Domů     Podzimní a zimní „epidemie“ nemocí je tu! Jak se s ní vypořádat?
Podzimní a zimní „epidemie“ nemocí je tu! Jak se s ní vypořádat?
20.11.2017

Sychravé podzimní počasí je v plném proudu a nese s sebou nejen stesk po slunci, ale také smršť nejrůznějších nákaz, se kterými si musí naše tělo poradit.

Ať už ulehneme s běžnou rýmou a kašlem, anebo nás „skolí“ angína či střevní chřipka, vždy existují vhodné metody, jak na tyto zdravotní obtíže vyzrát. O jaké nemoci se tedy v této sezoně jedná?

Mezi podzimní „klasiky“ bezesporu patří onemocnění dýchacích cest. První místo co do výskytu i nakažlivosti zaujímá chřipka.

Toto infekční virové onemocnění je často zaměňováno s jinými virózami, které mají mírnější průběh, například se zánětem horních cest dýchacích.

Ten se projevuje pocitem neprůchodnosti nosu, kýcháním, teplotou, bolestí v čele a drážděním ke kašli, zatímco chřipka vysokou horečkou, bolestmi hlavy, svalů a kloubů, silnou únavou, malátností a nechutenstvím.

Přichází náhle, zdravotní stav nakaženého se může dramaticky změnit během jediného dne. Léčbu není vhodné ošidit, je zapotřebí dostatek odpočinku.

Antibiotika v případě virových onemocnění nepomáhají, lze užívat pouze léky na snížení horečky a dbát na dostatek vitaminů. S horečkou tělo bojuje proti chřipce obvykle tři dny, celkově pak nemoc ustupuje zhruba po týdnu.

Spotřeba antibiotik na podzim roste
Spotřeba antibiotik na podzim roste

Se záněty horních cest dýchacích bývá spojen akutní zánět středního ucha. „Důvodem onemocnění je průnik infekce z nosohltanu Eustachovou trubicí do středního ucha, tam se městná hlen nebo hnis, který nemůže odtékat, a tak napíná bubínek.

Urputné bolesti se zhoršují většinou v noci a vleže,“ vysvětluje ORL specialista, MUDr. Karel Sláma z Ústí nad Labem. „Předpokladem vyhojení zánětu ve středním uchu je dobrá průchodnost nosu a oplasknutí ústí Eustachovy trubice v nosohltanu.

Doporučuji především včas zaléčit rýmu, tedy do nosu aplikovat adstringentní nosní kapky a léčbu podpořit analgetiky.

Někdy se objevují i další doprovodné příznaky, jako kašel, bolest v krku, teplota, průjem a zvracení,“ dodává, a upozorňuje, že v takovém případě bychom rozhodně neměli váhat s návštěvou lékaře.

S nástupem podzimní sezony se často objevuje také akutní gastroenteritida neboli střevní chřipka. Původ tohoto onemocnění totiž může spočívat také ve virové nebo bakteriální nákaze, která nejvíce ohrožuje malé děti a starší osoby.

Až 40 procent dětských průjmových onemocnění infekčního původu způsobují rotaviry, z bakteriálních původců je zase nejčastější Salmonela. Základem léčby je dieta, hydratace organismu, klidový režim a užívání přípravků, které nezatíží organismus.

„Pro všechny typy průjmových onemocnění a pro všechny věkové skupiny pacientů včetně kojenců je vhodným léčebným prostředkem Sorbecta.

Jde o vysoce čištěný jíl, který je schopen speciálním mechanismem chránit střevní sliznici proti škodlivým látkám, mechanicky navázat toxiny produkované patogenními bakteriemi a tím urychlovat léčbu.

Ze střeva se nevstřebává, neurychluje střevní peristaltiku a vylučuje se stolicí, nikoliv játry a ledvinami,“ vysvětluje MUDr. Stanislava Šimková, primářka Infekčního oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze.

Leckdy angínu
Leckdy angínu „koupí “ celá rodina.

Hlavní rozdíl mezi chřipkou a nachlazením, které může udeřit i několikrát během roku a na jehož vzniku se také podílejí viry, je v délce zotavení.

Zatímco nadobro vyléčit chřipku se všemi doznívajícími projevy trvá podstatně déle, nachlazení se lze zbavit během několika dnů. Začíná obvykle bolestí v krku, po němž přichází na řadu rýma, následovaná kašlem ve své poslední fázi.

Během prvních tří dnů je nachlazení nakažlivé, proto je vhodné doma odpočívat v pohodlí domova. Nejlepším způsobem, jak poznat, že se skutečně jedná o nachlazení, a nikoliv o chřipku, je změřit si teplotu. Nachlazení totiž jen výjimečně doprovází horečka přesahující 38 °C.

Děti chřipku snášejí hůře,

Při angíně již lékaři musí do léčby zařadit i antibiotika. Původcem je totiž většinou bakterie streptokoka, šířící se vzduchem.

Hlavními příznaky angíny jsou horečka a zimnice, kašel, problematické polykání a bolesti v krku, kde je patrné také zarudnutí měkkého patra a zadní stěny hltanu.

Onemocnění je zapotřebí léčit včas, při jeho přecházení totiž mohou vzniknout vážné zdravotní komplikace. I antibiotika však mají svou stinnou stránku, a to při jejich nadměrném užívání při méně závažných nemocích.

V takovém případě může dojít ke ztrátě přirozené střevní mikroflóry a k vytvoření odolnosti vůči těmto lékům. Mnohem horší variantou je potom dlouhodobý vliv na vznik rezistentních bakterií způsobujících onemocnění, a tím i ztráta možnosti je léčit. Antibiotika jsou tedy vhodná pouze v nutných případech.

Sychravý podzim je pro viry oblíbeným obdobím
Sychravý podzim je pro viry oblíbeným obdobím

Mezi časté podzimní neduhy, číhající v přeplněných uzavřených prostorech, patří také akutní bronchitida neboli zánět průdušek. I v tomto případě je vhodné navštívit lékaře.

Bronchitida totiž vzniká následkem virové nebo bakteriální nákazy, a proto je zapotřebí zjistit její původ pro stanovení vhodné léčby. Jestliže zánět způsobily bakterie, je nutné užívat k léčbě antibiotika.

Stejně důležité je také úplně doléčení nemoci, v opačném případě může nakaženým hrozit recidiva nebo dokonce rozvinutí chronické bronchitidy.

Foto: Del Rey Sinus & Allergy Institute, Flickr, ParentMap, HealthyLeo
Související články
Zajímavosti
Proč se na Velikonoce světí oheň a co znamená červené vajíčko?
Od nepaměti znamená oheň teplo domova. Například už v antice se rodina kolem něj schází, kdykoli chce řešit něco důležitého. Vdává-li se dívka, její matka odebere z rodinného ohniště žhavé uhlíky a jde jimi zapálit oheň v novém domově své dcery. Vyhasnutí ohně se považuje za špatné znamení. Ohně si proto všímá i Bible a považuje ho za […]
Zajímavosti
Tři pečené symboly Velikonoc: Mazanec, beránek a jidáše
„Jak pastýř pase své stádo, beránky svou paží shromažďuje, v náruči je nosí, březí ovečky šetrně vede,“ tak vystupuje Bůh ve Starém zákoně. Hebrejská tradice považuje ovci a jehně za symbol člověka jako člena Božího stáda. Nejčastější obětí Bohu se stává právě beránek, přikazuje to ve starozákonních předpisech Mojžíšův zákon. Nový zákon jako beránka označuje ukřižovaného […]
Zajímavosti
Míč: Nezbytnost stará 4500 let
O kolik nezapomenutelných zážitků by člověk přišel, nebýt jeho – dechberoucích chvílí v tenise, basketbalu a samozřejmě fotbalu. Neuskutečnil by se bez něj třeba legendární moment, kdy Antonín Panenka pošle vršovickým dloubákem kulatý nesmysl doprostřed branky a udělá z Československa v roce 1976 mistry Evropy. Dá se do něj kopat, házet ho, odpalovat nebo naopak […]
Zajímavosti
9 největších tajemství chlupatých mazlíčků. Co všechno nevíte o kočkách?
Kočky známe všichni, přesto stále existuje množství zajímavostí, které ne každý ví a zná. Věděli jste například, že kočky se domestikovaly samy? A přemýšleli jste někdy o tom, proč se říká, že má kočka devět životů? A k čemu slouží kočičí předení? Je toho totiž spousta a my se dnes podíváme na symbolických devět zajímavostí, které […]
reklama
zajímavosti
Neuvěřitelná záchrana. V zaplavené jeskyni šlo o minuty!
Vápencové jeskyně zvané Tham Luang, nacházející se v Horách Spící dámy, jak se toto majestátní pohoří nazývá, jsou krásným kouskem původní přírody. Množství krasových útvarů, tůňky, vodopády a samozřejmě vlhkostí se lesknoucí stěny hlubokých a dlouhých jeskyní lákají turisty i místní. Ovšem jen do chvíle, než se z nich stane smrtící past. Do Thajska pomalu přichází letní […]
Klimatickým trendům navzdory: Dohodli se zde snad vlekaři s čarodějnicemi?
Letošní zima se u nás s přídělem sněhu příliš nevyznamenala a tento trend prý bude pokračovat. Přírodní sníh se stává luxusní komoditou a umělé zasněžování sjezdovek nutností. Přesto existuje místo, které se stává stále více záhadou. Metr přírodního sněhu ve druhé polovině března? V tom musí být nějaké čáry máry, nemyslíte?! Tato záhada nese označení „moravský ledovec“ […]
Alpa nad zlato?
Historie značky Alpa se začala psát v roce 1913, kdy si Josef Veselý z Brna nechal zaregistrovat ochrannou známku Alpa a začal na trh dodávat francovku s charakteristickou mentolovou vůní. Svoji typickou modrou etiketu se žlutou hvězdou však Alpa získala až později, a to v roce 1930 zásluhou akademického malíře arch. L. Heilbrunna, jenž pracoval […]
Möbiova páska: Nemožné, ale přesto existující!
Dvourozměrný předmět má rub a líc, třírozměrný výšku, šířku a hloubku. Co když ale najednou nic z toho neplatí? Taková věc je mnohem jednodušší, než by se mohlo zdát… Vezměte si obyčejný proužek papíru, dlouhý třeba 30 cm, a konce slepte k sobě. Ovšem ne jen tak jednoduše do kruhu, jeden z konců předtím o […]
reklama
historie
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
Skupina mužů s krumpáči a lopatami neúnavně uvolňuje zanesený odtok pensylvánské přehrady South Fork na řece Little Conemaugh. Intenzivní deště ani po několika dnech neustávají. Další početná skupinka se snaží upustit vodu z přeplněné hráze vykopáním dalšího odtoku. Dílo ale nedokončí.   „Nechte toho! Přehrada už nevydrží, musíme pryč!“ křičí jeden z pracantů. Je 31. […]
Královna Alžběta II. uměla i opravit auto
V 56 letech 6. února 1952 umírá v sídle Sandringham House v Norfolku britský král Jiří VI. (*1895). Jeho starší dcera, budoucí královna Alžběta II., tehdy pobývá v africké Keni, kde zahajuje svoji cestu po zemích Commonwealthu. Zprávu o otcově smrti Alžbětě II. (1926-2022) šetrně oznamuje její manžel, princ Philip (*1921). „Je to obrovská zodpovědnost,“ uvědomuje si tehdy 25letá […]
Bujel v pravěkých Čechách kanibalismus?
Kolem ohně sedí skupinka pralidí. Nad plameny se opéká maso a jeho vůně, šířící se kolem, brzy podráždí nosy budoucích strávníků. Maso je lidské… Nevšední hostina se chystá na jihu Moravy kolem roku 1000 př. n. l. Muž se zakousne do šťavnaté pečínky z nepřítele. Ohlodává kost a její úlomky hází za sebe do tmy. Připravení […]
Na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu vypili králové 9800 litrů vína
Karlovi IV. se roku 1335 na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu líbí., Karel I. Robert z Anjou se totiž ukáže jako štědrý hostitel, který oběma delegacím nabízí spousty jídla. „Na obědy českého krále se každodenně daly dva tisíce pět set chlebů a také z královských jídel bohatě,“ líčí uherský dějepisec Ján z Turca (1435–1488/1490). Lucemburkové se svou družinou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
iluxus.cz
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
V srdci nekonečných oceánů, kde tajemství a divy čekají na své odhalení, přichází Scenic Eclipse s novinkou, která překreslí mapu luxusního průzkumu podmořského světa. Triton 660/9 AVA, nejnovější pří
Napadli britskou flotilu žabí muži?
historyplus.cz
Napadli britskou flotilu žabí muži?
Řekli mu, že na jeho lodi dojde za půl hodiny k výbuchu. Podrobnosti však ze zadržených Italů nedostane. Kapitán britského bitevníku Valiant je na vážkách. Nakonec vydá rozkaz evakuovat alespoň spodní paluby…   Druhá světová válka ve Středomoří zuří naplno. Italové doposud schytali od Britů několik ponižujících porážek a touží po pomstě. Zaměří se na egyptskou
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
panidomu.cz
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
Ozdravné kúry jsou jednou z pěkných tradic, které zejména my ženy na jaře rády dodržujeme. V návodech na ně se ovšem skrývá malý háček. Časy se od dob našich prababiček opravdu změily. Proto vám tentokrát nabízíme moderní verzi této tradice. Tradiční jarní kúry řešily dvě věci – především přetížení jater těžkými jídly přes zimu. V
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
enigmaplus.cz
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
Přibližně 20 kilometrů východně od Olomouce stojí zdánlivě obyčejný kopec Smolná, nazývaný dříve též Smolno. Říká se, že tato část Oderských vrchů je prokletá. Může na tom být něco pravdy?  
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
nasehvezdy.cz
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
Zdá se, že herečka Veronika Žilková (62), kterou známe například ze seriálu Sedm schodů k moci, má zase hlavu plnou starostí. Když totiž sundala růžové brýle, začaly jí na partnerovi, rockerovi Jose
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
21stoleti.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parc
DŮM A ZAHRADA
epochanacestach.cz
DŮM A ZAHRADA
Výstava Dům a zahrada, která se koná od 18. do 21. dubna 2024 na Výstavišti Diamant Expo v Lounech představí více než 300 prodejců okrasných rostlin, bylinek, keřů, zeleniny, cibulovin, zahradního nářadí, zahradní techniky, zahradního nábytku, hnojiv, postřiků, potravin, přírodních léčiv, ale i stavebního materiálů, topných systémů, tepelných čerpadel, fotovoltaiky, koupacích sudů, bazénů, saun a
Plněná vejce
nejsemsama.cz
Plněná vejce
Základním a tradičním symbolem Velikonoc jsou vajíčka. Váš sváteční stůl ozdobí a výborně chutnají třeba vejce plněná. Potřebujete: ✿ 5 vajec ✿ 50 g lučiny ✿ 1 lžíci majonézy ✿ 1 lžíce plnotučné hořčice ✿ 1 lžičku citronové šťávy ✿ sůl, bílý pepř ✿ špetku mleté sladké papriky ✿ hrst zelené petrželky nebo jiných bylinek 1. Vejce uvařte natvrdo, zchlaďte je a oloupejte.
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
epochalnisvet.cz
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
Mezi nejčastěji prodávané patří orchideje rodu Phalaenopsis, Oncidium a Dendrobium. Aby se jim opravdu dařilo, musíte jim věnovat tu správnou péči.   Nejdůležitější je světlo Orchidejím se nejlépe daří na parapetech oken obrácených na jih. Roztáhněte i záclony a závěsy, nepoužívejte žaluzie. Pokud i přesto začnou zasychat poupata a žloutnout listy, mají světla málo. Větrejte
Láska na konci sluchátka
skutecnepribehy.cz
Láska na konci sluchátka
S novým chytrým telefonem jsem to vůbec neuměla. Dvakrát jsem vyťukala špatné číslo. Místo švadleny to zvedl nějaký muž… Před dvěma lety jsem dostala nový moderní mobil. Jako žena nepolíbená moderními technologiemi jsem z toho nebyla moc nadšená. Vůbec jsem s ním neuměla pracovat. Jednou jsem dokonce popletla při přepisování kontaktu dvě čísla. Právě to mi
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
tisicereceptu.cz
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
Jehněčí maso nechybí na velikonočním stole ani ve Francii. Nejčastěji jde o Gigot d‘agneau (čti žigo daňó), pečená jehněčí stehna plněná česnekem. Potřebujete 200 ml kuřecího nebo zeleninového v