Dav lidí se vrhá na koleje. Ještě vibrují, jak se po nich právě prohnal vlak do Jakarty. Uléhají jeden vedle druhého. Stará žena otevírá slunečník, aby jí slunce nesvítilo do očí. Zamračený železničář se je marně snaží vyhnat.
Titulek není cynickou radou, jak by se na první pohled mohlo zdát. A lidé, kteří se na západě ostrova Jáva vrhají na koleje, nejsou sebevrazi. Ani neprotestují proti změnám jízdního řádu tím, že by vlastními těly blokovali železniční tratě. Jen se rozhodli revolučním způsobem zatočit s nemocemi.
Sebevrahovi se na kolejích uleví
Všechno začne, když místní taxikář po mrtvici částečně ochrne a přijde o práci. Lékaři mu nejsou schopni pomoci a on si nakonec v těžké depresi lehá na koleje. Čeká na vlak, který ukončí jeho trápení.
Po chvíli si překvapeně uvědomuje, že už se necítí tak mizerně. Zpráva se šíří jako blesk a o pár týdnů později už na tratích kolem Rawa Buaya polehávají desítky lidí, kteří chtějí léčivé koleje vyzkoušet.
Jejich těla vibrují drobnými elektrickými šoky, jak se vlak blíží a zlomek energie z vedení proniká až do kolejí. Jak silné jsou šoky? „To záleží na mnoha faktorech.
Na vlhkosti vzduchu, vzdálenosti vlaku i počtu lidí na kolejích,“ krčí rameny strojvůdce Ratna Ruhian.
Když se vlak blíží, rychle uskočí
Věří, že elektřina z kolejnic léčí revmatismus, obezitu a dokonce i vysoký cholesterol.
„Musíte ležet tak, abyste se dotýkali obou kolejnic,“ vysvětluje sedmašedesátiletá Kusmiati, která svéráznou alternativní terapii absolvuje kvůli astmatu a cukrovce. Vedle ní polehávají muži i ženy, někde i celé rodiny.
Když se blíží vlak, vyskočí, počkají až projede, a pak se zase vracejí na mezi pražce. Lékaři to považují za bláznovství a radost nemají ani zaměstnanci železnice. „Běžte raději vařit pro manžely.
Koleje vás nevyléčí a je to nebezpečné pro srdce,“ snaží se jeden z nich přesvědčit skupinku žen. Marně. Každá z nich zná někoho, komu se na kolejích ulevilo.
Na hlídání tratí nejsou peníze
Železniční terapie se na některých místech stává takovým problémem, že úřady musely umístit u kolejí výstražné tabule. Navzdory pohrůžce tří měsíců vězení nebo pokutě v přepočtu téměř 30 000 korun je na kolejích stále živo.
Uhlídat tratě je totiž nemožné, protože vlaky jsou tu oblíbenou a velmi rozšířenou formou dopravy. V okolí Jakarty na koleje spojující město, předměstí a okolní vesnice, narazíte snad na každém kroku.
Placebo efekt pro chudé a zoufalé?
„Neexistuje žádný vědecký důkaz, který by léčivé účinky prokázal,“ tvrdí skeptický lékař Dwi Jani. Podle jeho názoru jde spíš o placebo efekt pro lidi, kteří nemají peníze na léky nebo doktory.
Navíc mají místní lidé tradičně velkou důvěru v léčitele a šamany. Někdy větší než v moderní medicínu. Důkazem je i padesátiletá Sri Mulyatiová. „Třináct let jsem bojovala s cukrovkou s pomocí doktorů a drahé léčby. Tohle funguje stejně a je to zadarmo.“