Cítíte, jak vám ve spáncích prudce buší krev? Máte pocit, že se vám hlava každou chvíli rozletí na milion malinkatých kousků? Že vás vaše nohy už déle neudrží a každou chvíli začnete zvracet? Pokud jste navíc žena nad 40 let, pak patrně máte migrénu.
Co se tam uvnitř ve vaší hlavě ale skutečně děje? Lékaři definují migrénu jako velmi bolestivé chronické onemocnění, které postihuje cévy v mozku. Nejprve dochází k náhlému stažení cévního řečiště v oblasti zrakového centra. Pacient může vidět rozmazaně, dochází dokonce i k výpadkům zorného pole.
Záchvaty trvají někdy až tři dny
Přežili jste první nástup migrény? Zdaleka nemáte vyhráno. Ty nejsilnější bolesti hlavy, lépe řečeno, většinou „pouze“ jenom jedné její poloviny, přicházejí ve chvíli, kdy dochází k rozšíření cévního řečiště v oblasti mimolebních tepen, zvláště krkavice.
Záchvaty jsou o to zákeřnější, že se periodicky opakují. V lepším případě vás trýzní „jen“ několik hodin. V horším někdy až tři dny.
U žen je riziko 3x vyšší!
Proč zrovna ženy? Touto otázkou se zabýval několik desítek let trvající průzkum jedné španělské univerzity. Jaké byly výsledky? Podle vědců je riziko chronických záchvatů migrény u žen dokonce třikrát vyšší než u mužů!
Také ataky jsou u žen daleko delší a intenzivnější než u dospělých mužů. Proč tomu tak je?
Testosteron migrénu zmírňuje
Za všechno prý mohou hlavně hormony. Ten hlavní mužský – testosteron – dokáže příznaky a průběh prudkých bolestí hlavy docela výrazně zmírnit.
Naopak ženský hormon prolaktin, jehož hlavním úkolem je pomoci ženskému organismu po porodu při „výrobě“ dokonalého mléka, dokáže spolehlivě vyvolat silnou bouřku v ženské hlavě.
Dámy ničí zázračný estrogen
Dokonalým spouštěčem těch nejprudších migrén je pak podle španělských vědců ženský pohlavní hormon estrogen. Při ovulaci je jeho obsah v krvi nejvyšší a s tím roste i pravděpodobnost záchvatu migrény.
Zdá se, že tím zodpověděli i otázku, proč se intenzita jednotlivých migrénových atak s věkem u žen snižuje. Jednoduše řečeno, v jejich krevním řečišti je estrogenu rok od roku méně.
Nebezpečná antikoncepce
Migrénu vám může spustit například neléčená oční vada, pravidelná konzumace alkoholu, nemoc ráda navštěvuje i silné kuřáky. Také nevhodně zvolená dieta či nevhodně zvolená antikoncepce se vám může postarat o celoživotní bolesti hlavy.
Dobrou prevencí je dodržování pitného režimu a střídmost v jídle. Migrénu dokáže vyvolat i nedostatek či naopak velká porce spánku, například vyspávání o víkendu.
Nemáte chuť na sladké?
Jenže žádná prevence vás nedokáže před migrénou ochránit úplně. Zkušení pacienti vědí, že první příznaky ataky se objevují několik hodin předem. Takzvané prodromální stadium trvá obvykle hodinu a vypadá nenápadně.
Někdo dostane najednou chuť na něco sladkého, někomu prostě jenom úplně ztuhnou svaly. Chce se vám zívat a bez toho, že byste měli pocit žízně, máte pocit, že se prostě musíte jít ke kohoutku napít.
Nastupuje aura
Odborná statistika říká, že u 20 % migreniků se poté objeví aura. Tento nebezpečný stav trvá zhruba hodinu, během níž trpíte dvojitým viděním či obrnou očních svalů. K tomu se přidává pocit slabosti, kdy máte pocit, že každou chvíli musíte nutně omdlít.
To vše doprovází náhlé poruchy čichu. A ránu dostane i vaše řečové centrum. Jen s velkými problémy dokážete dát ve fázi aury dohromady smysluplnou větu.
Ničí vás světlo i kočka
A to vás čeká ještě to nejhorší – vlastní záchvat. Ten trvá obvykle od tří hodin do tří dnů. Prudká bolest vám doslova vystřeluje do spánku či do okolí oka. Mohou vás překvapit prudké bolesti v týlu, které se postupně rozšíří do poloviny hlavy.
Často bývá silná migréna doprovázena tělesnou slabostí či zvracením. Doslova vás ničí pohled do světla či mňoukající kočka, která se právě otírá kolem vašich nohou.
Vysvobodí vás až spánek
I to špatné jednou skončí. A platí to i pro migrénu. Vyčerpaný migrenik se v tu chvíli nachází v tzv. postdromálním stadiu. Výstřely bolesti z hlavy postupně mizí a vaše tělo si žádá jediné – odpočinek.
Ještě předtím, než si půjdete lehnout, byste však měli doplnit tekutiny a minerály. A požádat ostatní členy domácnosti, aby na vás ještě několik dnů nekřičeli. Musíte nabrat dost sil na to, až nezvaný host, který ničí vaši hlavu, dorazí příště.