Domů     Moderní lanovky: Zázraky soudobého inženýrství
Moderní lanovky: Zázraky soudobého inženýrství
18.3.2024

Historie lanovek sahá do daleké minulosti – zařízení na způsob lanových drah se využívala už ve 4. století před naším letopočtem v Číně pro přepravu materiálu na stavby.

Na vývoji lanovek v průběhu staletí je tak možné sledovat, jak se neustále zdokonalovala lidská zručnost a možnosti moderní techniky.

Přelomem pro vývoj lanovek byl především vynález ocelového lana v roce 1834. Pak už nestálo nic v cestě budování lanovek na principu, na jakém fungují dodnes.

Přesto by si lidé v 19. století těžko dokázali představit, jak moderní lanovky budou inženýři vymýšlet a konstruovat dnes.

Pojďte se s námi podívat na ty nejúžasnější lanovky světa – rychlé, dlouhé tisíce metrů, vznášející se vysoko nad divokou přírodou či oceány –, které překonávají iluze o tom, co všechno jsou lidé schopni postavit.

Nejrychlejší lanovkou je Genting Skyway, která se nachází v Malajsii. FOTO: Stefan Fussan/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Nejrychlejší lanovkou je Genting Skyway, která se nachází v Malajsii. FOTO: Stefan Fussan/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Nejrychlejší: Genting Skyway v Malajsii

Lanovku Genting Skyway najdeme v Malajsii, zhruba 51 kilometrů severovýchodně od hlavního města Kuala Lumpur. Spojuje základní stanici v Gohtong Jaya a výstupní stanici Resort Hotel v Genting Highlands.

Lanovka jezdí od roku 1997 a dokáže v osmimístných kabinách přepravit více než 2000 lidí za hodinu, je totiž nejrychlejší lanovkou na světě – urazí šest metrů za jedinou sekundu. Trasa je dlouhá 3,38 kilometru a trvá pouhých 11 minut.

Nejdelší lanovka v jihovýchodní Asii během cesty nabízí úchvatné výhledy – letí totiž nad bujným tropickým deštným pralesem.

Nejdelší: horská lanovka Tianmen Shan v Číně

Nejdelší jízdu lanovkou na světě si můžete užít v Číně – její trasa měří celých 7455 metrů. Cesta z města Zhangjiajie na vrchol hory Tianmen trvá 28 minut a nabízí fascinující výhled na okolní přírodu. Hory v provincii Hunan jsou totiž obzvlášť krásné:

majestátní, skalnaté a strmé, mezi nimi údolí pokryté lesy – právě touto scenerií se inspiroval režisér James Cameron k vytvoření krajiny pro film Avatar.

Mezi tím vším se klikatí známá silnice s 99 zatáčky, patřící mezi nejnebezpečnější na světě (právě kvůli svým ostrým zatáčkám, které dávají i zkušeným řidičům zabrat).

Lanovce i silnici místní říkají „cesta do nebe“ (samotný název hory pak Tianmen odkazuje na „nebeskou bránu“). Když člověk vidí fotografie lanovky, musí uznat, že si takovou přezdívku zaslouží.

Na Aiguille du Midi v Monblantském masivu vede lanovka, která nabízí nejúžasnější výhledy. FOTO: Garrondo/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Na Aiguille du Midi v Monblantském masivu vede lanovka, která nabízí nejúžasnější výhledy. FOTO: Garrondo/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Nejúžasnější panorama: Aiguille du Midi ve Francii

Na lanovku, která během své jízdy nabízí jedno z nejúžasnějších panoramat na světě, nemusíte cestovat na jiný světadíl. Najdete ji totiž ve Francii, ve městě Chamonix, kde se v roce 1924 konaly vůbec první zimní olympijské hry.

Lanovka Aiguille du Midi vás vyveze do horní stanice ve výšce 3777 metrů na vrcholu stejnojmenné hory, která se nachází v Montblanském masivu.

Během letních měsíců je možné pokračovat navazující lanovkou Vallée Blanche z Aiguille du Midi do Pointe Helbronner na italské straně Mont Blancu.

Odtud pak lze sjet lanovkou Skyway Monte Bianco do Entves poblíž italského města Courmayeur.

Pomocí lanovek tak můžete cestovat z Francie do Itálie přes vrcholky hor, namísto tradiční dálnice, která vede tunelem skrz horu Mont Blanc.

Nejunikátnější: městský lanový systém v bolivijském La Pazu

Většina lanovek na světě je navrhována jako turistická atrakce. V případě městské lanovky v bolivijském městě La Paz je tomu jinak – funguje totiž jako hlavní systém veřejné dopravy v tomto nejvýše položeném správním hlavním městě na světě.

Zároveň je nejdelším městským systémem lanovek – měří více než 16 km. Jedna jediná linka v La Paz přepraví každých 24 hodin až 65 000 lidí.

Dopravní architekti v La Paz k tomuto způsobu přepravy cestujících přistoupili v roce 2014 v reakci na obrovské dopravní problémy ve městě – stále ucpanější, znečištěnější a hlučnější silnice.

Červené, žluté a zelené kabiny (podle barev bolívijské státní vlajky) klouzají nad střechami domů a představují rychlý a cenově dostupný způsob cest do zaměstnání i jinam.

Nejvýše položená lanovka? Zcela jistě Dagu Glacier v Číně. FOTO: Getty Images
Nejvýše položená lanovka? Zcela jistě Dagu Glacier v Číně. FOTO: Getty Images

S nejvyšším vrcholem: Dagu Glacier v Číně

Nadšenci vysokých a zasněžených hor si přijdou na své na lanovce Dagu Glacier v Číně. Lanová dráha, vedoucí na ledovec Dagu, je totiž postavena na nejvýše položeném místě na světě.

Nástupní stanice se nachází ve výšce 3617 metrů nad mořem a lanovka během své jízdy vystoupá až do výšky 4843 metrů nad mořem.

Kvůli řídkému vzduchu v této nadmořské výšce jsou na obou stanicích i v kabinách pro cestující k dispozici kyslíkové lahve a dýchací masky.

Ledovec Dagu, uzavřený zasněženými horami a hustými lesy, se nachází u řeky Heishui v severozápadní tibetské oblasti provincie Sichuan. Zajímavostí je, že zůstal nedotčen po miliony let, protože byl objeven teprve v roce 1992.

S největší kapacitou: Queen Cable Car ve Vietnamu

Lanovka Queen Cable Car spojuje dvě strany zálivu Ha Long ve Vietnamu. Délka její dráhy vedoucí nad mořem je téměř 2000 metrů. Queen Cable Car drží hned dva světové rekordy:

nejvyšší kapacitu cestujících v jedné kabině lanovky (do dvoupatrové kabiny se vejde až 230 osob) a nejvyšší věž lanovky – ta činí 188,88 metru (věž na druhé straně zálivu má pak 123,45 metrů).

Lanovka je v provozu od roku 2016 a návštěvníci této oblasti si díky ní můžou prohlédnout unikátní skalní útvary zapsané ve světovém dědictví UNESCO z úplně nové perspektivy.

Za největší otočnou lanovkou na světě se musíte vypravit do americké Kalifornie. FOTO: Mfield, Matthew Field/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Za největší otočnou lanovkou na světě se musíte vypravit do americké Kalifornie. FOTO: Mfield, Matthew Field/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Největší otáčející se lanovka: Aerial Tramway v USA

Ke světovým rekordmanům mezi lanovkami patří i ta v kalifornském Palm Springs. Zdejší Aerial Tramway je totiž největší otáčející se lanovkou na světě.

Lanovka byla postavena již v roce 1963, ale rotační kabiny, které se během jízdy pomalu otáčí, byly přidány v roce 2000. Podlaha visutých tramvajových vozů o průměru 5,5 m se neustále otáčí, takže cestující vidí do všech stran, aniž by se hýbali.

Lanovka návštěvníky veze nad strmými útesy kaňonu Chino – jízda začíná ve stanici Valley Station a končí v Mountain Station. Rozdíl mezi teplotami na spodní stanici a tou horní je až 22 °C – výlet je tak ideálním útěkem před jižním kalifornským horkem.

Nejdelší volné rozpětí: Seilbahn Zugspitze v Německu

Mezi držitele rekordů patří také lanovka Seilbahn Zugspitze, která vede od jezera Eibsee na vrchol hory Zugspitze v německém Bavorsku. Světový rekord jí patří v nejdelším volném rozpětí lana (mezi podpůrnými sloupy), které je 3213 metrů.

Zugspitze, tyčící se do výšky téměř 3000 m nad mořem, je nejvyšším vrcholem Německa a jednou z hlavních turistických atrakcí v zemi. Lanovka na horu Zugspitze kromě zmíněného nejdelšího volného rozpětí drží i další světový rekord:

nabízí největší výškový rozdíl v jednom úseku (1945 m). Až do roku 2017 držela rekord v nejdelším volném rozpětí lana s délkou 3,03 km lanovka Peak 2 Peak v kanadském Whistleru.

Ta je kromě toho unikátní v tom, že byla vůbec první lanovkou, spojující dvě hory vedle sebe.

Foto: viz popisky
Související články
Věda a technika
Pilatus Railway: Vzhůru do oblak po nejstrmější zubačce světa
Zapomeňte na drsné zlatokopy a dalekou Sibiř. Tentokrát se vrátíme do malebného Švýcarska, kde nás čeká další dechberoucí železniční zážitek. Pilatus Railway není jen tak ledajaká trať; je to technický zázrak a nejstrmější ozubnicová železnice na světě, která zdolává neuvěřitelné sklony a nabízí výhledy, jež vám zaručeně vezmou dech. Připravte se na jízdu, kde budete […]
Věda a technika
Kytka v akvárium. Řasokoule jsou šneci rostlinné říše
Jako každý večer ho honí mlsná, a tak vstane a šourá se k lednici. Ledabylým pohybem zařízení otevře a ospalé škvírky se mění v udivený výraz. Vedle šunky a salámu totiž trůní ve vodě naložená zelená koule! Někdo v nich vidí podivuhodné živočichy, další je pro změnu označuje za podvodní mech. Řasokoule jsou však řasy, které do […]
Věda a technika
Nová hrozba z dávné minulosti: Jak nás může ohrozit spící virus z arktického ledu?
Pandemie nám v nedávné době připomněly, jak křehká je naše civilizace. Ale co kdyby se objevila nemoc, na kterou nemáme žádnou obranu, navíc probuzená z dávných hlubin Země? S tajícími ledovci Arktidy se vynořuje obava z prastarých virů a bakterií, které by mohly znamenat skutečnou hrozbu pro lidstvo. Je to jen sci-fi, nebo reálný scénář? […]
Věda a technika
Česká stopa v Ig Nobelových cenách: Od koček po bijící srdce
Věděli jste, že i čeští vědci zanechali výraznou stopu v historii Ig Nobelových cen? Od zkoumání vlivu koček na duševní zdraví až po synchronizaci srdečního tepu zamilovaných – jejich výzkumy ukazují, že i ta nejméně očekávaná témata mohou vést k překvapivým a někdy i skutečně důležitým objevům. Česká stopa v Ig Nobelových cenách: Od koček […]
reklama
lifestyle
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
Dobu kamennou teprve relativně nedávno vystřídaly doba měděná, bronzová a železná. Se železem je v podstatě spjatá i celá moderní doba včetně průmyslové revoluce. Co se tedy plastů týče, historicky vzato jsou pro nás vlastně nedávným, avšak poněkud nebezpečným „módním výstřelkem“. Začaly se objevovat teprve v polovině 20. století. Zaplavená planeta Oproti plastům, jejichž nadpoloviční […]
Fenomén Trabant: Živé dědictví východoněmeckého automobilu
Trabant není jen zapomenutou relikvií minulosti, ale živoucím symbolem doby, která formovala miliony životů. Od jeho zrodu v roce 1957 až po definitivní konec výroby v roce 1991 prošel Trabant mnoha proměnami, ačkoli jeho základní minimalistický charakter zůstal nezměněn. Co udělalo z tohoto malého vozu skutečnou ikonu? Proč i dnes, desítky let po zrušení jeho […]
Bizarní japonské televizní soutěže: Hranice absurdity v zábavě
Zapomeňte na běžné vědomostní kvízy a pěvecké soutěže. Japonská televize je plná bizarních a nepochopitelných show, které posouvají hranice zábavy do extrémních rozměrů. Připravte se na svět, kde se bowling hraje s lidskými kuželkami a zpěváci jsou rozptylováni skrytými modelkami. Soutěž ve zpěvu karaoke, kde soutěžící obšťastňuje skrytá modelka? Bowling s lidskou „koulí“? Foukání hmyzu […]
Světoběžník Michail Baryšnikov: Baletní génius, který utekl KGB
Na jeviště vlétne společně s prvními tóny, které naplní celé divadlo. Cupitání se mění v jelení skoky, které zakončí piruetou. V dalších minutách zkoprnělí diváci sledují mistra svého řemesla při práci. Málokomu se povede, aby se jeho jméno stalo synonymem pro odvětví, ve kterém vynikl ještě za jeho života. Tanečníkovi Michailu Baryšnikovovi (*1948) se to ale podařilo. Se […]
reklama
historie
Atentát na JFK: Jackie vyčítala řidiči pomalou reakci
Čas plyne a Johna Fitzgeralda Kennedyho čeká další prezidentská kandidatura. Chce obstát i se svojí manželkou po boku. Kampaň se rozbíhá. První zastávkou se stává Dallas. Právě tady dosáhl v minulých volbách minimální přízně voličů, protože jde o tradiční baštu republikánů. Proto chce John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) svoje tažení ke druhému prezidentskému mandátu zahájit zde. Přesvědčit […]
Proč Viléma I. Oranžského pronásledoval dnem i nocí strach?
Vilém I Oranžeský vyžene ze Španělského Nizozemí Španěly a roku 1579 ho sjednotí pod svojí vládou. Získává mocného spojence, královského potomka, brabantského vévodu Françoise z Anjou. Jenže mezi nimi dochází v roce 1582 k rozkolu. Princ Vilém I. Oranžský (1533‒1584) by si nejraději vládu nad Sjednoceným Nizozemím ponechal sám a vévodovi pustil jenom formální funkci. Brabantský […]
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
„Kniha je živý tvor,“ říká starý knihař a jemně přejíždí rukou po hřbetu vázané bichle. Ještě v 18. století by měl naprostou pravdu. Každá kniha je tehdy jedinečný originál, vzniká pomalu a s pečlivostí – list po listu, steh po stehu. Knižní blok a desky se vyrábějí společně, vše drží pohromadě jako celek. Až potom […]
Vražda římského císaře Caliguly byla pomstou za jeho zvrhlosti a posměšky
Po necelých čtyřech letech Caligulovy vlády se z Říma vytratila pohoda, která tu dříve panovala. Každý se bojí, co přinese následující den. Jejich zvrhlému vládci Caligulovi není nic svaté. Klidně se vrhá na ženy senátorů, a to i v přítomnosti jejich manželů. Římský císař Caligula (12–41 n. l.) sebejistě prohlašuje, že každá římská žena je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz