Sociální sítě zaplavuje 15. října 2017 hashtag #MeToo. K němu se obracejí všichni, kteří se považují za oběti sexuálního násilí. Heslo poukazuje nejenom na skandály, odehrávající v lůně amerického showbyznysu, myšlenka je mnohem starší. Má přimět oběti sexuálního násilí, aby promluvily.
Všechno odstartuje americká herečka Alyssa Milanová (*1972), která ale upozorňuje ještě na další ženu v pozadí aféry. „S touto myšlenkou přišla v roce 2006 aktivistka Tarana Burkeová, já jsem ji pouze převedla do říše sociálních sítí.
Všechny ženy, které někdo sexuálně napadl nebo obtěžoval, jsem vyzvala, aby na Twitteru napsali #MeToo. Aniž by ukazovaly prstem na viníka,“ vysvětluje Milanová. Dodává, že její výzva vzbudila obrovskou a možná i nečekanou reakci.
Uplynulo sotva sedm hodin od zveřejnění a na její konto 15. října 2017 dorazilo asi 32 000 reakcí. Spouští se lavina.
Stinná povahová stránka
V centru pozornosti se už deset dní před výzvou ocitá filmový producent Harvey Weinstein (*1952), spoluzakladatel studia Miramax a producentské firmy pod svým jménem The Weinstein Company.
Postaral se o to, aby světlo světa spatřily takové filmové hity jako Pulp Fiction, Kill Bill nebo třeba trilogie Pán Prstenů.
Je známý tím, že si dokáže prosadit nezávislý film, ale také použít i lobbing v případě, když je přesvědčen, že si film rodící se pod jeho taktovkou zaslouží Oscara. Filmy, které produkoval, si odnesly ze slavnostních ceremoniálů 81 sošek.
Jenže jeho schopnost financovat filmové trháky bohužel hyzdí černá skvrna na jeho charakteru. Nevhodné chování vůči ženám.
Chování překračuje normy
Sedmašedesátiletý Weinstein, který se řadí k jedněm z nejvlivnějších hollywoodských osobností, byl nyní odsouzen na základě obvinění ze sexuálních útoků. Všechno přitom dlouho bublá pod pokličkou.
Filmové kruhy si celé roky šeptají o tom, že jeho vystupování vůči herečkám i spolupracovnicím daleko překračuje normy slušného chování, ale žádná z žen se neodvážila proti němu vystoupit. Obávaly se, že přijdou o roli a o práci…
Jak ho vyhodit a nerozčílit?
První vlaštovkou se 5. října 2017 stává deník The New York Times, který otevřeně píše o tom, že Weinstein obtěžoval dlouhá léta svoje kolegyně, začínající i zkušené herečky.
Svoje k tomu řekne i někdejší prezident společnosti Miramax Los Angeles Mark Gill, který uvádí: „Nejhorší bylo zacházení Harveyho Weinsteina se ženami, to byla největší špína.“ Autorky článku jsou Jodi Kantorová a Megan Twoheyová.
Slavná herečka Ashley Juddová (*1968) v něm vypráví o svém zážitku z roku 1997. Weinstein jí nabídne masáž. Juddová odmítne a on ji vzápětí požádá, aby ho sledovala během sprchování.
Hollywoodská hvězda přemýšlí o tom, jak ho vyhodit z pokoje, a přitom si ho proti sobě nepoštvat.
Herečku chtěl umlčet
Další rozzuřenou obětí je americká herečka Rose McGowanová (*1973). „Desítky let se mohl dopouštět násilí na ženách a zároveň to udržovat v tajnosti. Měl zkušený tým, který pro něj oběti umlčoval a diskreditoval,“ říká.
Phyllis Kupfersteinová, Weinsteinova právnička, to ale vidí jinak. McGowanová si prý chce pouze udělat reklamu a její obvinění nejsou opodstatněná. Nicméně její žaloba na podzim roku 2017 vlastně zahájí vlnu obvinění v rámci hnutí #MeToo.
Sama McGowanová říká, že Weistein v roce 2016 zjistil, že připravuje knihu, ve které chce vylíčit znásilnění, k němuž podle ní došlo roku 1997. Poslal za ní lidí, kteří se měli postarat o to, aby její vyprávění buď vůbec nevzniklo, nebo bylo považováno za naprosto nevěrohodnou pohádku.
Mluví i slavná jména
Ozývají se ale i další slavné herečky. Angelina Jolieová (*1975) se pro britskou BBC rozpovídá, že jí Weinstein v roce 1998 dělal návrhy v hotelovém pokoji.
Jazyk rozváže i Gwyneth Paltrowová (*1972) a také Uma Thurmanová (*1970), která líčí, jak ji producent povalil v hotelovém pokoji a snažil se před ní svléknout.
Ještě otevřeněji se se svými zkušenostmi svěřuje Heather Grahamová (*1970), která prý od něj obdržela nabídku, že když se s ním vyspí, dostane roli v chystaném filmu.
Ještě dále zašel v případě star Salmy Hayekové (*1966), které dělal sexuální návrhy v roce 2002, když s ním natáčela film Frida. „Zabiju tě, nemysli si, že nemohu,“ řekl jí prý, když odmítla.
Více než 30 obvinění
Na sociálních sítích se rozpoutá vlna sdílení příběhů sexuálního obtěžování a obviněni jsou i další. Přetřásá se 15 let starý incident britského ministra obrany Michaela Fallona (*1952). Ten roku 2002 při večeři sahá na koleno rozhlasové reportérce.
Ministr se novinářce za své chování už tehdy omluvil. Přesto 2. listopadu 2017 raději rezignoval.
Americký herec Kevin Spacey (*1959), hvězda filmů Sedm nebo Obvyklí podezřelí, čelí prvnímu obvinění ze strany amerického herce Anthonyho Rappa (*1971) už 30. října 2017. K jejich setkání ale dojde v době, kdy Spaceymu bylo 26 let a Rappovi o 12 méně.
Další Spaceyho obvinění pak přibývají velmi rychle. Reagují hlavně herci a další zaměstnanci z londýnského divadla The Old Vic, kde Spacey působil coby umělecký režisér. Obvinění je nakonec přes třicet.
Osvobození nepomůže
Hvězda populárního seriálu Dům z karet dostane od společnosti Netflix okamžitě vyhazov. Z prakticky dokončeného filmu Všechny prachy světa jeho figuru režisér Ridley Scott vystřihne. Nikde jinde si Kevin herecky ani neškrtne.
Rappovi se za svoje chování omlouvá, prý byl tehdy opilý. Rozhodne se pro coming out a oznamuje veřejnosti, že je gay. „Odvádíte pozornost od problému,“ obviňují ho ale ostatní.
Nakonec putuje k soudu pouze na základě jednoho obvinění, podle kterého měl roku 2016 na ostrově Nantucket v americkém státě Massachusetts obtěžovat osmnáctiletého chlapce, který zde pracoval jako uklízeč nádobí. Údajně ho opil a pak osahával.
Během procesu 8. července 2019 Spacey odmítne dál vypovídat a odkazuje na pátý dodatek americké ústavy. Tvrdí, že telefon s důkazy své neviny ztratil. 18. července 2019 prokuratura zbavuje Spaceyho obvinění. Jeho herecká kariéra je ale v troskách.
Omluva není nic platná
Obvinění si 24. května 2018 vykoleduje i americký herec Morgan Freeman (*1937), známý například ze snímků Vykoupení z věznice Shawshank. Nashromáždí se jich vůči němu osm.
Zazní především jméno reportérky Chloe Melasové ze CNN, která s hercem v roce 2017 vedla rozhovor. Uvádí, že na ni měl sexuální narážky a obzvláště ho upoutalo její těhotenské bříško.
Chloe tehdy byla v šestém měsíci těhotenství a Freeman její stav komentoval slovy, že „by tam chtěl být“. Další žena, asistentka produkce, zase říká, že jí v roce 2015 nadzvedával sukni s dotazem, zda má spodní prádlo.
Ačkoli se herec za své chování omluvil s tím, že „není někdo, kdy by chtěl někoho úmyslně urážet“, a k soudu obvinění nedoputovala, stejně přišel o spoustu pracovních zakázek.
Dvě důležitá svědectví
Hlavní postavou celé aféry je však Weinstein. Tváří v tvář chystanému obvinění se nakonec v květnu 2018 raději sám přihlásí na policii. V červenci 2018 slouží u soudu kauci ve výší milion dolarů, aby mohl být propuštěn na svobodu.
I když přizná, že jeho chování ženám mohlo „způsobit hodně bolesti“, vinu v celé kauze jednoznačně popírá. Po téměř dvou letech naplněných vyšetřováním jeho kauz s ním 6. ledna 2020 začíná soud.
Soud musí prokázat obvinění jak ze znásilnění, tak z opakovaného sexuálního násilí. Proces proto staví na dvou svědectvích. První z nich poskytne Mimi Haleyiová, která byla asistentkou produkce a Weinstein ji měl roku 2006 nutit k orálnímu sexu. Druhé svědectví se do médií před procesem vůbec nedostalo.
Čtyři důvody, proč to nejde
Proč nejsou do obžaloby zahrnuty další obvinění? K mnoha z nich došlo už před tak dlouhou dobou, že mezitím skončila promlčecí lhůta. V některých případech incidenty nespadají pod newyorskou jurisdikci.
Třetím důvodem je skutečnost, že se nejedná o napadení, ale hrubé chování, které je sice odsouzeníhodné, ale nikoli trestné. Čtvrtým bodem se stává fakt, že mnoho žen ztratilo odvahu se v procesu angažovat.
Protichůdné názory
Teprve v soudní síni 24.února 2020 vypluje na povrch, že druhou klíčovou výpovědí je svědectví někdejší začínající herečky a dnes kadeřnice Jessiky Mannové.
K jejímu znásilnění Weinsteinem mělo dojít v roce 2013. „Je to doktor Jekyll i pan Hyde,“ zmiňuje se Mannová. Dodává, že zatímco na veřejnosti předstíral pozorného gentlemana, v soukromí se měnil ve vztekající se bestii, která v sexu chtěla dostat svoje.
Weinsteinova obhajoba staví na tom, že ženy přistupovaly na sexuální vztah s ním dobrovolně a chtěly zneužít producentovy moci k tomu, aby získaly vysněnou práci a roli. V případě Mannové vytahují jako důkaz e-maily, které si posílali. Ty mají dokázat přátelský vztah mezi nimi.
Sexuální predátor
„Harvey Weinstein konečně nese zodpovědnost za zločiny, které spáchal,“ říká ale během líčení státní zástupce Cyrus Vance.
Poznamenává, že jde o nový den pro všechny oběti sexuálního násilí ve Spojených státech amerických a chválí ty ženy, které se odvážily o svých sexuálních traumatech mluvit.
„Weinstein je mnohonásobný sexuální predátor, který dokázal zneužít moci k tomu, aby svým obětem vyhrožoval, znásilňoval je, napadal, zesměšňoval a umlčoval,“ doplňuje. Jisté je, že aféra rozpoutala mnoho dalších obvinění po celém světě. Některá oprávněná, jiná už ne.
Ukáže ledovou tvář
Soud uznává 24. února 2020 Weinsteina vinným ve dvou z pěti bodů obžaloby. Podle nich svoje oběti sexuálně napadl a znásilnil. Obvinění z dalších tři bodů, které by ho mohly poslat za mříže až na doživotí, ho soud zprošťuje.
I tak mu ale hrozí trest až do výše 29 let. Weinstein se celou dobu přelíčení chová klidně. Jakmile zazní rozsudek, ukáže ledovou tvář a jenom něco šeptá svým právníkům. Podle nich prý tvrdil, že je nevinný. „Jak se toto může stát v Americe?“ dodá.
Soudní síň opouští s chodítkem v doprovodu své právničky Donny Rotunnové. Před soudní budovou Rotunnová prohlašuje: „Harvey je silný… Postavil se k tomu jako chlap.“ Konečný rozsudek ve výši … let odnětí svobody padl 11. března 2020.