Skip to content

Měl být prezident Edvard Beneš unesen?

Komunistický převrat v roce 1948 znamenal pro Československo 40 let politického, morálního i ekonomického marasmu. Západní svět nám utekl o několik délek, zatímco zemi vysával nenasytný východní obr.

Zásadní roli během únorových událostí sehrál tehdejší prezident Edvard Beneš. V té době již těžce nemocný politik nedokázal odolávat soustředěnému tlaku komunistů pod vedením Klementa Gottwalda. Naděje do něj vkládané demokratickými silami Beneš nedokázal naplnit.

Druhý a zároveň čtvrtý prezident Československa Edvard Beneš.

Francouzská vojenská rozvědka a někteří čeští exulanti připravovali po komunistickém převratu v únoru 1948 únos tehdejšího československého prezidenta Edvarda Beneše do zahraničí, kde by ho postavili do čela třetího, protikomunistického odboje.

Komunistické bojůvky v ulicích v únorových dnech roku 1948.

Tuto dosud neznámou kapitolu dějin vynesl na světlo právník a bývalý partyzán Radomír Luža, který plán Benešova útěku Francouzům navrhl. Z celé akce ale nakonec sešlo kvůli špatnému zdravotnímu stavu prezidenta.

Beneš jmenuje novou Gottwaldovu vládu.

Podle zvažovaného plánu měli Beneš a jeho manželka Hana přeletět hranice státu ve třímístném letadle. Mělo to být v době, kdy Beneš již nebyl prezidentem. Na fuknkci rezignoval 7. června 1948, když před tím odmítl podepsat komunisty připravenou novou ústavu.

Dům Edvarda Beneše v Sezimově Ústí.

Podle mínění řady historiků celá akce mohla být uskutečnitelná. Avšak komunistická tajná policie Státní bezpečnost Beneše, který v té době přebýval ve svém domě v Sezimově Ústí, pečlivě střežila. Edvard Beneš zde zemřel 3. září 1948.

 

 

 

Foto: Sezimovo-usti, spiritualpilgrim, Pinterest
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …