Skip to content

Meziplanetární kuchyně se připravuje!

Pilotované cesty k jiným vesmírným objektům sice zatím nejsou na pořadu dne, přesto se jimi některé laboratoře již zabývají. Dlouhá cesta vesmírem v sobě skrývá spoustu problémů. A řešit se musí opravdu vše, včetně toho, co budou lidé na palubě kosmické lodi jíst.

Cesta na Měsíc zabere pár dnů, na takovou dobu astronauti žádné velké zásoby potravy nepotřebují. Kdyby zde vznikla stálá základna, stále je možné zásobovat ji z nedaleké Země. Ovšem výprava na Mars zřejmě zabere téměř tři roky.

Zásoby na takovou dobu by v kosmické lodi, kde je každý metr krychlový vzácností, zabraly spoustu místa. I proto budou první dobyvatelé rudé planety tak trochu i zemědělci.

Bezmasá pizza bude jedním z pokrmů, které astronauty na dlouhých cestách čeká.

Na výzkum, jak pěstovat čerstvou zeleninu, se nyní zaměřil i čínský vesmírný program. Číňané jsou v něm velmi ambiciózní a již mají naplánovaný jízdní řád k Měsíci i k Marsu. Právě dokončené předběžné testy z pozemských laboratoří naznačily, za jakých podmínek bude možné pěstovat pozemské plodiny právě na Marsu či na Měsíci.

„Čínští astronauti budou moci díky zahrádkám na mimozemských základnách získávat v budoucnu vlastní zásoby čerstvé stravy, kyslíku a vody,“ hrdě hlásá Čínská národní vesmírná agentura.

Za místo experimentu zvolili čínští experti místnost o objemu 300 metrů krychlových. Z jejich prohlášení vyplývá, že se jim podařilo v simulovaných vesmírných podmínkách vypěstovat čtyři druhy zeleniny.

Jak dalece byla ona simulace věrná není snadné odhadnout, Číňané jsou v mnoha případech při popisování svých experimentů na slovo skoupí. Každopádně, stav beztíže se jim podařilo navodit jen stěží.

Podle Číňanů bude systém stravování na delších kosmických cestách založen na rostlinách a řasách. V tomto ohledu se neliší od postoje svých evropských nebo amerických kolegů. A zdá se, že čínský vesmírný program má v případě pěstování zeleniny v kosmu naspěch, vždyť první čínský tchajkonaut se měl podle plánů Pekingu Měsíci projít už v roce 2020.

Ještě před tím by měla na naší jediné přirozené oběžnici přistát čínská experimentální sonda a následovat by ji měla nepilotovaná mise, která na Zemi přiveze vzorky měsíční horniny. Zda se ovšem onen rok 2020 stihne, nezní příliš reálně.

Vize skleníku na Marsu.

Jídelníček pro plánovanou cestu na Mars sestavuje i americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA). Na rozdíl od letu stavem beztíže existuje možnost, že by si astronauti na Marsu sami vařili, byť k tomu bude nutný tlakový hrnec.

Téměř jistotou je i to, že se první lidé na Marsu, kde by měli strávit kolem 18 měsíců, budou starat i o skleník, kde budou pěstovat různé rostliny.

NASA zatím pro astronauty přichystala asi sto receptů. Milovníci masa budou mít smůlu, protože všechna jídla jsou striktně vegetariánská. Základem vesmírné kuchyně bude tofu, ořechy nebo pizza, která místo sýra obsahuje mrkev, červené papriky, houby, šalotku, arašídy a domácí ostřejší omáčku.

Stále není jasné, kolik času si příprava marsovského jídelníčku vyžádá. Experti proto chystají i alternativní předpřipravené menu podobné tomu, jaké mají posádky na ISS. Takové pokrmy pro cestu na Mars by ale musely mít nejméně pětiletou trvanlivost.

Špenát na ISS.

A co se v současnosti servíruje právě na zmiňované stanici ISS? Astronautům není co závidět, stav beztíže způsobuje překrvení hlavy a lidé pak pokrmy cítí jako mdlé, téměř bez chuti a vůně. On vůbec stav beztíže si s člověkem dokáže pohrát.

První den je žaludek jak na vodě a astronautům je zle. Tělní tekutiny se přesouvají do hlavy, takže mají astronauti vyhublé, šlachovitě vypadající nohy a nafouklé tváře. Dámy, toužící po hladké tváři by si však možná tento stav užily, protože jeho vedlejším účinkem je vyhlazení vrásek.

Potraviny se na ISS skladují v konzervách, ovšem astronauti z nich nadšení nebývají: „Před odletem si každý může jídlo vybrat, ale nakonec nic nechutná stejně jako na Zemi. Všechno svou chutí připomíná papírovou lepenku.

Spotřebováváme litry tabasca,“ naráží na ostrou chuť mexického koření americký astronaut Piers Sellers. Ani polykání pokrmů není podle něj jednoduché. „Je to jako, když člověk jí vleže na boku.“

Astronauti si možná budou moci dát i lehké pivo.

Nápoje jsou instantní. Dočasní obyvatelé ISS si mohou dopřát čaj, kávu, kakao nebo ovocné šťávy. Alkohol je přísně zakázán, leč zvláště na ruské části stanice se několikrát objevila propašovaná láhev vodky nebo koňaku.

Při meziplanetárních cestách se však nevylučuje možnost, že by si pro zlepšení nálady astronauti nějaké to pivo nebo víno dát mohli, samozřejmě, že jen v malém množství. Taková dávka alkoholu by mohla přispět i k utužení vztahů mezi členy posádky.

Vždyť při cestě na Mars je čekají desítky měsíců společného soužití bez možnosti kamkoliv zmizet….

Foto: Pinterest, NASA, ESA
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Moderní konvektory hřejí i šetří energii
rezidenceonline.cz

Moderní konvektory hřejí i...

Pokud pomineme vytápění obytných prostor na tuhá paliva, tak...
Podivné nálezy na pláži: Zářivý kámen nebo stará loď
enigmaplus.cz

Podivné nálezy na pláži:...

Když se takhle navečer procházíte po pláži, nikdy...
Marsa Alam: Z rybářské vesničky nejoblíbenějším místem v Egyptě
epochanacestach.cz

Marsa Alam: Z rybářské vesničky...

Poznejte obdivuhodné...
Žraloci jako agenti  tajných služeb?
enigmaplus.cz

Žraloci jako agenti tajných...

Blíží se léto a čas dovolených. Navzdory zdání,...
První dáma uměleckého rytectví
iluxus.cz

První dáma uměleckého rytectví

V komunitě sběratelů zbraní platí za...
Kvůli své velké kamarádce jde přes mrtvoly
nasehvezdy.cz

Kvůli své velké kamarádce...

Kolegyně Tereza...
Moravská Mariazell: Zázračné místo uprostřed lesů
epochanacestach.cz

Moravská Mariazell: Zázračné...

Stojí za to o něm...
Jak Rusko prodalo Aljašku! Nejhorší obchod v dějinách
epochalnisvet.cz

Jak Rusko prodalo Aljašku!...

Krásná příroda, bohatý zdroj nerostných...
Lepší léčba HAE v Česku a na Slovensku
21stoleti.cz

Lepší léčba HAE v Česku a...

Vzácnému dědičnému onemocnění jménem hereditární...
Strašlivý mord v den svatební
enigmaplus.cz

Strašlivý mord v den svatební

V blízkosti silniční komunikace z Rtyně v Podkrkonoší do...
Půjde slavný pár od sebe?
nasehvezdy.cz

Půjde slavný pár od sebe?

Už roky se v okolí...
Molnupiravir se k lidem může dostat už na podzim
21stoleti.cz

Molnupiravir se k lidem může...

Do závěrečné, třetí fáze testování se dostává slibný...