Modrooká není jen holka od potoka, ale zhruba 800 milionů lidí chodících po naší planetě! Když tedy nejsou žádnou vzácností, proč se zrovna k modrým očím váže tolik příběhů a zajímavých teorií?
Za všechno může malíř jménem melanin. Ten barví nejen naše oči, ale i vlasy a pleť. Kvůli pěknému vzhledu to ale nedělá – jeho hlavním posláním je chránit nás před sluncem!
Na kůži ho jednoduše trochu přibude, kdy se vystavujeme škodlivým paprskům (opálíme se), v oku má zase jiné triky! V zadní vrstvě duhovky, zvané epitelium, ostražitý melanin hlídá pokaždé – proto mají všichni (i modroocí) tu část oka hnědou.
V přední vrstvě duhovky (stroma), tvořené vlákny a buňkami naskládanými přes sebe, může být pigment také a pak má člověk hnědé oči.
Anebo tam pigment není, a sluneční paprsky přes ni procházejí podobně jako průhlednou vodou. A protože stejně jako voda odrážejí tyto oči jen trochu světla s krátkou vlnovou délkou, jejich výsledná barva je… modrá!
Hnědé se závadou
Pokud byste se jako modroocí ocitli v pravěku, budou tam z vás možná trochu nesví. Všichni naši dávní předkové totiž mají oči hnědé! Proč se to změnilo? Dřívější teorie tvrdí, že to způsobí přesun lidí z Afriky do chladnějších oblastí, kde je i méně slunce. A znělo by to logicky, kdyby novější studie neukazovaly jiným směrem.
Po podrobném výzkumu na přelomu 20. a 21. století přijdou vědci z Kodaně s tím, že za zrození modrých očí mezi lidmi mohou geny! Nebo přesněji jejich chyba – mutace na genu OCA2.
Tento gen kóduje protein P, který se podílí na tvorbě melaninu, a důsledkem mutace je tak vlastně neschopnost vytvořit hnědé oči. I když je tedy tito lidé mají v genech, možnost je vypnuta. Oči zůstanou modré.
Kdo byl první modroočko?
Dánští vědci se pustí do výzkumu opravdu s vervou a zanalyzují DNA lidí s modrýma očima z mnoha zemí světa. A zjistí, že jsou opravu všichni nositeli stejné mutace, uložené na stejném místě.
Zatímco u hnědookých je část DNA ovlivňující barvu očí rozdílná, u modrookých je naprosto identická! „Z toho usuzuji, že všichni lidé s modrýma očima mají jednoho společného předka!“ tvrdí dokonce jeden z výzkumníků, profesor Hans Eiberg.
A co o tomto pradědečkovi všech modrookých víme? Žije zhruba před 6000 až 10 000 lety, někde východně od Černého moře, a díky jeho potomkům se pak modré oči postupně vydávají směrem na severozápad. Nejvíce se jim zalíbí v Evropě a na Blízkém východě.
Evropská záležitost
Dnes nosí oči barvy nebe 8 až 10 % lidí a jde o druhou nejčastější barvu na světě. Hledejme hlavně v Evropě, případně u národů s evropským či blízkovýchodním původem. Vůbec nejvíce modrookých je v severní Evropě (až 70 %), nejméně pak v jižní (asi 20 %).
Proč ale zrovna Evropané, zatímco v Asii nebo v Africe zůstávají věrni hnědé? To samozřejmě vrtá hlavou mnoha vědcům a vymýšlejí různé teorie.
Od té, že modré oči se lépe vyrovnávají s onemocněním SAD (sezonní afektivní porucha), vznikajícím z ošklivého počasí a častým u severských národů, až po chování při výběru partnera.
Světlá pleť, vlasy i oči jsou vnímány jako znak atraktivity, a muži si takto v minulosti vybírají ženy právě v Evropě – mají totiž z čeho! Kvůli špatným klimatických podmínkám po poslední době ledové tu toho stále moc neroste a lidé se musí živit lovem.
Lovit chodí hlavně muži a často přitom umírají! Genetické analýzy z tehdejších pohřebišť ukazují, že na jednoho muže tehdy přidá nejméně 7 žen!
Modré zatracení
Vše ale nese svou daň. Zatímco melanin v hnědých očích poskytuje ochranu proti UV záření, modré jsou mnohem více v ohrožení! Modroocí jsou citlivější na světlo, častěji je trápí zánět spojivek, ale i vážná makulární degenerace či různé druhy očních nádorů.
A nejde jen o nemoci oka, výzkumy také potvrdily, že lidé z modrýma očima mají častěji cukrovku 1. typu, jsou náchylnější k autoimunitním onemocněním jako třeba rozrušená skleróza, mají vyšší sklon k migrénám, Alzheimerově chorobě, revmatické artritidě i k různým alergiím.
V řadě kultur jsou modré oči považovány za symbol čarodějnictví, a navíc mnohou znamenat i nevýhodu při některých sportech. Třeba při basketbalu – kvůli horšímu vnímání hloubky prostoru.
Lepší tenisté a větší alkoholici
Vy modroocí ale nezoufejte, výhod vaší barvy očí se také najde dost! Kromě atraktivity se lidem s modrýma očima dříve přisuzovala nadpřirozená moc a vyšší inteligence (i když potvrzeno to není).
U jiných sportů, jako je třeba tenis nebo box, mohou být modré oči naopak výhodou, protože mají schopnost rychlejší reakce.
Některé studie u modrookých potvrzují vyšší toleranci vůči bolesti, často se zmiňuje také vyšší tolerance k alkoholu. Podle závěru vědců z Georgijské státní univerzity v Atlantě toho modroocí při pití skutečně více vydrží právě díky absenci melaninu.
Ten totiž napomáhá i přenášení alkoholu k mozkovým buňkám. Zatímco hnědoocí už jsou opilí, na modrookých po stejném vypitém množství není nic znát. Což ale nese i vyšší riziko alkoholismu!
Jaké oči bude mít?
Při narození jsme téměř všichni modroocí, pigment ještě v duhovkách není. Změní se to obvykle do prvních narozenin (ale klidně až do třetích) – oči buď modré zůstanou, nebo se pigment přidá.
A dá se předpovědět, jaké oči vaše dítko bude mít? Přestože je to dáno geny, rozhodně to neznamená, že oba modroocí rodiče musí mít modrooké dítě! Klidně se může narodit hnědooké, i když pravděpodobnost je mnohem nižší.
Zatímco dříve taková situace vyvolávala pochybnosti o otcovství, dnes už víme, že dědičnost barvy očí je mnohem složitější. Roli nehraje jeden nebo dva geny, ale rovnou 16! A vliv má i samotná struktura oka.
Zda oči budou modré, nebo si zvolí jiný z krásných odstínů palety, je tedy do poslední chvíle tajemstvím.