Domů     Marný pokus odstranit Fidela Castra
Marný pokus odstranit Fidela Castra
22.8.2022

V roce 1959 propukla na Kubě revoluce s cílem svrhnout proamerického diktátora Fulgencia Batistu (1901–1973). Úspěšně. Levicoví revolucionáři v čele s Fidelem Castrem (1926–2016) převzali moc v zemi.

Nový kubánský diktátor se ze dne na den stává symbolem boje proti kapitalismu, komunistickým hrdinou a trnem v oku Spojeným státům.

Castrova cesta k moci zpočátku vypadala jen jako smělý pokus o převrat, který skončí stejně rychle, jako začal. V červenci roku 1953 zaútočil Castro spolu s malou skupinou spolubojovníků na vojenská kasárna v Santiagu de Cuba.

Tato akce však dopadla katastrofálně. Mnoho revolucionářů bylo pobito a řada velitelů včetně Castra byla uvězněna.

Druhá šance

Dva roky po neúspěšném útoku na kasárna prezident Batista uvězněné revolucionáře propustil. Tímto nečekaně vstřícným krokem si však podřezal větev pod sebou samým.

Čerstvě propuštěný Fidel Castro měl zakázáno vystupovat na veřejnosti, proto opustil Kubu a spolu se svým věrným bratrem a spolubojovníkem Raúlem Castrem (*1931) se přesunul do Mexika, odkud začal rozdmýchávat touhy po revoluci.

Na začátku roku 1960 začaly na Kubě sílit protesty. FOTO: Proto netdoc122 / Creative Commons / CC BY 4.0
Na začátku roku 1960 začaly na Kubě sílit protesty. FOTO: Proto netdoc122 / Creative Commons / CC BY 4.0

Pod přísným dohledem

Dílo se mu dařilo. Protestů proti diktátoru Batistovi přibývalo a každý zásah armády a policie proti jeho odpůrcům ještě více podněcoval k nepokojům.

Batista se nepokoušel uchlácholit nespokojený lid vstřícnými kroky, ba naopak, ještě zavedl přísnou cenzuru médií a jeho stále agresivnější vojenská policie prověřovala na ulici každého, kdo se jim zdál jen trochu podezřelý.

Můj přítel Che

Zatímco Batista na Kubě zaváděl řady omezení ve snaze utišit nespokojený hlas lidu, Castro v Mexiku rovněž nezahálel.

Ze svých příznivců si budoval menší armádu, které dal název Hnutí 26. července a co víc, našel si tam i spřízněnou duši v podobě argentinského lékaře Ernesta Guevary (1928–1967), později známého spíše jako Che Guevara.

V létě roku 1956 byl Fidel Castro zatčen mexickou policií a obviněn z překračování místních zákonů a z přípravy atentátu na kubánského prezidenta.

Záhy byl však opět propuštěn a ještě v tomtéž roce vydal prohlášení o boji proti Batistovi a o završování příprav k přebrání moci na Kubě.

Kubánské revoluční síly měly k dispozici i tanky T-34. FOTO: Rumlin / Creative Commons / CC BY 3.0
Kubánské revoluční síly měly k dispozici i tanky T-34. FOTO: Rumlin / Creative Commons / CC BY 3.0

Zpět do rodné vlasti

Po týden trvající plavbě z Mexika se bratři Castrové spolu s Che Guevarou a necelou stovkou věrných vylodili na území Kuby. Pozornosti však neunikli a kubánská armáda vynaložila nemalé úsilí, aby vetřelce zlikvidovala.

Brzy nato se vyrojily fámy o zmasakrování všech Castrových mužů. Ale ty se nezakládaly na pravdě.

Přestože řada Castrových mužů padla, samotný Castro pronásledování přežil a s hrstkou svých přeživších spolubojovníků se setkal po dvou týdnech na smluveném místě v horách Sierry Maestro. Tak začala Castrova tříletá pouť za tím, jak převzít moc na Kubě.

Batista je ze hry

Po letech vleklých bojů a úporných snah udržet se u moci se pro Batistu stala situace nesnesitelnou. Když se v prosinci 1958 zhroutila kubánská vláda, bylo již nad slunce jasné, že je konec.

První den roku 1959 Batista se svou rodinou uprchl do Dominikánské republiky. Jeho příkladu následovala i řada jeho přátel a spolupracovníků. A bylo to na poslední chvíli.

2. ledna 1959 vpochodovaly do hlavního města jednotky Castrových věrných pod velením Che Guevary.

Castrova diktatura

Jen co se Castro ujal moci, došlo na čistky. Řada Batistových příznivců byla popravena a uvězněno bylo bez mála 80 000 lidí. Většina pozemků a průmyslových podniků byla státem znárodněna, zejména ty americké. Země navázala blízké vztahy se Sovětským svazem.

V říjnu 1960 na ně USA uvalily embargo na vývoz amerických výrobků. O necelé dva roky později už bylo embargo absolutní.

Castro musí zmizet

Znárodňování amerických podniků bylo troufalým činem, který si Spojené státy nechtěly nechat líbit. Americká CIA se proto s požehnáním čerstvého prezidenta Kennedyho rozhodla kubánského vůdce odstranit.

Počáteční plány na atentát byly brzy smeteny ze stolu a nahrazeny plánem daleko sofistikovanějším. Pro akci sestavili speciální Brigádu 2506 tvořenou kubánskými emigranty s bojovými zkušenostmi. Američané si od toho slibovali zejména dvě věci:

Za prvé, že nikdo nebude moci vinit USA z této akce a za druhé, že budou kubánští osvoboditelé vřele přijati svými bratry a proticastrovskou skupinu tak podpoří lid.

Nepřesvědčivý začátek

Samotnému výsadku invazních jednotek předcházela propagandistická příprava, kritizující Castra a jeho režim. Následoval nálet několika bombardérů B-26 na vojenská letiště s úkolem ochromit kubánské letectvo.

V noci na 17. dubna 1961 se pak rozjela akce pozemních jednotek s cílem zajistit zhruba 40kilometrový pás bažinaté Zátoky sviní, obsadit letiště a následně dopravit na místo exilovou vládu, která by zahájila spolupráci se Spojenými státy.

CIA předpokládala, že špatně přístupný terén v oblasti zamezí případnému příchodu kubánských posil.

Vždy připraven!

Jenže nic nešlo podle plánu. Castro byl na možnost nepřátelské invaze dobře připraven a příchozí jednotky byly ihned přivítány palbou. Sám Fidel Castro se ujal velení a na nepřítele vyslal 20 000 vojáků za podpory několika desítek tanků a děl.

Útočníci, kteří přišli o moment překvapení a navíc během přesunu ztratili velké množství vybavení, se dostali do velmi svízelné situace a potřebovali pomoc.

Invazi v Zátoce sviní připomíná památník v parku Cuban Memory v Miami na Floridě. FOTO: Infrogmace / Creative Commons / CC DO 2.5
Invazi v Zátoce sviní připomíná památník v parku Cuban Memory v Miami na Floridě. FOTO: Infrogmace / Creative Commons / CC DO 2.5

Vše je špatně

Ostřelovaným nájezdníkům by se hodila letecká podpora, kterou však Američané odmítli poslat, aby tak neodhalili svůj podíl na celé operaci. Tato skutečnost však definitivně zpečetila beznadějnost celé situace.

Po pár hodinách už je jasné, že tato akce skončí katastrofou. Proamerické jednotky se držely na pláži tři dny. Smyčka tvořená Castrovými vojáky se kolem nich každou hodinu více a více stahovala a zoufalé volání o pomoc bylo marné.

Krvavé tři dny

Mizerně naplánovaná akce CIA skončila debaklem. Po třech dnech bojů čítaly ztráty příslušníků exilové skupiny 118 vojáků a 1200 jich bylo zajato. Mezi zabitými byli i čtyři američtí piloti, jejichž účast na akci se však dlouho popírala.

Castro nechal několik velitelů exilové skupiny pro výstrahu popravit a demonstrativně vystavil jejich těla. Zbytek zajatců byl uvězněn a později vyměněn za potřebný materiál jako byly léky či potraviny.

Může za to Kennedy!

Přestože se prezident John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) snažil na poslední chvíli od zpackané akce distancovat, padla tíha porážky zejména na jeho hlavu.

Už po pár měsících ve funkci přišel o část prestiže a samotní členové nasazené brigády ho vinili z toho, že jim odmítl poslat leteckou podporu. Jeden z příslušníků invazní jednotky Eduardo Peréz řekl:

„Nemyslíme si, že nás zradila Amerika. Zradila nás Kennedyho vláda.“ Nutno podotknout, že toto obvinění se stalo vodítkem ke konspiraci, že za pozdějším atentátem na prezidenta Kennedyho stáli právě kubánští emigranti.

Kdo jinému jámu kopá…

Důsledky operace v Zátoce sviní byly přesně opačné, než v co Spojené státy doufaly.

Místo svržení nenáviděného diktátora mu naopak upevnily jeho pozici a veškerá snaha odtrhnout Kubu od Sovětského svazu nabrala zcela opačný směr, když Castrův vojenský úspěch Kubu se Sověty ještě více sblížil.

Foto: Montadon Publishers / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, Proto netdoc122 / Creative Commons / CC BY 4.0, Rumlin / Creative Commons / CC BY 3.0, Infrogmace / Creative Commons / CC DO 2.5
Související články
Svět zločinu
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah. Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené […]
Svět zločinu
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.   Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje […]
Svět zločinu
Utrpení v drápech Černého pantera
Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně. Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže […]
Svět zločinu
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
reklama
svět zločinu
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
Před pedofilními bestiemi se dítě neschová
Nejsme před nimi v bezpečí v třešňovém sadu, na ulici za bílého dne ani na nemocničním lůžku. Pedofilové jsou nevyzpytatelní, třebaže mají nízké IQ jako Zdeněk Moré nebo pět tříd základní školy jako Vojtěch Běloch. Spravedlnost si s nimi naštěstí ví většinou rady. Kdo není popraven, dostává dlouholetý trest a ještě nařízenou léčbu v ústavu. […]
Boháči, oblíbený cíl únosců
Někoho unést není jen tak, vyžaduje to většinou dlouhodobé plánování včetně sledování oběti a přihlédnutí k jejím návykům. Aby se něco takového vyplatilo, je třeba si vyhlédnout někoho, za jehož únos budou jeho blízcí ochotni zaplatit hodně, hodně peněz. Proto se v hledáčku únosců tak často ocitají opravdoví boháči. John R. Thompson, prezident společnosti Firestone Kdy unesen: […]
reklama
svět zločinu
26 zaživa pohřbených dětí
Roku 1976 unáší trojice ozbrojených pachatelů v Kalifornii autobus plný školních dětí, a to včetně jeho řidiče. Zaživa je pohřbí v lomu, aby za ně mohli požadovat výkupné. I když má příběh šťastný konec, oběti únosu se potýkají s doživotními psychickými traumaty… Je 15. července 1976 kolem čtvrté odpoledne, když do žlutého školního autobusu, řízeného Frankem Edwardem Rayem, […]
Horor v brazilském ráji
Málokteré město na světě je takovým způsobem spojováno s veselím, štěstím a láskou jako brazilské Rio de Janeiro – místo, kde se každoročně odehrává světoznámý karneval, plný odvážných masek a tance. Jenže případ z roku 2013 ukazuje, že i na takovém místě může na nic netušící turisty čekat strašlivé překvapení jako vystřižené z těch nejhorších nočních můr. Nad […]
Devítiletá Amber Rene Hagermanová: Na konci únosu na ni čeká smrt
Jsou chvíle, které by policisté raději nikdy nezažili. Například okamžik, když se otevřou dveře a za nimi stojí někdo, komu mají říct tu strašnou větu: „Je nám to líto, ale vaše dítě už nežije.“ Smrtí unesené osoby skončily i následující čtyři případy. Někteří únosci se vydávají do akce proto, aby získali výkupné, a jejich oběti […]
Smrt na druhém konci světa
Vydat se na exotickou dovolenou je snem mnoha mladých lidí. Patnáctileté Scarlett Keelingové se ale do Indie vůbec nechtělo. Jako by tušila, že si na druhý konec světa jede pro smrt.  Matku sedmi dětí si někdy býváme zvyklí představovat jako uštvanou nešťastnici, která marně hledá minutku volného času. Fiona MacKeownová z městečka Bradworthy v anglickém hrabství […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi