Domů     Meziplanetární kuchyně se připravuje!
Meziplanetární kuchyně se připravuje!
10.1.2019

Pilotované cesty k jiným vesmírným objektům sice zatím nejsou na pořadu dne, přesto se jimi některé laboratoře již zabývají. Dlouhá cesta vesmírem v sobě skrývá spoustu problémů.

A řešit se musí opravdu vše, včetně toho, co budou lidé na palubě kosmické lodi jíst.

Cesta na Měsíc zabere pár dnů, na takovou dobu astronauti žádné velké zásoby potravy nepotřebují. Kdyby zde vznikla stálá základna, stále je možné zásobovat ji z nedaleké Země. Ovšem výprava na Mars zřejmě zabere téměř tři roky.

Zásoby na takovou dobu by v kosmické lodi, kde je každý metr krychlový vzácností, zabraly spoustu místa. I proto budou první dobyvatelé rudé planety tak trochu i zemědělci.

Bezmasá pizza bude jedním z pokrmů, které astronauty na dlouhých cestách čeká.
Bezmasá pizza bude jedním z pokrmů, které astronauty na dlouhých cestách čeká.

Na výzkum, jak pěstovat čerstvou zeleninu, se nyní zaměřil i čínský vesmírný program. Číňané jsou v něm velmi ambiciózní a již mají naplánovaný jízdní řád k Měsíci i k Marsu.

Právě dokončené předběžné testy z pozemských laboratoří naznačily, za jakých podmínek bude možné pěstovat pozemské plodiny právě na Marsu či na Měsíci.

„Čínští astronauti budou moci díky zahrádkám na mimozemských základnách získávat v budoucnu vlastní zásoby čerstvé stravy, kyslíku a vody,“ hrdě hlásá Čínská národní vesmírná agentura.

Za místo experimentu zvolili čínští experti místnost o objemu 300 metrů krychlových. Z jejich prohlášení vyplývá, že se jim podařilo v simulovaných vesmírných podmínkách vypěstovat čtyři druhy zeleniny.

Jak dalece byla ona simulace věrná není snadné odhadnout, Číňané jsou v mnoha případech při popisování svých experimentů na slovo skoupí. Každopádně, stav beztíže se jim podařilo navodit jen stěží.

Podle Číňanů bude systém stravování na delších kosmických cestách založen na rostlinách a řasách. V tomto ohledu se neliší od postoje svých evropských nebo amerických kolegů.

A zdá se, že čínský vesmírný program má v případě pěstování zeleniny v kosmu naspěch, vždyť první čínský tchajkonaut se měl podle plánů Pekingu Měsíci projít už v roce 2020. Ještě před tím by měla na naší jediné přirozené oběžnici přistát čínská experimentální sonda a následovat by ji měla nepilotovaná mise, která na Zemi přiveze vzorky měsíční horniny. Zda se ovšem onen rok 2020 stihne, nezní příliš reálně.

Vize skleníku na Marsu.
Vize skleníku na Marsu.

Jídelníček pro plánovanou cestu na Mars sestavuje i americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA). Na rozdíl od letu stavem beztíže existuje možnost, že by si astronauti na Marsu sami vařili, byť k tomu bude nutný tlakový hrnec.

Téměř jistotou je i to, že se první lidé na Marsu, kde by měli strávit kolem 18 měsíců, budou starat i o skleník, kde budou pěstovat různé rostliny.

NASA zatím pro astronauty přichystala asi sto receptů. Milovníci masa budou mít smůlu, protože všechna jídla jsou striktně vegetariánská.

Základem vesmírné kuchyně bude tofu, ořechy nebo pizza, která místo sýra obsahuje mrkev, červené papriky, houby, šalotku, arašídy a domácí ostřejší omáčku. Stále není jasné, kolik času si příprava marsovského jídelníčku vyžádá.

Experti proto chystají i alternativní předpřipravené menu podobné tomu, jaké mají posádky na ISS. Takové pokrmy pro cestu na Mars by ale musely mít nejméně pětiletou trvanlivost.

Špenát na ISS.
Špenát na ISS.

A co se v současnosti servíruje právě na zmiňované stanici ISS? Astronautům není co závidět, stav beztíže způsobuje překrvení hlavy a lidé pak pokrmy cítí jako mdlé, téměř bez chuti a vůně. On vůbec stav beztíže si s člověkem dokáže pohrát.

První den je žaludek jak na vodě a astronautům je zle. Tělní tekutiny se přesouvají do hlavy, takže mají astronauti vyhublé, šlachovitě vypadající nohy a nafouklé tváře.

Dámy, toužící po hladké tváři by si však možná tento stav užily, protože jeho vedlejším účinkem je vyhlazení vrásek.

Potraviny se na ISS skladují v konzervách, ovšem astronauti z nich nadšení nebývají: „Před odletem si každý může jídlo vybrat, ale nakonec nic nechutná stejně jako na Zemi. Všechno svou chutí připomíná papírovou lepenku.

Spotřebováváme litry tabasca,“ naráží na ostrou chuť mexického koření americký astronaut Piers Sellers. Ani polykání pokrmů není podle něj jednoduché. „Je to jako, když člověk jí vleže na boku.“

Astronauti si možná budou moci dát i lehké pivo.
Astronauti si možná budou moci dát i lehké pivo.

Nápoje jsou instantní. Dočasní obyvatelé ISS si mohou dopřát čaj, kávu, kakao nebo ovocné šťávy. Alkohol je přísně zakázán, leč zvláště na ruské části stanice se několikrát objevila propašovaná láhev vodky nebo koňaku.

Při meziplanetárních cestách se však nevylučuje možnost, že by si pro zlepšení nálady astronauti nějaké to pivo nebo víno dát mohli, samozřejmě, že jen v malém množství. Taková dávka alkoholu by mohla přispět i k utužení vztahů mezi členy posádky.

Vždyť při cestě na Mars je čekají desítky měsíců společného soužití bez možnosti kamkoliv zmizet….

Foto: Pinterest, NASA, ESA
Související články
Věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Věda a technika
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
Věda a technika
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Věda a technika
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
reklama
svět zločinu
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Střemhlavý let letadla Bernieho Madoffa
Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit. Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka. Tím je Bernard Lawrence […]
Ted Bundy: Milují ho ženy, jež trpí „hybristofilií“?
Říká se jí také syndrom Bonnie a Clydea. Hybristofilie je zvláštní úchylka, o níž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jde přitom o jev poměrně častý, patrný zejména u žen. U žen ne příliš sebevědomých, u žen, které hledají pomyslná bezpečná křídla, ochranu, silného a charismatického muže. Takové ženy přímo přitahují muži kriminálníci, jenž spáchali […]
historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h