Domů     Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
29.4.2024

Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice?

Marie Terezie byla silnou osobností po všech stránkách. Jen málokdo po sobě zanechal takový odkaz. FOTO: Martin van Meytens – Buchscan/Creative Commons/Volné dílo
Marie Terezie byla silnou osobností po všech stránkách. Jen málokdo po sobě zanechal takový odkaz. FOTO: Martin van Meytens – Buchscan/Creative Commons/Volné dílo

V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná změnit pravidla hry. Její jméno bylo Marie Terezie (1717–1780) a příběh, který za sebou zanechala, je výjimečný.

Vstoupila na scénu v období politického chaosu a nepochopení, kdy se zdálo, že osud habsburské monarchie visí na vlásku. Ale Marie Terezie odmítla být jen symbolickou figurou na trůnu. S odhodláním, sílou a vizí představila světu svůj vlastní příběh.

Je to příběh panovnice, která dokázala transformovat říši, přinést modernizaci a přetvořit společnost.

Marii Terezii vychovali jezuité

Marie Terezie, arcivévodkyně rakouská a královna uherská a česká, se narodila 13. května 1717 ve Vídni. Hned první den svého života byla pokřtěná jako Marie Terezie Valpurga Amálie Kristýna. Jejím otcem byl císař Svaté říše římské Karel VI.

(1685–1740). Měla staršího bratra Leopolda, který zemřel ve věku sedmi měsíců ještě před jejím narozením, a mladší sestry Marii Annu (1718–1744) a Marii Amálii (1724–1730).

Od dětství ji vychovávali jezuité, kteří ji učili především náboženství, ale také historii, jazykům, kreslení, hudbě a tanci.

Velmi přilnula ke své vychovatelce, kterou se v roce 1728 stala říšská hraběnka Karolina von Fuchs-Mollard (1675–1754), které se přezdívalo „liška“. Marie Terezie jí dokonce říkala „mami“.

Zůstala s ní až do její smrti v roce 1754 a dala ji pohřbít v rodinné Císařské hrobce, kde jinak leží jen členové habsburského rodu.

Veřejná vystoupení Marie Terezie

Už jako dívka byla Marie Terezie všestranně talentovaná. V sedmi letech společně se svou mladší sestrou Marií Annou tančila v opeře Euristeo. Ve třinácti letech veřejně zpívala v divadelní hře, a o dva roky později hrála v komedii Il cicisbeo consolato.

V roce 1733 spolu se svou sestrou zpívala při příležitosti otcových narozenin v opeře Il natale d’Augusto.

Mladá Marie Terezie. Na tomto portrétu je jí asi deset let. FOTO: Andreas Møller – Kunsthistorisches Museum Wien, Bilddatenbank/Creative Commons/Volné dílo
Mladá Marie Terezie. Na tomto portrétu je jí asi deset let. FOTO: Andreas Møller – Kunsthistorisches Museum Wien, Bilddatenbank/Creative Commons/Volné dílo

Svého manžela poznala už jako malá

Svého manžela, Františka Štěpána Lotrinského (1708–1765), poznala už ve věku šesti let, kdy přicestoval do Vídně z Nancy.

Byl jí sympatický od první chvíle, ale problém představoval jejich věkový rozdíl, protože František Štěpán byl o devět let starší, a tím pádem ho nebavilo si s malou Marií Terezií hrát.

Její otec, Karel VI., si ho ale hned oblíbil – nejspíš proto že v něm viděl syna, kterého sám neměl. Marie Terezie se do Františka Štěpána Lotrinského zamilovala a on ji 31. ledna 1736 požádal o ruku.

Jak vyžadovala tehdejší etiketa, v ten samý den od sebe byli odloučeni. Zatímco Marie Terezie zůstala ve Vídni, František Štěpán odjel do Prešpurku. Svatba se konala 12. února 1736 v Augustiniánském kostele ve Vídni. Své „ano“ si novomanželé řekli v latině.

