Skip to content

Jak moc bolí kousnutí od hmyzu? Vědec testoval na vlastním těle!

Ví, jak bolí žihadlo včely, vosy i sršně. Zná příznaky kousnutí ohnivým mravencem a zažil 7mm žihadlo hrabalky obecné. „Bolest je elektrizující, jako by vám někdo hodil zapnutý fén do vany.“ A protože entomolog Justin Schmidt má rád poctivou vědeckou práci, nechá se kousnout dalšími 145 druhy hmyzu a sestaví vlastní stupnici bolesti.

Mozek, kde se zpracovávají všechny signály bolesti, sám žádné pocity nevyvolává. Nicméně medicína zná v současnosti 10stupňovou škálu bolesti, kde odřenina má stupeň 2 a porodní bolesti stupeň 8. Ale existuje ještě jedna stupnice. Méně známá, subjektivní, vzešlá z 30letého pozorování excentrického amerického entomologa Justina O. Schmidta (*1947), který všechno otestuje na vlastní kůži. Za desítky let práce s hmyzem ho kously, štíply, bodly stovky druhů hmyzu. Takže od roku 1984 se nechává kousat (většinou od blanokřídlého hmyzu) dobrovolně a vytvoří svou stupnici bolesti od 0–4.

1. Jako vrtákem do nehtu

mravenec červený

Druh hmyzu: mravenec červený (Pogonomyrmex barbatus)

Schmidtův index: 3

Na jihozápadě USA žije 5 mm dlouhý mravenec s extrémně silným jedem. Když se jím Schmidt nechá kousnout, cítí „smělou a neutuchající bolest, jako by vám vrtákem odstraňovali zarostlý nehet“.

2. Král všech vos

vosík skvrnitý

Druh hmyzu: vosík skvrnitý (Polistes dominula)

Schmidtův index: 3

„Řízněte se o papír a na ranku si vylijte kádinku kyseliny chlorovodíkové.“ Nevíme, jestli to Schmidt zkusil, ale použil tohle přirovnání k bodnutí vosíka skvrnitého. Říká se mu král vos, má obří kusadla a žije i v Čechách.

3. Nic než křik

Hrabalka obecná

Druh hmyzu: hrabalka obecná (Priocnemis vulgaris)

Schmidtův index: 4

Málokterý hmyz si troufne na pavouka velikosti tarantule, ale 5cm hrabalka ano. Má tak silný jed, že bolest je „oslepující, děsivá, šokující, jako kdyby vám někdo hodil zapnutý fén do vany“. I hrabalka žije v Čechách. Podle těch, které bodla, trvá bolest několik minut a vy se nezmůžete na nic jiného než na křik.

4. Připomíná postřelení

býčí mravenec

Druh hmyzu: býčí mravenci (Paraponera)

Schmidtův index: 4+

V angličtině nemá jméno Bullet Ant (projektilový mravence) jen tak. Jeho kousnutí připomíná postřelení. Jenže když vás střelí šikovně, umřete rychle. Kousnutí býčím mravencem ovšem nesnesitelně pálí až 24 hodin. Nejen Schmidt, ale i přírodovědec Steve Backhall se jím v tropech nechá poštípat, a to, co následuje, je neskutečné. Propukne v usedavý pláč, prosí o slitování, téměř ztratí vědomí. Tenhle mravenec je zatím jediný druh hmyzu, který se vymyká Schmidtově indexu (4+), protože bolest je „naprosto čistá, intenzivní až zářivá, pocit se podobá chůzi přes rozžhavené uhlíky s třípalcovým hřebíkem zaraženým v chodidle“.

Foto: Wingsoverwillcox.com, Shutterstock
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …