Od skončení 1. světové války právě uplynulo pět let. Mladá německá dělnice zamíří do obchodu na každodenní nákup. V ruce drží kufřík, který má až po okraj napěchovaný papírovými penězi. Koupí jenom pár základních věcí a obsah kufříku celý zmizí.
Inflace stoupla do závratných výšin. „Snad do zítra nezdraží,“ prohodí žena k prodavačce, když si nákup ukládá.
Ve Franské říši (státní útvar na území dnešního Německa, ale také Francie, Nizozemí, Belgie a Švýcarska existující do roku 843) se používají zlaté mince zvané triens, ale také stříbrňáky, u kterých 12 feniků tvoří jeden šilink a z 20 šilinků se skládá karolínská libra zavedená reformou Karla Velikého (742–814) v letech 793/794. Ovšem libru později vystřídá marka. Své jméno marka získává podle označení podílu drahého kovu v minci.
Poprvé se mincemi s tímto názvem setkáváme v 16. století v severoněmeckém hanzovním městě Lübecku a také v Lüneburku. Razí se už od roku 1502.
Celonárodní měna
Po sjednocení Německa v roce 1871 se marka stává celonárodní měnou. Kvůli stabilizaci německé měny po 1. světové válce se v roce 1923 zavádí takzvaná rentová marka jako nové platidlo.
Dřívější peníze postižené obrovskou mírou inflace, se vyměňují v poměru 1 bilión starých marek za jednu marku rentovou. Ta se dělí na 100 rentových feniků. Ovšem moc dlouho toto opatření netrvá, protože už o rok později ji střídá říšská marka.
Sověti nesouhlasí s reformou
K dalšímu znehodnocení bankovek dochází v roce 1948. V období 1924–1948 platí v Německu říšská marka. Sověti nesouhlasí v roce 1948 s provedením reformy v rámci všech čtyř zón Německa (sovětské, britské, francouzské a americké).
Proto zbytek Spojenců z 2. světové války pouští do oběhu 20. června 1948 bankovky tajně vytištěné v USA.
Pro výplatu se chodí s kufrem
V roce 1923, v době obrovské inflace stojí v Německu litr mléka 5,4 miliónu marek. Dělníci dostávají výplatu každý den a chodí si pro ni s kufrem, aby množství peněz pobrali.
Každý pak spěchá nakoupit potraviny, protože během několika hodin může dojít k dalšímu zdražení. Americký dolar stojí v červenci 1923 celkem 353 tisíc marek, ovšem o měsíc později už 4,6 miliónu.