Ze Staroměstské mostecké věže, zakládané současně s mostem, vytvoří římský král Karel IV. doslova učebnici astrologie a astronomie, alespoň to si myslí historik astronomie Zdeněk Horský (1929–1988).
Uvádí, že věž představuje čtyři sféry. Spodní je zemská, Měsíc pak znázorňuje klenba charakterizovaná gotickou výzdobou. Následuje Slunce a vrchol tvoří hvězdná sféra.
Socha patrona svatého Víta, trůní ve sluneční sféře a po jejím boku nechybí sochy Karla IV. (1316-1378) a Václava IV. (1361‒1419), za jehož vlády byla věž dokončena.
Vzkaz pro budoucnost
V hvězdné sféře se zabydleli čeští zemští patroni svatý Zikmund a Vojtěch. Doplňuje je socha lva s jedním ocasem. Zatímco heraldický lev se pyšní dvěma oháňkami, ten astrologický má jenom jednu – i tady se promítá magie přenesená z oblohy na zem.
Nikoho pak nepřekvapí, že plastiky krabů na lomeném oblouku vstupu znázorňují 28 dnů lunárního měsíce. Římský císař, za jeho panování se Čechy staly bez nadsázky pupkem Evropy, věž nechává konstruovat jako svůj triumfální oblouk.
Proč na věži a její průčelí přikazuje vyobrazit pozemský svět a Měsíc, Slunce a hvězdy? „Čeští panovníci ať vstupují na most vždy Staroměstskou branou,“ nechává císař vzkaz budoucím generacím.
Štěstí a úspěch panovníkovi
Pravidla českých korunovačních průvodů jednoznačně určují, jak přicházet směrem na Hradčany. Králové tak se svým doprovodem projdou branou, kde socha svatého Václava odkazuje na Měsíc, svatý Vít představuje Slunce a Vojtěch se Zikmundem hvězdy.
I to má přinést jejich panování štěstí a úspěch. Další obranou se stává latinský nápis SIGNATESIGNATEMERE METANGISETANGIS. Kromě toho, že se čte stejně zepředu i zezadu, je zajímavý i tím, že má zajistit, aby se stavbě vyhnuly zlé síly.
Podivná slova, která v překladu říkají: „Zaznamenej si, zaznamenej a střez se, dotkneš-li se mě, zahyneš,“ sem prý nechá napsat stavitel Petr Parléř (1332/1333–1399), protože je to právě on, kdo přebírá stavbu po smrt kameníka Otlina.