Skip to content

Mezidruhové souznění: Když člověk není kořist, ale kámoš

Ta internetová videa jsme viděli všichni. Obrovitý, 200kilový lev se rozbíhá proti muži. Všichni čekají na nejhorší. Místo toho, aby ho šelma rozsápala, skočí mu do náruče a láskyplně se o něj otírá, jako by byla jen koťátko.

Jihoafričana Kevina Richardsona (*1974) lvi v jeho parku akceptují jako jednoho z nich, i když o něco méně chlupatého a o dost podivnějšího. Stejně jako každý jiný člen smečky, i on má sbírku šrámů a kousanců.

Nejsou to lvi ochočení a s každým jiným by si pohráli jako přerostlá kočka s myší. Kevin s nimi ale nějak vychází. Hází přitom za hlavu všechna pravidla, že lvy je třeba přimět k poslušnosti dominancí a disciplínou.

„Nepoužívám klacky, biče ani řetězy, jen trpělivost,“ říká.

Až zemře nejmladší lev v jeho parku, bude konec i Zaříkávače lvů, Richardson si nehodlá osvojovat další lvíčata. „Nechci, aby po mě lvi skákali, až mi bude 60!“ směje se.

Rodinná pouta

Mladý, rebelující floutek se dostane ke lvům pořádnou oklikou. Jednoho dne se Kevin ocitne víceméně náhodou ve Lvím parku u Johannesburgu. Nejpopulárnější částí parku ale není safari, je to Klub mláďat, kde se mohou návštěvníci pomazlit s lvíčaty.

A takovému lákadlu neodolá ani Kevin. „Uviděl jsem tam dvě sedmiměsíční lvíčata, Tau a Napoleona. Byl jsem jimi okouzlen i vyděšen. Ale ze všeho nejvíc jsem zažil něco opravdu hlubokého.“ Hraje si s lvíčaty, jako by byl i on lev.

Překocuje je, zápasí s nimi, lísá se a řve, a tráví u nich nakonec každou volnou chvíli. Brzy zjistí, že je schopný se lvy navazovat hluboké vazby.

Pár škrábanců a kousanců k životu ve smečce patří. Všechny jsou ovšem v rámci hry.

Nejlepší vězení světa

V parku stráví tolik času, že tam nakonec dostane práci. Jednoho dne zjistí, že dvě jeho oblíbená lvíčata byla prodána do hrozivých podmínek chovných farem. To je klasickým osudem zvířat z Klubu mláďat, která odrostou mazlícímu věku.

Kevin udělá povyk, opustí práci a mladé lvy se rozhodne vzít pod svá ochranná otcovská křídla. Zvířata nalézají u Kevina bezpečný domov a on sám své životní poslání. Lvi v jeho záchranné stanici jsou zcela volní – ovšem pouze v rámci ohraničeného území, kde se mohou pohybovat.

Nesmí se totiž smíchat s populací divokých lvů. „Svým způsobem jsem glorifikovaný věznitel,“ říká Richardson.

Je těžké být lvem salónů, když je Kevin Richardson poblíž.
Foto: capitalfm.co.ke, i.dailymail.co.uk, thumbs-prod.si-cdn.com, 3.bp.blogspot.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články