Domů     Masakry Američanů má pod palcem mladík Joachim Peiper
Masakry Američanů má pod palcem mladík Joachim Peiper
2.11.2019

Ambiciózní, cílevědomý a energický Joachim Peiper. Muž, který se „vyznamená“ na mnoha frontách nacistické třetí říše.

Z jejího pohledu válečný hrdina se však dopouští několika přešlapů, kvůli kterým ho můžeme označit za jednoho z největších zločinců doby vůbec.

Válečná zvěrstva páchána nacisty na vlastní kůži zažívají převážně obyvatelé východní Evropy, to však rozhodně neznamená, že na frontě západní jsou jen němečtí čestní a spravedliví vojáci.

Své by o tom mohli vyprávět účastníci a svědci krvavé německé ofenzivy v Ardenách, kde dochází k ohavnostem pod vedením Joachima Peipera (1915–1976).

Akce má vést k rozdělení a izolaci britských a amerických armád a k uzavření výhodnějšího příměří. Peiper si dobře uvědomuje, že toto je jeho jedinečná šance, kdy může stvrdit svou pověst vynikajícího velitele.

Joachim Peiper (vlevo) s rodinou. Z přívětivého pohledu mladíka není patrné, že půjde o válečného zločince.
Joachim Peiper (vlevo) s rodinou. Z přívětivého pohledu mladíka není patrné, že půjde o válečného zločince.

Zalíbení v utrpení

Jednotka o síle 140 tanků podporovaná motorizovaným dělostřelectvem se překvapivě lehce aklimatizuje v prostředí hornatých Arden. Joachimovi se při cestě do boje přehrávají obrazy zvěrstev z východní fronty, kterých se sám účastní.

Vzpomene si třeba na malebnou vesnici Krasnaja Poljana na jihu Sovětského svazu. Tu svého času bez jakékoli známky soucitu kompletně srovná se zemí a vypálí, její obyvatele nechá bez lítosti zmasakrovat.

Podle pozdějších výpovědí zajatých německých vojáků celou scenerii pozoruje se zalíbením, s radostí. Svou novou vášeň si nenechá upřít ani v Itálii, kde dojde k několika obdobným vypálením vesnic. V šíření smrti a zkázy se Peiper zkrátka zhlédne.

A jeho bezskrupulóznost se zalíbí i jeho vedení. Joachim dostává jedno vyznamenání za druhým, v roce 1943 například Rytířský kříž Železného kříže, o rok později Dubové ratolesti k Rytířskému kříži.

První vrásku na čele přivodí úspěšnému válečníkovi až ústup po bitvě u Kurska. Náladu si spraví na konci roku 1943 opět v Sovětském svazu.

Vystřílí zde vesnici Pekarčina, jako zajatci mu poslouží jen tři muži, mrtvých tu zůstane 2300. „To byly zlaté časy,“ přemítá při průchodu lesy v Ardenách, adrenalin v krvi stoupá.

Peiper se nejprve
Peiper se nejprve „vyznamená“ na východní frontě, kde stojí za masakry nevinných civilistů.

Mozek není kámen

Hněv v něm roste při vzpomínce na přesun na západní frontu, kdy Spojenci vpadli do Normandie. Joachim nevydrží psychický nápor totální změny válečné situace a sesype se.

Podle oficiální nacistické dokumentace sice trpí žloutenkou, ta je ale ve skutečnosti jen kouřovou clonou pro obyčejný nervový kolaps. Na pomyslné sedlo koně se dostává znovu až době ardenské ofenzívy.

On i jeho jednotky jsou sice na jednu stranu vystresované a zoufalé, na straně druhé jsou dokonale zocelené a naprosto bez citu pro to, co je v boji přípustné a co už hraničí s terorem. Peiper a jeho muži jsou připravení sáhnout k těm nejbrutálnějším akcím. Teď, nebo nikdy!

Masakr v Malmédách byl jedním z posledních velkých zločinů nacistické říše.
Masakr v Malmédách byl jedním z posledních velkých zločinů nacistické říše.

Belgie posledním jevištěm

Peiperova jednotka si vede překvapivě dobře. V bojích o jednotlivá města zajímá několik Američanů, pak ale ztratí slitování a bez mrknutí oka je zastřelí. Scéna je k vidění ve městech Ligneuville a pak se opakuje i ve Staveloru, La Gleize nebo ve Werethu.

V belgickém Honsfeldu jeho muži zastřelí 19 Američanů a následně je okradou.

Frustraci si následně vybijí také na belgických civilistech, těch podle dostupných údajů postřílejí zhruba 111. Peiper svou kariéru završí v městečku Malmédy, odkud jsou na dohled i německé hranice.

Že se i přes onen kolaps Peiper nevzdá a bude bojovat až do hořkého konce, se dalo očekávat. Odvahu a odhodlání dostává Joachim do vínku už jako dítě, vždyť se narodí do rodiny berlínského důstojníka císařské armády.

V uniformě pozná svět – během 1. světové války bojuje v koloniích Německa v Africe, v Turecku a také ve Francii.

Není proto divu, že se svou ženou následně neunesou německou porážku v první světové válce a všechnu vinu svedou na západní bolševiky a samozřejmě také na Židy.

Joachim teze ochotně přebírá, a když se k moci dostává Adolf Hitler, o jeho kariéře je fakticky rozhodnuto.

V prosinci roku 1944 museli Němci některá stanoviště u francouzsko-belgických hranic kvapně opustit, Američanům tu ponechali i tanky.
V prosinci roku 1944 museli Němci některá stanoviště u francouzsko-belgických hranic kvapně opustit, Američanům tu ponechali i tanky.

Krvavý epilog z Malméd

K prokazatelně největšímu masakru Američanů na evropské půdě dojde u Malméd na důležité křižovatce ardenských tras. Peiper za pomoci tanků obratně zajme americký konvoj.

Jen lehce ozbrojení Američané vědí, že tady toho proti německé přesile příliš nezmohou, rozhodnou se tedy vzdát.

Peiperovi muži rozhodnutí vítají a muže posílají k dalším zajatým Američanům z dřívějška. Peiper si mne ruce. Má před sebou asi 120 bezbranných Američanů. Snad kvůli uvolnění psychické zátěže se rozhodne k překvapivé akci. Všichni zajatci musejí zemřít!

O následujícím dění existuje více výpovědí očitých svědků, přeživší Američané ale událost líčí jasně. Němci začnou zničehonic pálit po odzbrojených Američanech. Když jich většina leží zkrvavená na zemi, esesmani pro jistotu procházejí řadami mrtvol. U těch, u nichž si nejsou jisti, přidají ještě jednu kulku…

Peiper si nejdřív vyslouží trest smrti, ten je ale následně zmírněn na doživotí.
Peiper si nejdřív vyslouží trest smrti, ten je ale následně zmírněn na doživotí.

Peklo v kavárně

Několik Američanů v nastalém masakru stihne utéct do blízké kavárny. Když to Němci zjistí, rozhodnou se, že jim pořádně zatopí, a to doslova. Budovu zapálí a sledují, co se bude dít.

Odzbrojení vězni plamenů nechtějí skončit hrůznou smrtí upálením, a proto se snaží zachránit. Němci před budovou jsou už připraveni – kohokoli, kdo z kavárny vyběhne, nelítostně zastřelí.

Bilance běsnění je strašná, kulce nebo plamenu neunikne 86 Američanů, někteří však mají obrovské štěstí a smrtící vřavě uniknou. Právě ti se později stanou důležitými svědky při soudních procesech.

Jiný výklad události hovoří o revoltě Američanů, kteří se snažili ukrást zbraně a ze zajetí se tak vysvobodit. Kde je v otázce malmédského masakru pravda, se dnes už stěží dozvíme.

Když se ostatní spojenecké jednotky o masakru příslušníků 285. polního dělostřeleckého pozorovacího praporu dozvědí, zaujmou nekompromisní postoj.

Nařídí všem svým jednotkám okamžitě střílet v případě, že spatří jakéhokoli příslušníka SS. Střílet se podle zákona „oko za oko, zub za zub“ mají i esesáci zajatí!

Joachim Peiper v roce 1976
Joachim Peiper v roce 1976

Nespravedlnost?

Peiper si v průběhu ardenského tažení vyslouží povýšení na SS-Standartenführera a stane se tak vůbec nejmladším plukovníkem v rámci jednotek Waffen SS. Na starost má 1. tankový pluk SS. Euforie nicméně nemá dlouhého trvání, ardenská ofenziva končí nezdarem.

Zpráva o stažení jednotek dál k Berlínu dostihne Peipera v městečku La Gleize. Následuje potupný pěší pochod k stále se vzdalující německé linii.

Ardenský pokus o zvrácení výsledku války stojí německou stranu téměř 67 500 životů, Američané však utrpí ztrátu větší – před branami Německa jich padne na 81 000. Peiper je pak jedním z mála nacistických zločinců, který nespáchá sebevraždu a ani neunikne do daleké Jižní Ameriky.

Po válce je proto zatčen a nejprve odsouzen k trestu smrti. Ten je ale v roce 1948 zmírněn na „pouhé“ doživotí.

„Řádný Francouz“ Peiper uhoří ve svém domě.

Spravedlnost ve Francii

Peiper je ale už v roce 1956 propuštěn. Ve vězení se nicméně rozhodně nenapraví, zapáleným nacistou je i nadále. Na živobytí si vydělává jako prodejce pro automobilku Volkswagen do doby, než ho v 60. letech Rakousko i Spolková republika znovu obžalují.

To už Joachimovi dochází trpělivost a odchází do Francie. Zde nachází ve svém domě v Traves krutou smrt v plamenech, jeho tělo je ohořelé, všude kolem se povalují nábojnice. Dodnes se neví, kdo je zodpovědný za smrt malmédské bestie. Trosky jejího domu se však stanou turistickou atrakcí…

Foto: Shutterstock, Wikimedia.
Související články
Svět zločinu
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Svět zločinu
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Svět zločinu
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
Svět zločinu
Před pedofilními bestiemi se dítě neschová
Nejsme před nimi v bezpečí v třešňovém sadu, na ulici za bílého dne ani na nemocničním lůžku. Pedofilové jsou nevyzpytatelní, třebaže mají nízké IQ jako Zdeněk Moré nebo pět tříd základní školy jako Vojtěch Běloch. Spravedlnost si s nimi naštěstí ví většinou rady. Kdo není popraven, dostává dlouholetý trest a ještě nařízenou léčbu v ústavu. […]
reklama
historie
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
reklama
svět zločinu
Boháči, oblíbený cíl únosců
Někoho unést není jen tak, vyžaduje to většinou dlouhodobé plánování včetně sledování oběti a přihlédnutí k jejím návykům. Aby se něco takového vyplatilo, je třeba si vyhlédnout někoho, za jehož únos budou jeho blízcí ochotni zaplatit hodně, hodně peněz. Proto se v hledáčku únosců tak často ocitají opravdoví boháči. John R. Thompson, prezident společnosti Firestone Kdy unesen: […]
26 zaživa pohřbených dětí
Roku 1976 unáší trojice ozbrojených pachatelů v Kalifornii autobus plný školních dětí, a to včetně jeho řidiče. Zaživa je pohřbí v lomu, aby za ně mohli požadovat výkupné. I když má příběh šťastný konec, oběti únosu se potýkají s doživotními psychickými traumaty… Je 15. července 1976 kolem čtvrté odpoledne, když do žlutého školního autobusu, řízeného Frankem Edwardem Rayem, […]
Horor v brazilském ráji
Málokteré město na světě je takovým způsobem spojováno s veselím, štěstím a láskou jako brazilské Rio de Janeiro – místo, kde se každoročně odehrává světoznámý karneval, plný odvážných masek a tance. Jenže případ z roku 2013 ukazuje, že i na takovém místě může na nic netušící turisty čekat strašlivé překvapení jako vystřižené z těch nejhorších nočních můr. Nad […]
Devítiletá Amber Rene Hagermanová: Na konci únosu na ni čeká smrt
Jsou chvíle, které by policisté raději nikdy nezažili. Například okamžik, když se otevřou dveře a za nimi stojí někdo, komu mají říct tu strašnou větu: „Je nám to líto, ale vaše dítě už nežije.“ Smrtí unesené osoby skončily i následující čtyři případy. Někteří únosci se vydávají do akce proto, aby získali výkupné, a jejich oběti […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív