamiluje do mořské panny jménem Sawa, která žije v řece. A co tedy vznikne když jejich jména splynou v jedno?

Konec krásné legendy všichni známe, reálný výklad historiků je však méně romantický. Warszawa je nejprve malou rybářskou osadou na březích řeky Visly a její jméno znamená něco jako „patřící Warszovi“.

Právě šlechtic Warsz se údajně ve 12. až 13. století zaslouží o to, že z původní špinavé vesnice postupně vyroste krásné velkoměsto!

Podle jiné teorie však Varšava může být jen odvozeninou jmen Warcisław či Wrocław. Koncovka -awa je pak typická u velkých polských měst.

V lednu u řeky…

RIO DE JANEIRO

V kalendáři je právě 1. leden roku 1502, když portugalští mořeplavci doplují k zálivu Guanabara v Brazílii. Záliv tehdy pokládají za ústí velké řeky, kterou na počest data objevení pojmenují Rio de Janeiro (Lednová řeka).

První osadu při pobřeží tu však založí Francouzi, a to si Portugalci nenechají líbit! Aby mohli zaútočit na francouzskou pevnost Forte Coligny, vystaví si tu stabilní základnu.

São Sebastião do Rio de Janeiro postupem času roste v město, bohaté díky cukrové třtině, obchodu s otroky či nálezů zlata a diamantů. A i když záliv Guanabara už si s ústím řeky nikdo neplete, bohaté přístavní město „Lednovou řekou“ zůstane napořád.

Jméno města Rio de Janeiro vzniklo vlastně chybou. Kolonisté si spletli záliv s řekou. Foto: Poswiecie / Pixabay.
Jméno města Rio de Janeiro vzniklo vlastně chybou. Kolonisté si spletli záliv s řekou. Foto: Poswiecie / Pixabay.

Co to tu voní?

HONGKONG

Ať už máme na mysli jen město, či celý region na jižním pobřeží Číny, význam slova je tu jasný. V jednom z čínských dialektů, kantonštině, Hongkong znamená „voňavý přístav“. A díky čemu si vysloužil tak krásné jméno?

Zatímco dnes je spojován s vůní orchidejí, ale také smogu z nekonečných front aut, po svém obchodním růstu v 16. století je především vývozcem vonného dřeva aquilaria neboli agarwood. Z něj se získává cenný oudový olej, který se využívá k výrobě parfémů. Nebo i v potravinářství, jako vonná esence do vín a likérů.

Nebe na zemi

LOS ANGELES

Nekonečná úrodná půda, bažiny, mokřady, lesy. A také řeka plná ryb a zajišťující dostatek vláhy, u níž se usadí domorodci kmene Tongva. Brzy jsou jich tu tisíce a není divu. V kraji mezi řekou, mořem a horami se mají jako v ráji!

Všimnou si toho později i španělští kolonisté, kteří budoucí město považují doslova za „nebe na zemi“!

Roku 1781 tak oficiálně vzniká El Pueblo de Nuestra Señora la Reina de los Ángeles del Río Porciúncula (Městečko Naší Paní, královny andělů od řeky Porciuncule).

Po čase je název raději zkrácen, andělé ale zůstali a stále se po nich jmenuje i bohatá řeka, která dnešním velkoměstem protéká.

Španělští kolonisté dají městu předlouhý název. Nakonec zůstanou jen „Andělé“. Foto: Pixabay.
Španělští kolonisté dají městu předlouhý název. Nakonec zůstanou jen „Andělé“. Foto: Pixabay.

Ten, kdo porazil Napoleona!

WELLINGTON

Māui chytí obrovitánskou rybu. Když ji však vytáhne na břeh, ryba se promění v zemi – dnešní Severní ostrov Nového Zélandu!

Tak nějak vypráví maorská legenda vznik celého okolí novozélandského hlavního města, nazývaného maorsky Te Upoko o te Ika a Māui (Hlava Mauio ryby).

Pro příchozí evropské osadníky jsou ale maorská jména příliš složitá. Když chtějí Angličané v roce 1840 ze slibně se rozvíjející osady vybudovat vlivný přístav, pojmenují ho jednodušeji.

Po oblíbeném mecenáši britské obchodní Novozélandské společnosti, vévodovi z Wellingtonu (1769– 1852). Právě po tom, který v roce 1815 porazil Napoleona ve slavné bitvě u Waterloo.

Mecenášem společnosti, která odkoupí původní město od Maorů, je vévoda z Wellingtonu.Foto: Simon / Pixabay.
Mecenášem společnosti, která odkoupí původní město od Maorů, je vévoda z Wellingtonu.Foto: Simon / Pixabay.
Foto: úvodní foto: jiangli129 / Pixabay 1 – 6: Pixabay
Související články
Historie
Unesla českého krále Václava IV. z vězení lazebnice Zuzana?
Královský vězeň si užívá v lázni se ženou. Konečně po dlouhé době koupel. Opilí strážci už moc nevnímají. Nakonec kývnou, že se může jít nadýchat čerstvého vzduchu k řece. Skvělá příležitost uprchnout. Než se stráže vzpamatují, dvojice odplouvá v loďce. Pravda nebo bohapustá lež? Král se špatnou pověstí, tak se dá nejlépe charakterizovat Václav IV. (1361–1419). Miluje lov […]
Historie
Markéta Pyskatá označila svého chotě za neplodného
Rozzuřeně buší na bránu, ale nikdo mu neotevírá. Nadávky jenom prší. Těšil se, že po úspěšném lovu spočine v posteli, ale teď má smůlu. Ta pyskatá bestie ho odmítá pustit domů. Brána hradu Tirol ale před Janem Jindřichem Lucemburským a jeho družinou zůstane zavřená. Ve věku pouhých pěti let přijíždí Jan Jindřich Lucemburský (1322–1375), v pořadí […]
Historie
Starosti s Leninem: Ani po smrti nedá pokoj
Německý agent, který v Rusku rozpoutal bolševickou revoluci, je bezpochyby nejslavnější novodobou mumií a současně nejslavnější z mumií bývalého socialistického bloku.  Když Vladimír Iljič Lenin (1870-1924) zemře, rozhodnou se ho soudruzi uchovat pro budoucí generace soudruhů. Jenže v typicky ruském zmatku mrtvý Lenin tu polehává u ledu, tu jen tak v rakvi. A to jeho […]
Historie
Sarajevský atentát: Jiskra, která zapálila světovou válku
Dne 28. června 1914 se v Sarajevu odehrál atentát, který změnil běh dějin. Následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d’Este a jeho choť Žofie byli zavražděni Gavrilem Principem, což vedlo k vypuknutí první světové války. Tento tragický čin odstartoval řetězec událostí, které vrhly svět do čtyřletého válečného konfliktu. Jeden z nejslavnějších atentátů, který doslova změnil svět, proběhne […]
reklama
věda a technika
Svobodný internet! Nebo ne?
Je internetový obsah cenzurován? Samozřejmě. V lepším případě jde o morální cenzuru – například dětské pornografie. V horším o manipulativní selekci, při které si můžete přečíst jen to, z čeho si uděláte „ten správný názor“. Řada zemí blokuje vyhledávání určitých slov. V Jemenu například „sex“, v Súdanu „nahota“. Velké pozornosti mnoha států se těší i […]
Praví a nepraví zimní spáči
Nejlepší variantou, jak přečkat zimu, je zřejmě pravý zimní spánek zvířat neboli hibernace. Spící zvíře sníží svou tělesnou teplotu na minimum, klesne mu krevní tlak a také jeho srdce pracuje pomaleji. Současně se zpomaluje i dýchání a rovněž trávicí a vylučovací soustava téměř nepracují.   Největší zimní spáč      Pravým zimním spánkem spí většinou drobní savci. […]
Obří meteority: Kam vyrazit za nejzajímavějšími krátery? (I.)
„Padá hvězda, něco si přej!“ Tuto radu už téměř každý z nás zaslechl nebo sám vyslovil. Aktuální je i v listopadu a prosinci, kdy se nebe rozzáří bohatou zářivou záplavou zvanou Leonidy a Geminidy. I když jde o romantickou představu, padající hvězdy doopravdy neexistují. Jsou to zkrátka a dobře jen meteory! Někdy se z komet […]
Xin Zhui: Nejslavnější čínská mumie
Je mrtvá téměř dva tisíce let. Přestože nevypadá jako za živa, odmítá se obrátit v prach.  Nalezena byla pouhou náhodou a dodnes patří k nejzachovalejším mumiím na světě. Hledání vhodného místa na protiletecký kryt, který má být součástí nemocnice v Čchang-ša, končí v roce 1971 nečekaným objevem. V kopci zvaném Mawangdui narazí dělníci téměř 15 […]
reklama
svět zločinu
Kamarádky z karavanů: Taser, páčidlo a živá pochodeň
Malý kluk zírá do lednice. „Tiny! Mám hlad,“ kňourá směrem ke starší sestře. Tina prohrábne police a vlastní peněženku. Sesype pár drobných, co vyjdou na balení bílého chleba a pár vajíček na obalení, aby ho mohla osmažit. Kde jsou rodiče? Nejsou s to se dostat z drogové závislosti – a ani nemají tu ambici. Momentálně […]
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz