Martin Maxa, kdysi úspěšný zpěvák a kytarista, nyní čelí řadě problémů se zákonem. Od traumatických zkušeností z vojny, kde nechtěně zastřelil kamaráda, až po napadení a soudní spory.
Jak se okouzlující umělec dostal z vrcholu hudební kariéry na okraj zákona? Příběh o slávě, pádech a pokusech o návrat.
Vojna za totality není nic hezkého. Nováčci se tu potýkají se šikanou a všudypřítomným stresem. Stačí malá chyba a někoho to může stát život. Na vlastní kůži to pozná i okouzlující kytarista a zpěvák Martin Maxa (*1961).
Za svoji chybu stráví rok ve vězení. Dnes je úspěšným zpěvákem, podnikatelem a příležitostným hercem. Pořád má ale problémy se zákonem. Jednou za to dostane podmínku, podruhé je zproštěn obvinění.
Zastřelí kamaráda
Budoucí český zpěvák, skladatel a kytarista přichází na svět v roce 1961 jako Ivan Varga. Navštěvuje gymnázium v Teplicích a poté studuje architekturu, ale nakonec zakotví na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze.
Zde získává doktorský titul. V osmdesátých letech ale také nastupuje na vojnu a odnáší si z ní traumatické vzpomínky a osobní zkušenost s vězením. Vojna za totality je plná zupáctví, šikany a ponižování.
Vystresování a unavení nováčci dělají větší a fatálnější chyby. Výjimkou není ani Maxa. Při cvičných střelbách nechtěně střelí svého kolegu do hlavy a ten na místě umírá.
„Dodnes mám v hlavě tu situaci, vteřinu po vteřině i s vjemem zápachu střelného prachu,“ líčí zpěvák po letech. Soud mu vynáší rok ve vězení, ale odpykání trestu mu nic nebrání v nastartování hvězdné kariéry.
Úspěšný zpěvák
Po dokončení vysoké školy se krátce živí jako učitel tělocviku a zakládá kapelu Náhodná sešlost. Ta jej doprovází dodnes. Také vlastní budovu hudebního klubu Pionýr a později buduje hotelový komplex.
V roce 2000 se stává skokanem roku v anketě Zlatý slavík a o rok později je na třetím místě v kategorii zpěvák roku. V roce 2005 už vystupuje v muzikálu Tři mušketýři a později v Naháčích.
Vydává řadu desek jako C´est la vie, Zpovědnice, Desáté patro, Zákulisí a Sám sebou. Kromě hudby se věnuje malování. Vystupuje také jako hudební doprovod v pořadu S politiky netančím. V roce 2006 zpěvák kandiduje do senátu. Má syna a dvě dcery.
Trable se zákonem
Není to ale poprvé, co se Maxa dostává do problémů se zákonem. Hudební klub Pionýr je nechvalně známý tím, že sem chodí v devadesátých letech severočeská mafie vybírat výpalné. Varga se s nimi dostává nejednou do konfliktu.
V roce 2006 odchází od soudu s podmínkou za napadení přítele jedné z finalistek Miss 2004, který se ji má pokusit napadnout a několikrát udeřit, jak tvrdí Maxa. Opačná verze ale říká, že násilníkem je on. Ta nakonec u soudu vítězí a Martin odchází s trestem.
Před třemi lety má pro změnu napadnout ženu a muže důchodového věku na slavnosti v Moravské Třebové. Soud ho sice po třech letech osvobozuje, zprávy v médiích a novinové titulky ale nedávají spát jeho partnerce. A tak se dvojice rozchází.
Do toho se Martinovi zhoršuje zdraví a kvůli covidu nemá ani na zaplacení školy svého syna. „Bylo to šílený, kvůli této kauze jsem přišel o partnerku Sylvu, rok jsem si neškrtl na kšeftech, měl jsem podepsanou roli do filmu za půl milionu, to mi zrušili. Byl jsem absolutně bez peněz,“ doplňuje zpěvák.