Domů     Moderní lanovky: Zázraky soudobého inženýrství
Moderní lanovky: Zázraky soudobého inženýrství
18.3.2024

Historie lanovek sahá do daleké minulosti – zařízení na způsob lanových drah se využívala už ve 4. století před naším letopočtem v Číně pro přepravu materiálu na stavby.

Na vývoji lanovek v průběhu staletí je tak možné sledovat, jak se neustále zdokonalovala lidská zručnost a možnosti moderní techniky.

Přelomem pro vývoj lanovek byl především vynález ocelového lana v roce 1834. Pak už nestálo nic v cestě budování lanovek na principu, na jakém fungují dodnes.

Přesto by si lidé v 19. století těžko dokázali představit, jak moderní lanovky budou inženýři vymýšlet a konstruovat dnes.

Pojďte se s námi podívat na ty nejúžasnější lanovky světa – rychlé, dlouhé tisíce metrů, vznášející se vysoko nad divokou přírodou či oceány –, které překonávají iluze o tom, co všechno jsou lidé schopni postavit.

Nejrychlejší lanovkou je Genting Skyway, která se nachází v Malajsii. FOTO: Stefan Fussan/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Nejrychlejší lanovkou je Genting Skyway, která se nachází v Malajsii. FOTO: Stefan Fussan/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Nejrychlejší: Genting Skyway v Malajsii

Lanovku Genting Skyway najdeme v Malajsii, zhruba 51 kilometrů severovýchodně od hlavního města Kuala Lumpur. Spojuje základní stanici v Gohtong Jaya a výstupní stanici Resort Hotel v Genting Highlands.

Lanovka jezdí od roku 1997 a dokáže v osmimístných kabinách přepravit více než 2000 lidí za hodinu, je totiž nejrychlejší lanovkou na světě – urazí šest metrů za jedinou sekundu. Trasa je dlouhá 3,38 kilometru a trvá pouhých 11 minut.

Nejdelší lanovka v jihovýchodní Asii během cesty nabízí úchvatné výhledy – letí totiž nad bujným tropickým deštným pralesem.

Nejdelší: horská lanovka Tianmen Shan v Číně

Nejdelší jízdu lanovkou na světě si můžete užít v Číně – její trasa měří celých 7455 metrů. Cesta z města Zhangjiajie na vrchol hory Tianmen trvá 28 minut a nabízí fascinující výhled na okolní přírodu. Hory v provincii Hunan jsou totiž obzvlášť krásné:

majestátní, skalnaté a strmé, mezi nimi údolí pokryté lesy – právě touto scenerií se inspiroval režisér James Cameron k vytvoření krajiny pro film Avatar.

Mezi tím vším se klikatí známá silnice s 99 zatáčky, patřící mezi nejnebezpečnější na světě (právě kvůli svým ostrým zatáčkám, které dávají i zkušeným řidičům zabrat).

Lanovce i silnici místní říkají „cesta do nebe“ (samotný název hory pak Tianmen odkazuje na „nebeskou bránu“). Když člověk vidí fotografie lanovky, musí uznat, že si takovou přezdívku zaslouží.

Na Aiguille du Midi v Monblantském masivu vede lanovka, která nabízí nejúžasnější výhledy. FOTO: Garrondo/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Na Aiguille du Midi v Monblantském masivu vede lanovka, která nabízí nejúžasnější výhledy. FOTO: Garrondo/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Nejúžasnější panorama: Aiguille du Midi ve Francii

Na lanovku, která během své jízdy nabízí jedno z nejúžasnějších panoramat na světě, nemusíte cestovat na jiný světadíl. Najdete ji totiž ve Francii, ve městě Chamonix, kde se v roce 1924 konaly vůbec první zimní olympijské hry.

Lanovka Aiguille du Midi vás vyveze do horní stanice ve výšce 3777 metrů na vrcholu stejnojmenné hory, která se nachází v Montblanském masivu.

Během letních měsíců je možné pokračovat navazující lanovkou Vallée Blanche z Aiguille du Midi do Pointe Helbronner na italské straně Mont Blancu.

Odtud pak lze sjet lanovkou Skyway Monte Bianco do Entves poblíž italského města Courmayeur.

Pomocí lanovek tak můžete cestovat z Francie do Itálie přes vrcholky hor, namísto tradiční dálnice, která vede tunelem skrz horu Mont Blanc.

Nejunikátnější: městský lanový systém v bolivijském La Pazu

Většina lanovek na světě je navrhována jako turistická atrakce. V případě městské lanovky v bolivijském městě La Paz je tomu jinak – funguje totiž jako hlavní systém veřejné dopravy v tomto nejvýše položeném správním hlavním městě na světě.

Zároveň je nejdelším městským systémem lanovek – měří více než 16 km. Jedna jediná linka v La Paz přepraví každých 24 hodin až 65 000 lidí.

Dopravní architekti v La Paz k tomuto způsobu přepravy cestujících přistoupili v roce 2014 v reakci na obrovské dopravní problémy ve městě – stále ucpanější, znečištěnější a hlučnější silnice.

Červené, žluté a zelené kabiny (podle barev bolívijské státní vlajky) klouzají nad střechami domů a představují rychlý a cenově dostupný způsob cest do zaměstnání i jinam.

Nejvýše položená lanovka? Zcela jistě Dagu Glacier v Číně. FOTO: Getty Images
Nejvýše položená lanovka? Zcela jistě Dagu Glacier v Číně. FOTO: Getty Images

S nejvyšším vrcholem: Dagu Glacier v Číně

Nadšenci vysokých a zasněžených hor si přijdou na své na lanovce Dagu Glacier v Číně. Lanová dráha, vedoucí na ledovec Dagu, je totiž postavena na nejvýše položeném místě na světě.

Nástupní stanice se nachází ve výšce 3617 metrů nad mořem a lanovka během své jízdy vystoupá až do výšky 4843 metrů nad mořem.

Kvůli řídkému vzduchu v této nadmořské výšce jsou na obou stanicích i v kabinách pro cestující k dispozici kyslíkové lahve a dýchací masky.

Ledovec Dagu, uzavřený zasněženými horami a hustými lesy, se nachází u řeky Heishui v severozápadní tibetské oblasti provincie Sichuan. Zajímavostí je, že zůstal nedotčen po miliony let, protože byl objeven teprve v roce 1992.

S největší kapacitou: Queen Cable Car ve Vietnamu

Lanovka Queen Cable Car spojuje dvě strany zálivu Ha Long ve Vietnamu. Délka její dráhy vedoucí nad mořem je téměř 2000 metrů. Queen Cable Car drží hned dva světové rekordy:

nejvyšší kapacitu cestujících v jedné kabině lanovky (do dvoupatrové kabiny se vejde až 230 osob) a nejvyšší věž lanovky – ta činí 188,88 metru (věž na druhé straně zálivu má pak 123,45 metrů).

Lanovka je v provozu od roku 2016 a návštěvníci této oblasti si díky ní můžou prohlédnout unikátní skalní útvary zapsané ve světovém dědictví UNESCO z úplně nové perspektivy.

Za největší otočnou lanovkou na světě se musíte vypravit do americké Kalifornie. FOTO: Mfield, Matthew Field/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Za největší otočnou lanovkou na světě se musíte vypravit do americké Kalifornie. FOTO: Mfield, Matthew Field/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Největší otáčející se lanovka: Aerial Tramway v USA

Ke světovým rekordmanům mezi lanovkami patří i ta v kalifornském Palm Springs. Zdejší Aerial Tramway je totiž největší otáčející se lanovkou na světě.

Lanovka byla postavena již v roce 1963, ale rotační kabiny, které se během jízdy pomalu otáčí, byly přidány v roce 2000. Podlaha visutých tramvajových vozů o průměru 5,5 m se neustále otáčí, takže cestující vidí do všech stran, aniž by se hýbali.

Lanovka návštěvníky veze nad strmými útesy kaňonu Chino – jízda začíná ve stanici Valley Station a končí v Mountain Station. Rozdíl mezi teplotami na spodní stanici a tou horní je až 22 °C – výlet je tak ideálním útěkem před jižním kalifornským horkem.

Nejdelší volné rozpětí: Seilbahn Zugspitze v Německu

Mezi držitele rekordů patří také lanovka Seilbahn Zugspitze, která vede od jezera Eibsee na vrchol hory Zugspitze v německém Bavorsku. Světový rekord jí patří v nejdelším volném rozpětí lana (mezi podpůrnými sloupy), které je 3213 metrů.

Zugspitze, tyčící se do výšky téměř 3000 m nad mořem, je nejvyšším vrcholem Německa a jednou z hlavních turistických atrakcí v zemi. Lanovka na horu Zugspitze kromě zmíněného nejdelšího volného rozpětí drží i další světový rekord:

nabízí největší výškový rozdíl v jednom úseku (1945 m). Až do roku 2017 držela rekord v nejdelším volném rozpětí lana s délkou 3,03 km lanovka Peak 2 Peak v kanadském Whistleru.

Ta je kromě toho unikátní v tom, že byla vůbec první lanovkou, spojující dvě hory vedle sebe.

Foto: viz popisky
Související články
Věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Věda a technika
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
Věda a technika
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Věda a technika
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
reklama
lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h