Jako první se na začátku ledna objevují Kvadrantidy, po nich následují Lyridy, Perseidy, Orionidy, Leonidy a Geminidy. To je jen chabý výčet meteorických rojů, které lze v průběhu roku pozorovat nad našimi hlavami.
Protože meteorické roje bývají aktivní pravidelně, je možné sestavit jejich kalendář. Rok co rok tak činí International Meteor Organization (IMO). Organizace poskytuje všem nadšeným pozorovatelům návod, jak nejlépe naplánovat pozorování těchto jevů.
Nejde jen o samotný termín aktivity či její maximum, ale i podmínky pro pozorování. Zvláště důležitá je aktuální fáze Měsíce. Měsíční svit může totiž krásnou podívanou naprosto zhatit.
Meteoridy pak mohou zkřížit dráhu Zemi a vletět do její atmosféry.
Jedná se většinou o malá tělesa letící rychlostí několika desítek kilometrů za sekundu (asi 40 000 – 250 000 km/h), kterých denně protne ochrannou vrstvu atmosféry odhadem na 200 milionů.Meteory ze stejného roje vylétají zdánlivě z jednoho bodu na obloze, tzv. radiantu.
Tato iluze je dána díky perspektivě a skutečnosti, že sledovaná tělesa mají prakticky rovnoběžné dráhy. Radiant je místem „zrodu“ meteorického roje. Pojmenování roje se odvíjí od toho, v jakém souhvězdí se radiant vizuálně nachází.
Během letních nocí potěší oči pozorovatelů všem dobře známé Perseidy s radiantem v souhvězdí Persea. Jejich maximum bývá kolem 12. srpna. Perseidy by nás však měly provázet prakticky po celé letní prázdniny.
S postupující nocí mají Perseidy tendenci nabývat na intenzitě. Nejkrásnější podívanou slibují v časných ranních hodinách krátce před svítáním.
Perseidy však nejsou osamocené. Oblohu pročísnou třeba i nebo Orionidy, jejichž mateřským tělesem je Halleyova kometa.
V listopadu se můžeme těšit na Leonidy, které mají svůj radiant v souhvězdí Lva (Leo) a jsou skutečnou ozdobou noční oblohy. Letos dosáhnou vrcholu 18. listopadu. Tento roj mívá značně proměnlivou frekvenci. Lze očekávat kolem 25 meteorů za hodinu.
V závěru roku upoutají naši pozornost Geminidy a Ursidy. Ursidy jsou aktivní od 17. prosince a doznívají po vánočních svátcích. Jejich radiant se nachází v souhvězdí Malého medvěda (Ursa Minor), známého též jako Malý vůz.