Následující oslavy trvaly až do konce masopustu 14. února 1736. Měli spolu 16 dětí, ze kterých se deset dožilo dospělého věku.

Začátek vlády Marie Terezie byl bouřlivý

Protože Karel VI. neměl mužské potomky, byla Marie Terezie ztv. pragmatickou sankcí z roku 1713 ustanovena předpokládanou dědičkou habsburských zemí.

Po jeho smrti 20. října 1740 se Marie Terezie, tou dobou v pátém měsíci těhotenství, stala vládkyní habsburských zemí, rakouskou arcivévodkyní, vévodkyni lotrinskou a velkovévodkyni toskánskou.

Na začátku své vlády ale měla problémy jak s okolními zeměmi, tak s odporem uvnitř Rakouska, kde mnozí nepovažovali za vhodné, aby jim vládla žena. Vnitrostátní situace se ale během krátké doby uklidnila.

Války o rakouské dědictví

O to více problémů ale vyvolávali sousedé Rakouska. Jen po pouhých několika týdnech její vlády si Fridrich II.

(1712–1786), vládce Pruska, od Rakouska vyžádal celé Slezsko výměnou za dva miliony zlatých a příslib, že manžel Marie Terezie bude zvolen císařem. Fridrich II. čekal na reakci Marie Terezie měsíc a den, ale panovnice se ani neobtěžovala odpovědět.

Po této době pruská vojska postupně začala obsazovat celé Slezsko a začaly tzv. války o rakouské dědictví.

Celoživotní oponent Marie Terezie, Fridrich II. Antoine Pesne – Stiftung Preußische Schlösser und Gärten Berlin-Brandenburg/Creative Commons/Volné dílo
Celoživotní oponent Marie Terezie, Fridrich II. Antoine Pesne – Stiftung Preußische Schlösser und Gärten Berlin-Brandenburg/Creative Commons/Volné dílo

Dojemným projevem získala Uhry

První bitvu u Mollwitz Marie Terezie prohrála, což dodalo odvahu ostatním nepřátelským státům – Španělsku, Francii, Bavorsku a Sasku –, aby se s Pruskem proti ní spojily. Marie Terezie na to reagovala tím, že si zajistila podporu Uher.

Předstoupila před říšský sněm v černých šatech a půl ročním synkem v náručí a se slzami v očích Uhrům vysvětlovala, že je všemi opuštěná a zbývá jí pouze jejich podpora. Uherské šlechtice to dojalo a poslali jí peníze i vojáky.

Uhry také výměnou za větší samostatnost potvrdily pragmatickou sankci a postavily se na stranu Marie Terezie. Ta se poté stala královnou uherskou. Byla korunována 25. června roku 1741.

Korunovace českou královnou

V následujících válkách ztratila Marie Terezie země Koruny české, které pro sebe uchvátil Karel Albrecht (1697–1745), kurfiřt bavorský. Marie Terezie neochotně uzavřela s Pruskem mírovou dohodu a výměnou se vzdala Slezska.

Díky tomu se mohla soustředit na dobytí Čech, které bylo završeno 26. prosince 1742. Dne 12. května 1743 byla Marie Terezie korunována českou královnou.

Bitva u Prahy, 6. května 1757. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Volné dílo
Bitva u Prahy, 6. května 1757. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Volné dílo

Tereziánské reformy změnily budoucnost říše

Ve válkách o rakouské dědictví Marie Terezie ztratila Slezsko, což byla rána, se kterou se nehodlala smířit. Aby se ho mohla pokusit získat zpátky, potřebovala zmodernizovat armádu a získat peníze. Za tímto účelem zavedla reformy, později zvané tereziánské.

Změnila administrativní systém své říše s cílem zlepšit efektivitu státní správy. Rozdělila celé území na kraje, které byly spravovány zemskými hejtmany.

Tato decentralizace státní správy měla za cíl snížit byrokracii a umožnit rychlejší rozhodování na místní úrovni. Zavedla také nové daně a reformovala státní finance.

Jednou z klíčových reforem byl zemědělský patent, který byl povinný pro všechny zemědělce a zaručoval pravidelné příjmy pro státní pokladnu.

Spravedlnost a humanita

Vládkyně také zavedla jednotný trestní zákoník, který nahradil různorodé zákony v jednotlivých zemích monarchie. Tím se snažila zajistit rovnost před zákonem a odstranit korupci a zneužívání právního systému.

Vylepšila podmínky ve věznicích a odstranila některé kruté tresty, mj. pronásledování a mučení údajných čarodějnic, což přispělo k humanizaci trestního práva.

Zavedla regulaci pracovních podmínek a omezení nevolnictví, aby chránila práva a zlepšila situaci dělníků a chudých vrstev společnosti.

Dále podporovala zavádění moderních zemědělských technik a metod, aby zvýšila produktivitu zemědělství a pomohla rozvoji venkovského hospodářství. V modernizovaném zemědělství se jako nová plodina prosadily brambory.

První papírové bankovky

Marie Terezie zavedla i jednotnou měnu a první papírové bankovky – bankocetle. Byly sjednoceny i míry a váhy.

Nově vzniklo také číslování domů ve městech a vesnicích a zásady požární ochrany, jako stavba domu z nehořlavých materiálů nebo zvonička s nepřetržitou službou v každé vesnici. V roce 1773 se Marie Terezie rozhodla k velkému kroku a zrušila jezuitský řád.

To mělo omezit vliv katolické církve na politické a sociální záležitosti, a především na školství.

Marie Terezie s rodinou. Zcela vpravo je její syn a nástupce Josef II. FOTO: Friedrich Heinrich Füger/Creative Commons/Volné dílo
Marie Terezie s rodinou. Zcela vpravo je její syn a nástupce Josef II. FOTO: Friedrich Heinrich Füger/Creative Commons/Volné dílo

Všechny děti do školních lavic!

Nejznámější z tereziánskách reforem je zavedení vzdělávací povinnosti pro děti ve věku 6–12 let, což byl průlomový krok směrem k univerzálnímu vzdělání. Marie Terezie mu přikládala velký význam a rozhodla se investovat do rozvoje vzdělávacího systému.

Založila řadu škol a institucí a podporovala vzdělání ve své říši. Také podporovala vzdělání dívek, což bylo v té době neobvyklé. Tereziánské reformy, které byly ve své době velmi pokrokové a moderní, výrazně ovlivnily budoucnost habsburské monarchie.

Nešťastný konec života

I přes úspěšnou transformaci státu konec svého života Marie Terezie nedožila šťastně. Velice se trápila smrtí svého manžela a také stálými spory se synem Josefem II.

(1741–1790), který si místo hledání nevěsty užíval nevázaného života a lehkých žen. 8. listopadu 1780 se Marie Terezie nachladila na lovu bažantů a posléze 29. listopadu zemřela. Byla pohřbena v rodinné kryptě.

Po celém tehdejším Rakousku se konaly bohoslužby, a dokonce i její celoživotní nepřítel Fridrich II. jí vzdal čest. Jejím dědictvím bylo až na ztracené Slezsko jinak neporušené Rakousko a sedm potomků na sedmi evropských trůnech.

Foto: viz popisky
Související články
Historie
Vy se nám ještě hodíte! Členové SS, které si „zrecyklují“ Spojenci
Vězně z Osvětimi nakazí morem, malárií i tyfem, testuje si na nich vývoj nervových plynů a Hitlerovi slibuje zázračnou biologickou zbraň. Roku 1947 stojí před soudem. Obvinění? Mnohdy smrtící experimenty na lidech a cílená eutanazie. O vině není pochyb. Přesto jí bude zproštěn. Na Kurta Blomeho (1894–1969) mají zálusk Američané. Operace Overcast má za úkol […]
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
záhady a tajemství
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz