Domů     Meziplanetární kuchyně se připravuje!
Meziplanetární kuchyně se připravuje!
10.1.2019

Pilotované cesty k jiným vesmírným objektům sice zatím nejsou na pořadu dne, přesto se jimi některé laboratoře již zabývají. Dlouhá cesta vesmírem v sobě skrývá spoustu problémů.

A řešit se musí opravdu vše, včetně toho, co budou lidé na palubě kosmické lodi jíst.

Cesta na Měsíc zabere pár dnů, na takovou dobu astronauti žádné velké zásoby potravy nepotřebují. Kdyby zde vznikla stálá základna, stále je možné zásobovat ji z nedaleké Země. Ovšem výprava na Mars zřejmě zabere téměř tři roky.

Zásoby na takovou dobu by v kosmické lodi, kde je každý metr krychlový vzácností, zabraly spoustu místa. I proto budou první dobyvatelé rudé planety tak trochu i zemědělci.

Bezmasá pizza bude jedním z pokrmů, které astronauty na dlouhých cestách čeká.
Bezmasá pizza bude jedním z pokrmů, které astronauty na dlouhých cestách čeká.

Na výzkum, jak pěstovat čerstvou zeleninu, se nyní zaměřil i čínský vesmírný program. Číňané jsou v něm velmi ambiciózní a již mají naplánovaný jízdní řád k Měsíci i k Marsu.

Právě dokončené předběžné testy z pozemských laboratoří naznačily, za jakých podmínek bude možné pěstovat pozemské plodiny právě na Marsu či na Měsíci.

„Čínští astronauti budou moci díky zahrádkám na mimozemských základnách získávat v budoucnu vlastní zásoby čerstvé stravy, kyslíku a vody,“ hrdě hlásá Čínská národní vesmírná agentura.

Za místo experimentu zvolili čínští experti místnost o objemu 300 metrů krychlových. Z jejich prohlášení vyplývá, že se jim podařilo v simulovaných vesmírných podmínkách vypěstovat čtyři druhy zeleniny.

Jak dalece byla ona simulace věrná není snadné odhadnout, Číňané jsou v mnoha případech při popisování svých experimentů na slovo skoupí. Každopádně, stav beztíže se jim podařilo navodit jen stěží.

Podle Číňanů bude systém stravování na delších kosmických cestách založen na rostlinách a řasách. V tomto ohledu se neliší od postoje svých evropských nebo amerických kolegů.

A zdá se, že čínský vesmírný program má v případě pěstování zeleniny v kosmu naspěch, vždyť první čínský tchajkonaut se měl podle plánů Pekingu Měsíci projít už v roce 2020. Ještě před tím by měla na naší jediné přirozené oběžnici přistát čínská experimentální sonda a následovat by ji měla nepilotovaná mise, která na Zemi přiveze vzorky měsíční horniny. Zda se ovšem onen rok 2020 stihne, nezní příliš reálně.

Vize skleníku na Marsu.
Vize skleníku na Marsu.

Jídelníček pro plánovanou cestu na Mars sestavuje i americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA). Na rozdíl od letu stavem beztíže existuje možnost, že by si astronauti na Marsu sami vařili, byť k tomu bude nutný tlakový hrnec.

Téměř jistotou je i to, že se první lidé na Marsu, kde by měli strávit kolem 18 měsíců, budou starat i o skleník, kde budou pěstovat různé rostliny.

NASA zatím pro astronauty přichystala asi sto receptů. Milovníci masa budou mít smůlu, protože všechna jídla jsou striktně vegetariánská.

Základem vesmírné kuchyně bude tofu, ořechy nebo pizza, která místo sýra obsahuje mrkev, červené papriky, houby, šalotku, arašídy a domácí ostřejší omáčku. Stále není jasné, kolik času si příprava marsovského jídelníčku vyžádá.

Experti proto chystají i alternativní předpřipravené menu podobné tomu, jaké mají posádky na ISS. Takové pokrmy pro cestu na Mars by ale musely mít nejméně pětiletou trvanlivost.

Špenát na ISS.
Špenát na ISS.

A co se v současnosti servíruje právě na zmiňované stanici ISS? Astronautům není co závidět, stav beztíže způsobuje překrvení hlavy a lidé pak pokrmy cítí jako mdlé, téměř bez chuti a vůně. On vůbec stav beztíže si s člověkem dokáže pohrát.

První den je žaludek jak na vodě a astronautům je zle. Tělní tekutiny se přesouvají do hlavy, takže mají astronauti vyhublé, šlachovitě vypadající nohy a nafouklé tváře.

Dámy, toužící po hladké tváři by si však možná tento stav užily, protože jeho vedlejším účinkem je vyhlazení vrásek.

Potraviny se na ISS skladují v konzervách, ovšem astronauti z nich nadšení nebývají: „Před odletem si každý může jídlo vybrat, ale nakonec nic nechutná stejně jako na Zemi. Všechno svou chutí připomíná papírovou lepenku.

Spotřebováváme litry tabasca,“ naráží na ostrou chuť mexického koření americký astronaut Piers Sellers. Ani polykání pokrmů není podle něj jednoduché. „Je to jako, když člověk jí vleže na boku.“

Astronauti si možná budou moci dát i lehké pivo.
Astronauti si možná budou moci dát i lehké pivo.

Nápoje jsou instantní. Dočasní obyvatelé ISS si mohou dopřát čaj, kávu, kakao nebo ovocné šťávy. Alkohol je přísně zakázán, leč zvláště na ruské části stanice se několikrát objevila propašovaná láhev vodky nebo koňaku.

Při meziplanetárních cestách se však nevylučuje možnost, že by si pro zlepšení nálady astronauti nějaké to pivo nebo víno dát mohli, samozřejmě, že jen v malém množství. Taková dávka alkoholu by mohla přispět i k utužení vztahů mezi členy posádky.

Vždyť při cestě na Mars je čekají desítky měsíců společného soužití bez možnosti kamkoliv zmizet….

Foto: Pinterest, NASA, ESA
reklama
Související články
Věda a technika
Opioidová krize v USA
Spojené státy americké se od 90. let minulého století potýkají s rozsáhlou opioidovou krizí, aktuálně probíhá už její čtvrtá vlna. Podle odborníků souvisí tato krize se strukturou amerického zdravotnického systému, ve kterém je předepisování léků upřednostňováno před dražšími terapiemi.   Profesorka Judith Feinbergová z West Virginia University k tomu podotýká: „Většina pojištění, zvláště pro chudé lidi, nezaplatí v USA […]
Věda a technika
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.     […]
Věda a technika
Zbraň proti depresím se špatnou pověstí
Říká se jim něžně houbičky a někteří lidé je vyhledávají kvůli jejich halucinogenním účinkům. Nové výzkumy ovšem ukazují, že lysohlávky v sobě skrývají zajímavé možnosti týkající se léčby duševních problémů. Ne všechny lysohlávky patří mezi halucinogenní houby, ale ty, které ano, obsahují ve velké míře dvě látky: psilocin a také psilocybin. Psilocybin je jedním z […]
Věda a technika
Nevím, proč to dělám! Nejpodivnější reflexy lidského těla
Někdy je naše tělo zkrátka rychlejší než my. Nečeká, než nám něco docvakne v hlavě, a na jistý vnější podnět hned reaguje samo. Proč to nejde zastavit? Je to reflex! Pokus, při kterém lékař pacienta klepne kladívkem pod kolenem, tomu se stáhne stehenní sval a vykopne nohu vpřed, všichni známe. Zajímavých reflexů však naše tělo […]
reklama
lifestyle
Život na vídeňském dvoře: Císař složil 230 hudebních skladeb
Císař Leopold I. se zaposlouchá do tónů skladby a nevnímá okolí. Sám hraje skvěle na cembalo, flétnu i další nástroje. Učí se hrát také u dvou varhaníků. „Jeho sluch byl tak ostrý, že mezi padesáti hudebníky rozeznal toho, kdo zahrál falešný tón,“ tvrdí o něm jeho životopisec Gottlieb Eucharist Rinck. Skládání hudby věnuje Leopold I. […]
Osmihodinová pracovní doba? Ještě v 18. století lidé makali dvojnásobný čas
Kdy byla v Československu uzákoněna osmihodinová pracovní doba a jak dlouho pracovali lidé dříve? Kdybyste se narodili v 18. století a přišli do práce v osm ráno, ve čtyři odpoledne byste si padla rozhodně užívat nemohli. Z pohledu dějin je pracovní doba trvající osm hodin moderní vymožeností. V minulosti byla pracovní doba mnohem delší. Začátkem 18. století není výjimkou, když […]
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší…   Mikroplasty jsou úlomky plastů o velikosti 100 nanometrů až 5 milimetrů, nanoplasty jsou pak menší než 20 mikrometrů. Podle posledních závěrů […]
3 svatební pověry: Černá kočka se dávala jako dar!
Na který den je nejlepší naplánovat svatbu? V anglosaském folkloru je to středa, židé zase věří, že je to úterý. A pokud budeme pověrčiví, který den naopak nepadá v úvahu? Podle Angličanů je zatracovaným dnem sobota. A teď nastane zmatek: Španělé a velká část Latinské Ameriky se odmítají brát v úterý! Svateb je v tento […]
historie
Jak Marie Terezie pomáhala svobodným matkám?
Za porod nemanželského dítěte čeká ženy v habsburské monarchii během první poloviny 18. století smrt. Ještě v roce 1743 se mohou podle platného zákona dočkat stětí hlavy. Ovšem Marie Terezie tuto praxi změní. Ačkoliv je Marie Terezie (1717–1780) velmi silně věřící katolička a katolíci považují početí a porod nemanželského dítěte za hřích, panovnice chápe, že […]
Méšova stéla popisuje vítězství Moabitů nad Židy
Území Izraele tvoří jedno velké archeologické naleziště, téměř při každém kopnutí do země tu dostávají biblické příběhy reálné obrysy a tajemné postavy z Písma svatého se vynořují z hlubin starověku. Potvrzuje se, že skutečně existovaly. „Můžeme přečíst jedno písmeno a to B, o čemž si ostatní myslí, že by mohlo být začátkem slova Balak,“ říká například Ronald Hendel, profesor […]
Malíř Alfons Mucha v Praze čelil závisti
Nabídka, která se neodmítá. Právě tu dostává Alfons Mucha v létě 1909 v Čechách, kam se na skok vrací. Jde o malířskou výzdobu interiérů čerstvě dostavěného Reprezentačního domu hlavního města Prahy (dnešní Obecní dům). Mucha o tuto práci přitom projeví zájem už v roce 1905. Tehdy malíře Alfonse Muchu (1860–1939) navštíví starosta Prahy Vladimír Srb. (1856–1916), aby mu […]
Podnikání Františka Štěpána Lotrinského zaplatilo dluh v rakouské státní kase
Františka Štěpána Lotrinského láká armáda. K vojenské kariéře však nemá schopnosti a jeho žena Marie Terezie to naštěstí brzy pochopí. Snaží se ho proto přesvědčit, aby neodjížděl k vojsku, a užívá k tomu typicky ženské zbraně. „Uchýlila jsem se k našim obvyklým prostředkům, polibkům a slzám, ale co ty u manžela po devítiletém manželství zmohou? Také jsem ničeho […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
iluxus.cz
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
DS 3 ESPRIT DE VOYAGE má světlý interiér, v němž velkou část tvoří kůže Nappa v šedém odstínu Galet na palubní desce, doplněná vyraženým nápisem ESPRIT DE VOYAGE. Tento design symbolizuje ambice značk
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Mořský mnich: Prastaré tajemství z hlubin moří
enigmaplus.cz
Mořský mnich: Prastaré tajemství z hlubin moří
Je rok 1546, když moře na pobřeží největšího dánského ostrova Sjælland vyvrhne podivného tvora. Nic podobného dosud lidské oko nespatřilo. Bytost je napůl ryba a napůl člověk! Nález se okamžitě st
Láska se vrátila s důchodem
skutecnepribehy.cz
Láska se vrátila s důchodem
Jako školačka jsem nosila vlasy „na kluka“. Maminka s tatínkem mi nikdy nevysvětlili, proč jsem nemohla mít dlouhé vlasy jako moje ségra. Je fakt, že já byla vždycky taková dračice, skoro jako kluk. Přesto jsem se hned v první třídě zamilovala do modrookého blonďáčka. Netuším proč, ale modré oči ve mně odmalinka vyvolávají mírné závratě, prostě se
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
21stoleti.cz
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
Raflézie jsou parazité známí největšími květy světa, navíc se vzhledem a zápachem zkaženého masa. Ještě pozoruhodnější je ale jejich bizarní genom, který odhaluje, čeho jsou parazité schopni: Manipulo
Denivky na talíři
panidomu.cz
Denivky na talíři
O jedlých květinách už jste jistě slyšeli, ale možná nevíte, že jednu z nich máte na zahrádce. Je to ta, jejíž květy kvetou jen jeden den, a odtud také pochází její jméno. Je krásná, a nevyžaduje téměř žádnou péči. Existuje spoustu druhů všech možných barev a vůní, i proto ji máme tak rádi. Vlastně si
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
epochalnisvet.cz
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
Na sklonku 16. století má Benátská republika nepřítele doslova za dveřmi. Turci okupují podstatnou část Balkánu a vážně hrozí, že s dosavadním dobytým územím se jen tak nespokojí. Benátčané musejí jed
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
epochanacestach.cz
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
Bratislavský podzim se spojuje s kvalitním vínem, jedinečnou domácí gastronomií a tradiční kulturou. Kratší dni, když vám pod nohama šustí listí a venku se příjemně ochladí, patří v Bratislavě mezi ty nejhezčí. Objevte kouzlo města na Dunaji, ochutnejte jeho různorodost a zažijte skvělou atmosféru. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků v městě, kde je
Potravinové lesy: Přírodní produkty zdarma, zlepšení klimatu i zdraví lidí
21stoleti.cz
Potravinové lesy: Přírodní produkty zdarma, zlepšení klimatu i zdraví lidí
Procházka v lese, spojená se sběrem hub nebo lesního ovoce, je příjemná záležitost. Ale na různých místech světa můžete narazit také na takzvané potravinové lesy, které sice les připomínají, ale plní
Už má zase novou modelku v posteli!
nasehvezdy.cz
Už má zase novou modelku v posteli!
Když se Leonardo DiCaprio (48), kterého proslavil film Titanic, nedávno vrátil ze své několikatýdenní plavby na jachtě, hned se ukázal s italskou modelkou Vittoriou Ceretti (25). Ta se zdá takřka
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
enigmaplus.cz
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
Anglická policie dostane dopis, v němž jim pisatelka sděluje, že zná místo pobytu i povolání obávaného vraha, známého jako Yorskhirský rozparovač. Policisté se k tvrzení staví skepticky, protože pochá