Radost, zklamání, strach. To všechno jsou emoce, pocity, které nás provázejí každou vteřinou našeho života. Náš život ovlivňují daleko víc, než si vůbec dokážeme představit.
Emoce jsou základní hybnou silou, která nám může život zachránit, ale i pořádně zkomplikovat. Představují přirozenou bleskovou reakci mozku na dění kolem nás. Plně ovládat je sice nemůžeme, ale můžeme se s nimi alespoň naučit pracovat. Do jisté míry můžeme ovlivnit posun v rámci pozitivní i negativní emoční škály.
Pozitivní i negativní dopad
Radostné emoce nás naplňují pocity štěstí, motivují nás k aktivitě a plnění našich cílů a jsou velmi důležité i pro naše vztahy s okolím. Pozitivní emoce nám zvyšují psychickou odolnost a pomáhají k pocitu životní spokojenosti.
Zatímco kladné emoce nám vesměs prospívají, ty negativní mohou mít záporný dopad na fyzické i psychické zdraví.
Strach, hněv, smutek a melancholie, úzkost, starost – to jsou nejsžíravější negativní emoce, které působí velice patologicky a dříve či později budou mít na naše zdraví dopad. Dlouhodobý strach a tíseň oslabují orgánový okruh ledvin.
Výsledkem je pak permanentní pocit únavy a nespavost. Smutek, melancholie a žal jsou emoce, které bodají a pálí. Nejčastěji se usazují v okruhu plic a srdce a my je můžeme pociťovat jako nepříjemné lapání po dechu nebo jako pocit tlaku na hrudi. Hněv a agrese zase oslabují játra a mohou narušit funkci trávicí soustavy.
Emoce jako přítel
Schopnost pracovat s emocemi je důležitější, než se na první pohled může zdát.
Emoce jsou totiž takový náš osobní barometr, hrají klíčovou roli například při rozhodování, schopnosti navázat a udržet si vztah, každodenní spolupráci s ostatními nebo při péči o sebe sama. Je přirozené prožívat všechny emoce.
Je však hodně důležité, naučit se své emoce vnímat, rozpoznat spouštěče a signály, co nám emoce říká. S emocemi bychom si měli vytvořit takové partnerství, aby se z nich stali naši parťáci a průvodci. Rozhodně se však nesnažte emoce potlačovat.
Pokud byste svoje emoce potlačovali, tak by se nemohlo svobodně rozvinout ani vaše vyjadřování pocitů. Tohle pak může vést k fyzickým i mentálním symptomům, které zahrnují úzkost, deprese, problémy se spaním či svalové napětí a bolest.
Místo toho se naučte s jednotlivými emocemi pracovat. Každodenní trénink brzy přinese své ovoce.
Hněv
Záleží na našem temperamentu a charakteru, jakým způsobem jej prožíváme a ventilujeme. Příliš časté výbuchy vzteku mohou vést ke zdravotním potížím, například srdečnímu onemocnění nebo poruchám spánku.
V pozitivním smyslu se hněv může stát zdrojem naší vnitřní motivace. Tělesný pohyb je možné využít jednak při hněvu, ale také pro jeho prevenci.
Můžete zkusit chůzi, běh, tleskání, skoky, vytřepání rukou, házení s míčkem o zeď, jízdu na kole, hudbu (bubnování), různé práce na zahradě. Hněv ze sebe můžete dostat také vypsáním se, malbou, tancem nebo hudbou.
Smutek
Smutek je reakcí na odloučení, ztrátu nebo neúspěch. Jedná se o běžnou emoci, která nastává v situacích, kdy již nemá smysl bojovat či utíkat. Vytváří prostor, kde zpracováváme vše, co se stalo.
Kromě vyplakání vám pomůže se smutkem pomalá a uklidňující činnost, která pomáhá, například koupel, zachumlání se pod deku, dopřání si teplého čaje nebo kakaa. Začíst se můžete také do pěkné knihy, pustit si oblíbený seriál, film či hudbu.
Pomáhá také cvičení – můžete se jít projít ven na sluníčko, do přírody, zkusit nenáročnou práci na zahradě nebo si zacvičit jógu.
Strach
Strach je přirozená reakce na nové a neznámé, má ochrannou funkci, kdy nás mobilizuje a pomáhá k přežití. Může mít různou intenzitu.
Mezi příznaky strachu patří zblednutí, zrychlení dechu, napnutí svalů, bušení srdce, zvýšení pocení, chvění těla a zvednutí chloupků na těle (husí kůže).
Strachy mohou být vrozené, například z výšek, tmy, hlasitých zvuků, ale i naučené, například z osamělosti, neúspěchu a podobně. Pocity strachu se vyvíjí s věkem a životními zkušenostmi.
Strach může mít velmi drastické následky na naše zdraví a to, jak na fyzické i duševní rovině. Strach patří mezi hlavní příčiny spojené se vznikem úzkosti a dalších psychických a duševních poruch. Jak se s ním vypořádat?
Začněte pozvolně trénovat překonávání strachu a odměňujte a pochvalte se za každý úspěch i prodělanou zkoušku. Postupně můžete zvyšovat náročnost. Čím častěji se budete vystavovat dané situaci, tím lépe se ji naučíte zvládat.
Pravidelná akce a překonávání toho, čeho se bojíte, bude zvedat vaši sebedůvěru a sebevědomí a stanete se odvážnějším člověkem.
Úzkost
Úzkost je složitá kombinace emocí, obsahujících strach, zlé předtuchy, obavy, jejíž příčinu nelze přesně definovat. Úzkost je nedílná součást života, souvisí s pudem sebezáchovy a chrání nás před nebezpečím.
Doprovází ji mnohé tělesné příznaky, například bušení srdce, nevolnost, bolest na hrudi, zkrácené dýchání, závratě, mravenčení, zarudnutí, třes, návaly horka.
První krok, který je potřeba udělat při úzkosti, nebo panických a úzkostných stavech a projevech úzkosti, je zachovat klid. Další krok je zklidnit svůj dech. Nesnažte se záchvat rozdýchat, protože lapání po dechu může vše jen zhoršit.
Snažte se dech, co nejvíce uklidnit – prohloubit a zpomalit svůj dech. Ideální je zaměřit svou pozornost na dech a soustředit se na střídání nádech-výdech. Také o sebe pečujte.
Fyzické cvičení, vyvážená strava, čas strávený venku a spánek – to vše může pomoci zvládnout hladinu úzkosti. Pište si deník.
Zapisování toho, co vás znepokojuje, stejně jako věcí, které vám jdou dobře, vám může pomoci rozpoznat vzory a pochopit tak, co spouští vaši úzkost.
Vyzkoušejte doplňkovou terapii – někteří lidé zjistí, že jóga, meditace, aromaterapie, masáže, reflexologie, bylinné léčby nebo hypnoterapie jim pomáhají se uvolnit nebo lépe spát.
Také se svěřte někomu, komu důvěřujete, o tom co vás trápí – přinese vám to určitou úlevu. Už to, že vás někdo poslouchá a tím ukazuje, že mu na vás záleží může samo o sobě pomáhat.
Závist
Závist je lidská emoce, která dokáže v životě napáchat nemalé škody. Závist dokáže zamořit pracoviště, domov i přátelské vztahy. Její výrazná negativita snižuje morálku, motivaci, výkon i pohodu člověka.
Ovlivňuje schopnost zpracovávat informace s chladnou hlavou, což je nezbytné pro racionální rozhodnutí. Jak se závistí bojovat? Pojmenujte si to, co závidíte a zhodnoťte své vlastní možnosti toho rovněž dosáhnout.
Je užitečné vizualizovat si všechno, čeho byste chtěli dosáhnout a také to, co máte k dispozici. Napište si vše, co ve vás vyvolává závist. Potom si zanalyzujte, za jakých podmínek byste mohli dosáhnout stejného výsledku.
Možná pak na sobě budete muset zapracovat. Také se zkuste přeorientovat na vděčnost. Važte si toho, co máte. Soustřeďte se na své vlastní schopnosti, abyste si zvýšili sebevědomí. Tato změna vám pomůže přijímat úspěch ostatních. A omezte srovnávání. Jakékoli porovnávání ve vás jen vyvolá špatný pocit.