Historie lanovek sahá do daleké minulosti – zařízení na způsob lanových drah se využívala už ve 4. století před naším letopočtem v Číně pro přepravu materiálu na stavby.
Na vývoji lanovek v průběhu staletí je tak možné sledovat, jak se neustále zdokonalovala lidská zručnost a možnosti moderní techniky.
Přelomem pro vývoj lanovek byl především vynález ocelového lana v roce 1834. Pak už nestálo nic v cestě budování lanovek na principu, na jakém fungují dodnes.
Přesto by si lidé v 19. století těžko dokázali představit, jak moderní lanovky budou inženýři vymýšlet a konstruovat dnes.
Pojďte se s námi podívat na ty nejúžasnější lanovky světa – rychlé, dlouhé tisíce metrů, vznášející se vysoko nad divokou přírodou či oceány –, které překonávají iluze o tom, co všechno jsou lidé schopni postavit.
Nejrychlejší: Genting Skyway v Malajsii
Lanovku Genting Skyway najdeme v Malajsii, zhruba 51 kilometrů severovýchodně od hlavního města Kuala Lumpur. Spojuje základní stanici v Gohtong Jaya a výstupní stanici Resort Hotel v Genting Highlands.
Lanovka jezdí od roku 1997 a dokáže v osmimístných kabinách přepravit více než 2000 lidí za hodinu, je totiž nejrychlejší lanovkou na světě – urazí šest metrů za jedinou sekundu. Trasa je dlouhá 3,38 kilometru a trvá pouhých 11 minut.
Nejdelší lanovka v jihovýchodní Asii během cesty nabízí úchvatné výhledy – letí totiž nad bujným tropickým deštným pralesem.
Nejdelší: horská lanovka Tianmen Shan v Číně
Nejdelší jízdu lanovkou na světě si můžete užít v Číně – její trasa měří celých 7455 metrů. Cesta z města Zhangjiajie na vrchol hory Tianmen trvá 28 minut a nabízí fascinující výhled na okolní přírodu. Hory v provincii Hunan jsou totiž obzvlášť krásné:
majestátní, skalnaté a strmé, mezi nimi údolí pokryté lesy – právě touto scenerií se inspiroval režisér James Cameron k vytvoření krajiny pro film Avatar.
Mezi tím vším se klikatí známá silnice s 99 zatáčky, patřící mezi nejnebezpečnější na světě (právě kvůli svým ostrým zatáčkám, které dávají i zkušeným řidičům zabrat).
Lanovce i silnici místní říkají „cesta do nebe“ (samotný název hory pak Tianmen odkazuje na „nebeskou bránu“). Když člověk vidí fotografie lanovky, musí uznat, že si takovou přezdívku zaslouží.
Nejúžasnější panorama: Aiguille du Midi ve Francii
Na lanovku, která během své jízdy nabízí jedno z nejúžasnějších panoramat na světě, nemusíte cestovat na jiný světadíl. Najdete ji totiž ve Francii, ve městě Chamonix, kde se v roce 1924 konaly vůbec první zimní olympijské hry.
Lanovka Aiguille du Midi vás vyveze do horní stanice ve výšce 3777 metrů na vrcholu stejnojmenné hory, která se nachází v Montblanském masivu.
Během letních měsíců je možné pokračovat navazující lanovkou Vallée Blanche z Aiguille du Midi do Pointe Helbronner na italské straně Mont Blancu.
Odtud pak lze sjet lanovkou Skyway Monte Bianco do Entrèves poblíž italského města Courmayeur.
Pomocí lanovek tak můžete cestovat z Francie do Itálie přes vrcholky hor, namísto tradiční dálnice, která vede tunelem skrz horu Mont Blanc.
Nejunikátnější: městský lanový systém v bolivijském La Pazu
Většina lanovek na světě je navrhována jako turistická atrakce. V případě městské lanovky v bolivijském městě La Paz je tomu jinak – funguje totiž jako hlavní systém veřejné dopravy v tomto nejvýše položeném správním hlavním městě na světě.
Zároveň je nejdelším městským systémem lanovek – měří více než 16 km. Jedna jediná linka v La Paz přepraví každých 24 hodin až 65 000 lidí.
Dopravní architekti v La Paz k tomuto způsobu přepravy cestujících přistoupili v roce 2014 v reakci na obrovské dopravní problémy ve městě – stále ucpanější, znečištěnější a hlučnější silnice.
Červené, žluté a zelené kabiny (podle barev bolívijské státní vlajky) klouzají nad střechami domů a představují rychlý a cenově dostupný způsob cest do zaměstnání i jinam.
S nejvyšším vrcholem: Dagu Glacier v Číně
Nadšenci vysokých a zasněžených hor si přijdou na své na lanovce Dagu Glacier v Číně. Lanová dráha, vedoucí na ledovec Dagu, je totiž postavena na nejvýše položeném místě na světě.
Nástupní stanice se nachází ve výšce 3617 metrů nad mořem a lanovka během své jízdy vystoupá až do výšky 4843 metrů nad mořem.
Kvůli řídkému vzduchu v této nadmořské výšce jsou na obou stanicích i v kabinách pro cestující k dispozici kyslíkové lahve a dýchací masky.
Ledovec Dagu, uzavřený zasněženými horami a hustými lesy, se nachází u řeky Heishui v severozápadní tibetské oblasti provincie Sichuan. Zajímavostí je, že zůstal nedotčen po miliony let, protože byl objeven teprve v roce 1992.
S největší kapacitou: Queen Cable Car ve Vietnamu
Lanovka Queen Cable Car spojuje dvě strany zálivu Ha Long ve Vietnamu. Délka její dráhy vedoucí nad mořem je téměř 2000 metrů. Queen Cable Car drží hned dva světové rekordy:
nejvyšší kapacitu cestujících v jedné kabině lanovky (do dvoupatrové kabiny se vejde až 230 osob) a nejvyšší věž lanovky – ta činí 188,88 metru (věž na druhé straně zálivu má pak 123,45 metrů).
Lanovka je v provozu od roku 2016 a návštěvníci této oblasti si díky ní můžou prohlédnout unikátní skalní útvary zapsané ve světovém dědictví UNESCO z úplně nové perspektivy.
Největší otáčející se lanovka: Aerial Tramway v USA
Ke světovým rekordmanům mezi lanovkami patří i ta v kalifornském Palm Springs. Zdejší Aerial Tramway je totiž největší otáčející se lanovkou na světě.
Lanovka byla postavena již v roce 1963, ale rotační kabiny, které se během jízdy pomalu otáčí, byly přidány v roce 2000. Podlaha visutých tramvajových vozů o průměru 5,5 m se neustále otáčí, takže cestující vidí do všech stran, aniž by se hýbali.
Lanovka návštěvníky veze nad strmými útesy kaňonu Chino – jízda začíná ve stanici Valley Station a končí v Mountain Station. Rozdíl mezi teplotami na spodní stanici a tou horní je až 22 °C – výlet je tak ideálním útěkem před jižním kalifornským horkem.
Nejdelší volné rozpětí: Seilbahn Zugspitze v Německu
Mezi držitele rekordů patří také lanovka Seilbahn Zugspitze, která vede od jezera Eibsee na vrchol hory Zugspitze v německém Bavorsku. Světový rekord jí patří v nejdelším volném rozpětí lana (mezi podpůrnými sloupy), které je 3213 metrů.
Zugspitze, tyčící se do výšky téměř 3000 m nad mořem, je nejvyšším vrcholem Německa a jednou z hlavních turistických atrakcí v zemi. Lanovka na horu Zugspitze kromě zmíněného nejdelšího volného rozpětí drží i další světový rekord:
nabízí největší výškový rozdíl v jednom úseku (1945 m). Až do roku 2017 držela rekord v nejdelším volném rozpětí lana s délkou 3,03 km lanovka Peak 2 Peak v kanadském Whistleru.
Ta je kromě toho unikátní v tom, že byla vůbec první lanovkou, spojující dvě hory vedle sebe.