Skip to content

Mládě tylosaura měřilo přes dva metry: Jeho lebku našli v Kansasu

Před asi pětaosmdesáti miliony lety pokrývalo území dnešního Kansasu v USA moře. To po sobě zanechalo pro dnešní badatele podivuhodné stopy. Jednou z nich jsou nedávno nalezené kosterní pozůstatky uhynulého mláděte mořského tvora.

I přes velmi krátký život mláděte měřilo jeho tělo od hlavy na konec ocasu něco málo přes dva metry. Patřilo k druhu mořských živočichů tylosaursus. Tito tvorové byli nebezpeční mořští predátoři z doby dinosaurů.

Identifikovat nalezené kosti nebylo vůbec snadné. Jedinou nalezenou částí byla totiž hlava živočicha, navíc roztříštěná na více částí. Zatímco mládě mělo podle odhadů již zmíněné dva metry, dospělí tylosauři dorůstali délky až třináct metrů.

Největším vodítkem ke správné identifikaci nálezu byl čumák zvířete. tylosaurus má totiž specifické čelisti plné ostrých zubů. Ty však nedosahují až na konec čelisti. Tvor je tedy na hrotu čumáku bezzubý.

Právě takovým znakem, ačkoliv v mnohem menším rozsahu, disponovala i nalezená lebka.

Podle vědců zemřelo mládě nedlouho po porodu. I tak už dosahovalo šestiny délky dospělého jedince. Je podle nich téměř zázrakem, že se takové kosterní pozůstatky podařilo nalézt.

Foto: dinosaurstop.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …