Domů     Čingischán, král milenců: Po světě dnes chodí 16 milionů jeho potomků!
Čingischán, král milenců: Po světě dnes chodí 16 milionů jeho potomků!
22.12.2018

Před osmi staletími se jemu a jeho potomkům podařilo dobýt jednu polovinu tehdy známého světa, zatímco druhá polovina z něj měla hrůzu. Čingischán byl nejen největším válečníkem všech dob, ale také zřejmě nejvýkonnějším milencem.

Podle genetické studie z roku 2003 mezi námi dnes žije až šestnáct milionů jeho potomků.

Mongolská říše se v době své největší slávy ve 13. století rozpínala na ploše 33 milionů kilometrů čtverečních. Stačilo málo a pohltila by i české země. Kvůli nepříznivému počasí a terénu se ale tehdy mongolští nájezdníci z Evropy nakonec stáhli.

Mongolským armádám nedokázal nikdo vzdorovat. Čingischán a jeho potomci porazili ohromné muslimské říše, pastevecké kmeny z Uralu i evropské rytíře v těžké zbroji.

Z obyčejných mongolských pastevců udělal Čingischán během jediné generace nejobávanější armádu světa. Mongolská říše sahala od Číny až k hranicím českých zemí a byla druhou největší v lidských dějinách – hned po britském impériu.

Co zjistili vědci

Ruští historici z moskevské Akademie věd v roce 2003 analyzovali DNA v severním Mongolsku a zjistili, že dnes po celém světě chodí nejméně 16 milionů Čingischánových potomků mužského pohlaví.

Takový počet lidí, žijících na území bývalé Mongolské říše, v sobě totiž nosí stejný chromozom Y, který se dědí po mužské linii. Vznik linie je přitom datován právě do období Čingischánova válčení a rozpínání mongolské velmoci.

„Chromozom v sobě nosí šestnáct národností od pobřeží Tichého oceánu až po Kaspické moře. Jedná se o 8 % populace bývalé Mongolské říše, což je 0,5 % světové mužské populace,“ stojí v prohlášení ruských vědců.

V roce 2007 pak genetická analýza ukázala, že za přímé potomky Čingischána se dnes může považovat až 35 % mongolské populace.
V roce 2007 pak genetická analýza ukázala, že za přímé potomky Čingischána se dnes může považovat až 35 % mongolské populace.

10 000 žen v posteli

Aby to bylo ze statistického hlediska vůbec možné, musel by sám Čingischán zplodit nejméně tisícovku dětí. Vyloučeno to není, tento velký vládce a vojevůdce byl svým sexuálním apetitem vyhlášený.

Kromě mnoha manželek měl zhruba 600 konkubín a během celého života spal s více než 10 000 ženami. Jenom jeho nejstarší syn Džuči (1180–1227) měl podle dobových pramenů čtyřicet legitimních synů.

Muži z rodu Čingischána byli tvrdí dobyvatelé a nájezdníci – během plenění a znásilňování si brali všechny ženy, které se jim líbily.

Čingischán pojídá syrové koňské maso

Historici a genetici tvrdí, že si Čingischán ve všech zemích, které dobyl, vybíral ohromnou spoustu milenek, a to podle dvou klíčových hledisek: hledal významné (z mocných a bohatých rodin) a současně nejkrásnější dívky.

Na hromadné oslavě se jich pak před zraky svých mužů zmocnil. Tyto mongolské oslavy byly vůbec nechvalně proslulé – krvavé a drsné praktiky, které během nich probíhaly, popisují doboví kronikáři jen s velkým zděšením a hrůzou.

Čingischán podle nich při oslavách například údajně vykrajoval obrovské kusy masa z ještě živých koní – a pak je přede všemi syrové pojídal.

Drobné nosy, silná stehna

Milenky většinou pocházely z řad žen a dcer vysoce postavených mužů, často kmenových vůdců na územích, která mu podléhala. Zmocňoval se jich silou, často rovnou před očima jejich mužů. Čingischán měl vyhraněný vkus.

Preferoval drobné nosy, silná stehna, dlouhé hedvábné vlasy a rudé rty. Záleželo mu i na melodickém hlase dívek. Ty, které se mu líbily méně, předhodil svým mužům.

Čingischán měl vyhraněný vkus žen. Údajně jich měl tisíce.
Čingischán měl vyhraněný vkus žen. Údajně jich měl tisíce.

60 milionů mrtvých

Při výbojích Čingischána a jeho potomků zemřelo při bojích, masakrech a hladomorech podle odhadů až 60 milionů lidí. Populace Číny klesla během 50 let mongolské vlády o polovinu.

Říše, kterou po sobě Čingischán zanechal, měla propracovaný a pevně zavedený správní systém, byla vnitřně jednotná. I když později došlo k jejímu rozpadu, nástupnické státy ovládané potomky Čingischána přetrvaly několik staletí. Poslední z nich, Krymský chanát, zanikl až koncem 18. století.

Kde leží Čingischánův hrob?

Měl tedy opravdu Čingischán 10 000 milenek? Prochází se dnes po světě 16 milionů jeho potomků, což je zhruba počet obyvatel Česka a Slovenska dohromady?

Pro potvrzení této teorie chybí už jenom biologický rozbor ostatků samotného přenašeče DNA, tedy Čingischána. Místo jeho hrobu je ale dodnes neznámé.

Podle legendy zabili členové chánovy pohřební družiny kohokoli, kdo zkřížil jejich cestu, aby místo jeho posledního odpočinku nemohlo být nikdy vyzrazeno.

Zvyklosti Čingischánova rodu přikazovaly, aby byl zemřelý vládce pohřben tak, že jeho tělo nebude nikdy nalezeno. Všichni otroci, kteří pracovali na stavbě jeho hrobky, byli pobiti. Zabiti byli dokonce i vojáci, kteří pobíjeli otroky.

Další z legend praví, že po jeho smrti bylo odkloněno koryto řeky, aby byly ostatky velkého válečníka a vládce navždy pohřbeny v zapomnění – podobná legenda se vypráví i o hrobce hunského krále Attily.

Zemřel v sedle, nebo v posteli?

Smrt zastihla Čingischána ve zralém věku 65 let. Přesto dodnes nevíme, kdy a kde se tak stalo. Jistá je pouze skutečnost, že to nebylo v jeho rodné zemi. Méně jisté však už je, zda to bylo v sedle, nebo v posteli.

Jedna z verzí říká, že zemřel v dnešním Egyptě na následky válečných zranění.

Jiné teorie kladou místo Čingischánovy smrti do čínské říše Tangutů, kterou dobyl v roce 1227. Podle další z pověstí ale za jeho smrt mohla čínská princezna, kterou si vzal jako válečnou kořist.

Ta prý schovala ve své vagině malinké klíšťky a v intimní chvíli jimi chána smrtelně zranila.

Tuto verzi příběhu o Čingischánově smrti ale mnozí historikové zpochybňují – prý se jedná spíše o pomluvu, která měla ukázat, že zemřel v posteli, což je pro válečníka potupa. Nevíme dokonce ani to, jestli se jeho tělo dostalo zpět do vlasti.

Tajná kronika Mongolů, která byla sepsána na objednávku královského rodu krátce po Čingischánově smrti, se sice zmiňuje o přesném datu jeho smrti, o místě jeho pohřbu však mlčí.

Mongolské kroniky se o místě jeho posledního odpočinku nezmiňují.
Mongolské kroniky se o místě jeho posledního odpočinku nezmiňují.

Svědectví Marca Pola

Podle slavného cestovatele Marca Pola neznal žádný z Mongolů místo Čingischánova posledního odpočinku ani v době jeho návštěvy Mongolska, tedy asi 40 let po chánově smrti.

Tradice rodu ale napovídají, že by měl být pohřben nedaleko místa, kde spatřil světlo světa. V tomto případě bychom tedy měli hledat jeho hrobku v Chentejském ajmagu, okrese nedaleko současného hlavního města Ulánbátaru.

Součástí Chentejského pohoří je i jedna z nejposvátnějších mongolských hor Burkhan Chaldun. V její blízkosti leží místo zvané Ikh Chorig neboli Velké Tabu.

Tato oblast o rozloze okolo 240 km2, tedy zhruba poloviny velikosti Prahy, byla do velmi nedávné doby neprodyšně uzavřena – za překročení hranice hrozila cizincům dokonce i smrt. Archeologové zde mohli začít pátrat teprve na začátku 90. let minulého století.

Jsme blízko epochálnímu objevu?

Mongolská vláda a úřady ale nejsou pátrání vůbec nakloněny. Podle mongolské tradice totiž porušení dávné hrobky zničí ducha, který jí sloužil jako ochránce. V roce 1993 museli své pátrání ukončit japonští vědci, v roce 2002 zase expedice financovaná Američany.

Až v roce 2004 se díky spojeným silám japonských a mongolských archeologů podařilo v dříve zapovězené oblasti objevit zbytky stavby, o níž se soudí, že mohla být Čingischánovým letním palácem. Od té doby mají vědci pocit, že jsou velmi blízko epochálnímu objevu.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Historie
Vražda římského císaře Caliguly se stala pomstou za jeho zvrhlosti a posměšky
Po necelých čtyřech letech Caligulovy vlády se z Říma se vytratila pohoda, která tu dříve panovala. Každý se bojí, co přinese následující den. Jejich zvrhlému vládci Caligulovi není nic svaté. Klidně se vrhá na ženy senátorů, a to i v přítomnosti jejich manželů. Římský císař Caligula (12–41 n. l.) sebejistě prohlašuje, že každá římská žena je jeho […]
Historie
Mongolská armáda Čingischána: Velitel neodměňuje podle rodového původu, ale zásluh
Z někdejších přátel Čingischána a Džamuchy se stali nepřátelé. Džamuchův bratr ovšem jednoho dne odvedl Temüdžinově družině koně. Čingischánova pomsta na sebe nenechala dlouho čekat a zloděj byl zabit. To se stalo poslední kapkou ke konci jejich přátelství. Někdejší přítel Ďžamucha proti němu poslal armádu o 30 000 bojovnících. K boji došlo u Dalan-baldžutu. Přesila se stala […]
Historie
Národní muzeum: Sbírky dodá šlechta, pozemek městská ráda
Ulice opanují tanky a střelba je slyšet na každém rohu. Kalendář tehdy ukazuje srpen 1968 a Československo zažívá jeden z nejtěžších dnů v historii. Škodě neujde ani Národní muzeum, které si údajně vojáci spletou s budovou Československého rozhlasu. Dnes budova zdobí Václavské náměstí, v minulosti Národní muzeum, které je založeno v roce 1818, prožije turbulentní období. Zvládne to s odřenou fasádou […]
Historie
Zlikvidoval chicagského starostu Antonína Čermáka střelec najatý mafií?
Muži z ochranky amerického prezidenta mají napilno. Franklina D. Roosevelta odvádějí do bezpečí. On jim ale zkomplikuje práci. Otočí se a vidí, jak se tělo jeho přítele řítí k zemi. Okamžitě zastavují auto a jedou do nemocnice. V roli soudního vykonavatele českého přistěhovalce v americkém Chicagu Antonína Čermáka (1873–1933) rozčilují mafiánské korupční praktiky, které prorůstají městem. „Zbavíme úřady […]
reklama
lifestyle
Bizarní japonské televizní soutěže: Hranice absurdity v zábavě
Zapomeňte na běžné vědomostní kvízy a pěvecké soutěže. Japonská televize je plná bizarních a nepochopitelných show, které posouvají hranice zábavy do extrémních rozměrů. Připravte se na svět, kde se bowling hraje s lidskými kuželkami a zpěváci jsou rozptylováni skrytými modelkami. Soutěž ve zpěvu karaoke, kde soutěžící obšťastňuje skrytá modelka? Bowling s lidskou „koulí“? Foukání hmyzu […]
Světoběžník Michail Baryšnikov: Baletní génius, který utekl KGB
Na jeviště vlétne společně s prvními tóny, které naplní celé divadlo. Cupitání se mění v jelení skoky, které zakončí piruetou. V dalších minutách zkoprnělí diváci sledují mistra svého řemesla při práci. Málokomu se povede, aby se jeho jméno stalo synonymem pro odvětví, ve kterém vynikl ještě za jeho života. Tanečníkovi Michailu Baryšnikovovi (*1948) se to ale podařilo. Se […]
Lásky diktátorů: Idi Amin, takový dobrák s rukama od krve
Jsou krutí, krvelační a lidský život pro ně nic neznamená. Na kontě mají miliony zmařených lidských životů. Přesto se občas i oni zamilují bláznivě, a někdy dokonce i nešťastně. Ugandský diktátor Idi Amin (1923/28–2003), přezdívaný řezník z Kampaly, se neptá. On si bere. A nikdo mu neodporuje, protože nechce skončit jako krmení pro krokodýly. Ani devatenáctiletá […]
Šťastné manželství? Věrnost nikdy nebyla kladnou stránkou Johna Fitzgeralda Kennedyho
Štěstí novomanželů Johna a Jackie podtrhuje skutečnost, že Johna si právě voliči vybrali do funkce senátora za americký stát Massachusetts. Brána světa velké politiky se mu otevírá. Líbánky proběhnou na pobřeží Tichého oceánu v mexickém Acapulcu. „Jackii mám navždycky zapsanou v srdci. Děkuji, mami a tati, že jsem jí hoden,“ telegrafuje John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) rodičům. Ví, […]
reklama
zajímavosti
Fobie: Jak se zbavit ochromujícího strachu z děsivých situací i dlouhých slov
Navzdory tomu, že fobie postihují miliony lidí po celém světě, stále kolem nich koluje mnoho mýtů a nedorozumění. Jsou fobie jen přehnané strachy? Jsou lidé s fobiemi „blázni“? A je vůbec možné se jich zbavit? V tomto článku se ponoříme do hlubin těchto iracionálních obav, odhalíme vzácné a kuriózní fobie, jako je strach z dlouhých […]
Zvířecí říše a kulturní odkaz: Pozoruhodné příběhy z biologie, literatury a hudby
Ponořte se do fascinujícího světa, kde se setkávají neuvěřitelné zvyklosti živočichů, hluboké lidské příběhy vryté do umění a oslavy hudebních velikánů. Od prastarých tajemství páření termitů, které odhalila věda, přes jedinečnou možnost pozorovat hyeny v Zoo Dvůr Králové, až po dojímavé poesiomaty v Brně a připomínku českých hudebních géniů. Tento článek vás provede rozmanitostí života […]
Hadi v číslech: Fascinující svět plazů od mikroskopických až po gigantické
Připravte se na cestu do podmanivého světa hadů, kde se setkáte s neuvěřitelnými statistikami a fakty, které vám odhalí jejich adaptace, lovecké techniky i místo v ekosystému. Od prastarých předků po nejnověji objevené druhy, od nejmenších až po prehistorické giganty – objevte, proč jsou tito plazi tak fascinující a proč v nás budí úžas i […]
Son Doong: Vietnamský podzemní ráj s džunglí a vlastními mraky
Představte si podzemní svět tak obrovský, že by se do něj vešlo celé město, s křišťálově čistými jezery, podzemními řekami a dokonce i tropickým pralesem, kde se tvoří vlastní mlha a mraky. To není sci-fi vize, ale realita vietnamské jeskyně Son Doong, jednoho z nejnověji objevených divů světa. Tento gigantický podzemní ekosystém je fascinujícím místem, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz