Domů     „Mírný“ protektor vládne Čechám a Moravě: Seznamte se s Neurathem!
„Mírný“ protektor vládne Čechám a Moravě: Seznamte se s Neurathem!
10.1.2020

„Od prvního okamžiku jsem si položil za úkol ukázat světu, jak si německý národ umí vážit sobě svěřeného cizího národa a získat jej pro životní společenství, do něhož jej uvedl dějinný osud,“ pronáší Konstantin von Neurath (1873–1956) smířlivě po slavnostním přivítání v Praze.

Zlomený a unavený prezident Emil Hácha působí vedle statného a energického postaršího šlechtice jako spráskaný pes.

Je zcela očividné, kdo z těchto dvou pánů bude rozhodovat.

Sám Hácha je však původně poměrně spokojený s dosazením Neuratha jako protektora nad Čechy a Moravou. Ví, že jde o vzdělaného právníka a protřelého diplomata, který působil v Londýně, v Turecku, Kodani či Římě.

Ví, že jde o v diplomatických kruzích váženou osobnost, která působí až do vystřídání dravým Joachimem von Ribbentropem (1893–1946) ve funkci německého říšského ministra zahraničí.

Do zločinecké NSDAP navíc vstupuje až v roce 1937, kdy získá také hodnost SS-Gruppenführera. Sám Neurath si prezidenta Háchy také váží.

Vážený šlechtic a diplomat je skutečně zpočátku vlídný. Jeho mírnost a lenost ale způsobí, že u Hitlera upadne v nemilost.
Vážený šlechtic a diplomat je skutečně zpočátku vlídný. Jeho mírnost a lenost ale způsobí, že u Hitlera upadne v nemilost.

Smířlivá tvář šlechtice

Hitler Neuratha do Prahy vysílá zcela záměrně. Stárnoucí ministr bez portfeje se mu hodí k „vyrovnání sil“.

Státní tajemník K. H. Frank, který je nejzuřivějším zastáncem odtržení Sudet od Čech, představuje tvrdou a despotickou linii, pod palcem má navíc policii i jednotky SS v protektorátu.

Neurath má být naopak zárukou smířlivosti a diplomatického taktu. Obyvatelům protektorátu má poskytnout falešný pocit toho, že vše bude v největším pořádku. A tohoto úkolu se zhostí vskutku s vervou.

V prvním projevu si Neurath vytyčuje vznešený cíl usmíření Čechů a Němců, které povede ke společnému blahobytu. Neskromně se sám přirovnává k britskému místokrálovi v Indii a jako král se šlechtickou krví se i chová.

Velkou část pobytu v Čechách tráví na zámku v Panenských Břežanech, výjimkou nejsou ani projížďky na koni pražskou Stromovkou. Neurath dostane brzy nálepku poživačného lenocha, který se věnuje spíše svým koníčkům, jako jsou mineralogie a lov, než politice.

Nespokojeni jsou s ním zejména protektorátní esesáci v čele s Frankem, a to i díky Neurathovu částečně židovskému původu. Frank proto začíná Neuratha ignorovat a často jedná na vlastní pěst.

Protektorátní prezident Emil Hácha vítá Konstantina von Neuratha v Praze.
Protektorátní prezident Emil Hácha vítá Konstantina von Neuratha v Praze.

Tisíce do koncentráků

Neurath se nechvalně proslaví v době po potlačení oslav vzniku samostatného státu 28. října 1939. On sám je sice řešit nechce, hlas ulice prý sám utichne, otěže ale bere do rukou Frank, který nařídí krvavé potlačení akcí a pozatýkání některých účastníků.

To už si i sám Neurath uvědomuje, že by měl proti Čechům zakročit tvrději. Vnitřně se ztotožní s vizí naprosté germanizace protektorátního území, počítá i s pozdějším vysídlením nebo likvidací nevyhovující části národa.

První krok učiní už v srpnu 1939, kdy nařídí zatčení a odvlečení 8000 Čechů do koncentračních táborů. Proč? Prý preventivně, Německo totiž zrovna rozpoutává válku napadením Polska.

Přidává se i ostřejší rétorika, za nepřátelství vůči Říši prý bude trpět celý národ, dochází i k zavedení norimberských zákonů na našem území.

Nejbrutálnějším činem je podíl na zavření českých vysokých škol 17. listopadu 1939, kdy Neurath nechá zatknout 1200 studentů a postřílet studentské vůdce.

Následně přizná sudetským Němcům náhradu za škody, jež utrpěli v boji za připojení k Německu – náhrady plynou samozřejmě z českých peněz.

Akční K. H. Frank na
Akční K. H. Frank na „neposlušného protektora“ donáší v Berlíně.

Zdravotní pobyt?

Na druhou stranu pravidelně přijímá české delegace, vyslechne je a tu a tam nabídne i řešení daných problémů. Neurathova liknavost se zajídá Frankovi, který na něj často donáší přímo Adolfu Hitlerovi, navíc záměrně zveličuje jeho lenost.

Trpělivost Hitlerovi nakonec skutečně dojde v roce 1941 po vpádu Němců do Sovětského svazu. V protektorátu ožívají odbojové organizace, množí se sabotáže a gestapo, policie i Frank si na Neuratha stěžují v Berlíně. Prý nezvládá situaci.

Hitler proto v září 1941 posílá Neuratha na časově neomezenou „zdravotní dovolenou“, oficiálně je však šlechtic protektorem až do roku 1943. Neurath se při úprku z Hradu ani nerozloučí s Háchou.

Po válce je odsouzen na 15 let vězení, v roce 1954 už je ale ze zdravotních důvodů na svobodě. O dva roky později umírá.

Foto: Wikimedia, Shutterstock
Související články
Historie
Atentát na JFK: Jackie vyčítala řidiči pomalou reakci
Čas plyne a Johna Fitzgeralda Kennedyho čeká další prezidentská kandidatura. Chce obstát i se svojí manželkou po boku. Kampaň se rozbíhá. První zastávkou se stává Dallas. Právě tady dosáhl v minulých volbách minimální přízně voličů, protože jde o tradiční baštu republikánů. Proto chce John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) svoje tažení ke druhému prezidentskému mandátu zahájit zde. Přesvědčit […]
Historie
Proč Viléma I. Oranžského pronásledoval dnem i nocí strach?
Vilém I Oranžeský vyžene ze Španělského Nizozemí Španěly a roku 1579 ho sjednotí pod svojí vládou. Získává mocného spojence, královského potomka, brabantského vévodu Françoise z Anjou. Jenže mezi nimi dochází v roce 1582 k rozkolu. Princ Vilém I. Oranžský (1533‒1584) by si nejraději vládu nad Sjednoceným Nizozemím ponechal sám a vévodovi pustil jenom formální funkci. Brabantský […]
Historie
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
„Kniha je živý tvor,“ říká starý knihař a jemně přejíždí rukou po hřbetu vázané bichle. Ještě v 18. století by měl naprostou pravdu. Každá kniha je tehdy jedinečný originál, vzniká pomalu a s pečlivostí – list po listu, steh po stehu. Knižní blok a desky se vyrábějí společně, vše drží pohromadě jako celek. Až potom […]
Historie
Vražda římského císaře Caliguly byla pomstou za jeho zvrhlosti a posměšky
Po necelých čtyřech letech Caligulovy vlády se z Říma vytratila pohoda, která tu dříve panovala. Každý se bojí, co přinese následující den. Jejich zvrhlému vládci Caligulovi není nic svaté. Klidně se vrhá na ženy senátorů, a to i v přítomnosti jejich manželů. Římský císař Caligula (12–41 n. l.) sebejistě prohlašuje, že každá římská žena je […]
reklama
věda a technika
Pilatus Railway: Vzhůru do oblak po nejstrmější zubačce světa
Zapomeňte na drsné zlatokopy a dalekou Sibiř. Tentokrát se vrátíme do malebného Švýcarska, kde nás čeká další dechberoucí železniční zážitek. Pilatus Railway není jen tak ledajaká trať; je to technický zázrak a nejstrmější ozubnicová železnice na světě, která zdolává neuvěřitelné sklony a nabízí výhledy, jež vám zaručeně vezmou dech. Připravte se na jízdu, kde budete […]
Kytka v akvárium. Řasokoule jsou šneci rostlinné říše
Jako každý večer ho honí mlsná, a tak vstane a šourá se k lednici. Ledabylým pohybem zařízení otevře a ospalé škvírky se mění v udivený výraz. Vedle šunky a salámu totiž trůní ve vodě naložená zelená koule! Někdo v nich vidí podivuhodné živočichy, další je pro změnu označuje za podvodní mech. Řasokoule jsou však řasy, které do […]
Nová hrozba z dávné minulosti: Jak nás může ohrozit spící virus z arktického ledu?
Pandemie nám v nedávné době připomněly, jak křehká je naše civilizace. Ale co kdyby se objevila nemoc, na kterou nemáme žádnou obranu, navíc probuzená z dávných hlubin Země? S tajícími ledovci Arktidy se vynořuje obava z prastarých virů a bakterií, které by mohly znamenat skutečnou hrozbu pro lidstvo. Je to jen sci-fi, nebo reálný scénář? […]
Česká stopa v Ig Nobelových cenách: Od koček po bijící srdce
Věděli jste, že i čeští vědci zanechali výraznou stopu v historii Ig Nobelových cen? Od zkoumání vlivu koček na duševní zdraví až po synchronizaci srdečního tepu zamilovaných – jejich výzkumy ukazují, že i ta nejméně očekávaná témata mohou vést k překvapivým a někdy i skutečně důležitým objevům. Česká stopa v Ig Nobelových cenách: Od koček […]
reklama
věda a technika
Když řádí bouřka: Fascinující síla přírody a její tajemné jevy
Bouřky odjakživa budily v lidech úžas i hluboký respekt. Představte si sílu, která dokáže spálit orgány za zlomek vteřiny, a přesto je opředena tajemnými jevy, jež dodnes fascinují vědce. Ponořte se do světa blesků, kulových blesků a Eliášových ohňů, a zjistěte, jak se dávné obavy proměňovaly v moderní poznání tohoto dechberoucího fenoménu. Fenomén Blesk spálí […]
Mikroplasty: Neviditelná hrozba, která dobývá naši planetu
Plast je všude kolem nás a stal se nedílnou součástí moderního života. Ale co když se jeho neviditelné částice, mikroplasty, stávají tichou pohromou, která proniká do každého koutu naší planety – od nejhlubších oceánských příkopů až po mateřské mléko? Objevte, proč se tento fenomén stal jednou z největších ekologických výzev současnosti a co to znamená […]
Zvířecí říše a kulturní odkaz: Pozoruhodné příběhy z biologie, literatury a hudby
Ponořte se do fascinujícího světa, kde se setkávají neuvěřitelné zvyklosti živočichů, hluboké lidské příběhy vryté do umění a oslavy hudebních velikánů. Od prastarých tajemství páření termitů, které odhalila věda, přes jedinečnou možnost pozorovat hyeny v Zoo Dvůr Králové, až po dojímavé poesiomaty v Brně a připomínku českých hudebních géniů. Tento článek vás provede rozmanitostí života […]
Hadi v číslech: Fascinující svět plazů od mikroskopických až po gigantické
Připravte se na cestu do podmanivého světa hadů, kde se setkáte s neuvěřitelnými statistikami a fakty, které vám odhalí jejich adaptace, lovecké techniky i místo v ekosystému. Od prastarých předků po nejnověji objevené druhy, od nejmenších až po prehistorické giganty – objevte, proč jsou tito plazi tak fascinující a proč v nás budí úžas i […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz