Domů     Moderní lanovky: Zázraky soudobého inženýrství
Moderní lanovky: Zázraky soudobého inženýrství
18.3.2024

Historie lanovek sahá do daleké minulosti – zařízení na způsob lanových drah se využívala už ve 4. století před naším letopočtem v Číně pro přepravu materiálu na stavby.

Na vývoji lanovek v průběhu staletí je tak možné sledovat, jak se neustále zdokonalovala lidská zručnost a možnosti moderní techniky.

Přelomem pro vývoj lanovek byl především vynález ocelového lana v roce 1834. Pak už nestálo nic v cestě budování lanovek na principu, na jakém fungují dodnes.

Přesto by si lidé v 19. století těžko dokázali představit, jak moderní lanovky budou inženýři vymýšlet a konstruovat dnes.

Pojďte se s námi podívat na ty nejúžasnější lanovky světa – rychlé, dlouhé tisíce metrů, vznášející se vysoko nad divokou přírodou či oceány –, které překonávají iluze o tom, co všechno jsou lidé schopni postavit.

Nejrychlejší lanovkou je Genting Skyway, která se nachází v Malajsii. FOTO: Stefan Fussan/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Nejrychlejší lanovkou je Genting Skyway, která se nachází v Malajsii. FOTO: Stefan Fussan/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Nejrychlejší: Genting Skyway v Malajsii

Lanovku Genting Skyway najdeme v Malajsii, zhruba 51 kilometrů severovýchodně od hlavního města Kuala Lumpur. Spojuje základní stanici v Gohtong Jaya a výstupní stanici Resort Hotel v Genting Highlands.

Lanovka jezdí od roku 1997 a dokáže v osmimístných kabinách přepravit více než 2000 lidí za hodinu, je totiž nejrychlejší lanovkou na světě – urazí šest metrů za jedinou sekundu. Trasa je dlouhá 3,38 kilometru a trvá pouhých 11 minut.

Nejdelší lanovka v jihovýchodní Asii během cesty nabízí úchvatné výhledy – letí totiž nad bujným tropickým deštným pralesem.

Nejdelší: horská lanovka Tianmen Shan v Číně

Nejdelší jízdu lanovkou na světě si můžete užít v Číně – její trasa měří celých 7455 metrů. Cesta z města Zhangjiajie na vrchol hory Tianmen trvá 28 minut a nabízí fascinující výhled na okolní přírodu. Hory v provincii Hunan jsou totiž obzvlášť krásné:

majestátní, skalnaté a strmé, mezi nimi údolí pokryté lesy – právě touto scenerií se inspiroval režisér James Cameron k vytvoření krajiny pro film Avatar.

Mezi tím vším se klikatí známá silnice s 99 zatáčky, patřící mezi nejnebezpečnější na světě (právě kvůli svým ostrým zatáčkám, které dávají i zkušeným řidičům zabrat).

Lanovce i silnici místní říkají „cesta do nebe“ (samotný název hory pak Tianmen odkazuje na „nebeskou bránu“). Když člověk vidí fotografie lanovky, musí uznat, že si takovou přezdívku zaslouží.

Na Aiguille du Midi v Monblantském masivu vede lanovka, která nabízí nejúžasnější výhledy. FOTO: Garrondo/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Na Aiguille du Midi v Monblantském masivu vede lanovka, která nabízí nejúžasnější výhledy. FOTO: Garrondo/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Nejúžasnější panorama: Aiguille du Midi ve Francii

Na lanovku, která během své jízdy nabízí jedno z nejúžasnějších panoramat na světě, nemusíte cestovat na jiný světadíl. Najdete ji totiž ve Francii, ve městě Chamonix, kde se v roce 1924 konaly vůbec první zimní olympijské hry.

Lanovka Aiguille du Midi vás vyveze do horní stanice ve výšce 3777 metrů na vrcholu stejnojmenné hory, která se nachází v Montblanském masivu.

Během letních měsíců je možné pokračovat navazující lanovkou Vallée Blanche z Aiguille du Midi do Pointe Helbronner na italské straně Mont Blancu.

Odtud pak lze sjet lanovkou Skyway Monte Bianco do Entves poblíž italského města Courmayeur.

Pomocí lanovek tak můžete cestovat z Francie do Itálie přes vrcholky hor, namísto tradiční dálnice, která vede tunelem skrz horu Mont Blanc.

Nejunikátnější: městský lanový systém v bolivijském La Pazu

Většina lanovek na světě je navrhována jako turistická atrakce. V případě městské lanovky v bolivijském městě La Paz je tomu jinak – funguje totiž jako hlavní systém veřejné dopravy v tomto nejvýše položeném správním hlavním městě na světě.

Zároveň je nejdelším městským systémem lanovek – měří více než 16 km. Jedna jediná linka v La Paz přepraví každých 24 hodin až 65 000 lidí.

Dopravní architekti v La Paz k tomuto způsobu přepravy cestujících přistoupili v roce 2014 v reakci na obrovské dopravní problémy ve městě – stále ucpanější, znečištěnější a hlučnější silnice.

Červené, žluté a zelené kabiny (podle barev bolívijské státní vlajky) klouzají nad střechami domů a představují rychlý a cenově dostupný způsob cest do zaměstnání i jinam.

Nejvýše položená lanovka? Zcela jistě Dagu Glacier v Číně. FOTO: Getty Images
Nejvýše položená lanovka? Zcela jistě Dagu Glacier v Číně. FOTO: Getty Images

S nejvyšším vrcholem: Dagu Glacier v Číně

Nadšenci vysokých a zasněžených hor si přijdou na své na lanovce Dagu Glacier v Číně. Lanová dráha, vedoucí na ledovec Dagu, je totiž postavena na nejvýše položeném místě na světě.

Nástupní stanice se nachází ve výšce 3617 metrů nad mořem a lanovka během své jízdy vystoupá až do výšky 4843 metrů nad mořem.

Kvůli řídkému vzduchu v této nadmořské výšce jsou na obou stanicích i v kabinách pro cestující k dispozici kyslíkové lahve a dýchací masky.

Ledovec Dagu, uzavřený zasněženými horami a hustými lesy, se nachází u řeky Heishui v severozápadní tibetské oblasti provincie Sichuan. Zajímavostí je, že zůstal nedotčen po miliony let, protože byl objeven teprve v roce 1992.

S největší kapacitou: Queen Cable Car ve Vietnamu

Lanovka Queen Cable Car spojuje dvě strany zálivu Ha Long ve Vietnamu. Délka její dráhy vedoucí nad mořem je téměř 2000 metrů. Queen Cable Car drží hned dva světové rekordy:

nejvyšší kapacitu cestujících v jedné kabině lanovky (do dvoupatrové kabiny se vejde až 230 osob) a nejvyšší věž lanovky – ta činí 188,88 metru (věž na druhé straně zálivu má pak 123,45 metrů).

Lanovka je v provozu od roku 2016 a návštěvníci této oblasti si díky ní můžou prohlédnout unikátní skalní útvary zapsané ve světovém dědictví UNESCO z úplně nové perspektivy.

Za největší otočnou lanovkou na světě se musíte vypravit do americké Kalifornie. FOTO: Mfield, Matthew Field/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Za největší otočnou lanovkou na světě se musíte vypravit do americké Kalifornie. FOTO: Mfield, Matthew Field/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Největší otáčející se lanovka: Aerial Tramway v USA

Ke světovým rekordmanům mezi lanovkami patří i ta v kalifornském Palm Springs. Zdejší Aerial Tramway je totiž největší otáčející se lanovkou na světě.

Lanovka byla postavena již v roce 1963, ale rotační kabiny, které se během jízdy pomalu otáčí, byly přidány v roce 2000. Podlaha visutých tramvajových vozů o průměru 5,5 m se neustále otáčí, takže cestující vidí do všech stran, aniž by se hýbali.

Lanovka návštěvníky veze nad strmými útesy kaňonu Chino – jízda začíná ve stanici Valley Station a končí v Mountain Station. Rozdíl mezi teplotami na spodní stanici a tou horní je až 22 °C – výlet je tak ideálním útěkem před jižním kalifornským horkem.

Nejdelší volné rozpětí: Seilbahn Zugspitze v Německu

Mezi držitele rekordů patří také lanovka Seilbahn Zugspitze, která vede od jezera Eibsee na vrchol hory Zugspitze v německém Bavorsku. Světový rekord jí patří v nejdelším volném rozpětí lana (mezi podpůrnými sloupy), které je 3213 metrů.

Zugspitze, tyčící se do výšky téměř 3000 m nad mořem, je nejvyšším vrcholem Německa a jednou z hlavních turistických atrakcí v zemi. Lanovka na horu Zugspitze kromě zmíněného nejdelšího volného rozpětí drží i další světový rekord:

nabízí největší výškový rozdíl v jednom úseku (1945 m). Až do roku 2017 držela rekord v nejdelším volném rozpětí lana s délkou 3,03 km lanovka Peak 2 Peak v kanadském Whistleru.

Ta je kromě toho unikátní v tom, že byla vůbec první lanovkou, spojující dvě hory vedle sebe.

Foto: viz popisky
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
reklama
historie
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi